Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

predavanje argumenata modulu?

[es] :: Kernel i OS programiranje :: predavanje argumenata modulu?

[ Pregleda: 3067 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

glupi

Član broj: 836
Poruke: 199
*.cmu.carnet.hr



Profil

icon predavanje argumenata modulu?07.02.2003. u 21:33 - pre 257 meseci
imam modul koji stavim na sys_call i kad upjesno usporedim string u tom syscallu i moj zeljeni string htio bi tom korisniku ispisat nesto i pitat ga za password. Ako moze kratki kod ili barem neki link, thx.
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-2.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: predavanje argumenata modulu?08.02.2003. u 06:17 - pre 257 meseci
Kratak odgovor: nemoguće!

Zašto je nemoguće? Zato što nijedan modul ne može znati koji će uređaj korisnik u datom trenutku koristiti kao terminal. Ako recimo ti pretpostaviš da će koristiti /dev/tty*, a on upravo koristi /dev/pty*, ili uopšte ne koristi terminal (nego recimo samo pokreće komandu preko run naredbe grafičkog okruženja iz X Window Systema), onda neće raditi.

Probaj da koristiš neki od PAM modula: možda su oni i predviđeni i za takve situacije.

Inače, najbolje ti je da napraviš poseban wrapper koji će da pita za lozinku, a zatim je prosleđuje kao parametar modulu (na klasičan način). Ovako ti se ponaša mount kada prosleđuje lozinke mrežnim fs-ima.

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

glupi

Član broj: 836
Poruke: 199
*.net.hinet.hr



Profil

icon Re: predavanje argumenata modulu?08.02.2003. u 20:34 - pre 257 meseci
program sjedi na SYS_open-u i ceka da neko pokusa otvorit neki specificni fajl, te da ga onda pita za pass, nije mi problem odredit dali je korisnik tu ili ne. Moguce je to rijesit tako da presretnem SYS_stat pa da gledam dali je korisnik mozda unio password ali ovo nije bas to sto bi trebao.

Citat:
Inače, najbolje ti je da napraviš poseban wrapper koji će da pita za lozinku, a zatim je prosleđuje kao parametar modulu (na klasičan način).

nisam bas razumio, kako da prosljedim parametar modulu??
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.verat.net

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: predavanje argumenata modulu?08.02.2003. u 21:44 - pre 257 meseci
Citat:

nisam bas razumio, kako da prosljedim parametar modulu??


t0wk ti je rekao da napises doticni deo koda u user space-u... sama realizacija ovog sto si zamislio je malo nespretna, mnogo bolja opcija je sa access listama na file system-u po npr. korisnicima. pogledaj npr. grsecurity patch za tako nesto.
 
Odgovor na temu

glupi

Član broj: 836
Poruke: 199
*.cmu.carnet.hr



Profil

icon Re: predavanje argumenata modulu?20.02.2003. u 21:01 - pre 256 meseci
shvatio sam da bi trebao napisat taj dio u user-space-u ali mi nije jasno kako user-space program moze prosljedit parametar ucitanom modulu?? znam da kad ucitavam modul mogu prosljedit nesto. naso sam nesto o tome da bi nekako preko proc-a mogo dobivat ili slat argumente ali nisam uspio naci nista vise.
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.verat.net

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: predavanje argumenata modulu?26.02.2003. u 19:01 - pre 256 meseci
Citat:

shvatio sam da bi trebao napisat taj dio u user-space-u ali mi nije jasno kako user-space program moze prosljedit parametar ucitanom modulu?? znam da kad ucitavam modul mogu prosljedit nesto. naso sam nesto o tome da bi nekako preko proc-a mogo dobivat ili slat argumente ali nisam uspio naci nista vise.


pa ok... mozes npr. da koristis /proc fajlsistem, za tako nesto je i zamisljen i predstavlja, izmedju ostalog, najcesce korisceni kanal izmedju userspace-a i kernela (naravno, kod linux-a gde je uloga /proc fajlsistema znacajno prosirena, na dobro, ili lose, to je sada diskutabilno). ideja je sledeca, kernel modul (ili kernel sam, nebitno) pravi odr. fajl (ili vise njih, ili citavo stablo, opet nebitno) na /proc fajlsistemu (opet, uslovno receno "fajl") i time omogucava kernel modulu da u odr. trenutku procita sadrzaj tog fajla. pored toga, odr. "fajlu" na /proc fajlsistemu mozes da pristupis i iz userspace-a, a logika nalaze zakljucak.
elem, da ne bih izmisljao toplu vodu, imas sve to mnogo bolje objasnjeno ovde:
http://www.tldp.org/LDP/lkmpg/node16.html
 
Odgovor na temu

[es] :: Kernel i OS programiranje :: predavanje argumenata modulu?

[ Pregleda: 3067 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.