Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem s bazom podataka!?! Sporost?

[es] :: Baze podataka :: Problem s bazom podataka!?! Sporost?

[ Pregleda: 1749 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Miloš Baić
Miloš Baić
ERP (Dynamics NAV) programer
Beograd

Član broj: 72468
Poruke: 1155
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Problem s bazom podataka!?! Sporost?11.09.2006. u 13:21 - pre 214 meseci
Pozdrav,

bio sam u jednoj drzavnoj instituciji, Dom zdradvlja, gde su uveli informacioni sistem. Koliko sam skontao klijent strana je rađena u Visual Basic-u, a baza je urađena pod Access-om.
Medjutim, kad se unose podaci u bazu, recimo sa odeljenja Opšte prakse, postoji prvo redni broj koji se unosi, pa tek onda dalje(datum, šifra lekara, JMBG pacijenta,...). Dakle, nije ni automatizovano generisanje broja. E, sad, kad unesem redni broj posete,da bih uneo sledeći podatak, a to je datum, prođe oko 20-ak sekundi, što je veliki problem jer u jednoj smeni(7h) treba upisati oko 100-150 slogova i to samo za jednog doktora, a u smeni ih ima bar troje.
Do sada u bazi, samo za tu službu (Opšta praksa), a ima ih više, za svakog doktora broj poseta koji je upisan je oko 6000 - 7000 hiljada, u roku od pola godine, tako da do kraja će biti možda i duplo veći.
Da li je sporost rada izazvana velikom količinom podataka ili je baza i program nekorektno odrađena? Ili nešto sasvim treće?
Svako objašnjenje je dobro došlo.

Hvala unapred.
Someone's sitting in the shade today because someone planted a tree a long time ago.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: Problem s bazom podataka!?! Sporost?11.09.2006. u 15:24 - pre 214 meseci
Citat:
Da li je sporost rada izazvana velikom količinom podataka ili je baza i program nekorektno odrađena? Ili nešto sasvim treće?


Moze da bude sve od obnoga sto si nabrojao. A moze da bude i da network nije podesen kako treba za ovu vrstu posla.
Moraces malo da istrazis. To ti je kao kad dodju kod doktora pa kazu 'imam bolove u stomaku'. Moze da bude slepo crevo, cir na zelucu, virus, pokvaren stomak, nahladjen stomak, besika, jetra, pukao zeludac od udarca, unitrasnje krvarenje, svasta moze da bude, a sta je - treba istraziti.
 
Odgovor na temu

savkic
Igor Savkić

Član broj: 92186
Poruke: 2739



+92 Profil

icon Re: Problem s bazom podataka!?! Sporost?11.09.2006. u 15:29 - pre 214 meseci
> Do sada u bazi, samo za tu službu (Opšta praksa), a ima ih više, za svakog doktora broj poseta koji je upisan je oko 6000 - 7000 hiljada, u roku
> od pola godine, tako da do kraja će biti možda i duplo veći.
> Da li je sporost rada izazvana velikom količinom podataka ili je baza i program nekorektno odrađena? Ili nešto sasvim treće?

Količina podataka nije problem kod unosa, pre kod čitanja ali i to zavisi od strukture baze i upita koji se šalje. Naravno mnogo toga zavisi od toga kako je napisan program, ako je loš pa pošto se unese taj broj počne da drlja po bazi eto problema. Pretpostavljam da nemaš kod tog programa, znaš li koja baza se koristi? Eventualno bi mogao nju da pogledaš i proveriš kako je napravljena, da li ima potrebne indekse i slično. Gde se nalazi server, tu negde u lokalu ili negde dalje, pokušaj da radiš direktno na serveru i vidi kakva je brzina tada.
 
Odgovor na temu

Miloš Baić
Miloš Baić
ERP (Dynamics NAV) programer
Beograd

Član broj: 72468
Poruke: 1155
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Problem s bazom podataka!?! Sporost?11.09.2006. u 15:33 - pre 214 meseci
Citat:
A moze da bude i da network nije podesen kako treba za ovu vrstu posla


Da, program je u mreži, baza je na serveru, a klijenti su po radnim stanicam, u stvari, svi klijenti pune i vuku podatke iz iste baze. Da li možete malo približiti ovo što sam citirao? Tačnije, kako se treba podesiti network za ovu vrstu posla?
BTW, reko sam da je Access u pitanju.
Someone's sitting in the shade today because someone planted a tree a long time ago.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: Problem s bazom podataka!?! Sporost?11.09.2006. u 21:49 - pre 214 meseci
Nazalost ne umem da ti kazem kako podesiti network. Imao sam slucajeve u praksi, gde su cetiri masine punile jednu tabelu, citanjem bar - kodova, otprilike 50-60 unosa u minutu po masini. Lepo radi jedno pola sata, a onda se ceka po 20 sekundi da primi unos. Onda se mi zalimo network administratoru, on nam odgovori da je kriv dizajn baze, pa ga ipak namolimo da pogleda. On nesto procacka po serveru i problem nestane i nikada se vise ne javi. Onda odemo u drugi magacin, oni postave mrezu, mi instaliramo bazu i opet Jovo nanovo. Opet sporo, onda opet oni nesto procackaju i stvar se ubrza. Naravno da smo imali mormalizovanu bazu, sa svim indeksima, svako je imao svoju kopiju front enda, back end je bio Access 97 i tako dalje, sve lepo i krasno, ali sporo. Sta to oni urade u bazi, nikada nam nisu rekli. verovatno neki setting, nesto bude po nekom defaultu a treba drugacije, uglavnom nisu nam rekli niti je nas interesovalo.

A mozda doktori otvore rekord pa ga drze u 'dirty' stanju beskonacno? Broj slogova koje si spomenuo je mizerno mali za ozbiljnu aplikaciju. Ne gubi iz vida mogucnost da je baza traljavo uradjena. Iamli smo na forumu neke rasprave u vezi sa bazama za lekarske ordinacije i ono sto su ljudi pominjali opisuje se samo jednom recju 'horor'. Ako imas tabele sa po 120 polja, ne normalizovano, nije mreza kriva.

:-(
 
Odgovor na temu

Miloš Baić
Miloš Baić
ERP (Dynamics NAV) programer
Beograd

Član broj: 72468
Poruke: 1155
*.neobee.net.



Profil

icon Re: Problem s bazom podataka!?! Sporost?11.09.2006. u 23:27 - pre 214 meseci
OK, hvala na odgovorima, pogledaću sa administratorom mreže. Ako ima neko još nešto da doda preporuči, etc., biću veoma zahvalan. U principu, baš me briga kako funkcioniše, ali pošto ću naredna dva - tri meseca provesti za tim računarima bilo bi lepo da to na neki način sredim jer u protivnom ću poludeti zbog praznog hoda, ako me razumete.

Što se tiče normalizacije tabela u bazi, nisam uspeo još uvek da vidim kako izgleda, neću da reklamiram proizvod, niti da ga kudim, samo ću reći da je nabavljen preko ministarstva zdravlja i da se šalju u Beograd mesečni i nedeljni izveštaji. Znam samo da jedna baza objedinjuje i dečje odeljenje, odeljenje opšte prakse, hitnu, medicinu rada i stomatologiju, dok apoteka je zasebna baza. U principu, jedna tabela ne bi trebala imati više od 30 atributa, što mislim da je retkost u praksi, obično se svodi na desetak!?!
Someone's sitting in the shade today because someone planted a tree a long time ago.
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Problem s bazom podataka!?! Sporost?

[ Pregleda: 1749 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.