Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoć oko zadatka-Tabele u bazi

[es] :: Baze podataka :: Pomoć oko zadatka-Tabele u bazi

[ Pregleda: 2574 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tihi_20
Bojana Petrovic

Član broj: 5904
Poruke: 70
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Pomoć oko zadatka-Tabele u bazi18.08.2006. u 22:56 - pre 215 meseci
Potrebno je da uradim sledeći zadatak.
Da napravim bazu podataka (nije bitno u kom programu) koja će biti dnevnik za učenike. Pored osnovnih podataka o svakom učeniku potreban je naziv predmeta kao i sve ocene iz I i II polugodišta. Naravno pored ovih ocena potrebne su i zaključne ocene za oba polugodišta.
Pitanje je kako je najbolje formirati tabele (tabelu) u bazi odnosno meni prave problem ova polugodišta kao i zaključne ocene jer će me pitati šta je najbolje sa stanovišta optimizacije.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Pomoć oko zadatka-Tabele u bazi19.08.2006. u 11:21 - pre 215 meseci
Buduci da znas unaprijed da ce svaki predmet imati ocjene u oba polugodista i zakljucnu stavi ih kao atribute predmeta. Ovako nekako

tabela_ucenik_ocjene
- id
- ucenik_id
- predmet_id
- ocjena_polugodiste1
- ocjena_polugodiste2
- ocjena_zakljucna

Sad, to je na brzinu ali cisto da steknes sliku kako...

:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

Miloš Baić
Miloš Baić
ERP (Dynamics NAV) programer
Beograd

Član broj: 72468
Poruke: 1155
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Pomoć oko zadatka-Tabele u bazi19.08.2006. u 11:47 - pre 215 meseci
Pozdrav,

možda da napraviš i dva šifarnika, UCENIK i PREDMET sa atributima
ID_UCENIK, Prezime, ime..., a za predmete ID_PREDMET, Naziv... šta već si zamislio.
Potom, možda, jednu baznu tabelu OCENE gde ćeš unositi podatke koje je naveo
misk0. Potom kreiraj poglede i dobićeš rezultate koje tražiš. Zaključene
ocene možeš sam unositi ili u bazi odraditi prosek ta dve ocene, pa zaokružiti.
Someone's sitting in the shade today because someone planted a tree a long time ago.
 
Odgovor na temu

zonik_bre
Beograd

Član broj: 54909
Poruke: 3
..AT.HighSpeedADSL.beotel.net.



Profil

icon Re: Pomoć oko zadatka-Tabele u bazi19.08.2006. u 11:47 - pre 215 meseci
Mislim da je bolje da se naprave dve tabele, posto moze biti vise ocena u svkom polugodistu + zakljucna ocena za svako polugodiste...dakle, prva tabela bi sadrzala sledece informacije:

id_ucenik,
id_predmet,
id_ocena,
ocena,
i neka dodatna polja vezana za razred, skolsku godinu ili vec sta je potrebno


a u drugoj bi se pamtila 4 slucaja ocene (1.polugodiste, zakljucna za 1. polugodiste, 2. polugodiste, zakljucna za 2. polugodiste i eventualno ako treba uneti i slucajeve tipa 1. i 3. tromesecje):

id_ocena,
vrsta_ocene
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Pomoć oko zadatka-Tabele u bazi20.08.2006. u 00:04 - pre 215 meseci
Citat:
zonik_bre: Mislim da je bolje da se naprave dve tabele, posto moze biti vise ocena u svkom polugodistu + zakljucna ocena za svako polugodiste...dakle, prva tabela bi sadrzala sledece informacije:

id_ucenik,
id_predmet,
id_ocena,
ocena,
i neka dodatna polja vezana za razred, skolsku godinu ili vec sta je potrebno


a u drugoj bi se pamtila 4 slucaja ocene (1.polugodiste, zakljucna za 1. polugodiste, 2. polugodiste, zakljucna za 2. polugodiste i eventualno ako treba uneti i slucajeve tipa 1. i 3. tromesecje):

id_ocena,
vrsta_ocene


Mozes li ovo malo da pojasnis? Nemas sifarnik ocjena vec koliko ima ucenika i predmeta toliko ce se puta ponavljati i naziv ocjene? Sta bi naziv ocjene i predstavljao?
Ne kontam ovu tvoju konstrukciju. Valjda svi ucenici imaju jednak broj ocjena iako ih ima vishe od 2 tako da si 100% siguran da ce ih biti 2 ili 4 ili koliko vec (ja vjerujem samo 2).

:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

zonik_bre
Beograd

Član broj: 54909
Poruke: 3
..AT.HighSpeedADSL.beotel.net.



Profil

icon Re: Pomoć oko zadatka-Tabele u bazi20.08.2006. u 02:18 - pre 215 meseci
Citat:
misk0: Mozes li ovo malo da pojasnis? Nemas sifarnik ocjena vec koliko ima ucenika i predmeta toliko ce se puta ponavljati i naziv ocjene? Sta bi naziv ocjene i predstavljao?
Ne kontam ovu tvoju konstrukciju. Valjda svi ucenici imaju jednak broj ocjena iako ih ima vishe od 2 tako da si 100% siguran da ce ih biti 2 ili 4 ili koliko vec (ja vjerujem samo 2).




zasto verujes da ce svi ucenici imati samo 2 ocene, kad uopste nije sigurno da ce bas svi ucenici uvek imati isti broj ocena u toku godine...moze se, iz ko zna kog razloga, desiti da neko ima ocenu manje ili vise...jedino mozes sa sigurnoscu znati da ce svaki ucenik imati zakljucnu ocenu (tj dve zakljucne za svako polugodiste)

inace da, zaboravio sam u brzini da treba sifarnik ocena, pogotovo sto ocene mogu biti i opisne i brojcane...dakle:

OCENE (id_ocena, ocena)

pri cemu je ocena 1,2,3,4,5 ili vec sta se koristi za ocenjivanje (npr A,B,C,D,F), a ostaje sifarnik

VRSTA_OCENE (id_vrsta_ocene, vrsta_ocene)

kako bi se znalo da li je doticna ocena iz prvog ili drugog polugodista ili je u pitanju zakljucna ocena polugodista (dakle, imamo bar 4 moguce vrste ocene)

i konacno tabela u kojoj ce se pamtiti sve ocene ucenika

OCENE_UCENIKA (id_ucenik, id_predmet, id_ocena, id_vrsta_ocene, id_razred, skolska_godina)

dakle, u njoj se vodi evidencija koji je ucenik iz kog predmeta u kom razredu, tekuce (ili koje god bilo) skolske godine dobio ocenu i koja je vrsta ocene (zakljucna za prvo ili drugo polugodiste ili obicna ocena u prvom ili drugom polugodistu)

naravno, podrazumeva se da trebaju i sifarnici PREDMET (id_predmet, naziv_predmeta) i RAZRED (id_razred, naziv_razreda) i tabela UCENIK (id_ucenik, + svi ostali podaci o uceniku)
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Pomoć oko zadatka-Tabele u bazi21.08.2006. u 10:47 - pre 215 meseci
Citat:
zonik_bre: zasto verujes da ce svi ucenici imati samo 2 ocene, kad uopste nije sigurno da ce bas svi ucenici uvek imati isti broj ocena u toku godine...moze se, iz ko zna kog razloga, desiti da neko ima ocenu manje ili vise...jedino mozes sa sigurnoscu znati da ce svaki ucenik imati zakljucnu ocenu (tj dve zakljucne za svako polugodiste)


Cek, nisam ja tako skoro zavrsio skole, ali kod nas nije bio neko 'neocjenjen'... Jedino sto je moglo da se desi je da se neko tokom skolovanja preseli, tj ode iz skole i na taj nacin nema ocjena iz drugog polugodista. Ali tad nije imao ni u toku polugodista niti na kraju, kako ti tvrdis, ocjenu.

Sad, stvarno ne znam sta je veca usteda sto se tiche prostora i opterecenja - imati mozda jedno od 4 polja prazno ili imati 4 puta vishe recorda sa foreign-keys...

:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

zonik_bre
Beograd

Član broj: 54909
Poruke: 3
..AT.HighSpeedADSL.beotel.net.



Profil

icon Re: Pomoć oko zadatka-Tabele u bazi21.08.2006. u 12:19 - pre 215 meseci
Citat:
misk0: Cek, nisam ja tako skoro zavrsio skole, ali kod nas nije bio neko 'neocjenjen'... Jedino sto je moglo da se desi je da se neko tokom skolovanja preseli, tj ode iz skole i na taj nacin nema ocjena iz drugog polugodista. Ali tad nije imao ni u toku polugodista niti na kraju, kako ti tvrdis, ocjenu.

ok, ja jesam relativno davno bio u skoli, ali sad cu ti navesti zasto nikako ne mozes ograniciti ocene na 4 polja:

1) cesto ucenici imaju vise od dve ocene u jednom polugodistu (jer npr profan daje nekoliko kontrolnih + 1 ili 2 pismena u polugodistu)

2) ko dobije jedinicu mora prvo da je popravi a zatim dobija i drugu (trecu) ocenu u polugodistu

3) neki ucenici nisu zadovoljni svojom ocenom pa odgovaraju za novu ocenu i samim tim dobijaju ocenu vise nego ostali ucenici

4) nekad se ocene domacih, projekata ili slicnih stvari takodje unose u dnevnik

sto se razloga za neocenjivanje moze da se desi da ucenik nije dolazio u skolu (mozda se to nije desavalo u tvom skolovanju) i polaze ispit pred komisijom (moje resenja daje mogucnost da tacno znas da li je ocena dobijena pred komisijom ili ne)...

Citat:
misk0:
Ali tad nije imao ni u toku polugodista niti na kraju, kako ti tvrdis, ocjenu.

hm, nisam te razumeo...sta hoces reci?

Citat:
misk0
Sad, stvarno ne znam sta je veca usteda sto se tiche prostora i opterecenja - imati mozda jedno od 4 polja prazno ili imati 4 puta vishe recorda sa foreign-keys...

dao sam coveku nacin kako moze da resi problem koji ima (vodjenje ocena pri cemu tacno zna koja ocena je iz kog polugodista) pri cemu moze pokriti sve moguce i nemoguce situacije...a stvarno ne vidim zasto ti je toliko zivotno vazno da ogranicis broj ocena koje ucenik sme imati??? osnova dobrog resenja je da se obuhvati sto veci broj situacija koje se mogu desiti, a ne da zakuca stvari na taj nacin da korisnik bude ogranicen u koriscenju baze ili da mora da menja sopstveni metod rada zbog nametnutog ogranicneja u bazi...zamisli treba reci profanima "dozvoljeno je da ucenik ima samo 2 ocene u plugodistu i dovidjenja"...ovo tvoje bi bilo ok, ako bi trebalo voditi evidenciju svedocanstava, ali za "simulaciju dnevnika" bi bilo katastrofalno...

a ako smatras da ce ovo resenje ozbiljno opteretiti server/racunar onda pricamo o racunarima iz proslog veka...
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Pomoć oko zadatka-Tabele u bazi21.08.2006. u 12:52 - pre 215 meseci
Oki, nisam dobro procitao zahtjev. Do sad sam mislio da treba da se vode SAMO zakljucne ocjene sa polugodista (2 polja) i eventualno ukupna ocjena na kraju (koja moze i da se preracunava, ne mora se cuvati u bazi). Zbog toga sam se ogranicio na 2 tj 4 ocjene (neko je pomenuo da moze biti i neka 'medjuocjena' na polugodistu. Naravno ukoliko broj ocjena nije fixan (moze ih biti vishe i od 10) onda je tvoje rjesenje dobro i radi posao.
Nisam govorio o 'opterecenju' u fizickom smislu vec o redundantnosti podataka i normalizaciji baze gdje bi ukoliko znas da je broj ocjena konacan - 4 bilo bolje imati 4 polja vishe u jednom redu nego imati 4x vishe redova.
Ja nisam dobro procitao zadatak, u tome je nastao problem.

:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

tihi_20
Bojana Petrovic

Član broj: 5904
Poruke: 70
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Pomoć oko zadatka-Tabele u bazi22.08.2006. u 20:05 - pre 215 meseci
Ljudi hvala Vam puno. Nisam se do sada javljao jer sam pratio Vase postove. Ja sam zadatak odradio u Akcesu nesto slicno kao sto je napisao zonik_bre jer se ne zna koliko ce svaki ucenik imati ocena iz nekog predmeta. To resenje smatram kao prihvatljivo.
Dok sam Vas pratio rodila se nova ideja. Solidno poznajem PHP ako bih ovo sve hteo da prebacim na web prostor da li tu moze da dodje u obzir neka druga varijanta npr. ona sa povecanim brojem polja tj. da za jedan predmet ima 4 polja npr. matematika _I_polugodiste, matematika _II_polugodiste, matematika _I_polugodiste_zakljucna, matematika _II_polugodiste_zakljucna, naravno sa skracenima nazivima polja. Tu varijantu je najlakse odraditi ali kaoko ce se u tom slucaju ponasati baza na web-u.
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Pomoć oko zadatka-Tabele u bazi22.08.2006. u 21:20 - pre 215 meseci
Nemas ti problema sa webom, nece tu nikakvih problema biti. Problem sa tim brojem fixnih polja je sto si na taj nacin ogranicen na broj ocjena. Ne mozes upisati vishe od 4 ukoliko se ukaze potreba. Tj u jednom polugodistu ucenik moze imati cak i 10 ocjena iz jednog predmeta. Zato prati dobro zonik-ovu shemu i tako napravi.

:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Pomoć oko zadatka-Tabele u bazi

[ Pregleda: 2574 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.