Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

galvanski element

[es] :: Fizika :: galvanski element

[ Pregleda: 4749 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vlasta_m
Vlastimir Milosevic
kragujevac

Član broj: 8619
Poruke: 17
*.uis.kg.ac.yu



Profil

icon galvanski element23.05.2003. u 15:32 - pre 253 meseci
Gledao sam na tv-unekog tipa koji je naprabvio lampu od dve aluminiumske ploce koje se nslaze u zatvorenom sudu u koji kad se sipa so i voda pocinje da stvara struju i sijalica koja je povezana sa AL plocama pocinje da svetli .Pa bi to zeleo da napravim.
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.ptt.yu

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: galvanski element23.05.2003. u 18:58 - pre 253 meseci
Za pocetak sa dve Al ploce neces uspeti da napravis galvanski element.

Stvar je veoma prosta, uzmes dva lima (pozeljno da budu sto cistiji). Jedan je npr. Zn a drugi Cu. Stavis ih u vodu i dodas obicnu kuhinjsku so (NaCl). povezes ih na sijalicu i to sija

Sta se desava u procesu (ovo pisem iz glave, a davno sam slusao elektrometalurgiju pa ne zameri na greskama

Zn i Cu se nalaze na prilicnom rastojanju u galvanskom nizu tako da izmedju njih postoji galvanski potencijal. Kada ih stavis u sredinu u kojoj ima slobodnih jona (Na+ i Cl-) imas medijum koji moze da prenosi naelektrisanje sa jedne elektrode na drugu (sa anode na katodu). U procesu dolazi do oksidacije jedne ploce i redukcije druge (Cu se redukuje a Zn se oksiduje) i pri tome se na elektrodi koja se oksiduje pojavljuje visak slobodnih elektrona (povecava se potencijal) koji se, logicno, izjednacava tako sto se formira jednosmerna struja preko zice kojom si zakacio sijalicu...

Uf al sam ja ovo konfuzno napisao
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: galvanski element24.05.2003. u 16:36 - pre 253 meseci
U svakom slucaju, dva razlicita metala ili metal i grafit na primer, kao u leklanseovoj celiji ("obicna baterija od jedan i po volt").

Merio sam voltmetrom sta se desava kad ubacim kutlacu od rostfraja u lonac sa mlekom od aluminijuma.

Od onda vise ne drzim kutlacu u loncu... a i kupio sam drugi lonac za kuvanje mleka, od rostfraja.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: galvanski element

[ Pregleda: 4749 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.