Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Razlika izmedju NPN i PNP tranzistora

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Razlika izmedju NPN i PNP tranzistora

[ Pregleda: 21776 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

manefrenki
Mirso Mehic
RTV
Zavidovici

Član broj: 73216
Poruke: 39
80.65.66.*



Profil

icon Razlika izmedju NPN i PNP tranzistora04.09.2006. u 15:44 - pre 213 meseci
moze li mi reci neko razliku izmedju ova dva tipa tranzistora???
pozdrav isaura
manefrenki
 
Odgovor na temu

Solid_Snake

Član broj: 91749
Poruke: 32
87.250.119.*



+1 Profil

icon Re: Razlika izmedju NPN i PNP tranzistora04.09.2006. u 18:42 - pre 213 meseci
Za dva tranzistora kazemo da su komplemtarni kada su njihove karakteristike iste ili priblizno slicne a da je jedan NPN, a drugi PNP. A komplemntarno znaci da su funkcijiski isti, ali se obrnuto polarisu. Kod NPN tranzistora se na bazi uvijek prikljucuje plus, a na kolektoru i na emiteru minus, dok kod PNP se baza negativno polarise, a kolektor i emitor se negativno polarisu. Da bi razumio princip procitaj literaturu "elektronika I za drugi razred elektrotehnicke skole - Ratko Opacic".
 
Odgovor na temu

viktor1986
Viktor Bradjan
Beograd, Palilula

Član broj: 69458
Poruke: 1361
*.smin.sezampro.yu.



+20 Profil

icon Re: Razlika izmedju NPN i PNP tranzistora05.09.2006. u 13:08 - pre 213 meseci
Jao gde nadje bas Opacica?!Sigurno si isao u Teslu a?!
http://www.mc.rs/mc-web-televizija.1498.html

Na pomolu velika pljačka: Kvadrat zemljišta kao četiri kilograma krompira, tvrde građani Borče i Ovče povodom eksproprijacija za potrebe gradnje mosta Zemun-Borča
 
Odgovor na temu

ststeva
Stevan Stevanovic
Arandjelovac

Član broj: 91371
Poruke: 280
195.178.58.*



+21 Profil

icon Re: Razlika izmedju NPN i PNP tranzistora05.09.2006. u 16:56 - pre 213 meseci
Opaciceva knjiga za elektroniku 1 je dobra, mozes mnogo da naucis o elektronici.
Ako si pocetnik eto ti literature.


PoZ
DJ STEVASSY
 
Odgovor na temu

melkiot
ECP
Ivanić Grad

Član broj: 64565
Poruke: 138
*.cmu.carnet.hr.

ICQ: 221060168


Profil

icon Re: Razlika izmedju NPN i PNP tranzistora12.09.2006. u 20:55 - pre 213 meseci
pitanje koje nema veze sa ovom temom posve.

radim pojacalo (nemam shemu tu),tj. napravio sam ga,radilo je no sad sam si skurio tranzistor. rijec je od 2N2222 (ili 2N1711)..bar tako pise na shemi,al na samome tranzistoru se ne vidi jer je osteceno. na shemi pise da 2N2222,pa je prekrizeno pa pise 2n1711. sad ni sam ne znam koji je. nego,tranzistor sluzi za reguliranje polovice napona (napajanje je nesimetricno,stoga je potrebno sa jednim potenciometrom namjestiti polovicu ulaznog napona izmedu 2 tocke). posto je tranzistor pokvaren, izmedu ne 2 tocke je sada kompletni ulazni napon (50V,a trebalo bi biti 25 da radi trazostor).

imam doma hrpu starih dijelova,no nemogu naci taj traznistor.moze li mi tko reci koja je zamjena za taj tranzistor?
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Razlika izmedju NPN i PNP tranzistora12.09.2006. u 22:55 - pre 213 meseci
To je lako zakljuciti jer su oni u sasvim razlicitim kucistima. 2222 je u TO18 kucistu =malo metalno kuciste oko 3-4mm precnika (kao stari BC107-109 serija), a 1711 je u TO39 kucistu koje je takodje metalno i slicnog oblika ali mnogo veceg precnika oko 7-8mm (kao BC141)
 
Odgovor na temu

mikroelktronika
BiH

Član broj: 85177
Poruke: 24
*.registrarbih.gov.ba.



Profil

icon Re: Razlika izmedju NPN i PNP tranzistora16.04.2007. u 13:41 - pre 206 meseci
Stara tema ali tek primjećena.

Ratko Opačić se možda zvao Ratko Naopačkić.

NPN - colector i baza pozitivni , emitor negativan
PNP - colector i baza negativni , emitor pozitivan


Nisam sebi mogao dozvoliti da ovo ostane pogrešno.
 
Odgovor na temu

Abarth
Knin

Član broj: 59175
Poruke: 97
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Razlika izmedju NPN i PNP tranzistora16.04.2007. u 22:54 - pre 206 meseci
Dobro spomenu.....
Evo čisto da provjeriš te tvrdnje što ti je napisao "mikroelktronika"

Uzmi NPN tranzistor i analogni instrument..----stavi na ohm x10
Stavi crveni priključak na kolektor, crni na emiter....Nista se ne desava s kazaljkom
Zatim, jezikom spoji kolektor i bazu, vidjeti ces da se otklon kazaljke mijenja
ZA PNP je ista stvar samo zamijeni polaritete..

Malo čudna metoda ali mi je najsigurnija....bar za mene :-)
 
Odgovor na temu

mikroelktronika
BiH

Član broj: 85177
Poruke: 24
*.sudbih.gov.ba.



Profil

icon Re: Razlika izmedju NPN i PNP tranzistora17.04.2007. u 10:39 - pre 206 meseci
Slažem se kolega sa tvojim objašnjenjem ali da nebi bilo zabune tvoje i moje objašnjene se odnosi na radne uslove u kolu, a Opačićevo jedino na način kojim se ispituje ispravnost tranzistora.

Za one koji koriste digitalni instrument i imaju simbol diode na instrumentu mogu pravilnije ispitati bipolarni tranzistor.
Oni će za razliku od analognih mjeriti napon polarizacije tranzistora, a ne samo grubo pogledati ima li otklona kazaljke samo u jednom smjeru.

Međutim u majstorskom žargonu postoji pojam da je tranzistor PROVUKAO tj. imamo rjedak slučaj da ni digitalni instrument ne može svojim ispitnim naponom od 3-4V vidjeti proboj tranzistora u kontra smjeru, gdje do izražaja dolazi analogni instrument na Mega Omskom polju.

Po meni nije poenta znati ispitati tranzistor i zamjeniti ga, već poznavati rad tranzistora i barem osnovne uslove za rad odrađenog tipa tranzistora.

 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Razlika izmedju NPN i PNP tranzistora17.04.2007. u 20:11 - pre 206 meseci
E malo teorijskog pripovedanja. U tranzistoru imamo dva PN spoja: baza-emitor i baza-kolektor. PN spoj baza kolektor se inverzno polarise izvorom Ece, a baza-emitor se direktno polarise izvorom Ebe.



PN spoj se direktno polarise povezivanjem P poluprovodnika na + napajanja, a N poluprovodnika na - napajanja i tada, ukoliko je napon dovoljno visok (0.65V Si, 0.2Ge) da spoljasnje el. polje "probije" unutrasnje polje, struja pocinje da tece (tada se kaze da je PN spoj propusno polarisan).

Inverzna polarizacija PN spoja se izvodi povezivanjem P poluprovodnika na - napajanja, a N na plus napajanja. Tada tece neka mala inverzna struja (~1nA kod silicijuma, kod germanijuma ~1mA).


Kod NPN tranzistora baza je poluprovodnik P tipa (glavni nosioci naelektrisanja su tkz. "supljine"), a emitor je poluprovodnik N tipa (glavni nosioci naelektrisanja su elektroni). Da bi se taj PN spoj direktno polarisao potrebno je bazu dovesti na visi potencijal od emitora (sto bi rekli - plus na bazu, minus na emitor). Isto tako, posto je kolektor poluprovodnik N tipa, a baza P tipa, da bi se taj spoj inverzno polarisao kolektor treba dovesti na visi potencijal od baze (posto je na bazi plus i na kolektoru mora biti plus napajanja ciji je napon visi od napona baze).

Kod PNP tranzistora baza je poluprovodnik N tipa (glavni nosioci naelektrisanja su tkz. elektroni), a emitor je poluprovodnik P tipa (glavni nosioci naelektrisanja su "supljine"). Da bi se taj PN spoj direktno polarisao potrebno je emitor dovesti na visi potencijal od baze (plus na emitor, minus na bazu). Isto tako, posto je kolektor poluprovodnik P tipa, a baza N tipa, da bi se taj spoj inverzno polarisao bazu treba dovesti na visi potencijal od kolektora (posto je na bazi minus i na kolektoru mora biti minus napajanja ciji je napon nizi od napona baze).

Ukoliko je tranzistor ispravno polarisan, struja pocinje da tece kroz PN spoj baza emitor. Elektroni se iz emitora krecu ka bazi. Sada kada elektroni predju u bazu, umesto da se "rekombinuju" sa supljinama iz baze (atomi poluprovodnika teze da postanu neutralni , pa zato elektroni popunjavaju mesta gde su supljine u atomima), zbog elektricnog polja baza-kolektor, oni prosto bivaju uvuceni u kolektor.

Ovo je neko moje cisto laicko objasnjenje, moguce je da sam pogresio, nisam se dugo time bavio, ovo je iz secanja, a i nisam u objasnjenje uveo i dodatne struje kod tranzistora, jer su obicno (mada ne uvek!) zanemarljive.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Razlika izmedju NPN i PNP tranzistora

[ Pregleda: 21776 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.