Srodne teme
Kliknite za generisanje liste srodnih tema...
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

AIARENA

[es] :: C/C++ programiranje :: AIARENA

[ Pregleda: 2981 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
217.26.67.*

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon AIARENA10.05.2003. u 19:04 - pre 255 meseci
E ovo je nesto usko povezano sa seminarskim na fakultetu i nekom vrstom licnog zadovoljstva. Evo zapravo o cemu se radi ovo je igra za PROGRAMERE. Na raspolaganju vam je oko 30 funkcija sa kojima kontrolisete vas program(robota). Za sada sam uradio biblioteku koja cekoristiti klijent(robot). Trenutno sam u fazi pocinjnja izrade simulatora(servera), a nakon toga cu uraditi program za vizuelizaciju podataka dobijenih iz simulatora (tu ce biti koriscen eFLTK i openGL)

Za sada vam dajem na raspolaganje heder fajl sa funkcijama, za komunikaciju vaseg robota.... Ukoliko ima zainteresovanih za izradu svojih mega smrt definit zgaz programa-robota, molim vas da ostavite nekakav komentar u ovoj temi pa da znam da vam dostavljam na vreme sve sto uradim kako biste sto pre mogli da testirate vase "zveri"
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.racasse.se

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: AIARENA10.05.2003. u 20:04 - pre 255 meseci
Bravo imenjace!
Nadam se da ce neko od domacih autora igara (znam da takvi postoje!) pogledati ovo i eventualno iskoristiti za svoje igre!
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.adsl.zonnet.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: AIARENA10.05.2003. u 20:57 - pre 255 meseci

Ovo je zaista fenomenalna stvar. I ne samo to već je i vrlo vruća tema istraživanja u veštačkoj inteligenciji, naročito kad se uključi i elemenat saradnje. Na adresi: http://www.americanopen03.org/main/ možete pogledati rezultate RoboSoccer kupa koji je održan na univerzitetu Karnegi-Melon pre nekoliko dana (gde su nas ameri nalupali samo tako ali srećom ima vremena da im uzvratimo udarac :) ).

Postoji i disciplina RoboRescue koja je vrlo slična ovome što pokušavaš da napišeš. Možda bi ti koristilo da pogledaš kako su tamo odradili stvari kako bi dobio još neku ideju kako nastaviti s radom. Od tebe i vremena koje želiš da posvetiš ovom naravno zavisi koliko ćeš ideja implementirati.

Inače se za vezu sa simulatorom obično koristi mrežni interfejs. Dakle, ne daješ C heder jer onda primoravaš sve učesnike da pišu u C-u, što je velika šteta jer bi bilo zanimljivo videti kako se C roboti nose sa LISP ili Java robotima.

Lepo definišeš sintaksu i značenje jezika koji se koristi za komunikaciju i onda si na čistini. Samo pišeš svoj simulator, ne brineš o tome da li će neko da koristi ili neće da koristi funkcije za inicijalizaciju ili tako nešto. Sve što ti treba su poruke koje stižu od robota. Programeri robota su motivisani da koriste jezik tačno onako kako si definisao jer ako se slučajno ne pridržavaju pravila, simulator će odbiti da prihvati njihovu komandu i onda su ga ugasili.

Takođe razmisli da odmah iskoristiš simulator (http://sourceforge.net/projects/sserver/) za roborescue, kako ne bi gubio vreme na definisanje pravila igre i ograničenja: dosta je zamorno i zahtevno zamlaćivati se time ako želiš da pravila budu konzistentna i upotrebljiva a povrh toga pre ćeš dobiti priliku da se oprobaš i sam u pisanju robotića. Inače sa ovim zezalicama gube vreme najveće današnje AI face. (http://www-2.cs.cmu.edu/~awm/)

f

 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
217.26.67.*

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: AIARENA10.05.2003. u 21:16 - pre 255 meseci
Pazi za sada sam sam celu biblioteku napisao tako da je nezavisna(koristio sam read/write sistemske pozive) da li ce raditi sa pipeovima ili socketima, mada razlog zasto mislim da bi bilo bolje da se uradi preko pipe-a posto mi je zamisao u pocetku bila da se cela stvar vrti na jednoj masini, mada kada bolje razmislim mozda bi ovo moglo i preko socketa da se nasfira :)))

Simulator poceo da pisem, i sto se njega samog tice verujem da cu moci za par dana da ga zavrsim, jer postoji u sutini samo 5 funkcija kod kojih treba razmisliti ostale su u principu samo get metode koje se automatski razresavaju.
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.adsl.zonnet.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: AIARENA10.05.2003. u 21:47 - pre 255 meseci

Prošetaš se do sajta i „pozajmiš“ ideje i kod. :)
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
217.26.67.*

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: AIARENA10.05.2003. u 22:20 - pre 255 meseci
Posto ovo treba da bude seminarski za fakultet mislim da ne bi trebalo da bude mnogo "pozajmljivanja" :))
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.adsl.zonnet.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: AIARENA10.05.2003. u 22:32 - pre 255 meseci

To se zove code reuse. :)

Mislim, iskoristiš kod kao što bi iskoristio biblioteku. Tako možeš veću i lepšu stvar da napraviš a za isto vreme koje ti je dato.

Šta je sa onima koji svoje seminarske radove pišu recimo u Delfiju. Pa 95% korišćenog koda je upravo „pozajmljeno“ kroz komponente a niko ne zamera već svi gledaju i govore: „Joooj, što je lepo, što je šareno.“ itd. A jadni C programeri moraju uvek da krenu od prazne datoteke. Nije nego!

f
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: AIARENA11.05.2003. u 02:52 - pre 255 meseci

filipe, nemoj delphi da mi diraš!

;)


a koja je to nova moda. svi c++ programeri malo malo pa pominju delphi.. svi su izgleda ljubomorni na nepodnošljivu lakoću programiranja u delphiju ;)


a što se robotića tiče, jedna od najinteresantnijih tema za igranje po meni. samo kada bi još imao malo više vremena i znanja.. eh..

nego, igrao sam se ja sa p-robotima (pascal roboti), koji su pisani po čuvenom c-robots uzoru.. to su bila vremena.. ne sećam se kada sam toliko uživao u programiranju.. još više sobzirom da sam bio više nego uspešan, i to u više nego konkurentnom okruženju (neka letnja škola takmičara iz informatike, zaboravih već.. davno beše..).

i moj zombie2 robot se skoro nosio rame uz rame sa ninjom (isto je valjda port c-robota)


a skorije sam i ja hteo da pravim svoj robot server, ali me je neznanje sprečilo.. a relativno proste stvari.. tipa, kako izjednačiti dva robota koji igraju na različitim mašinama, pošto onaj na mnogo jačoj mašini može mnogo brže da "misli", pa je time u prednosti..

znam za fore kako ih ograničiti u recimo kretanju/pucanju/šta god, tako što recimo svaka operacija "košta" (tj traje) određeno vreme, ali na jačoj mašini, čak i slabiji algoritam može više puta da se "izvrti", i da... dobije neosnovanu prednost...


a vidim da se i time zanimao filipe. kako se to rešava u mrežnom okruženju (kada se roboti izvršavaju u tredovima na istoj mašini, jasno je, ali...)..
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.adsl.zonnet.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: AIARENA11.05.2003. u 03:12 - pre 255 meseci

Mani me, Zombi, nepodnošljiva lakoća programiranja u Delfiju. Da vidim kako će ljubljenim Delfijem da se isprogramira neki embedded sistem. :) Nije sve programabilno na ovom svetu PC.

A što se robotića tiče, odeš na neki robokup sajt i pogledaš sve što bi te zanimalo recimo onaj iz prethodne poruke. U prinicpu se rešava tako što sve košta -- i računanje i komunikacija. Kad kreneš da razmatradaš sve, broj parametara koje treba uzeti u obzir se umnožava jako brzo.

f
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.verat.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: AIARENA11.05.2003. u 10:53 - pre 255 meseci
Citat:
-zombie-:
nego, igrao sam se ja sa p-robotima (pascal roboti), koji su pisani po čuvenom c-robots uzoru.. to su bila vremena.. ne sećam se kada sam toliko uživao u programiranju.. još više sobzirom da sam bio više nego uspešan, i to u više nego konkurentnom okruženju (neka letnja škola takmičara iz informatike, zaboravih već.. davno beše..).


Pa moj skup funkcija je radjen po uzoru na PCrobots, tj gledao sam da postignem sto je moguce vecu kompatibilnost :)) s tim sto sam neke stvari nadogradio :))) a neke izbacio :)) i naravno cela stvar je relaksirana zato sto se sada dozvoljava rad ra realnim brojevima.

A sto se tice onih koji ce da programiraju u delphiju, pa nece bash biti takvih :)) ako neko bude koristio nesto na tu temu koristice Kylix :)))
 
Odgovor na temu

Riste Pejov
Team Leader/Senior Software Developer @
Ein-Sof ltd Skopje
Skopje, Macedonia

Član broj: 128
Poruke: 571
62.162.102.*

Jabber: richie@bagra.net.mk
ICQ: 154236769
Sajt: riste.softver.org.mk


Profil

icon Re: AIARENA12.05.2003. u 12:28 - pre 255 meseci
Citat:
-zombie-:
a koja je to nova moda. svi c++ programeri malo malo pa pominju delphi.. svi su izgleda ljubomorni na nepodnošljivu lakoću programiranja u delphiju ;)


Kad vec govorimo o lakoci, sta ce ti Delphi kad uvek imas C++Builder :)

People who think they know everything tend to irritate those of us who do.
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.racasse.se

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: AIARENA12.05.2003. u 13:06 - pre 255 meseci
E, momci, ne zelim da ovo postane mesto za Delphi vs C++Builder ...
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
217.26.67.*

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: AIARENA13.05.2003. u 14:08 - pre 255 meseci
e da ljudi ja vam poslao spisak funkcija ali nisam vam rekao glavnu stvar tj sta sve program treba da sadrzi. Tj treba da pisete program tako da se nikada ne zavrsi znaci prvo pozovete configure pa onda setujete iff i ime robota(po zelji) i udjete u beskonacnu petlju. Ako neko nije shvatio mogu da mu ispisem kostur hello world za aiarenu..

E i uradio sam jos jenu malu kozmeticku izmenu kod kupovine/prodaje aromora, kada kupujte placate ga za 50 energije a kada prodajete dobicete 45 energije :)
 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: AIARENA

[ Pregleda: 2981 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Srodne teme
Kliknite za generisanje liste srodnih tema...
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.