Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Podešavanje mreže, i ostalo....

[es] :: SOHO Networking :: Podešavanje mreže, i ostalo....

[ Pregleda: 3273 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dulesusic
Dušan Šušić
Novi Sad

Član broj: 45176
Poruke: 418
*.teol.net.



+3 Profil

icon Podešavanje mreže, i ostalo....16.08.2006. u 19:14 - pre 215 meseci
U školi sam dobio „posao“, a trebam uraditi sledeće:

Na svakom od 10 računara trebam reinstalisati Win, instalirati Office, Corel, Photoshop, Pascal, Winamp, Divx, AV, i ostale sitnice...

E onda; tu ima neka mreža koja ne služi ama baš ničemu, al to je ne bitno.

Kako da opet konfigurišem mrežu, IP adrese i ostalo?

Profesor (koji i nije profesor informatike) je stvar zamislio ovako:

Da on na svom računaru (koji bi bilo server) može da posmatra rad na ostalim računarima, da gleda ko se čime bavi na času, itd, itd...

E kako, šta trebam raditi, kako ću odrediti koji će mi biti server sa kog bi se to pratilo?

Pokusao sam programom VNC (čini mi se da se tako zove), al nisam uspio jer tu ne potoji nikakav server niti ikakvi klijenti...

Nadam se da sam bio jasan... Čekam....


 
Odgovor na temu

neca
ERP Consultant
Smederevo

Član broj: 1460
Poruke: 1283

ICQ: 129255214


+92 Profil

icon Re: Podešavanje mreže, i ostalo....16.08.2006. u 19:43 - pre 215 meseci
Za prvi deo pitanja ti mogu pomoci tako sto cu te uputiti na ovu stranicu.
Sto se tice drugog dela pitanja, nisam siguran koja aplikacija omogucava nadgledanje klijenata.

BTW mislim da je tema za home networking.
poz
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Podešavanje mreže, i ostalo....16.08.2006. u 20:44 - pre 215 meseci
Citat:
dulesusic: U školi sam dobio „posao“, a trebam uraditi sledeće:
Na svakom od 10 računara trebam reinstalisati Win, instalirati Office, Corel, Photoshop, Pascal, Winamp, Divx, AV, i ostale sitnice...

Ako želiš sačuvati taj posao.
Kao prvo pazi ako TI snosiš odgovornost koje posljedice mogu biti. Da li sav taj software ima licencu ? Mislim na one važnije: Win, Office, Photoshop i Corel.

Citat:

E onda; tu ima neka mreža koja ne služi ama baš ničemu, al to je ne bitno.
Kako da opet konfigurišem mrežu, IP adrese i ostalo?

...e sada je potrebno da sam kažeš koliki ti je nivo znanja uopće o mrežama a koliko vidim @neca te je dobro uputio
Po ovome tvome "neka mreža" nisam siguran. Budi otvoren da ti ljudi mogu pomoći da riješiš problem i da sačuvaš posao.

Citat:

Profesor (koji i nije profesor informatike) je stvar zamislio ovako:

ufff.....takvi su najgori. Zahtjevaju čak i da "pas snese jaje" a ne znaju kako pas izgleda . Prvo po meni bi trebao znati njegov nivo znanja iz informatike da bi vidio u kom smjeru trebaš s njime razgovarati i na koji način. Kužiš što sam htio reći. Ako zna samo uključiti Pc i kuckati po tipkovnici onda znaš kako trebaš postupati u odnosu na svoje znanje.

Citat:

E kako, šta trebam raditi, kako ću odrediti koji će mi biti server sa kog bi se to pratilo?

Izaberi najkvalitetnije računalo za server i na njega probaj da instaliraš Win2003 ili u najgorem WinXP.
Gledaj da ti sva računala imaju isti OS ako je moguće ( mislim hardwareski )

Citat:

Pokusao sam programom VNC (čini mi se da se tako zove), al nisam uspio jer tu ne potoji nikakav server niti ikakvi klijenti...

Po ovome zaključujem da ti nivo znanja o mrežama i nije baš svijetla strana.
Pogledaj ovu temu, tamo ti je primjer umrežavanja dva računala direktnim kablom
http://www.ic.ims.hr/forum/viewtopic.php?t=159

ovdje ti je primjer izlaska na internet preko jednog računala ( ako tzv. profa-informatičar traži da ide na internet )
http://www.ic.ims.hr/forum/viewtopic.php?t=170

ovdje su ti primjeri za tvoje potrebe riješenja problema
http://www.elitesecurity.org/f87-Windows-mreze
http://www.elitesecurity.org/f142-Home-Networking


VNC program nije doslovce "server", to je program koji ti služi da pomoću njega promatraš što se radi na određenom računalu. Instalira se na jedno računalo a na drugo samo Viewer, pa kada ga aktiviraš možeš pratiti što se događa na monitoru drugog računala a uz to mislim da ima mogućnost Remote aktivnosti.
Jedino ne znam da li ima mogućnost ili opciju d aprati više računala ( nekakav izbornik )
Ako ima tu mogućnost onda bi to išlo na način da ga instaliraš na svako računalo a na server instaliraš Viewer i ako tu ima izbornik, a tzv. "Profa informatičar" izabere PC koji želi nadgledati i svi sretni a ti zadovoljan, imaš posao i cijenit će te svo frofaći ;-)

Citat:

Nadam se da sam bio jasan... Čekam....

Nemoj čekati. Spoji se na internet, uzmi literaturu , kilogram kave ili par litara vina i deri-peri ;-)

Nitko to neće odraditi fizički osim tebe. Može te samo uputiti da ti pomogne ili da smjernice.
 
Odgovor na temu

dulesusic
Dušan Šušić
Novi Sad

Član broj: 45176
Poruke: 418
*.teol.net.



+3 Profil

icon Re: Podešavanje mreže, i ostalo....16.08.2006. u 23:50 - pre 215 meseci
Licencirani software??? Hehehehe... Pa ni u snu, misle se kako ce ovo meni platiti što uradim, a ne da imaju pare za licencirane software...

Sad ce mi biti jasnije neke stvarčice nakon gore navedenih linkova.

Što se tiče VNC-a, to sam i ja u stvari mislio, da sluzi za remote connection, control, itd. Sve se to moze rijesti što njemu treba i preko programa koji dolazi uz Win "Remote Desktop Connection, al ne valja to što se OS odloguje kad se neko nakači sa ovim programom, dok VNC ima opciju koja spriječava logout...

Mreže mi svakako nisu jača strana (ne može se na milion strana, a izgleda da se mora), al ipak zna se ponešto...


Code:
Izaberi najkvalitetnije računalo za server i na njega probaj da instaliraš Win2003 ili u najgorem WinXP.
Gledaj da ti sva računala imaju isti OS ako je moguće ( mislim hardwareski )


Nisam mislio na hardware što se tiče odabira server PC-ja, nego na ovo:

Code:
Na predviđena polja upišite IP adresu 192.168.000.1 . Zadnji broj 1 označava da će to biti server računalo. 


Nisam znao da broj 1 na posljednjem mjestu od IP adrese odredjuje računar serverom... To je ono na šta sam mislio...

Do škole ima još 15ak dana, a ja bi to trebao raditi 2-3 dana pred školu pa ako nešto zaškripi...

Imam Vas...

Hvala Vam!
 
Odgovor na temu

neca
ERP Consultant
Smederevo

Član broj: 1460
Poruke: 1283

ICQ: 129255214


+92 Profil

icon Re: Podešavanje mreže, i ostalo....17.08.2006. u 11:12 - pre 215 meseci
Ne mora broj 1 da ti oznacava server racunara, to je samo neki standard kod tih mreza. Server ti moze biti i 15 bez ikakvih problema.
Evo ti jednostavnih podesavanja za tvoju mrezu
Server nekad ti bude 192.168.0.1 subnet mask 255.255.255.0
svi ostali klijenti neka ti budu 192.168.0.x (2,3,4,5,6...)i svuda subnet mask isti.
Stavi sve racunare da ti budu u istu workgroupu i nazovi ih nekim nazivima tipa "racunar 1, racunar 2..."
to je ono najosnovnije sto ti je potrebno.
poz
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Podešavanje mreže, i ostalo....18.08.2006. u 13:46 - pre 215 meseci
Citat:
dulesusic: U školi sam dobio „posao“, a trebam uraditi sledeće:


pa mislo sam da si dobio stalni posao i da radiš u školi, a s obzirom da je to državna institucija, valjda oni ne koriste ilegalan software ? no izgleda da se varam.
Ok, sretno
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: Podešavanje mreže, i ostalo....

[ Pregleda: 3273 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.