Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Uplata PIO i poreza.....?

[es] :: Vodič za posao :: Uplata PIO i poreza.....?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 24326 | Odgovora: 58 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2920 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?08.11.2006. u 15:15 - pre 211 meseci
Citat:
pancevac2006: A kazi mi na koji nacin znam iznos za mesecne uplate?
Da li mi nekakvo obavestenje stize da treba da uplatim toliko i toliko?

Pa dobices resenje po kojem bi trebao uplacivati, samo sto ces ga dobiti tek posle 6 meseci. Knjigovodja ce ti reci koliko da uplatis do dobijanja resenja.
Ne stize ti nikakvo obavestenje da treba NESTO DA UPLATIS, TO TREBA DA ZnaS SAM.

[Ovu poruku je menjao bakara dana 08.11.2006. u 16:44 GMT+1]
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?08.11.2006. u 15:17 - pre 211 meseci
Citat:
bakara:
Ne stize ti nikakvo obavestenje da treba NESTO DA UPLATIS, TO TREBA DA ZANS SAM.

Kao sto sam rekao:
Citat:
goranvuc:
2. Akontaciono + po konacnom resenju (prvo placas po akontacionoj prijavi, a onda po konacnom resenju koje uzima u obzir tvoje bilanse)


Inace, kada sam podnosio zahtev za pausalno pri otvaranju, na isto moje pitanje "koliko da placam poreze i doprinose, dok ne dobijem resenje?" referent mi je rekao "placaj koliko mozes, kada dobijes resenje pa bude vece od onoga sto si platio, platices razliku - dok ti ne stigne resenje ne ide ti kamata jer nema na osnovu cega da se obracunava. Naravno, vodi racuna da imas dovoljno para kad stigne resenje."
 
Odgovor na temu

pancevac2006

Član broj: 120316
Poruke: 559
*.donet.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?08.11.2006. u 15:19 - pre 211 meseci
Citat:
goranvuc:
Ako si odlucio da otvoris radnju, a ne preduzece imas 2 opcije vodjenja knjiga:

1. Prosto knjigovodstvo (vodis sam)
2. Dvojno knjigovodstvo (vodi ovlasceni knjigovodja)

Takodje imas i dva nacina placanja poreza i doprinosa:

1. Pausalno (cele godine fiksni iznos - gornja granica prometa trenutno 2000000)
2. Akontaciono + po konacnom resenju (prvo placas po akontacionoj prijavi, a onda po konacnom resenju koje uzima u obzir tvoje bilanse)

Dakle, svakako dobijas resenje od uprave, bez obzira da li ces prijaviti pausalno ili ovo drugo, pa onda po resenju placas.


Gde i kada ja odredjujem na koji nacin zelim da placam porez i vodim knjige?I kakvu evidenciju(knjige) vodim ako to radim sam?

Citat:
bakara: Pa dobices resenje po kojem bi trebao uplacivati, samo sto ces ga dobiti tek posle 6 meseci. Knjigovodja ce ti reci koliko da uplatis do dobijanja resenja.
Ne stize ti nikakvo obavestenje da treba NESTO DA UPLATIS, TO TREBA DA ZANS SAM.


Kako znam sam? Ne dobijam mesecna resenja o dugovanju nego samo polugodisnja?
Kako da znam koliko da uplatim za PIO ili za porez na kraju meseca?
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?08.11.2006. u 15:27 - pre 211 meseci
Vidim da si pun pitanja, za ovo mi dodjes pice ;)
Citat:
pancevac2006: Gde i kada ja odredjujem na koji nacin zelim da placam porez i vodim knjige?I kakvu evidenciju(knjige) vodim ako to radim sam?


Ako si se odlucio za prosto knjigovodstvo (ako si pausalac to se podrazumeva) onda od tvoje delatnosti zavisi koje ces knjige voditi. Evo ti pravilnik o tome:
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pancevac2006

Član broj: 120316
Poruke: 559
*.donet.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?08.11.2006. u 15:28 - pre 211 meseci
Citat:
goranvuc: Inace, kada sam podnosio zahtev za pausalno pri otvaranju, na isto moje pitanje "koliko da placam poreze i doprinose, dok ne dobijem resenje?" referent mi je rekao "placaj koliko mozes, kada dobijes resenje pa bude vece od onoga sto si platio, platices razliku - dok ti ne stigne resenje ne ide ti kamata jer nema na osnovu cega da se obracunava. Naravno, vodi racuna da imas dovoljno para kad stigne resenje."


I da li je proslo 6 meseci kako si poceo da radis?
Koliko si mesecno uplacivao?
Da li si sam vodio knjige ili si imao knjigovodju?

Na koji nacin popunjavam nalog za uplatu ili prenos kada placam te dazbine?
 
Odgovor na temu

pancevac2006

Član broj: 120316
Poruke: 559
*.donet.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?08.11.2006. u 15:38 - pre 211 meseci
Bice mi drago da te castim ne sa jednim picem....

Veruj mi da mi sve ovo MNOGO znaci.
Ne planiram da imam veliki promet pa mi mnogo znaci da mogu sam da odradim sve to.Daj boze da to krene zesce pa da placam knjigovodju.
Svega nekoliko poslova dovoljnih da zaradim za PIO i porez, zbog mog staza.
 
Odgovor na temu

pancevac2006

Član broj: 120316
Poruke: 559
*.donet.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?08.11.2006. u 15:43 - pre 211 meseci
Citat:
goranvuc: Vidim da si pun pitanja, za ovo mi dodjes pice ;)


Ako si se odlucio za prosto knjigovodstvo (ako si pausalac to se podrazumeva) onda od tvoje delatnosti zavisi koje ces knjige voditi. Evo ti pravilnik o tome:


PA TI SI CAR!!
Ovo zlata vredi!
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?08.11.2006. u 15:43 - pre 211 meseci
Citat:
pancevac2006:
Da li si sam vodio knjige ili si imao knjigovodju?

Mislio sam da je jasno da sam vodim knjige
Citat:
pancevac2006: I da li je proslo 6 meseci kako si poceo da radis?

Cela prica nema veze sa 6 meseci tvog rada, vec sa terminom kad uprava dostavlja konacna resenja o pausalnom oporezivanju (obicno jul-avgust) Ja nisam nista uplacivao prve godine dok nisam dobio resenje o pausalu, a onda sam sve unazad platio i dalje placao po resenju. Placas po starom resenju sve dok ne dobijes novo resenje (slucaj narednih godina). Naravno, sve ovo ako si pausalac (zahtev se podnosi svake godine do kraja novembra)
Citat:
pancevac2006:
Koliko si mesecno uplacivao?

Toliko koliko mi pise u resenju
Citat:
pancevac2006:Na koji nacin popunjavam nalog za uplatu ili prenos kada placam te dazbine?

Tako sto prepisujes podatke iz resenja (tamo ti sve pise)

P.S. Jedino sto je nezgodno u tom NULTOM periodu (do dobijanja prvog resenja) je sto ne mozes overavati zdravstvenu knjizicu, ali je moras odmah regulisati u socijalnom i prijaviti se na svoju radnju.

Da, sto se tice knjiga, ako procitas Pravilnik o prostom knjigovodstvu videces da pausalci vode samo KPO knjigu (knjigu prometa) - MORAS JE OVERITI!
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2920 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?08.11.2006. u 15:51 - pre 211 meseci
@pancevac2006
Ali ti ipak proveri da li stvarno mozes biti pausalac...
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

pancevac2006

Član broj: 120316
Poruke: 559
*.donet.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?08.11.2006. u 15:59 - pre 211 meseci
Citat:
goranvuc: Tako sto prepisujes podatke iz resenja (tamo ti sve pise)

P.S. Jedino sto je nezgodno u tom NULTOM periodu (do dobijanja prvog resenja) je sto ne mozes overavati zdravstvenu knjizicu, ali je moras odmah regulisati u socijalnom i prijaviti se na svoju radnju.

Da, sto se tice knjiga, ako procitas Pravilnik o prostom knjigovodstvu videces da pausalci vode samo KPO knjigu (knjigu prometa) - MORAS JE OVERITI!



Znaci, ako sam ukapirao, prvih 6 meseci nisi nista placao, ni PIO a ni porez. Kada si nakon 6 meseci dobio prvo resenje podelio si iznos na 6 i sada taj iznos uplacujes mesecno?

Gde overavam KPO knjigu?
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?08.11.2006. u 16:00 - pre 211 meseci
Citat:
bakara: @pancevac2006
Ali ti ipak proveri da li stvarno mozes biti pausalac...

Nema sta da proverava, prve godine moze sigurno, jedino ogranicenje za kasnije je 2.000.000 dinara (suska se da ce podici granicu, kao i za ulazak u PDV, na 3.000.000 dinara)

Pancevac, ako ti budu razni likovi pricali da ce se pausalci ukinuti itd. nemoj ih slusati, kategorija privrednika koji na ovaj nacin placaju porez jer nisu u mogucnosti da vode dvojno knjigovodstvo postoji svuda u svetu i obicno je to ista kategorija privrednika tzv. malih obveznika koji nisu u PDV sistemu, samo sto je od drzave do drzave granicni iznos prihoda manji ili veci.
Za manje usluzne delatnosti se i preporucuje ovaj vid delatnosti, jer je "veca dara od mere" tj. veci su troskovi vodnjenja knjiga i PDV evidencija, nego sto bi od toga imao koristi (npr. sta ti vredi povrat poreza, ako ti nemas materijalne troskove (uslovno) jer se bavis prodajom intelektualnih usluga).

Srecno u poslu, ja sam sve ovo morao sam da saznam, znam kako ti je i o cemu razmisljas.
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?08.11.2006. u 16:04 - pre 211 meseci
Citat:
pancevac2006: Znaci, ako sam ukapirao, prvih 6 meseci nisi nista placao, ni PIO a ni porez.

Da, ali ne prvih 6 meseci vec 7, zato sto sam radnju otvorio 1. februara, a resenje mi je stiglo pocetkom avgusta.
Citat:
pancevac2006:Kada si nakon 6 meseci dobio prvo resenje podelio si iznos na 6 i sada taj iznos uplacujes mesecno?

Nemoj da se zbunjujes, dobijas resenje koje se odnosi na celu godinu, pretvoreno u mesecne iznose, pa po fondovima + takse. Kad dobijes, platis za sve prethodne mesece, a onda dalje placas mesecno.
Citat:
pancevac2006:Gde overavam KPO knjigu?

Odes do uprave, pa pitas.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2920 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?08.11.2006. u 16:07 - pre 211 meseci
Citat:
goranvuc
Pancevac, ako ti budu razni likovi pricali da ce se pausalci ukinuti itd. nemoj ih slusati...


E...nisam ja razni lik
Ja sam neko ko je do pre 6 meseci imao agenciju za marketing i reklamiranje sa sve kasom i gprs-om.

Sada se bavim necim drugim za sta sam opet mislio da moze pausalno, pa ipak ne moze, i opet imam i kasu i gprs....i knjigovodju! jbga
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?08.11.2006. u 16:09 - pre 211 meseci
Citat:
bakara: E...nisam ja razni lik :)

Nisam ni mislio na tebe, vec prenosim svoja iskustva, tj. sta su sve meni pricali...

A na kraju je ispalo da sam pametno uradio sto nisam nikog slusao, vec uzeo stvar u svoje ruke.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?09.11.2006. u 02:21 - pre 211 meseci
Citat:
goranvuc:Da, sto se tice knjiga, ako procitas Pravilnik o prostom knjigovodstvu videces da pausalci vode samo KPO knjigu (knjigu prometa) - MORAS JE OVERITI!

Prema podacima kojima raspolazem, zbog sve cesceg elektronskog vodjenja knjiga (fajlovi na hard disku umesto papira), overavanje knjige prometa je ukinuto.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pancevac2006

Član broj: 120316
Poruke: 559
*.donet.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?09.11.2006. u 15:13 - pre 211 meseci
Zanima me na koji nacin konstruisem poziv na broj kada uplacujem porez i PIO?

Hvala
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.dialup.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?09.11.2006. u 15:26 - pre 211 meseci
Citat:
pancevac2006: Zanima me na koji nacin konstruisem poziv na broj kada uplacujem porez i PIO?

Hvala

Da ponovim svoje reci:
Citat:
goranvuc: Tako sto prepisujes podatke iz resenja (tamo ti sve pise)

Dakle, nista ti ne konstruises, sve ti pise u resenju.

Pa neces valjda sad ici toliko u tehnicke detalje, kad budes otvorio radnju puno toga ce ti se samo kazati.
 
Odgovor na temu

pancevac2006

Član broj: 120316
Poruke: 559
*.donet.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?09.11.2006. u 15:35 - pre 211 meseci
Pitam iz razloga sto bih ja od prvog meseca voleo da uplacujem izvesnu svotu novca kako bih morao manje da platim nakon prvih 6 meseci.Ne bih voleo da se iznenadim sa nekom vecom sumom.Ovako sam mislio da uplacujem po 3-5 hiljada mesecno pa da iznos kada stigne resenje bude manji.

Da li je to moguce?

Mislim, da ne cekam to resenje 6 meseci.
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.dialup.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?09.11.2006. u 15:37 - pre 211 meseci
Lepo sam ti rekao da dok ne dobijes resenje ne ide ti kamata, jer ne postoji osnov. Dakle, umesto da uplacujes, drzi pare na racunu i cekaj da stigne resenje, pa onda plati sve unazad, mozda dobijes i kamatu na sredstva na racunu (ako izaberes banku koja to nudi).
 
Odgovor na temu

pancevac2006

Član broj: 120316
Poruke: 559
*.donet.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Uplata PIO i poreza.....?09.11.2006. u 15:39 - pre 211 meseci
Da li mi mozes reci okviran iznos koliko to moze da bude posle 6 meseci?
Ne uplacujem ni PIO ni porez?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Uplata PIO i poreza.....?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 24326 | Odgovora: 58 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.