Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

"Linux from scratch", za i protiv

[es] :: Linux :: "Linux from scratch", za i protiv

[ Pregleda: 3783 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.informatik.uni-stuttgart.de



+27 Profil

icon "Linux from scratch", za i protiv26.01.2003. u 14:38 - pre 258 meseci
Koristim Linuks od prošlog leta, Mandrejk 8.2 distribuciju. Pošto sam od onih koji vole kontrolu :) razmišljam se da pokušam "od nule" instalaciju Linuksa (naiđoh na fino objašnjen tok "instalacije" na linuxfromscratch.org). Očigledno je da ću, bez obzira uspem li ili ne, potrošiti vreme i ponešto naučiti.

Zanima me, ako uspe, šta bi ste rekli da su dobre, a šta loše strane takvog sistema (u odnosu na postojeće distribucije)? Mada, i ovo "uspe" je pod znakom pitanja - da li je moguće da takav sistem funkcioniše, ali lošije (u bilo kom smislu) nego neka postojeća distribucija?


[Ovu poruku je menjao Časlav Ilić dana 26.01.2003. u 18:24 GMT]

[Ovu poruku je menjao Časlav Ilić dana 26.01.2003. u 18:27 GMT]

[Ovu poruku je menjao Časlav Ilić dana 26.01.2003. u 18:27 GMT]
 
Odgovor na temu

Miroslav Strugarevic

Član broj: 5038
Poruke: 2689



+68 Profil

icon Re: "Linux from scratch", za i protiv26.01.2003. u 16:20 - pre 258 meseci
Pa to je dosta zahtevan posao.
A to da li će takva dist. da valja sve zavisi od toga kako se uradi...
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
194.247.223.*

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: "Linux from scratch", za i protiv26.01.2003. u 16:37 - pre 258 meseci
pozdrav,

nije preterano veliki problem napraviti LFS, pogotovo posto imas vec dobru dokumentaciju na tu temu, vise je to vremenski zahtevna procedura (kompajliranje ipak traje). druga stvar je sto time nemas resen upgrade sistema, sto i nije preterano bitno, ali ocekuj zamorne sate kompajliranja, narocito u situacijama kada ne bude islo glatko. mozes uvek da napravis svoju scratch osnovu i nad njom da koristis odr. package manager, ali onda se postavlja pitanje da li uopste imas neke koristi od svega toga kada si mogao da uzmes neku vec gotovu distribuciju i pregazis /etc svojim setom skripti i config fajlova. proceni sta ti od toga zaista treba i sta ti se najvise isplati da pravis.
 
Odgovor na temu

MoHicAn

Član broj: 43
Poruke: 1893
*.verat.net



Profil

icon Re: "Linux from scratch", za i protiv26.01.2003. u 17:20 - pre 258 meseci
Realno najbolje je da probas neki minimalni linux tipa rock i da naucis na njemu sve i onda em znas gde je sta em je sve plaintext :) Posto ako si control freak nije mi jasno ko te je nagovorio na mandrake.
 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
194.247.209.*

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: "Linux from scratch", za i protiv26.01.2003. u 18:38 - pre 258 meseci
LFS ima vrlo slicnosti sa Gentoo distribucijom koja takodje polazi od nule, samo mana je sto je proces prilicno straightforward, imas mogucnost samo nivoa optimizaicje, i iz stage u stage skaces skoro automatski.
LFS sam probao, i lepo je, zaista lep osecaj, ali kao sto rece caboom, cekaju te bas sati i sati cekanja i kompajliranja, sto ume biti posebno iritirajuce ako raspolazes samo sa jednim racunarom.

Medjutim, naisao sam na ROCK Linux, koji je potpuno zadovoljio potrebe "potpune kontrole". Imas kao opciju proces "iz pocetka", ali imas i opcije da build-as vec gotove target distribucije ( desktop varijantu, router varijantu, dietlibc sistem, surfstation iliti Live CD-like, ili jednostavno da skrpis sve moguce ). Takodje postoje stage-ovi, moguce je napraviti pauze, pa nastaviti rebuild posle dan-dva, ili pauze za igranje quake-a l;)
Kontrola je ovde donekle veca, imas sistem .conf fajlova za opcije nad pojedinim paketima, ili ncurses-based globalni config alat. Takodje, build prihvata i custom .patch fajlove ( nesto nalik na debian sistem ). Cak ako imas vise racunara dostupnih, mozes sam build proces da span-ujes na neogranicen broj racunara preko ugradjenog cluster-like sistema.
Naravno, postoji support za distcc i ccache vec neko vreme. Sve to u cilju da se do zadnjeg stage-a dodje za sto krace vreme.


Sve u svemu, inicijalno te ceka mnogo posla u bilo kojoj varijanti, lfs, gentoo, rock ... Ali u prve dve mislim da te isti posao ceka svaki put kada hoces da napravis novi target dist. Ako ne zelis da se mnogo deprimiras, uzmi gentoo, i doci ces do stage3 bez mnogo intervencija. LFS ce ti super doci u edukativne svrhe, da zaviris ispod haube samog linux OS-a ... A za ako zelis da pravis compile farmu distribucija za svaku priliku i za poneti ROCK je keva za to.


"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.informatik.uni-stuttgart.de



+27 Profil

icon Re: "Linux from scratch", za i protiv26.01.2003. u 19:10 - pre 258 meseci
Citat:
MoHicAn:
Posto ako si control freak nije mi jasno ko te je nagovorio na mandrake.

Možda je to malo prejak izraz, prosto volim da znam gde, šta, kako... Mandrejk sam instalirao jer mi je tada hitno trebao upotrebljiv Linuks, a imao sam malo vremena za eksperimentisanje (pa sam ipak dve nedelje zapostavio sve drugo :)
Citat:
B o j a n:
LFS sam probao, i lepo je, zaista lep osecaj, ali kao sto rece caboom, cekaju te bas sati i sati cekanja i kompajliranja, sto ume biti posebno iritirajuce ako raspolazes samo sa jednim racunarom.

Hm, koliko sam ja video, veći deo kompajliranja može da se obavi iz trenutno funkcionalne distribucije. Imam kojekakvih knjiga i dokumentacije na redu za isčitavanje, pa se valjda neću baš totalno smoriti.
Citat:
B o j a n:
LFS ce ti super doci u edukativne svrhe, da zaviris ispod haube samog linux OS-a ... A za ako zelis da pravis compile farmu distribucija za svaku priliku i za poneti ROCK je keva za to.

Trenutno imam u vidu samo kućni kompjuter, mada bih morao da razmislim i o nekoj automatizaciji (ako dođe do drastičnije promene hardvera, ili možda nabavim još jedan komp, itd.)

U suštini, cilj mi je da imam kontinuiran sistem, bez naglih i drastičnih promena, uz očuvanje što je moguće više raznih podešavanja. Malo se glupo osetim kad krene priča "Izašla nova distribucija-koja-bilo... gde ima da se nareže... šta donosi novo...", više volim da se bavim novim verzijama na nivou pojedinih komponenti sistema, kad smatram da je potrebno.
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.verat.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: "Linux from scratch", za i protiv28.01.2003. u 14:59 - pre 258 meseci
Da i ja bih voleo kada bi imao neku minimal distribuciju pa da lepo sve jednom namestim i da ne diram sistem za veke vekova, medjutim glavni problem odrzavanja takve distribucije je spora veza sa internetom, pa mi se vise isplati da skinem sa nekog naseg provajdera kada se pojavi najnovija verzija omiljene distribucije i da pustim da distro sam to upgrajduje. jeste da je rucno stelovanje malo teze jer su skipte generisane uz pomoc raznoraznih alata ali malo se covek pomuci pa progura to sto ga muci.


 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-3.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: "Linux from scratch", za i protiv29.01.2003. u 00:52 - pre 258 meseci
Ma ako je već to problem, koristi ZipSlack :)

Samo šteta što ne postoji u Slackware-Current stablu :(

A na temu LFS-a:
Ako imaš vremena, preporučujem ti da se poigraš sa tim. Ukoliko koristiš više operativnih sistema, uštedećeš i ,,vreme'' kod provajdera (ako programe kompajliraš, dovoljno je jednom skinuti source paket, a ne 5 binarnih :).

Praktično, ono što ćeš napraviti pomoću osnovne LFS distribucije je funkcionalni ekvivalent ZipSlack-u (naravno, ne u potpunosti: imaćeš kompletan kompajler, i sve ,,obavezne'' pakete -- ZipSlack izbacuje neke delove).

Prednost, pored mogućnosti da se nešto nauči, je i to što znaš šta si instalirao, i šta koristi šta. Teorijski je na ovaj način moguće napraviti apsolutno minimalni Linux sistem, međutim, retko ko to zaista i uradi.

Ja sam nekoliko godina koristio upravo LFS 1.x (ne sećam se tačno koja verzija) i kasnije 2.2, i nisam imao problema (naravno, i mnogo drugog softvera kao što je XFree86 4.x koji je tada bio retkost u ,,običnim'' distribucijama, novi glibc itd.). Već verzije 2.x su bile dovoljno detaljne da je postupak bio više nego formalnost, ali bitno je obratiti pažnju upravo na ,,dosadne'' korake, jer tada ti podešavaš sistem. Nemoj uvek pratiti uputstva iz LFS, već uvek uradi prvo i ,,./configure --help'', pročitaj malo dokumentacije, i vidi šta zapravo radiš (i izmeni prema svojim potrebama).

Kao jednu zanimljivost ću navesti da je meni ceo binarni sistem, koji je sadržao većinu stvari koje su mi bile potrebne, stao na jedan CD! I to sa izvornim kodom! (naravno, sve bzip-ovano, ali i to je nešto). Imam još uvek CD koji se zove ,,Linux 2000'' iz perioda poslednjeg rebuild-a.

Najverovatnije bih još uvek koristio taj sistem da nisam izmenjao 5--6 računara u poslednjih par godina. Prema tome, sve preporuke za LFS.

PS. Gentoo i RockLinux nisam imao prilike da probam, pa možda i oni sadrže sve što je zanimljivo i u LFS-u
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

Obivatelj
IBEX AG, Augsburg Nemačka, Sysadmin
Augsburg (D), Zemun (SR)

Član broj: 12764
Poruke: 32
*.dip.t-dialin.net

Jabber: Oby@elitesecurity.org
ICQ: 124082613


Profil

icon Re: 05.08.2003. u 23:03 - pre 252 meseci

Citat:

Prednost, pored mogućnosti da se nešto nauči, je i to što znaš šta si instalirao, i šta koristi šta. Teorijski je na ovaj način moguće napraviti apsolutno minimalni Linux sistem, međutim, retko ko to zaista i uradi.


Hehe, ja sam to uradio i cak sam ubedio moje poslodavce da koriste moj (modifikovani)
lfs 3.0 kao web server, gde sam takodje taj minimalisticki pristup koristio --> umesto Apche-a sam koristio thttpd.... Server je vredno i stabilno radio oko 2 godine... dok ga nisam prebacio na OpenBSD.

Citat:

Ja sam nekoliko godina koristio upravo LFS 1.x (ne sećam se tačno koja verzija) i kasnije 2.2, i nisam imao problema (naravno, i mnogo drugog softvera kao što je XFree86 4.x koji je tada bio retkost u ,,običnim'' distribucijama, novi glibc itd.). Već verzije 2.x su bile dovoljno detaljne da je postupak bio više nego formalnost, ali bitno je obratiti pažnju upravo na ,,dosadne'' korake, jer tada ti podešavaš sistem. Nemoj uvek pratiti uputstva iz LFS, već uvek uradi prvo i ,,./configure --help'', pročitaj malo dokumentacije, i vidi šta zapravo radiš (i izmeni prema svojim potrebama).


Moj put je bio slican... osim sto sam prvo kompajlovo default "po knjizi" i onda ponovo krenuo i koristio moje configure-s. Ono sto je bilo vrlo lepo je da sam u toku "instaliranja" lfs-a uzasno mnogo shvatio po pitanju Linuksa. LFS je najbolja praksa, da se nauci kako radi Linuks. Ah, da shvatio sam i da Linuks ima mnogo manje zajednickog sa tradicionalinim unix-ima nego sto se obicno misli. U sustini Linuks nije Unix.

Citat:

Kao jednu zanimljivost ću navesti da je meni ceo binarni sistem, koji je sadržao većinu stvari koje su mi bile potrebne, stao na jedan CD! I to sa izvornim kodom! (naravno, sve bzip-ovano, ali i to je nešto). Imam još uvek CD koji se zove ,,Linux 2000'' iz perioda poslednjeg rebuild-a.


Opet isto kod mene... Zajedno sa mojim LFS-om sam ga jos par put (uz pomoc tomsrbootdisk-a ) instalirao, bez imalo problema....

Citat:

Najverovatnije bih još uvek koristio taj sistem da nisam izmenjao 5--6 računara u poslednjih par godina. Prema tome, sve preporuke za LFS.


Tacno, potpuno se slazem.... Kad svoj sistem poznajes (a LFS moras da poznajes jer si ga ti sam izgradio) ne moras da postavljas pitanja u stilu: "Ej ja ne mogu da instaliram ovaj rpm, jer mi kaze libdependecy nije u redu...." ili "Zasto X ne radi kod mene".....

Citat:

PS. Gentoo i RockLinux nisam imao prilike da probam, pa možda i oni sadrže sve što je zanimljivo i u LFS-u


Hm Gentoo, je "kao LFS" u stvari je slican ablfs-u, sto ce reci lfs koji se sam kroz gotove skriptove instalira + ports clone u fazonu bsd.... ali opet tu hvali onaj deo kontrole koju sam samo kroz LFS dobio... Haha moj Sef psuje i kuka jer vec 4 dana ne moze da Instalira ljudski Gentoo... :)


Život je težak i kratak, ali predivan....
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.rcub.bg.ac.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: "Linux from scratch", za i protiv06.08.2003. u 02:46 - pre 252 meseci
Da ne filozofiram previse, LFS je dobar ako zelis da stvarno upoznas OS. Nedostatak je sto nemas mogucnost azuriranja, pa ces sve morati rucno (dojadi brzo).

Gentoo preporucujem zbog Portage-a i odlicnih patcheva u kernelu, ali ja nazalost imam problema da pokrenem Kaspersky AntiVirus na njemu (isti radi na Slacku, Debianu i RedHatu bez problema) i sto je VRLO bitno -> Gentoo ima bagoviti reiserfsprogs u stablu!!? Na velikoj (kod mene >20GB) particiji stalno prijavljuje da nije ispravna i kako je hardverska greska. U pitanju je reiserfsck, a resava se vracanjem na 3.6.4-r1 verziju.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: "Linux from scratch", za i protiv

[ Pregleda: 3783 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.