Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

The war is over and Linux won

[es] :: Advocacy :: The war is over and Linux won

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 11485 | Odgovora: 67 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon The war is over and Linux won11.11.2006. u 16:00 - pre 212 meseci
Vest sa ZDNet-a

Ukratko, tice se podrske koju Oracle i sad Microsoft daju Linux-u. Niko ovde ne kaze Linux on the desktop, Year of Linux ili bilo sta slicno, poenta clanka je samo da je Linux izasao daleko ispred Windows-a kao SERVERSKA platforma. "At least in the server world, Linux has won."

Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
62.108.116.*

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: The war is over and Linux won11.11.2006. u 16:21 - pre 212 meseci
Ma to se ne vazi , jos uvek ima muljave fontove. Kakvi serveri ;-)
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

B4lt4z4r
c0d3Error T34m

Član broj: 72810
Poruke: 309
*.inffo.net.



Profil

icon Re: The war is over and Linux won11.11.2006. u 16:23 - pre 212 meseci
Nista cudno......:)
I was born smart but education ruined me!!!!!!!
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.hsd1.ma.comcast.net.



+6 Profil

icon Re: The war is over and Linux won11.11.2006. u 16:48 - pre 212 meseci
E još samo da saznaju to ljudi u realnom svetu i deinstaliraju sve one Exchange, BizTalk, SharePoint, Axapta, i ostale serverske aplikcije.

A i IIS vidim nešto loše stoji: http://www.port80software.com/surveys/top1000webservers/
 
Odgovor na temu

japan

Član broj: 34328
Poruke: 480
*.smin.sezampro.yu.



+13 Profil

icon Re: The war is over and Linux won11.11.2006. u 16:58 - pre 212 meseci




dobro je da je to realna i objektivna statistika, inače bih se zabrinuo
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
62.108.116.*

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: The war is over and Linux won11.11.2006. u 17:01 - pre 212 meseci
Kao da niste culi za marketing.
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

NastyBoy
Bojan Nastic
UK

Član broj: 12041
Poruke: 895
*.plus.com.



+4 Profil

icon Re: The war is over and Linux won11.11.2006. u 17:19 - pre 212 meseci
Riiight... a "IBM-sponsored study on Linux" je primer objektivnosti? :)
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.104.*



+4 Profil

icon Re: The war is over and Linux won11.11.2006. u 18:23 - pre 212 meseci
Dobri komentari:
komentar 1
komentar 2
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: The war is over and Linux won11.11.2006. u 18:49 - pre 212 meseci
Citat:
Dragi Tata: E još samo da saznaju to ljudi u realnom svetu i deinstaliraju sve one Exchange, BizTalk, SharePoint, Axapta, i ostale serverske aplikcije.


Prvo, dragi tata ( ;) ), niko sa pola mozga ne "deinstalira" server koji radi, ma sta koristio. Ovde se prica o novim instalacijama, i "pogledu u buducnost" realnog poslovnog sveta. :) Ajde sad ozbiljno:

Glavna prednost Linux servera je na drugom trzistu od tog koji ti spominjes. Serveri koje voze internet aplikacije i "Web 2.0" su u najvecem porastu i upravo oni su najveci prodor Linux-a. Takodje, Linux je sasvim korektno resenje i za baze podataka (bar to Oracle i IBM misle, a oni se kanda razumeju u baze), kao i za aplikativne servere (Bea, Websphere, JBoss...). Ovo su takodje primene servera koje generisu dosta prihoda, i upravo one gde se podrska najvise placa. Ovde doduse i pouzdanost ima veliku ulogu, tako da se sve vreme prica o donjem delu tog trzista (koji je doduse i najborojniji). Gornji segment ce jos dugo vremena drzati Unix-i uz pokoji Mainframe: tu skalabilnost i pouzdanost PC sa bilo kojim OS-om nece skoro dostici.

Sto se tice tog spiska serverskih aplikacija koji ti navodis, takozvanih "groupware" resenja, ona ce ostati glavno utociste MS-a, sve dok MS bude jedini proizvodjac desktop-a. Sve dok su klijenti Outlook i MS office bice najlakse imati servere koji voze Exchange, BizTalk i SharePoint. Na *nix platformama postoje i druga resenja slicnih problema, koja su uglavnom web-bazirana, ali sa MS-om na desktop-u MS serveri pruzaju mnogo veci komfor korisnicima. Sansa da se ovo promeni postoji i ja je vidim na nekoliko mesta: prva je daljinski pristup, gde web-based aplikacije imaju velike prednosti, a drugi su heterogena okruzenja. Apple postaje znacajan igrac na desktop-u, koji bi tu mogao doneti promene, ako bi jednom uspeo uzeti znacaj udeo na trzistu corporate desktop-a. Doduse, MS tu igra na sigurno nudeci Office i za Apple. U svakom slucaju, to trziste je ono na kome ce se MS najduze odrzati, jer je najjace vezano za desktop-e, gde MS jos uvek dominira.

Citat:
japandobro je da je to realna i objektivna statistika, inače bih se zabrinuo

Citat:
NastyBoy: Riiight... a "IBM-sponsored study on Linux" je primer objektivnosti? :)


Pa i IBM je Microsoft Partner, i to dosta veliki. Ne verujem ja u tu teoriju da IBM "gura Linux". IBM je firma koja prodaje harder i podrsku. Jednostavno, oni nude sve sto trziste hoce, i tu je kraj... Nemojte misliti da ce IBM odbiti da proda server sa MS resenjem i podrsku za njega, ili da ce imati losu podrsku. Lepo ce to naplatiti - i njima fino. :)
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.hsd1.ma.comcast.net.



+6 Profil

icon Re: The war is over and Linux won11.11.2006. u 21:48 - pre 212 meseci
Citat:
japan


dobro je da je to realna i objektivna statistika, inače bih se zabrinuo


E jbga, pre 3-4 godine smo dokazali da jeste, a stvarno nemam nameru da "padobrancima" objašnjavam iste stvari sto puta :) Iskopaj negde temu pa se informiši o metodici sajta port80 i fortune 1000 kompanijama uopšte.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.hsd1.ma.comcast.net.



+6 Profil

icon Re: The war is over and Linux won11.11.2006. u 22:10 - pre 212 meseci
Da, evo ga link na temu: http://www.elitesecurity.org/t...ljenija-Web-servera-danasnjice

Inače, tad smo na Advocacy imali bar dva kompetentna Linuxovca: popaja i dinketa, pa je bilo i zanimljivo diskutovati. Danas je to (ehm) malo drugačije :)
 
Odgovor na temu

japan

Član broj: 34328
Poruke: 480
*.smin.sezampro.yu.



+13 Profil

icon Re: The war is over and Linux won11.11.2006. u 22:14 - pre 212 meseci
jel to ova tema u kojoj se objašnjava kako se formira port80 statistika i fortune 1000 liste i u kojoj ti kažeš:
Citat:
Dragi Tata: Mislim da možemo da se složimo da je Apache zastupljeniji ako se posmatraju "svi" web sajtovi, ali da je IIS preovlađujući kod velikih kompanija (posebno onih koje koriste SSL). Zaključak? Ako ste "Linuxovac", to je dokaz da je Apache bolji jer ga ukupno gledano ima više. Ako ste "MSovac", to je dokaz da je IIS bolji, jer ga više koriste tamo gde je gusto. :)


da, jeste :)

Citat:
Dragi Tata: Inače, tad smo na Advocacy imali bar dva kompetentna Linuxovca: popaja i dinketa, pa je bilo i zanimljivo diskutovati. Danas je to (ehm) malo drugačije :)


ma ne, nego samo ti tad još nisi znao šta je to linux pa su ti sve te stvari izgledale možda malo mistično. danas je to (ehm) malo drugačije ;)

[Ovu poruku je menjao japan dana 11.11.2006. u 23:29 GMT+1]
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: The war is over and Linux won11.11.2006. u 22:37 - pre 212 meseci
@japan: u čemu je problem? Imaš spisak Fortune 1000 kompanija, pa ako ne veruješ..

Citat:
poenta clanka je samo da je Linux izasao daleko ispred Windows-a kao SERVERSKA platforma. "At least in the server world, Linux has won."


LOL

U kom to server svetu?

Kod mene u firmi praktično svi DC i fajl serveri su pod Windowsom. Što se application servera tiče, opet je u pitanju Windows, negde još ima neki Java server (Tomcat ili JBoss, a i ti često na Windowsu). Nameće se i prosto pitanje: da li je uopšte za očekivati da će u iole većoj mreži gde se koriste Windows radne stanice (a takva je većina mreža) uopšte koristi bilo šta drugo za DC i fajl servere.

Linux? LOL

Što se ostalog tiče, ponovo Fortune 1000, http://www.port80software.com/surveys/top1000appservers/:

Microsoft's ASP.NET and ASP are the
Leading Application Server Technologies
For Fortune 1000 Companies' Web Sites



Takođe, iz prve ruke znam za neke velike osiguravajuće kompanije, u potpunosti su standardizovane na Microsoft alatima. Pomagao sam nedavno jednoj osobi nešto oko programiranja, pa dobro znam šta koriste.

Intranet (serveri) je, kako se meni čini, područje gde MS postaje dominantan isto kao i na desktopu.

Osim toga čak i prema Netcraftu, IIS ima sasvim solidno učešće, ako se uzme da se plaća, a LAMP ne.
Commercial-Free !!!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

japan

Član broj: 34328
Poruke: 480
*.smin.sezampro.yu.



+13 Profil

icon Re: The war is over and Linux won11.11.2006. u 22:46 - pre 212 meseci
Citat:
degojs: u čemu je problem?

problem je u tome što je ovo statistika koja je zasnovana na listi koja je opet formirana na neki subjektivan način. pitanje je da li se to uopšte može nazvati statistikom

Citat:
degojs: Imaš spisak Fortune 1000 kompanija, pa ako ne veruješ...

ma verujem ja, ali to ništa ne znači. a sve i da ne verujem, šta? nmap u ruke? toliko zaludan nisam ;)

Citat:
degojs: Što se ostalog tiče, ponovo Fortune 1000

pa normalno. ako već koriste tu platformu, onda će da je koriste u full-u. ali opet je to samo ta kvazi-statistika.


možda ja nisam sve to dobro shvatio, ispravite me ako grešim, ali po istom principu bi bentley bio najzastupljeniji automobil u gb samo zato što ga vozi 50 najbogatijih britanaca
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: The war is over and Linux won11.11.2006. u 23:05 - pre 212 meseci
Citat:
problem je u tome što je ovo statistika koja je zasnovana na listi koja je opet formirana na neki subjektivan način. pitanje je da li se to uopšte može nazvati statistikom


Lista je 1000 najvećih američkih kompanija, šta tu ima subjektivno?

Ma, u stvari, što reče Tata, da sad ponovo razglabamo jedno te isto..
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: The war is over and Linux won11.11.2006. u 23:51 - pre 212 meseci
Citat:
degojs: @japan: u čemu je problem?
U kom to server svetu?

Kod mene u firmi praktično svi DC i fajl serveri su pod Windowsom. Što se application servera tiče, opet je u pitanju Windows, negde još ima neki Java server (Tomcat ili JBoss, a i ti često na Windowsu). Nameće se i prosto pitanje: da li je uopšte za očekivati da će u iole većoj mreži gde se koriste Windows radne stanice (a takva je većina mreža) uopšte koristi bilo šta drugo za DC i fajl servere.

Linux? LOL

- Kod mene u firmi nisu prakticno, vec apsolutno svi serveri pod nekim Red Hat-om ili derivatom, osim sprac-ova pod solarisom. Pa? Kakav je argument "kod mene u firmi je sve windows" uopste? Sad ja treba da kazem: "Degojs? LOL" , je li?

- Znas, jako je tesko imati produkcioni DC server pod necim sto nije Windows. :) PDC moze, ali AD nikako :). Opet, pa? Doduse, puno ljudi je svesno koliko Windows lepo skalira, pa, na primer, velike firme (ljubljeni ti Fortune's) obicno, posto imaju Windows desktope rade sledece: Uzmu i u svaki malo-veci brach stave po Windows server da vozi AD. Onda, posto to skalira onako "drazesno" (sto rece uciteljica) dignu LDAP na Solarisu i nameste te Windows servere da samo rade kao "proxy" ka pravom serveru. Podaci stoje na Unix-u, MS ih sluzi da bi bila MS tehnologija. GM je to uradio sa par stotina hiljada user-a pre koju godinu, kazu da im je super. Sad imaju centralizovan management na nivou celog GM-a, po svim kancelarijama u svetu.

- Ja sam vise puta naglasio da mislim da ce takve primene ostati poslednje mesto koriscenja MS-a. Znaci, u startu se hvatas za ono sto sam rekao da jeste tako. :)


Citat:

Što se ostalog tiče, ponovo Fortune 1000, http://www.port80software.com/surveys/top1000appservers/:
...
Takođe, iz prve ruke znam za neke velike osiguravajuće kompanije, u potpunosti su standardizovane na Microsoft alatima. Pomagao sam nedavno jednoj osobi nešto oko programiranja, pa dobro znam šta koriste.
...
Intranet (serveri) je, kako se meni čini, područje gde MS postaje dominantan isto kao i na desktopu.
...
Osim toga čak i prema Netcraftu, IIS ima sasvim solidno učešće, ako se uzme da se plaća, a LAMP ne.


Application server i Web site application server nisu isto. To takodje nisu ni DB serveri. Link ti ne radi, grafic je ko zna odakle, a primeri su ti "neke velike osiguravajuće kompanije" i "Pomagao sam nedavno jednoj osobi nešto oko programiranja" . Dejane, ako imas neke argumente, samo izvoli, ali nek budu argumenti :).

Ja ne sporim da se MS serverska resenja koriste i da ce se jos dugo koristiti kao groupware i security ispomoc MS klijentima. Znaci, zaboravite, molim vas lepo te primene - to ce MS drzati jos dugo... Uostalom - to su njihovi klijenti :). Uslov da se ne koristi MS groupware je da se necim prvo zameni outlook i office :).

Ono o cemu se prica su TRENDOVI u koriscenju i uzimanju novih resenja za pre svega Web i Baze, pre svega. Znaci, ne stanje pre par godina, vec pravac u kome se krece trziste, dugorocno.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: The war is over and Linux won12.11.2006. u 00:03 - pre 212 meseci
Pa "moja" firma je ministarstvo zdravlja Ontarija, kad te već interesuje. Tu i tamo ako se nađe neki server da nije Windows, ali zanemarivo. Tvoja firma? Nemoj mi samo opet onu gde si samo ti u stanju da instaliraš Red Hat Linux server.

Citat:
Link ti ne radi, grafic je ko zna odakle, a primeri su ti "neke velike osiguravajuće kompanije" i "Pomagao sam nedavno jednoj osobi nešto oko programiranja" . Dejane, ako imas neke argumente, samo izvoli, ali nek budu argumenti :).


Jeste, link ne radi jer je ostala jedna : na kraju, typo. Dakle,

http://www.port80software.com/surveys/top1000appservers/

Da li i dalje ne radi i da li je grafikon ko zna odakle?

Imaš ti neki takav grafikon, ko zna odakle?

Što se drugog dela tiče, odgovor čim se vrnem iz prodavnice :)

Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: The war is over and Linux won12.11.2006. u 00:25 - pre 212 meseci
Citat:
a primeri su ti "neke velike osiguravajuće kompanije" i "Pomagao sam nedavno jednoj osobi nešto oko programiranja" .


U pitanju je supruga mog brata, radi kao programer za Sunlife Financial. Slobodno pogledaj oglase za posao, koje tehnologije se traže.

Šta je tebi, što ti misliš da bi ja to sve izmišljao?

Mislim, ne znam koliko pratiš ovaj forum, ako pratiš, možda si primetio da ja recimo radim Javu (i manje .NET) na poslu. Well, da mi je do laganja i takve priče, ne bih ni to rekao, itd.

Citat:
Znas, jako je tesko imati produkcioni DC server pod necim sto nije Windows. :) PDC moze, ali AD nikako :). Opet, pa?


Šta pa? :)

Pa ako imaš Windows na desktopu, a imaš ga u 99% slučajeva, onda je sigurno da imaš i Windows servere kao DC i verovatno i velik broj fajl servera takođe pod Windowsom. A Linux uopšte ne nedostaje, tako da priče o broju servera.. mačku o rep :)

Citat:
Doduse, puno ljudi je svesno koliko Windows lepo skalira, pa, na primer, velike firme (ljubljeni ti Fortune's) obicno, posto imaju Windows desktope rade sledece: Uzmu i u svaki malo-veci brach stave po Windows server da vozi AD. Onda, posto to skalira onako "drazesno" (sto rece uciteljica) dignu LDAP na Solarisu i nameste te Windows servere da samo rade kao "proxy" ka pravom serveru. Podaci stoje na Unix-u, MS ih sluzi da bi bila MS tehnologija. GM je to uradio sa par stotina hiljada user-a pre koju godinu, kazu da im je super. Sad imaju centralizovan management na nivou celog GM-a, po svim kancelarijama u svetu.


Imaš još neku priču tako sa Slashdota? Ja ti kažem iz iskustva, a ti vidi šta ćeš da kopaš.

Osim toga, pominješ Solaris, a tema je nešto kao o Linuxu, zar ne?
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: The war is over and Linux won12.11.2006. u 00:32 - pre 212 meseci
Citat:
degojs: Pa "moja" firma je ministarstvo zdravlja Ontarija, kad te već interesuje. Tu i tamo ako se nađe neki server da nije Windows, ali zanemarivo.

Ne znam kako je u Ontariju, ali u vecini zemalja resenja koja se koriste u drzavnoj upravi su dobrim delom politicki izabrana. Iskreno, meni je vise smetao ton koji si koristio... No, nazad na diskusiju.
Citat:
Jeste, link ne radi jer je ostala jedna : na kraju, typo. Dakle,

Hvala, ovo jeste mnogo bolje. Ujedno nema ni "LOL"-ova, i vracamo se na pravu raspravu. Posebno hvala na tome :)

Sa druge strane, da si procitao clanak koji sam ja poslao, nasao bi sledece:
Citat:

The truth of the assertion is in a chart near the back of the report. It shows that 83% of companies expect to support new workloads on Linux next year, against 23% for Windows. The move is slower for larger enterprises, but the direction is clear.

Znaci, Fortune 1000 su, po definiciji najvece kompanije, i samim tim i najintertnije. I ovaj clanak to potvrdjuje, oni tvrde da se trziste mnogo vise menja kod manjih kuca. Dalje, ovo sto ti navodis je analiza stanja pre par meseci, ZD Net prica o trendovima. Cak se ne radi ni o sadasnjem stanju, vec o onome sto se planira za narednu godinu. Odvojeno od ZD Net-ovog clanka ja sam interpolirao da ce se trend pokazati i na aplikacionim (manje) i DB serverima (vise, posebno mi se cini da ce se Oracle trziste pomeriti ka Linux-u i Solarisu). To je moja procena, odvojena od one ZD Net-a. Ovo sto si ti naveo su Web serveri i njihove tehnologije, a ne aplikacioni serveri, clanak to lepo kaze (Ne mislis, valjda da je Perl aplikacioni server :) ). Ono sto ZD Net tvrdi je da ce iduce godine cak i ovaj grafik biti sa smanjenim ucescem MS-a, a da ce se to mnogo vise videti na manjim sajtovima / firmama.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: The war is over and Linux won12.11.2006. u 00:40 - pre 212 meseci
Citat:
degojs:
Šta je tebi, što ti misliš da bi ja to sve izmišljao?

Mislim, ne znam koliko pratiš ovaj forum, ako pratiš, možda si primetio da ja recimo radim Javu (i manje .NET) na poslu. Well, da mi je do laganja i takve priče, ne bih ni to rekao, itd.

Izvini, samo sam hteo reci da jedna firma, ma koja bila nije neki primer. Analiza sa Port80 koju si dao je bila mnogo bolja, i to vidis u mom drugom postu. Ne pada mi na mali mozak da kazem nesto lose o tebi, samo se trudim da vodim raspravu sa tobom (sto znaci i da, bar donekle, cenim tvoje misljenje), pa shodno tome osporavam i argumente tipa "jedna firma", ma koja bila. Ispravio si post, dao podatke, procitao sam i nastavio u drugom postu.
Citat:

Šta pa? :)

Pa ako imaš Windows na desktopu, a imaš ga u 99% slučajeva, onda je sigurno da imaš i Windows servere kao DC i verovatno i velik broj fajl servera takođe pod Windowsom. A Linux uopšte ne nedostaje, tako da priče o broju servera.. mačku o rep :)

OK, dejane, ajde ponovo: SLAZEM SE. Ono sto sam ja i napisao je da ce u Windows mrezi sa MS Office i Outlook klijentima AD DC i Groupware serveri naravno biti MS-ovi. To i ne pokusavam da osporim. Ono o cemu clanak koji sam naveo prica je da Linux preuzima primat nad MS-om na trzistu PC servera kao platforma za buduce deploymente, pre svega zahvaljujuci web tehnologiji.

Da potvrdim jos jednom: I moj i tvoj drugi post su rasprava. Ovde se slazemo :).
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: The war is over and Linux won

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 11485 | Odgovora: 67 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.