Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kreiranje Firebird baze u delphi aplikaciji

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Kreiranje Firebird baze u delphi aplikaciji

[ Pregleda: 2127 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

djenka1984

Član broj: 111928
Poruke: 20
*.3dnet.co.yu.



Profil

icon Kreiranje Firebird baze u delphi aplikaciji21.10.2006. u 02:29 - pre 213 meseci
Koristim Firebird baze na koje se povezujem preko IB komponenti sa delphijem .Baze sam pravio preko EMS SQL Manager for Interbase/Firebird i nikakvih preblema nije bilo.Medjutim ja bih hteo da u samoj aplikaciji postoji opcija koja ce kreirati novu firebird bazu.Nesto sam gledao po helpu i koliko sam ja skontao (verovatno pogresno) IB_Script bi trebalo da posluzi za to.Ali posto sam ja nesto pokusavao sa IBO komponentama i u medjuvremenu sam odustao od njih(instalirao sam ih u delphi) taj IB_Script mi se nalazi u IBO Tools paleti.Koju god komponentu dodam sa te palete ne mogu da pokrenem Project ,jer mi prikazuje da IB_Script.Dcu ne postoji .Verovatno sam nesto pogresio kod instalacije(mada mi nije jasno sta ,jer mi ostale komponente sa drugih IBO paleta lepo rade).Mene zanima da li je taj IB_Script postoji u obicnim IB komponentama(jer ja se ne secam kako je bilo pre instalacije IBO komponenti).
Ako je to nemoguce sa IB_Scriptom ,na koji drugi nacin da to uradim?
Kako da prilikom definisanja parametara za kreiranje baze,namestim da mi naziv baze bude odredjeni text koji ce se unosti u tom dialog boxu za kreiranje baze.
I na kraju(posto se nadam de se ovo moze izvesti) da li je moguce da koristim iste Query-je ,samo znaci da se menja baza na koju se konektujem
Nesto tipa nekog list boxa,ili combo boxa koji bi prikazao sve baze.Znaci jedna IBDatabase(gde bi Database name bila baza koju izaberem)Svi SQL upiti bi bili povezani na tu komponentu.
(Inace svaka ta baza bi bila identicena samo bi podatci u njima bili razliciti).znaci uvek bi bila samo jedna baza povezana.
 
Odgovor na temu

Miloš Baić
Miloš Baić
ERP (Dynamics NAV) programer
Beograd

Član broj: 72468
Poruke: 1155
*.kalik.info.



Profil

icon Re: Kreiranje Firebird baze u delphi aplikaciji21.10.2006. u 10:45 - pre 213 meseci
Citat:

Koju god komponentu dodam sa te palete ne mogu da pokrenem Project ,jer mi prikazuje da IB_Script.Dcu
ne postoji.

Probaj u Library Path da dodaš IB_Script.pas!?!
Someone's sitting in the shade today because someone planted a tree a long time ago.
 
Odgovor na temu

savkic
Igor Savkić

Moderator
Član broj: 92186
Poruke: 2739



+92 Profil

icon Re: Kreiranje Firebird baze u delphi aplikaciji21.10.2006. u 12:45 - pre 213 meseci
> ostale komponente sa drugih IBO paleta lepo rade).Mene zanima da li je taj IB_Script postoji u obicnim IB komponentama(jer ja se ne secam kako
> je bilo pre instalacije IBO komponenti).

IBX sadrži TIBScript komponentu.

> Ako je to nemoguce sa IB_Scriptom ,na koji drugi nacin da to uradim?

Možeš samo pozvati TIBDatabase.CreateDatabase što će napraviti praznu bazu i dalje redom kreirati komponente koje trebaš. Možeš imati praznu šablon bazu koju ćeš samo kopirati u novu. Možeš gotov skript sa definicijom baze pustiti kroz isql.

> I na kraju(posto se nadam de se ovo moze izvesti) da li je moguce da koristim iste Query-je ,samo znaci da se menja baza na koju se konektujem
> Nesto tipa nekog list boxa,ili combo boxa koji bi prikazao sve baze.Znaci jedna IBDatabase(gde bi Database name bila baza koju izaberem)

Ne možeš dobiti spisak dostupnih baza, ako ti treba lista moraš je sam održavati. Kako se sve komponente se vezuju na osnovnu TIBDatabase dovoljno je da u njoj promeniš na koju bazu je upućena i čitav program će preći na nju.
 
Odgovor na temu

djenka1984

Član broj: 111928
Poruke: 20
*.3dnet.co.yu.



Profil

icon Re: Kreiranje Firebird baze u delphi aplikaciji21.10.2006. u 13:10 - pre 213 meseci
Hvala na odgovorima.

>Ne možeš dobiti spisak dostupnih baza, ako ti treba lista moraš je sam održavati. Kako se sve komponente se vezuju na osnovnu TIBDatabase dovoljno je da u njoj promeniš na koju bazu je upućena i čitav program će preći na nju.
Ok ,mislim da to nije problem.Nego meni bas treba da se promena baze vrsi automatski.
Ja sam mislio da ta lista dostupnih baza bude ustvari sadrzaj tog foldera u kome se baze nalaze.
A kako da ime te nove baze bude ,recimo text koji se unosi u nekom dialog boxu ili recimo text iz nekog edit polja.Posto bi struktura baze bili ista samo se naziv menja.
 
Odgovor na temu

djenka1984

Član broj: 111928
Poruke: 20
*.3dnet.co.yu.



Profil

icon Re: Kreiranje Firebird baze u delphi aplikaciji21.10.2006. u 13:14 - pre 213 meseci
>Možeš gotov skript sa definicijom baze pustiti kroz isql
Mislim da bi mi ova matoda najvise odgovarala ,nego kako da pozovem ISQL ,moze li neki primer ,posto sam ja pokusavao kreiranjem Batch file ,ali nisam uspeo.
 
Odgovor na temu

savkic
Igor Savkić

Moderator
Član broj: 92186
Poruke: 2739



+92 Profil

icon Re: Kreiranje Firebird baze u delphi aplikaciji22.10.2006. u 15:39 - pre 213 meseci
> Mislim da bi mi ova matoda najvise odgovarala ,nego kako da pozovem ISQL ,moze li neki primer ,posto sam ja pokusavao kreiranjem Batch file ,ali nisam uspeo.

Otprilike je sintaksa: isql -q -i skript.sql. Za startovanje možeš koristiti ShellExecute npr.
ShellExecute(Handle, 'open', 'isql', nil, '-q -i skript.sql', SW_SHOWNORMAL);
 
Odgovor na temu

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Kreiranje Firebird baze u delphi aplikaciji

[ Pregleda: 2127 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.