Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoc, objasnjenje

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Pomoc, objasnjenje

[ Pregleda: 4361 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

KacaXYZ
nedaleko od BG

Član broj: 45809
Poruke: 38
*.ptt.yu.



Profil

icon Pomoc, objasnjenje18.09.2006. u 19:16 - pre 213 meseci
Za mesec dana cu kupiti digitalac pa cu postaviti verovatno previse pitanja ovde jer sam totalni pocetnica. Ne zelim da pogresim u vezi kupovina aparat inace para(sa mog rodjendana) odose....znate sta :).

Da malo prostudiram:
1. Koje marke(Nikon, Kodak,..) koriste kartice za? MMC, SD, M.Stick Pro(Sony?), XD(Fuji?), CF?
2. Memorijske kartice sluze za sta? Slike? Ili film?
3. Interna memorija za sta?


Unapred zahvalna.
 
Odgovor na temu

dulesusic
Dušan Šušić
Novi Sad

Član broj: 45176
Poruke: 418
*.teol.net.



+3 Profil

icon Re: Pomoc, objasnjenje18.09.2006. u 19:36 - pre 213 meseci
Citat:
KacaXYZ: Za mesec dana cu kupiti digitalac pa cu postaviti verovatno previse pitanja ovde jer sam totalni pocetnica. Ne zelim da pogresim u vezi kupovina aparat inace para(sa mog rodjendana) odose....znate sta :).

Da malo prostudiram:
1. Koje marke(Nikon, Kodak,..) koriste kartice za? MMC, SD, M.Stick Pro(Sony?), XD(Fuji?), CF?
2. Memorijske kartice sluze za sta? Slike? Ili film?
3. Interna memorija za sta?


Unapred zahvalna.



Nije mi jasno prvo pitanje!

Memorijsko kartice sluze da snimis sliku koju slikas. lol
Interna memorija ugradjena u digitalac, a memorijsku karticu kupujes naknadno jer interna memorija nije dovoljno velika da bi snimila par desetina, stotina slika... A obje memorije sluze za snimanje i slika i videa, sve zavisi od aparata....
 
Odgovor na temu

KacaXYZ
nedaleko od BG

Član broj: 45809
Poruke: 38
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Pomoc, objasnjenje18.09.2006. u 20:17 - pre 213 meseci
Puno hvala na odgovoru, dulesusic. :)

prvo pitanje, npr, Nikon koristi za samo SD i MMC, a ne moze da koristi DX. Je li tako? Ako jeste, koje kartice(XD, CF,..) koriste za marke(Nikon, Sony,...)....

Jos jedno pitanje: U katalogu se pise:
Broj snimaka, npr:
6M:High (2816*) aproksimativno 8,
Normal (2816) aproksimativno 16,
3M: Normal (20418) aproksimativno 29.

To znaci da dobijem svega 53(8+16+29) slika? Hm.... Kako cu snimiti preko 100 slika?
 
Odgovor na temu

dukidukiduki
Dusan Kubet
Temerin,Srbija

Član broj: 103913
Poruke: 38
*.sbb.co.yu.

Sajt: www.parabolanet.com


Profil

icon Re: Pomoc, objasnjenje19.09.2006. u 00:06 - pre 213 meseci
1.Treba da se upoznas sa terminom KAPACITET MEMORIJE
2.Broj slika(fotografija) na kartici zavisi od KAPACITETA kartice
3.Takodje zavisi od velicine i kvaliteta fotografije(koje podesis na aparatu)
4.Soni koristi Memory Stick,Canon SD,MMC,Olimpus XD,Fuji XD,Panasonic SD,MMC. Najjeftinija varijanta a i najbolja cini mi se su SD kartice(Kingston,Elit pro Kingston,Transcend) a CF se vise ne koristi.Xd su skuplje od SD za 20 eura
5.Kapaciteti se mere u MB(megabajtima) i postoje kartice od 256mb,512mb,1Gb itd
6.U najjacoj rezoluciji podesenoj na fotoaparatu jedna fotografija zauzima oko 3 mb pa izracunaj
7.Meni na kartici od 1Gb na najboljij rezoluciji stane 314 slika, mada kada smanjim, moze i 500 do 2000
8.Fotoaparati imaju mogucnost video zapisa sa zvukom a neki samo video zapis ali bez zvuka
9.U osnovnom paketu kada kupis aparat dobijes karticu od 16mb ili 32mb,Cd sa programima i drajverom,Vrpcu za nosenje oko ruke,4 ili 2 baterije

Moj primer: Letos sam pazario aparat sa svom opremom: Canon A620 (uz njega sam dobio cd,4 obicne baterije, memoriju 32mb)210eura,Kupio sam punjac sa 4 punjive baterije 20eura,Memorija Transcend 80x(80x znaci brzina kartice pozeljno je da bude sto brza radi naravno sto brzeg zapisa fotografija i video snimaka)36eura, 4 rezervne punjive baterije 15eura,i torbica 8 eura tako da me izaslo oko 300e

Tako da imas u vidu da kada kupujes digitalni fotoaparat dobijas:Aparat,2 ili 4 baterije(obicne),vrpcu za ruku,16 imi 32 mb memorije i naravno uputstvo, a moras da kupis punjac baterije i karticu.postoje akcije ima gore u crnom kvadratu i pored njega pa kupis aparat sa svom opremom veoma povoljno
I ne razmisljaj da ga kupis u radnji vec naruci preko neta jer je bar za 3000-5000 a i vise najjeftinije a dobijas garanciju i sve je ok

11.E sad to ti je to pa ti razmisli sta ti treba:Canon je zakon:-),Fuji ga prati rame uz rame i the best je u uslovima lose osvetljenosti,Sony je tu negde,Panasnonic je dobar,pa Nikon,Kodak i Olimpus

IZBEGAVAJ: HP,Samsung,Benq,Mustek,Neo jer su shit aparati

12.Svaki ima mane i prednosti mislim da se svi slazu da je Canon(nije da lobiram za njega) najvise "user friendly" sto bi znacilo da je prilagodjen svima od totalnih pocetnika do ozbiljnijih korisnika
13.Moj predlog Canon A530 bi ti bio savrsen, moze i neki Ixus

Nadam se da sam ti pomogao





[Ovu poruku je menjao dukidukiduki dana 19.09.2006. u 01:32 GMT+1]
 
Odgovor na temu

KacaXYZ
nedaleko od BG

Član broj: 45809
Poruke: 38
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Pomoc, objasnjenje19.09.2006. u 18:54 - pre 213 meseci
Uau, velikodusno je od tebe, napisao si sve sto mi treba za kupovinu, sve mi je jasno i razumljivo. Dajem cmok za tebe:).

Medjutim, sta mislis o Nikon? Da li ti se svidja? Ovaj model ima dugu tradiciju.

opet (dosadne) pitanja :):
1 . model Nikon- prvi aparat: opt.zum 3x Zoom-Nikkor EDl a drugi: 3x Zoom-Nikkor. Koji je od ovih ima najvise udaljenosti?
2. bilo koji model- koliko traje snimanje filma(1GB)? 5 minuta? Pola sata? Otprilike?


Hvala za predlog Canon A530, pazljivo cu ga prouciti. ;)
 
Odgovor na temu

Vader
Banja Luka

Član broj: 67805
Poruke: 261
217.23.206.*

Sajt: www.duhovnaizgradnja.com


Profil

icon Re: Pomoc, objasnjenje19.09.2006. u 19:01 - pre 213 meseci
Citat:
KacaXYZ: bilo koji model- koliko traje snimanje filma(1GB)? 5 minuta? Pola sata? Otprilike?


Canoni u najboljoj rezoluciji 640x480 i sa 30 fps (sličica u sekundi) mogu snimiti 8-9 minuta na 1 GB. Jedna sekunda je 1.7 MB
 
Odgovor na temu

KacaXYZ
nedaleko od BG

Član broj: 45809
Poruke: 38
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Pomoc, objasnjenje19.09.2006. u 19:10 - pre 213 meseci
Hvala, Vadere. :)
Jedna sekunda je 1.7 MB to znaci da moze snimiti oko 10 h za 1 GB. Je li tako?
 
Odgovor na temu

Vader
Banja Luka

Član broj: 67805
Poruke: 261
217.23.206.*

Sajt: www.duhovnaizgradnja.com


Profil

icon Re: Pomoc, objasnjenje19.09.2006. u 19:28 - pre 213 meseci
Ne :)

Napisao sam ti, može da snimi samo 9 minuta na 1 GB memorije

9 x 60 = 540 sekundi

a sekunda je 1.7 MB
 
Odgovor na temu

KacaXYZ
nedaleko od BG

Član broj: 45809
Poruke: 38
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Pomoc, objasnjenje19.09.2006. u 19:36 - pre 213 meseci
Samo 9 minuta? Premalo je. :)
Bolje je da uzmem digitalnu kameru nego fotoaparat. No, najbolje je da kupim oba aparata. Jedna ruka drzi digitalni aparat, a drugi kameru. :)
Sala mala... ;)

Da li postoji sansa da snimim preko pola sata? Ima svuda prelepih priroda, suma, mora,.... Ako ne moze, bas je steta... :)

Hvala na odgovoru. ;)
 
Odgovor na temu

nikoola032

Član broj: 61314
Poruke: 21
89.216.242.*



Profil

icon Re: Pomoc, objasnjenje19.09.2006. u 20:08 - pre 213 meseci
Pa ako ti treba prvestveno za snimanje, onda ti je digitalna kameta mnogo mnogo bolje resenje.

Naravno da mozes da snimis vise od pola sata, ali samo ako ili smanjis rezoluciju video zapisa ili kvalitet zapisa.
 
Odgovor na temu

Vader
Banja Luka

Član broj: 67805
Poruke: 261
217.23.206.*

Sajt: www.duhovnaizgradnja.com


Profil

icon Re: Pomoc, objasnjenje19.09.2006. u 20:14 - pre 213 meseci
A i zavisi kakav drugi imaju video mod, možda kod nekih manje zauzima. Sony? Fuji? To ne znam. Ali vjerovatno je tu negdje.
 
Odgovor na temu

KacaXYZ
nedaleko od BG

Član broj: 45809
Poruke: 38
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Pomoc, objasnjenje19.09.2006. u 20:16 - pre 213 meseci
@nikoola
Vazi, smanjicu rezoluciju za pola sata da vidim kako ide...da ne bude mutno i lose...
Naravno, uzecu kameru, ali nosice moj buduci decko zato sto ne mogu da nosim fotoaparat i kameru istovremeno. ;)
 
Odgovor na temu

dukidukiduki
Dusan Kubet
Temerin,Srbija

Član broj: 103913
Poruke: 38
*.sbb.co.yu.

Sajt: www.parabolanet.com


Profil

icon Re: Pomoc, objasnjenje19.09.2006. u 20:37 - pre 213 meseci
Hvala Kaca i tebi Cmok:-)

Evo ti moja prica da ti olaksam.Pocetkom godine sam resio da kupim fotoaparat, skupljao pare i, slucajno naisao na ovaj sajt ipoceo sam redovno da ga posecujem.Naravno pratio sam razne teme, isto kao i ti me je interesovalo sve u vezi aparata jer sam bio totalna neznalica:-)Slusajuci savete strucnijih posetilaca ovog sajta sam se opredelio za Canon A620 i nisam pogresio,narucio sam preko neta od firme iz kirovljeve ulice i dobio ga za 1 dan.

E sad, za Nikon ne znam, ali vecina su za Canon,Fuji,i Sony.Canon ima seriju Ixus koji su bas za devojke,tanki,mali,slatki aveoma kvalitetni.Sony takodje ima veoma estetski lepe i kvalitetne aparate.

Sta treba da te interesuje kod aparata: Kvalitat fotografije(Canon je idealan za slikanje vani,u prirodi itd,Fuji je zakon za mracne prostorije i nocno snimanje dok 90% aparata slika lose u tim uslovima,Sony je dosta dobar neka sredina,Velicina displeja(2 inca ili 2.5 inca),ergonimija(kakvog je oblika,kako lezi u ruci,tezina mislim ti si devojka i treba ti laksi aparat a ne neka grdosija:-)neki koriste 2 baterije neki 4 a neki litijumske,dosta bitna je brzina aparata tu ti je Canon zakon, neki koriste sd,neki xd,cf ili memori stick.

Sto se tice video snimaka,sada vec postoje kartice od 1GB,2Gb pa i 4Gb mada su dosta skupe.Fotoaparat prvenstveno sluzi za slikanje mada mozes napraviti nekoliko kracih video snimaka u najacoj rzolucije oko 8min na 1GB,malo slabijoj 16 min itd. Ma kupi i kameru ako imas kinte, ja cu najverovatnije kupiti i kameru na prolece vec stekam lovu:-) ona kosta oko 300e

Ako te nesto zanima pitaj C M O K
 
Odgovor na temu

KacaXYZ
nedaleko od BG

Član broj: 45809
Poruke: 38
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Pomoc, objasnjenje20.09.2006. u 15:55 - pre 213 meseci
:)
Drago mi je sto si napredovao i razvijao iskustva za modele digitalne aparate, neces pogresiti kad budes kupovao digit.novijih verzija. Vecina su se zalili sto su uzeli pogresan aparat, a ti mozes da budes zadovoljan i srecan :).

E, bas mi treba mali i tanak aparat, ne mogu vise da "vucem" tezak teret :). Trenutno imam mobil SamsungE(pre 2 god), veoma mali i laksi, tezi svega 80g, svega moze da stane u malu torbicu :).
Najbitnije su mi slike za dan i noc(ovo je veoma vazan), treba da bude savrsen i fin, a ne mutna. Nedavno sam bila na moru, slikala sam obican aparat, slike su dobre snimljene danju, a uvece nisu bas ciste(katastrofa). Tako sam odlucila da sledece godine koristim digitalac. ;)

Sto se tice snimanja, imam ideju kako da ga produzim nekoliko sati...kupim nekoliko kartice 1GB: kad potrosim jednu karticu, uzmem sledeci i tako :). Ili, da uzmem mini kompjuter, da prebacim snimljen film u HD i da formatiram SD, i tako u krug. Dobra ideja, zar ne :)...Pa, mislim da nije tako, zasto dzabe mucim snimajuci i formatirajuci kad mogu da snimim kameru veoma brzo i jednostavno. :)

Svega 300e za kameru? Pa to je nemoguce, mislila da ce biti preko 1000e i tako nesto... :)

Sigurna sam da cu kupiti model Canon(pored Nikon), samo da prvo probam. Ako budem setila nesto, dodacu pitanja ovde. Hvala tebi za sve. CMOK! :)
 
Odgovor na temu

nikoola032

Član broj: 61314
Poruke: 21
89.216.242.*



Profil

icon Re: Pomoc, objasnjenje20.09.2006. u 16:07 - pre 213 meseci
@Kaca

Pa postoji kartica veca od 1GB. Kao npr, 2,4 pa i 8GB.

Samo zavisi koji aparat budes uzela, jer ne podravaju svi ove velike kartice.
 
Odgovor na temu

mishal
PN

Član broj: 27886
Poruke: 89
213.244.197.*



Profil

icon Re: Pomoc, objasnjenje20.09.2006. u 17:54 - pre 213 meseci
Za ono cto tebi treba je idealan Samsung Digimax i6. To je veoma dobar multimedijski aparat sa 6 megapiksela rezolucije i snimanja MPEG4 videa sa rezolucijom 640/480 u vise nivoa kvaliteta.
Ima 45 MB ugradjene memorije a moze se prosiriti karticom formata SD, koja prihvata i do 2 casa MPEG4 zapisa.
Ima stabilizator slike ASR a debljina mu je samo 18mm, sto je idealno za zensku ruku. Takodje poseduje i odlican 2.5 incni TFT LCD ekran i mogucnost snimanja glasovnih poruka do 1 sata i brzog pregleda filmova i slika cak i kada je aparat iskljucen ( One touch playback ).
Cena mu je kod nas oko 23.000 din.
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.eunet.yu.



+73 Profil

icon Re: Pomoc, objasnjenje20.09.2006. u 18:24 - pre 213 meseci
Kasno se ukljucujem pa da dodam

Nikon ima dobar video, na 1 GB ce stati pola sata videa 640x480 30fps
Ne zaboravi da se baterije trose, pa ako hoces toliko da produzis snimanje seti se i baterija.
Nocne snimke se ne snimaju iz ruke, treba stativ. Koliko pratim, Sony je tu najbolji



Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

KacaXYZ
nedaleko od BG

Član broj: 45809
Poruke: 38
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Pomoc, objasnjenje20.09.2006. u 20:36 - pre 213 meseci
uh, tesko je odluciti da izabere model pa je najbolje otici u radnju(preko net) da proba nesto. :)

@nikoola
nisam znala da postoji kartica 8GB. :)

@mishal
Ima 3x opticki zum, file format JPEG, MPEG, 4MB interna memorija,...zaista je dobar. Trazila sam Samsung Digimax i6 na net u nasoj zemlji, nema nigde(verovatno negde tamo).

@dragancesu
Dobro je sto si setio za trosenje baterija, uopste mi nije palo na pamet. Hvala. :)
Sefov sin je kupio digitalac Sony H2 pre mesec dana, kaze da je veoma zadovoljan...meni ne odgovara, tezak je :).
Da li postoji digitalac bez stativa koji moze slikati uvece?

@svi
nasla sam veoma dobar sajt o raznim modelima, mozete pogledati: http://www.dpreview.com/reviews/specs.asp

[Ovu poruku je menjao KacaXYZ dana 20.09.2006. u 21:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

miletovmile
KG

Član broj: 66982
Poruke: 40
*.dial.InfoSky.Net.



Profil

icon Re: Pomoc, objasnjenje22.09.2006. u 10:37 - pre 213 meseci
Noćni snimak - stativ
Stativ je poželjan za noć, ali ne i apsolutno neophodan.
U osnovi je problem što za noćni snimak treba:
1. isključiti blic (domet mu je zavisno od modela do modela oko 2.5 - 5 m za interni blic fotoaparata)
2. potrebna je duza ekspozicija - vreme trajanja snimka (po mraku ide i do 10-15-20 sekundi)
3. vezano za prethodno niko nema tako mirnu ruku da ne pomera aparat - potreba za stativom
4. sam proces okidanja iz ruke izazove već pomeranje aparata - sa stativom toga nema.
Nije obavezan stativ
1. svaki fotoaparat može se postaviti na dovoljno čvrstu podlogu da se ne pomera
2. podesavanjem vremena zakašnjenja okidanja izbegava se pomeranje aparata pri okidanju
3. naravno treba naci odgovarajuću podlogu i poziciju u datom trenutku
4. sa stativom sve je ipak lakše , ali nije apsolutno nepohodan
 
Odgovor na temu

KacaXYZ
nedaleko od BG

Član broj: 45809
Poruke: 38
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Pomoc, objasnjenje23.09.2006. u 15:27 - pre 213 meseci
@miletovmile
Hvala na iscrpnom objasnjenju, dobro cu razmisliti o tome. Veliki pozdrav za tebe. :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Pomoc, objasnjenje

[ Pregleda: 4361 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.