Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Šta je to što sprečava Linux...

[es] :: Linux :: Šta je to što sprečava Linux...

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4693 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Valerij Zajcev

Član broj: 40886
Poruke: 1374
89.216.231.*



+2 Profil

icon Šta je to što sprečava Linux...21.09.2006. u 13:11 - pre 213 meseci
Gledam malopre distrowatch, izasao neki xp linux, i pade mi na pamet jedno pitanje.
Sta to sprecava pokretanje exe fajlova na linuxu, dal je moguce da programeri citavu deceniju ne mogu da provale kako exe radi na windowsima ili sta?
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Šta je to što sprečava Linux...21.09.2006. u 13:45 - pre 213 meseci
rade exe fajlovi, samo uz pomoc emulatora (wine i sl.)

nije problem u tome kako provaliti kako nesto radi.. nego je problem u samom pristupu kernelu i hadware-u. recimo neki program otvori fajl u c:\foo.bar, a na linuxu nema C:\-a uopste nego samo /, potom, da bi program slao sliku na monitor, opet treba pristup grafickoj karticiji, koji je u linuxu odradjen drugcije nego u windowsu

velika vecina aplikacija radi prilicno dobro pod linuxom us pomoc wine-a, problem se pojavi sa nasim slovima, sa nekim igricama ('emuliranje' directx-a bas i nije nesto doradjeno) i u programima kojima treba direktan hardware pristup
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
47.248.0.*



Profil

icon Re: Šta je to što sprečava Linux...21.09.2006. u 18:02 - pre 213 meseci
Napraviti da se preda kontrola, da procesor pocne da izvrsava *.exe, a na linux masini koja trci na intel (i podvarijantama) arhitekturi je lako.

Problem je sto *.exe fajl dinamicki poziva ostatak sistema. Taj "ostatak" se zove Windows i tu ima krs softvera (dll, system registry, drajveri koji su drugaciji od linuxa, sto sve ne) koga treba emulirati da bi *.exe mogao da odradi to sto radi na Windows okruzenju.

Treba "napisati Windows" da trci na vrh linux kernela. To je, do kraja, nemoguce uraditi bilo kom drugom sem Microsoftu samom (a MS to uraditi nece), tako da je sa raznoraznim emulatorima prica "sve sto moze da se odradi na tome, svaki Windows program koji radi, je cisti car".
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Šta je to što sprečava Linux...21.09.2006. u 18:12 - pre 213 meseci
Citat:
Valerij Zajcev: Gledam malopre distrowatch, izasao neki xp linux
Nije xp linux, nego Linux XP , http://www.linux-xp.com/ :

"3. You can use Windows™ applications and data.

Need Internet Explorer or other Windows applications? Just install and run them under Linux XP Desktop! Thousands of Windows applications are tested for compatibility. You can use data from your Windows data drives, share folders or even logon to Windows™ domains."

Pocelo je hladno navlacenje, kao sto to cenjeni MS godinama radi
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
82.117.201.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Šta je to što sprečava Linux...21.09.2006. u 18:16 - pre 213 meseci
Mislim da je to u principu nemoguće ali ne zbog onoga što navodi moj predhodnik kao razlog nego zbog totalne drugačije filozofije Windowsovog kernela. Čitava organizacija i pristup je potpuno drugačiji tako da nije dovoljno samo napisati Windows shell koji bi se terao na Linux kernelu nego bi bile potrebne drastične promene samog kernela.
Postoji i sada varijanta da Windows trči odgore na linuxu ali uz pomoć virtualne mašine i mislim dokle god Windows ne postane Linux distribucija to će ovako ići (što bi rekli sa ove tačke ne verujem da će se to ikada dogoditi sem ako ne uspe da otkupe Linusa!).
Oni pak koji vole veliku sličnost Windowsa sa Linuxom neka pokrenu ruski Linux XP!
 
Odgovor na temu

Bastard

Član broj: 33164
Poruke: 293
*.yu1.net.

Jabber: Bastard@elitesecurity.org


Profil

icon Re: Šta je to što sprečava Linux...22.09.2006. u 03:38 - pre 213 meseci
Pa exe ti je gomila skripti i drugo iskompilovano za windows.Znaci kad pokrees exe on trazi windows .dll i drugo.
Wine sadrzi neke .dll fajlove a za neke operacije koje trazi exe ili neki dll od programa koristi i linux aplikacije
 
Odgovor na temu

Valerij Zajcev

Član broj: 40886
Poruke: 1374
89.216.231.*



+2 Profil

icon Re: Šta je to što sprečava Linux...22.09.2006. u 09:15 - pre 213 meseci
A zato sto je windows zatvorenog koda i ne zna se sta je nikad nece moci da se napravi neki emu;llator dll fajlova tako da bi programi mogli da se instaliraju u linuxu direktno a ne u emulatorima. e jbg :)
 
Odgovor na temu

Astral Projection

Član broj: 36254
Poruke: 714



+4 Profil

icon Re: Šta je to što sprečava Linux...22.09.2006. u 09:38 - pre 213 meseci
Kad vec pominjete da je windows closed source... Poodavno se na netu nasao source od windowsa 2000. Da li je moguce to iskoristiti i napisati neki tako mocan emulator?
:(){ :|:& };:
Peace, Love, Unity, Respect!
 
Odgovor na temu

Bastard

Član broj: 33164
Poruke: 293
*.yu1.net.

Jabber: Bastard@elitesecurity.org


Profil

icon Re: Šta je to što sprečava Linux...22.09.2006. u 09:44 - pre 213 meseci
Mnogi programi mogu biti ''lako'' portovani za unix ali vlasnici tih programa to nerade zato sto im se ne isplati
I dll fajlovi (i sadrzaj istih) su vlasnistvo onih koji su ih pisali
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
47.248.0.*



Profil

icon Re: Šta je to što sprečava Linux...22.09.2006. u 17:17 - pre 213 meseci
Citat:
Astral Projection: Kad vec pominjete da je windows closed source... Poodavno se na netu nasao source od windowsa 2000. Da li je moguce to iskoristiti i napisati neki tako mocan emulator?


Moguce je, ali bi to bilo samoubistvo u legalnom smislu.

Microsoft advokati bi ocas posla "ubili" takav emulator, njima samo treba izgovor.

Wine NE MOGU da taknu. To je 100% "non-Microsoft" kod koji "samo" nudi istu/slicnu funkcionalnost kao MS proizvod. API specifikacija (imena funkcija i parametri) nijesu zasticeni "autorskim pravima".

Citat:
vladared: Mislim da je to u principu nemoguće ali ne zbog onoga što navodi moj predhodnik kao razlog nego zbog totalne drugačije filozofije Windowsovog kernela.


Ovaj argument sa "totalno drugacijom filozofijom kernela" je Wine stavio "ad acta". Svaka emulacija je sporija od originala, ali Wine je pokazao i dokazao da je emuliranje Windows na Linux kernelu moguce odraditi po prihvatljivoj cijeni. Niko se, ja sto sam shvatio, ne zali na sporost izvrsavanja pod Wine (paradoksa radi, prica se da Blizzard-ove "Warcraft" igre pocesto rade bolje[sic!] u emulaciji). Problem je sto sve aplikacije ne rade.
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.eunet.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Šta je to što sprečava Linux...23.09.2006. u 02:02 - pre 213 meseci
Vidim mnogo mitova, bajki i neistinitih tvrdnji na ovoj temi, pa moram da se uključim1.

Prvo i pod jedan, Wine nije emulator (!) (čak mu i ime znači Wine Is Not an Emulator). Kako na njihovom sajtu piše, u pitanju je open source implementacija Windows API-ja napisana za X i Unix. Obzirom da nije u pitanju emulacija procesora, Wine nije spor. Postoji neki overhead pri izvršavanju funkcija Windows API-ja, tako da aplikacije ne mogu uvek imati u dlaku iste performanse kao na Windowsu ali to je prihvatljivo, i najčešće korisnik ni ne primećuje razliku u brzini.

Drugo i pod dva, korišćenjem binfmt_misc kernel modula, moguće je direktno pokrenuti Windows PE izvršne (.exe) fajlove koristeći Wine kao wrapper.

Citat:
Valerij Zajcev: Gledam malopre distrowatch, izasao neki xp linux, i pade mi na pamet jedno pitanje.
Sta to sprecava pokretanje exe fajlova na linuxu, dal je moguce da programeri citavu deceniju ne mogu da provale kako exe radi na windowsima ili sta?


Dakle odgovor je: ništa ne sprečava pokretanje Windows exe fajlova na Linuxu, sve je to odavno provaljeno i moguće. Ako ti je neko rekao da nije moguće, slagao te.

Evo napraviću screenshot, pa reci sam da li je to ono na šta si mislio:



___________________
1 Kada se prevede na književni srpski jezik ova rečenica glasi: „Alo majmuni, ne lupajte gluposti!“ ;o)

[Ovu poruku je menjao random dana 23.09.2006. u 03:17 GMT+1]
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.istop.com.



Profil

icon Re: Šta je to što sprečava Linux...23.09.2006. u 05:51 - pre 213 meseci
Citat:
random: Vidim mnogo mitova, bajki i neistinitih tvrdnji na ovoj temi, pa moram da se uključim1.

Prvo i pod jedan, Wine nije emulator (!) (čak mu i ime znači Wine Is Not an Emulator).


Ne znam ko je to prodavao "mitologiju" takvog tipa na ovoj temi, meni se cini da ja nijesam. Iz moje recenice "napraviti da se preda kontrola, da pocne izvrsavanje *.exe fajla..." je jasno da ne pricam o emulaciji procesora.

Ali gospoda iz Wine da izvinu, tapiju na jezik i terminologiju nemaju. Tvrdnja "Wine nije emulator" stoji SAMO ako se dopuni da glasi "Wine nije emulator procesora". Glagol emulirati (a i izvedenica "emulator") ima isto znacenje na svim modernim jezicima jer je koren latinski, za engleski je definicija ovdje

Wine jeste emulator, emulator softverskog okruzenja definisanog setom Microsoft API-ja. Isto kao sto je "linux compatibility mode" na *BSD emulacija... linuxa.

Citat:
random: 1 Kada se prevede na književni srpski jezik ova rečenica glasi: „Alo majmuni, ne lupajte gluposti!“ ;o)


Sto ti bi, ociju ti?
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
89.216.244.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Šta je to što sprečava Linux...23.09.2006. u 05:58 - pre 213 meseci
Windows EXE ili DLL ucitasti i i izvrsiti nije problem.Problem je implementirati silne biblioteke koje je MS napisao od 1990 naovamo (to je 16 godina rada armije programera u Windowsu, nemojte ni da pomisljate da OSS zajednica ima takvu produktivnost).
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.104.*



+4 Profil

icon Re: Šta je to što sprečava Linux...23.09.2006. u 10:56 - pre 213 meseci
L.A.M.E "nije MP3 enkoder", ali ipak enkoduje u MP3. Tako i WINE nije emulator, ali emulira Windows. ;)

Inače, Wine se u skoro svakom slučaju kod mene pokazao beskoristan, pa i ne koristim Win aplikacije na Linuxu.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

Danilo Cvjeticanin
Danilo Cvjeticanin
Apatin-Beograd

Član broj: 9614
Poruke: 3517
*.air.cust.apalink.co.yu.



+37 Profil

icon Re: Šta je to što sprečava Linux...23.09.2006. u 11:57 - pre 213 meseci
Zasto uopste koristiti Wine? Wine kao emulator je odlucan, i dosta win aplikacija moze da pokrene sto je veoma korisno. Samo nevidim svrhu jer Linux ima sve sto i Windows, cak i mnogo toga vise.
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.eunet.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Šta je to što sprečava Linux...23.09.2006. u 13:05 - pre 213 meseci
Apatrid, nisam na tebe mislio, to što si ti napisao je sve na mestu. Što se tiče priče o emulaciji, slažem se da je u pitanju emulacija u rečničkom smislu te reči, ali ipak treba podvući da se ne emulira procesor već samo softverska funkcionalnost Windows API-ja.

Što se tiče fusnote, u pitanju je bila šala, neka se niko ne uvredi.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.istop.com.



Profil

icon Re: Šta je to što sprečava Linux...23.09.2006. u 17:28 - pre 213 meseci
Citat:
random:Što se tiče fusnote, u pitanju je bila šala, neka se niko ne uvredi.


Izgleda da bi i meni bilo zdravije da redje posjecujem Advocacy, ili da, ako tom poroku pokleknem, ne svracam na druge forume tog dana. :(

Citat:
bojan_bozovic: Problem je implementirati silne biblioteke koje je MS napisao od 1990 naovamo (to je 16 godina rada armije programera u Windowsu, nemojte ni da pomisljate da OSS zajednica ima takvu produktivnost).


Tacno, takvim resursima OSS zajednica ne raspolaze, i ja sam skeptican da Wine ikad moze da odradi stvar do kraja. U sustini, njihov napor se svodi na englesku frazu "trying to hit the moving target". Svaki put kad MS izbaci novi softver, redefinise API za DirectX, naprimjer, ljestvica koju treba doseci je podignuta i ciklus se ponavlja.

Medjutim, to more koda koje su iza sebe ostavili MS programeri je pocesto... neiskorisceno.

Pricam po sjecanju ali mi se cini da sami Wine implementira samo tridesetak procenata svih MS Windows sistemskih poziva, pa opet zadovoljava potrebe poprilicnog broja aplikacija.

Windows je, kao i kojesta od "velikih" softverskih paketa danas, bloatware. Ne mora da se implementira sve sto je armija MS programera ikad implementirala, ali to je, jos uvijek grozomorno veliki zadatak.
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.eunet.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Šta je to što sprečava Linux...26.09.2006. u 13:37 - pre 213 meseci
Kako je rasprava na ovu temu naglo zamrla, kao da je neko povukao ručnu kočnicu :o).
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.istop.com.



Profil

icon Re: Šta je to što sprečava Linux...27.09.2006. u 14:13 - pre 213 meseci
Baja si u ovim krajevima ;^)

To sto znas na zadate (linux) teme, to manje-vise... Al' kad blagosloveni polk izadresiras sa "majmuni"... tajac, bato. ;P
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.eunet.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Šta je to što sprečava Linux...27.09.2006. u 14:38 - pre 213 meseci
Kao što rekoh, nisam nikog hteo da uvredim, trebalo je da bude u šaljivom tonu (otuda i smajli). Sa druge strane, često se mogu na ovom forumu pročitati svakojake tvrdnje, i verujem da nisam jedini koga to nervira. Koliko puta se desi da neko postavi pitanje, i prva dva odgovora nemaju veze sa mozgom, bilo da su u pitanju samouvereno izrečena nagađanja, ili pak potpune neistine. Naravno, baksuz koji je pokrenuo temu je odmah zaveden na pogrešan put. U tom smislu, apelujem na ostale moderatore da budu rigorozniji u brisanju takvih poruka koje su "off target".

No, ne idimo dalje van ove teme... Obzirom da je odgovor na pitanje dobijen, odnosno premisa na osnovu koje je postavljeno pitanje pobijena, predlažem katanac.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Šta je to što sprečava Linux...

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4693 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.