Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

O kompresiji video snimka - misljenje.

[es] :: Video kompresija :: O kompresiji video snimka - misljenje.

[ Pregleda: 4198 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

hir100
Vranje

Član broj: 1343
Poruke: 503
*.SMIN.panline.net.



Profil

icon O kompresiji video snimka - misljenje.04.11.2006. u 12:41 - pre 211 meseci
Video snimak moze biti, sa kamere, u avi (na kaseticu ili hard disk) ili dvd formatu (na mini dvd). Zavisi ko sta zeli. Po mom misljenju, samo profesionalcima je potrebam kvalitet avi formata koji je nesto bolji. Ako cuvate sve avi snimljene kasete njih ce biti mnogo, ako prebacujete na PC disk brzo ce popuniti memoriju. Tako, ako ste "napredni korisnik" a ne profi preporucujem dvd. Prebacivanje avi u divX je takodje kompresija kao i dvd snimak, apriori. Kasetica se moze nekoliko puta presnimiti (neki to ne preporucuju - stvarno profi stav, bez sarkazma) ali to kosta. dvd-rw je skup ali se moze mnogo puta presnimiti. Snimanje na kaseticu pa prebacivanje u dr. format je takodje kompresija bez obzira sto to radi PC pa nemate kvalitet orig. snimka (zahteva vreme, ali moze se birati codec).
Napravio bih analogiju sa zvukom. Da li WAV ili .CDA format sada ima prednost nad MP3 formatom? Tehnicki-da, ali to ljudsko uvo ne cuje. Pustite ljubiteljima sirovog formata obe pesme (u wav ili. cda i u MP3 - ne verujem da ce cuti razliku ili da ce im ona biti nebitna). Prednost avi formata (i ne mala), po mom misljenju je daleko lakse editovanje.
Cilj ovog pisanja je da donekle neutralise misljenje da treba kupovati kamere sa kaseticama u odnosu na mini dvd kamere. Jednostavno, ako kupim 10 kasetica i snimim ih - materijal ce nekoliko puta vise zauzeti prostor na disku u odnosu na DVD format. Cena kasetice je recimo 3E a dvd -r - manje od 0.3E. Razlika u kvalitetu sigurno nije tolika...

Molim komatare. Hvala



 
Odgovor na temu

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 763
*.dynamic.sbb.co.yu.



+109 Profil

icon Re: O kompresiji video snimka - misljenje.04.11.2006. u 13:24 - pre 211 meseci
Zaboravio si najbitniju varijantu: prebacis video sa miniDV kamere i materijal narezes SIROV na DVD, bez kompresije. 1 sat staje na 3DVD-a. To ja radim. Mnogo bolje nego arhiviranje na kasetama, jer je lako dostupno za gledanje i editing na kompu, nema premotavanja...
Komprimovanje i arhiviranje na DVD-u za gledanje na DVD plejerima (.vob) je velika cena za prakticnost koju nude sadasnji DVD plejeri, a njihovo vreme prolazi, dolaze blue ray HDTV plejeri... Bice ista prica sa VHS dinosaurusom.
Tehnologija ide ka HD snimku, a mi ovaj nas siroti SD jos komprimujemo... Uzas. Signal koji ide iz CCD-chipa je vec u kameri komprimovan u standardni PAL SD DV signal.
Analogija sa zvukom je samo donekle tacna. Uho i oko nisu isto, oko vidi svaku mogucu nesavrsenost, uho lako mozes prevariti. I kada za 10 god svi budemo imali HD LCD TV dijagonale preko metar, onda ce ti biti zao sto si komprimovao. Cene DVD medija su smesne da bi to bio ogranicavajuci faktor pri skladistenju.
Ja iskreno zalim za svakim minutom materijala koji sam komprimovao i koga vise nemam sirovo.
 
Odgovor na temu

Sasa_NS
Ha! Prčkam tu i tamo ponešto...
Novi Sad

Član broj: 61060
Poruke: 311
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: O kompresiji video snimka - misljenje.05.11.2006. u 19:14 - pre 211 meseci
Citat:
zorgUho i oko nisu isto, oko vidi svaku mogucu nesavrsenost, uho lako mozes prevariti.


Samo da iskomentarišem ovu konstataciju... :)

Ljudsko oko, kao i ostala čula, daleko su od "savršenstva prirode"... Oko je takođe veoma lako prevariti, a na jednoj takvoj (optičkoj) prevari se zasniva cela jedna grana privrede/industrije (štamparstvo), a našlo bi se još dosta primera...
 
Odgovor na temu

Cileinteractiv
Zoran Petrovic
Isurance agent
VIG
Lokacija: Novi Sad

Član broj: 43360
Poruke: 2738
82.208.193.*



+3 Profil

icon Re: O kompresiji video snimka - misljenje.05.11.2006. u 20:34 - pre 211 meseci
Mislim da je najbolja varijanta sirov DV snimak pakovati na DVD medijume a kasetice pošto su dosta skuplje treba presnimavati. DV traka se može presnimavati bez razmišljanja bar 15X.
 
Odgovor na temu

deks007

Član broj: 49277
Poruke: 1360



+42 Profil

icon Re: O kompresiji video snimka - misljenje.07.11.2006. u 16:21 - pre 211 meseci
Kada sirov materijal rezes na DVD kako ga rezes kao Data DVD ili? Pozdrav !
Zene cesto pitaju dali su inteligentni muskarci bolji muzevi . Inteligentni muskarci se uopste nezene !
http://www.youtube.com/watch?v=3n1HbrYNq30
 
Odgovor na temu

ntojzan
Sandor II Tojzan
Becej

Član broj: 36657
Poruke: 168
*.eonet.ne.jp.



Profil

icon Re: O kompresiji video snimka - misljenje.07.11.2006. u 17:37 - pre 211 meseci
Data DVD, a video je u DV avi.
 
Odgovor na temu

sasa072
Bijeljina

Član broj: 104528
Poruke: 32
212.200.160.*



Profil

icon Re: O kompresiji video snimka - misljenje.07.11.2006. u 19:21 - pre 211 meseci
kad god radis nekakvu kompresiju ti slabis kvalitet slike
ako radis sta ozbiljnije drzi se :
prvo DVCAM kaseta skuplje su ali zato su izdrzljivije oko 500 puta je mozes realno presnimiti
drugo svaka sljedeca generacija snimljenog materijala utice na kvalitet snimka
ako imas mogucnost velikog kapaciteta hardova drzi materijal u MPEG 2
a ako nemas onda ga sacuvaj u DV AVI
na dvd-u mozes da arhiviras materijal ali nije ti to dugog vijeka
znaci po meni tape je zakon za arhivu materijala
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: O kompresiji video snimka - misljenje.07.11.2006. u 19:49 - pre 211 meseci
Citat:

Tehnologija ide ka HD snimku, a mi ovaj nas siroti SD jos komprimujemo...


1920 * 1080 (HDTV) * 30 (Frejma u sekundi) * 3 (Bajta po pikselu) = 1866240000 bajtova = 177 megabajta po sekundi.

Za nekompresovan HD materijal.

To bi znacilo da na jednom 4 GB disku ne mozes da smestis ni pola minuta nekompresovanog HD materijala :)

Kompresija je neizbezna - i svakako na odredjenom nivou nije moguce vise uociti razliku, pa i na video snimku.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

dulesusic
Dušan Šušić
Novi Sad

Član broj: 45176
Poruke: 418
*.teol.net.



+3 Profil

icon Re: O kompresiji video snimka - misljenje.07.11.2006. u 20:44 - pre 211 meseci
Sve sto snimim, komprimujem na DVD u trajanju od 60-70-min, video bitrate 9112 kbps, audio 224 kbps... To izgleda savrseno na TV-u...

Do sad sam sve snimao u 4:3, al sam presao na 16:9 (bar svoje privatne snimke), zbog dvije stvari:

1. Moze konvertovati na HD standard (al trazi paklene masine od racunara), slika nije bolja od SD, al nije ni gora, testirao sam na jednom HD LCD TV-u.
2. DVD-ovi uradjeni u 16:9 omjeru, imaju dosta bolju sliku kad se DVD gleda na monitoru nego DVD u 4:3 omjeru... Interlace uopšte nije uočljiv za razliku kod 4:3.


E sada, HD... Daleko smo mi braco moja draga od toga, bar se meni cini...


Trenutno, obrada HD materijala trazi DualCore CPU sto jaci to bolji naravno, RAM-a nikad malo, bar 4 GB, i naravno HDD raptore... Ivan je napisao da je potrebno 177MBps, pa eto zbog cega trebaju takvi kompovi, a kakve grafičke trebaju to sami pretpostavite... Npr, ja sam pokusao raditi na mom kompu (3,6GHz, 1GB RAM, SATA diskovi od po 200 GB, graf 256 MB), i zapinje, zapinje, sve zapinje, konvertovanje SD u HD radi oko 0.15 - 0.25x realtime (neisplativo)! SD u DVD leti, radi 1.0 - 1.6x realtime...

Za desetak godina to ce biti normalne stvari, al kako tehnika non-stop napreduje i kojim tempom napreduje, ko zna hocemo li uopšte koristi mikro-procesore, a dok ovo citamo cijene ovih PC-ova za obradu i samo HD TV-a premasuju cifru od par hiljada €...

I jos, kasetice, presnimavao sam ih, al necu vise: njihova cijena je 3 - 3,5€, al kad rikne glava kamere, opravka dodje koliko pola nove pa ni tu ne mozes biti pametan, nova ili opravka pokvarene... Govorim iz drugovog iskustava, nakon 2 godine glava kamere naprosto pukla (da, da pukla), opravka cca 700€, a to je taman cijena onih kasetica koje bi za toliko vrijeme snimili...

DVD RW - ne vidi potrebu za njima (i uopšte nisu skupi), imam par kamada nikad nisu upotrebljeni.

Arhiviram moje miniDv trake, u mislim da cu ih moci uporijebiti za par (desetina) godina, dok u nas zaživi HD imacemo nove kamere i novu opremu, a uspomene iz proslosti cemo gledati na TV-ovima koje necemo lako odnijeti u podrume.
 
Odgovor na temu

Shon3i
Beograd

Moderator
Član broj: 85406
Poruke: 1173
*.sbb.co.yu.



+56 Profil

icon Re: O kompresiji video snimka - misljenje.07.11.2006. u 20:49 - pre 211 meseci
Citat:
Za desetak godina to ce biti normalne stvari,
Ne verujem, pre bih rekao maximum dve godine, jer kako je sve pocelo ih, ceo proces mnogo brzo ide, vec imamo procesore sa "cetri" jezgra, veoma zahvalne nacine za spajanje dve ili vise grafickih kartica itd, takodje i vrlo brze HD kodeke koji znaju da iskoriste masinu i pritom da izlazni fajl ne zauzima mnogo, cak i u lossless modu.
 
Odgovor na temu

dulesusic
Dušan Šušić
Novi Sad

Član broj: 45176
Poruke: 418
*.teol.net.



+3 Profil

icon Re: O kompresiji video snimka - misljenje.07.11.2006. u 21:41 - pre 211 meseci
2 godine? Pa imamo i sad to, al ko ce to sebi moci da priusti?? Ni ja, ni ti...

A sa 4 jezgra? Pa znas li cemu je to namjenjeno? Serverima...
Ipak smo "so far"...

[Ovu poruku je menjao dulesusic dana 07.11.2006. u 23:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Cileinteractiv
Zoran Petrovic
Isurance agent
VIG
Lokacija: Novi Sad

Član broj: 43360
Poruke: 2738
82.208.193.*



+3 Profil

icon Re: O kompresiji video snimka - misljenje.07.11.2006. u 23:29 - pre 211 meseci
Za evropu se priprema i nov HD standard-UltraHD sa frame size-om od 4800/2600 odprilike, ne sećam se tačno, bio sam zaprepašćen tip podatkom. Eto, razmišljajmo kakve mašine trebaju za takav video.
 
Odgovor na temu

dulesusic
Dušan Šušić
Novi Sad

Član broj: 45176
Poruke: 418
*.teol.net.



+3 Profil

icon Re: O kompresiji video snimka - misljenje.08.11.2006. u 13:45 - pre 211 meseci
Pa vjerovatno ovi desetojezgorvni procesori koji se najavljuju do kraja 2010. ZA profesionalce, za studije koji imaju nacin da profitiraju sa onim sto rade na isplativ nacin to nece predstavljati problem, al amateri su daleko od toga, a ovdje smo vecinom amateri.
 
Odgovor na temu

Shon3i
Beograd

Moderator
Član broj: 85406
Poruke: 1173
*.absolutok.com.



+56 Profil

icon Re: O kompresiji video snimka - misljenje.08.11.2006. u 13:51 - pre 211 meseci
Citat:
dulesusic: 2 godine? Pa imamo i sad to, al ko ce to sebi moci da priusti?? Ni ja, ni ti...

A sa 4 jezgra? Pa znas li cemu je to namjenjeno? Serverima...
Ipak smo "so far"...

[Ovu poruku je menjao dulesusic dana 07.11.2006. u 23:11 GMT+1]
1920x1080 ide sada veoma glatko sa CoreAVC decoderom (najbrzi h264 decoder softverski) na 3ghz masini, medjutim isti taj dekoder bar do kraja ove godine ce imati punu hardversku akceleraciju, a takodje ce moci da koristi GPU. Dobro i ja sam malo preterao kad sam rekao dve godine, ali nece bas ni deset, ali sledece godine ce hd materijal uveliko da se obradjuje, uzmi samo primer mini HDV camera, vec im cena pala na 800e
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
193.47.77.*



+7169 Profil

icon Re: O kompresiji video snimka - misljenje.08.11.2006. u 14:18 - pre 211 meseci
Citat:

Za evropu se priprema i nov HD standard-UltraHD sa frame size-om od 4800/2600 odprilike, ne sećam se tačno, bio sam zaprepašćen tip podatkom. Eto, razmišljajmo kakve mašine trebaju za takav video


Na ovogodisnjoj IFA-i je Vestel prikazao neki ogromni LCD ekran, koji je imao dvostruku HD rezoluciju (3840 x 2160) i vrteo je holivudske trailere u toj rezoluciji (bez skaliranja) - ne znam odakle im ti traileri, ni kakva zver pokrece doticni - ali je za takvu rezoluciju sigurno neophodan MPEG-2 strim od bar 60-70 Mbit/s za vrhunski kvalitet.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ntojzan
Sandor II Tojzan
Becej

Član broj: 36657
Poruke: 168
*.eonet.ne.jp.



Profil

icon Re: O kompresiji video snimka - misljenje.08.11.2006. u 16:09 - pre 211 meseci
30 MBit bi trebalo da bude dosta, posto u toj rezoluciji imas manje podataka po 16x16 bloku. :-) (60Mbit je 1:90 ako sam racunao dobro, 1:200 bi trebalo ladno da daje dobar kvalitet)
 
Odgovor na temu

musbeograd
Mustika Marutho
Beograd

Član broj: 71583
Poruke: 3
212.200.24.*



Profil

icon Re: O kompresiji video snimka - misljenje.10.11.2006. u 16:11 - pre 211 meseci
1. Npr. Video kamera VHS (800.000 pxs) ili DVD kamera (3 mega pxs).
2. Kamera povezana na input Audio i Video u kartici npr. Pinnacle, Winfast ili drugo.
3. Sa VHS kamere : Kada pustite sat vremena snimaka a komputer snima npr. na MPEG2, trajace koliko traje snimak, tj. sat vremena.
4. Sa DVD kamere : Na isti nacin.
5. Kada pogledamo ta 2 fajla, razlika je velika jer DVD ima cistiju sliku od VHSa. Ma koliko god los snimak na VHSu, moze se pobloljsati preko settinga za kontrast, boju, i drugo. Ako je snimak zvuka los, npr. slab, ubaciti output audio VHSa na input audio komputer (ne kartica). Na taj nacin zvuk je znatno poboljsan. Moj snimak sa VHS kasete traje 85 minuta i zahteva 4 GB na fajl MPEG2. Ako neko zeli manji fajl od MPEG2, to se radi preko nekog konvertera, npr. WinAvi konverter, DIVX konverter i slicno. Npr. posle konverzacije na DIVX, snimak koji traje 2 minuta zahteva samo 22 MB, sto je sasvim OK.
6. Slazem se tome sto vise takvih fajlova zahteva veci kapaciteta HD. 100 istih fajlova mogu se smestiti na 100 DVD media, tj. oko 2500 dinara. A 80 GB HD kosta 5000 dinara. Sad kako kome odgovara.
Ranije, rekli su (na medijama) da snimak na kaseti (VHS, Beta, 8mm i dr.) traje maksimum do 10 godina. Medjutim ima snimaka preko 20 godina i to jos kako dobar ! A staviti fajlovi na DVD mediji smatram da je OK. Savremena na vreme naravno mogu se pogledati tih fajlova da su OK.
Sta vise, ako vec pravimo DVD medije od tih fajlova (VOB), onda nam treba vise fajlove MPEG2 na HD. Oslobadjamo prostor odmah.
 
Odgovor na temu

[es] :: Video kompresija :: O kompresiji video snimka - misljenje.

[ Pregleda: 4198 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.