Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Matematicka indukcija

[es] :: Matematika :: Matematicka indukcija

[ Pregleda: 6023 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Raspolozen
Republika Srpska

Član broj: 118519
Poruke: 1
217.23.206.*



Profil

icon Matematicka indukcija25.10.2006. u 12:21 - pre 212 meseci
Moze li neko da mi posalje par uradjeni primjera ili da mi kaze ima li negdje na netu da se skine ti zadaci? unapred hvala
 
Odgovor na temu

Anchy_86

Član broj: 121749
Poruke: 42
212.200.108.*



Profil

icon Re: Matematicka indukcija18.11.2006. u 02:25 - pre 212 meseci
Evo, posto je to bio moj maturski rad, pokusacu da ti dam neki primer iz matematicke indukcije.
Imas zadatak recimo da dokazes da je suma prvih n prirodnih brojeva jednaka [n(n+1)]/2, tj. 1+2+3+...+n=[n(n+1)]/2.
Prvi korak u matematickoj indukciji ti je provera, da li je jednakost (u ovom slucaju, ali moze i nejednakost) tacna za n=1. Pa, konkretno u ovom primeru imas za n=1: 1=[1(1+1)]/2 sto je tacno.
Drugi korak jeste da pretpostavis da ti jednakost vazi za n=k, tj da vazi za 1+2+3+...+k=[k(k+1)]/2 i da odatle sledi da je tacna za n=k+1, tj. 1+2+...+k+(k+1)=[(k+1)(k+2)]/2.
Treci korak (konkretno za ovaj zadatak glasi): dodajes obema strana jednakosti po (k+1), tj.
1+2+...+k+(k+1)={[k(k+1)]/2} + (k+1) , sto sredjivanjem daje 1+2+...+k+(k+1) = [(k+1)(k+2)]/2, cime je dokaz zavrsen.
P.S. Ovaj korak (k+1)(k+2) je u stvari ekvivaletno sa (k+1)((k+1)+1), gde k+1 predstavlja k, a ((k+1)+1) predstavlja k+1, cime je jednakost dokazana, tj. vazi za k+1, onda vazi i za k, tj vazi za svaki prirodan broj n.

E sad, na internetu nisam nasla zadatke (verovatno jer ih nisam ni trazila , ali od literature mogu da ti preporucim Veneovu zbirku resenih zadataka iz matematike za 3-ci razred Gimnazije prirodno-matematickog smera, ili mozda zbirku koja se zove matematiskop, takodje za 3-ci razred. Tu imas recimo neke osnovne i malo teze zadatke, a za one zadatke sa fakulteta mogu da ti preporucim neku knjigu koju koriste studenti prirodno-matematickog fakulteta (ja licno Algebru I, deo iz brojeva), ili neku knjigu o prirodnim brojevima sa zadacima, tu bi matematicka indukcija morala da bude spomenuta.

Pozdrav!!!
 
Odgovor na temu

kochich
Bosna i Hercegovina

Član broj: 104444
Poruke: 3
*.dlp43.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Matematicka indukcija18.11.2006. u 09:15 - pre 212 meseci
Trazio si linkove... Evo, mozda ti ovo pomogne...
http://www.matf.bg.ac.yu/~matic/competitions/dodatne/MMindiRekjed_vb.pdf

Imam ja jos tih zadataka negdje, pa ako nadjem ostavicu ti link.
"Crvena Zvezda na nebu sja..."
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Matematicka indukcija

[ Pregleda: 6023 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.