Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2486063 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
87.250.46.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa11.04.2016. u 15:37 - pre 97 meseci
Bugarska cena je stigla.

Versati II GRS-CQ16Pd/380V u Sofiji kosta 3,190 EUR sa PDVom.Odnosno 2,552 Eura bez PDVa.
Cena ukljucuje unutrasnju i spoljnu jedinicu.


A jutros mi beogradski distributer Sinclaira (Gree sa drugom nalepnicom, ili ti tzv.OEM)
tražio 5500 Evra, plus 500-600 Eura ugradnja. Za isti proizvod koji u Bugarskoj kosta, sa PDV-om 3190 Evra!

Eto kako biznis shvataju srpski HVAC trgovci.

Svetao primer medju njima je Toshibin distributer (Grapa), koji mi je za Estiu tražio
samo 5,500Eura, a ponudu poslao odmah sutradan.


Manual za ovu Gree TP je ovde:

https://www.google.com/url?sa=...WUg&bvm=bv.119028448,d.bGs


PS Rovac,

Daj budi malo ozbiljan. Na price, u stilu mom drugaru....., a drugom drugaru.... nasedaju samo deca i ljudi sa IQ=30.
Cak i Midea, uglavnom korektno odradjuje posao, a nije Gree-u ni sluga.
Ja imam 3 OBICNE GRee klime, i sve godinama, bez servisiranja, rade besprekorno (sam ih cistim).

A mom drugaru, rade već 17 godina, sa COP-om 97! ... HE, HE, HE (mala šala o "drugarskim" doživljajima)
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa11.04.2016. u 17:49 - pre 97 meseci
@cokacunami
Vec danima pratim sta se ovde pise,tj sta tebe muci....i moj ti je savet da se malo spustis na zemlju! Forum sluzi za razmenu iskustva,misljenja pa i polemisanje. Ako forum tj bilo kog pojedinca,dozivljavas kao savetnika za kupovinu,nisi nista bolji od onog IQ primera iznad!!!! Cuo si price od svakoga ko ima bilo koji grejni sistem gde je na primaru vazduh,izvagaj sta ti je pametnije/jeftinije/bolje,prelomi sam sta ces da kupis,da ne bi bilo posle "mamu ti maminu,ti si mi rekao to da kupim.....itd". napadati nekog,zato sto ti se ne svidja njegovo resenje,ili zato sto nisi blagovremeno procitao onaj mali info ispod nick-a,je apsurd,jer ono sto je dobro njemu ne mora i tebi biti,i obrnuto.Hoces invertere,okaci 4 jedinice na kucu i udri,ako ti ne smeta da ista izgleda kao lose okicena jelka...hoces tp,uradi razvod grejanja u kuci pa cepaj sa komocijom bez duvanja.....sta god te cini srecnim,jer ti si vec u svojoj glavi resio da bude gree,samo cekas da ti jos neko kaze da ga i kupis!!! Za taj iz bugarske se raspitaj koja ce cena biti posle uvoza,carine i pdv-a,mozda speditera.... i sta ce biti ako ne daj boze bude nekih kvarova...,koliko te to kosta i kako ostvariti garanciju!!!!
Nemoj misliti da te vredjam ili hocu svadju sa tobom,ali stvarno i dobronamerno,spusti malo loptu! Pozdrav
 
Odgovor na temu

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Toplotna pumpa11.04.2016. u 19:59 - pre 97 meseci
Citat:

PS Rovac,

Daj budi malo ozbiljan. Na price, u stilu mom drugaru....., a drugom drugaru.... nasedaju samo deca i ljudi sa IQ=30.
Cak i Midea, uglavnom korektno odradjuje posao, a nije Gree-u ni sluga.
Ja imam 3 OBICNE GRee klime, i sve godinama, bez servisiranja, rade besprekorno (sam ih cistim).

A mom drugaru, rade već 17 godina, sa COP-om 97! ... HE, HE, HE (mala šala o "drugarskim" doživljajima)


Joj.......provalio si me :-) :-) :-)

A ja bas htio da te prevarim i da ti uvalim japanca.......da se kajes dok si ziv :-) :-) :-)

Od tebe bih imao bas veliku korist :-) .....cak ni u istoj drzavi ne zivimo :-)

 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
87.250.46.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.04.2016. u 09:26 - pre 97 meseci
Kolege forumaši,

Izgleda da sam svojim pisanjem naštetio interesima profesionalaca koji redovno
učestrvuju u radu foruma. Moje stavove su osporavali svakakvim impresijama,
osim tehničkim činjenicama, a nikome nije palo napamet da uoči, komentariše
ili razjasni pojam diferencijalnog defrosta spoljne jedinice gasom, kojom se
postiže OGROMNIH 20% ušede!!! koju je “neznem nisam odavde” ugradio.
Jer za to treba znanje, i odmah se prepozna ko ga ima a ko nema.

Ono sto sam napisao, je nadahnuto mojom ljudskom i inženjerskom savešću,
sa kojom sam uvek imao probleme, jer me je vodila u komflikt, sa manje
savesnima, sledeći Njegoševu misao, da: “Vuk na ovcu svoje pravo ima ka
tiurjanin na slaba čoeka, al tirjanstvu stati nogom zavrat, dovesti ga k spoz-
naniju prava, to je ljudska dužnost najsvjetlija.”

Kao uspešan, dugogodišnji velenabavljač i veleprodavac tehnike, tvrdim da
je apsolutno netačno da je “uvek pametno kupovati skupu klimu (pumpu)”!
To je logika koji slabi trgovci uvaljuju bogatim, glupim i lenjim kupcima.

Dobar trgovac ne uvaljuje, već upozna mušteriju, pa mu ponudi ono što mušterija traži.

Tačno je da je uvek pametno kupovati dobru tj.best-buy klimu (pumpu).
Muka je, utvrditi koja je među hiljadama, best-buy. I gde je kupiti.

Pošto sam čovek koji je pre 20 godina stvorio uspešnu egzistenciju tako što je
znao šta, kako, gde u svetu, i po kojoj ceni kupovati, potrudio sam se da posetiocima
foruma pomognem u tome.

To dobro tj. best-buy rešenje je Gree klime, pre svega Change premium inverteri, i
toplotne pumpe Versati inverteri i GVA48AH On-Of toplotne pumpe, koje se u Sofiji
mogu kupiti po kineskim cenama (w.airtradecentre.com)

Svakako da bih i ja radije imao Fujitsu Nocriu (1,000 Ev) nego Gree Change (435 Ev).
Ali nakon 5 god., investicija u Gree Change će se isplatiti, a u Nocria nece ni za 10.
A gde će tehnika biti za 5-10godina, ni naslutiti ne možemo. Zato je brzina otplativosti,
ili ekonomičnost, glavni tehnički kriterijum za izbor SVAKOG tehničkog proizvoda.
A estete i skorojevići, biraju očima, ili skupoćom proizvoda.

Gree uređaji se u Evropi prodaju pod 3 veca brenda: Gree, Sinclair, Haier, ... i brojnim
manjim: Tosot, KOBE, Cascade, Cooper&Hunter,…

Zašto baš Gree?! Zato što je NAJVEĆA FIRMA NA SVETU, koja proizvodi 1/3 svih klima
(u temi: Koja klima, “ZZ Top” je naveo podatke njegovgog istraživanja o kvalitetu Gree-a).
I zato što je 1 od 3 tehnološki najjača svetska proizvođača klima, Daikin, napravio joint-
venture sa Grijem, zbog čega Gree koristi Daikin kompresore, u svojim najboljim proizvodima.

Ako vam treba bojler koga greje TP ili bafer-akumulator, sef prodaje jednog od najboljih
brendova mi je, kao dobro rešenje preporučio Termoradove proizvode. U familiji imam
desetak njihovih običnih bojlera, koji dobro rade.

Zainteresovanima napomninjem da airtradecentre.com prodaje i solarnu opremu.

Napomena: kupovinom klime preko nečije firme, možete uštedeti ceo ili bar pola PDVa.

U nadi da sam pomogao neprofesionalnim članovima foruma, toliko od mene. Pozdrav
MR
 
Odgovor na temu

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.04.2016. u 09:42 - pre 97 meseci
Porediti Gree Change sa Fujitsu Nocria je malo neozbiljno.

Change je pretpostavljam jeftina serija Gree kineskog proizvodjaca.......dok je Nocria vjerovatno najbolja serija Fujitsu japanca .

Gree change 12 kosta mozda oko 500€.......Nocria 14 kosta 1000€.........ali Nocria na -15 vani ima kapacitet oko 6kw.........sto je vjerovatno duplo vise nego gree change 12 od 500€.......odnosno ako ti treba nocria.......onda ti ne moze pomoci jedna gree change nego moras kupit 2 komada :-)

Porediti sa gree change ima smisla jedino Fujitsu LLCC......LECA......LMCA......one kostaju 500-600€.......i imaju slican kapacitet kao gree change.

Razlika u cijeni u vrh glave 100€.......za tu razliku ne znam ko bi izabrao Gree pored Fujitsu :-) :-) :-)

Ima i gree malo jace serije.....Hansol , cija 12-ka kosta 1000€ ovdje gdje ja zivim.......U Crown , cija 12-ka kosta 1400€ ovdje........sto je daleko skuplje nego fujitsu........sto je van pameti :-)
 
Odgovor na temu

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.04.2016. u 10:00 - pre 97 meseci
Citat:
cokacunami:
Zašto baš Gree?! Zato što je NAJVEĆA FIRMA NA SVETU, koja proizvodi 1/3 svih klima
(u temi: Koja klima, “ZZ Top” je naveo podatke njegovgog istraživanja o kvalitetu Gree-a).
I zato što je 1 od 3 tehnološki najjača svetska proizvođača klima, Daikin, napravio joint-
venture sa Grijem, zbog čega Gree koristi Daikin kompresore, u svojim najboljim proizvodima.


Zasto je Daikin oduvijek bio nevjerovatno kvalitetan.....i nevjerovatno skup......ko suho zlato ???

Zasto su iz saradnje sa Gree proizasle nove jeftine serije Daikin (ftxb,ftx j3,ftxk....) cija 12-ka kosta 450-600€.......na koje se vec zale da nije kvalitet ni blizu kao sto se naviklo na Daikin ?????

 
Odgovor na temu

tvrdoglavi
mdv elektronik Novi Sad

Član broj: 326421
Poruke: 2029
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mdv-elektronik.com


+160 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.04.2016. u 10:09 - pre 97 meseci
Mani me rovac tih cinjenica, taman mi je masta proradila....

[Ovu poruku je menjao tvrdoglavi dana 14.04.2016. u 17:24 GMT+1]
FUJITSU WATERSTAGE 14KW
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.04.2016. u 14:54 - pre 97 meseci
Uh pa jos mi "profesionalci" reklamiramo ;-)
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

tvrdoglavi
mdv elektronik Novi Sad

Član broj: 326421
Poruke: 2029
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mdv-elektronik.com


+160 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.04.2016. u 16:24 - pre 97 meseci
A tebi ovo lici na reklamu?
FUJITSU WATERSTAGE 14KW
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.04.2016. u 16:34 - pre 97 meseci
Gde su moderatori? :-)
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

tvrdoglavi
mdv elektronik Novi Sad

Član broj: 326421
Poruke: 2029
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.mdv-elektronik.com


+160 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.04.2016. u 16:42 - pre 97 meseci
Mozda su u bugarskoj. Otisli u šoping.
FUJITSU WATERSTAGE 14KW
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
87.250.46.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.04.2016. u 17:47 - pre 97 meseci
rovaccccc,

Zahvaljujem se na pomoći u argumentaciji mojih stavova:

Ima li jaceg dokaza da je Gree best-buy od toga da on proizvodi jeftinije Daikin modele?
Ako su oni dobri vrhunskoj firmi svetske reputacije kvaliteta, Daikinu, i ako se mogu kupiti
za 1/2 cene orginalnog Daikina, onda je Gree definitivno best-buy.
Za mene, 5% razlike u performansama i/ili kvalitetu, sigurno ne vredi 50% razlike u ceni.

PS: Momci, niste valda spali na to argumentujete svoje stavove, izvrtanjem mojih!?

Nisam tehnicki poredio Fujitsu Nokriu i Gree Change, vec sam uporedjivao nihove brzine
otplacivanja ulozenog novca, i time argumentovao neisplativost kupovoine Nokrije za
prosecnog, ekonomicnosti orijentisanog kupca.

Vidim da vam ponestaju argumenti, pa vam tražite moderatora, da zasrtiti vase interese od
"reklamiranja" firme koje nema u Srbiji !
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.04.2016. u 18:41 - pre 97 meseci
Dobio sam ponudu

A newest series product is released-high COP DC inverter heat pump,which has a variable frequency drive (VFD) that incorporates an adjustable electrical inverter to control the speed of the motor, compressor, and cooling and heating output,maximizes efficiency and reduces energy lost during the refrigerant cycle.

Heating capacity:10.2-16.5KW
Cooling capacity:7.7-12.8KW
Hot water : 8.3-13.5KW
COP:3-4.25
EER:2.41-4.28

You can get the advantages as below .
1) Faster response to variable heating and cooling loads.
2) Significantly reduced running costs (up to 50% saving) compared to non-inverter systems.
3) Improved comfort as set-point temperatures are achieved more quickly.
4) Improved maintenance of design conditions with less temperature fluctuation.
5) Eliminates voltage peaks from compressor.
6) Reduced risk of electromagnetic interference with other equipment.

Cena oko 2000$ tamo tj. u PRC.
Ovo je prvi put da vidim da neko reklamira da je ugradio frekventnu kontrolu u TP. Komentar?

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.04.2016. u 18:56 - pre 97 meseci
Citat:
cokacunami:
Nisam tehnicki poredio Fujitsu Nokriu i Gree Change, vec sam uporedjivao nihove brzine
otplacivanja ulozenog novca, i time argumentovao neisplativost kupovoine Nokrije za
prosecnog, ekonomicnosti orijentisanog kupca.


I evo opet.

Onaj kome moze da odradi posao jedna GREE CHANGE 12 (500€)..........njemu ne treba nocria (1000€).........nego mu treba fujitsu 12llcc (500€).

Onda je vrijeme otplate isto i za gree i za fujitsu.

A ti brate ako ne volis japance.......zaobidji ih :-)
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.04.2016. u 20:04 - pre 97 meseci
Tihi2
ima jedna firma u srbobranu koja radi tp voda/voda frekventno vodjene,ali je cene da se useres....preskupo! Cena je x2 od kineske ali u eurima i jos pride!
Cunami
Kupovinom tp preko necije firme stedis pdv,ili barem jedan deo ako castis tog sto ti je ucinio uslugu,a to nece bas svako da ti uradi,jer moze mnogo sta da se zakomplikuje bas njemu sto ti je pomogao. Mozes kao i ja da posle godina interesovanja i pricanja sa trgovcima i majstorima,velikim i malim,sto iste pumpe sklapaju,da se setis drugara koji je frigotehnicar,ima firmu,pa kupis delove i isti ti drugar tj ti njemu pomognes da ti sklopi pumpu,i dodjes na duplo jeftinije nego da je platis nekom trgovcu!
Mozes ako si vec pronasao best buy za sebe,da istu kupis,pa kad pocne njena eksploatacija,javis ovde svim zainteresovanima koje zanima,njene vrline i mane! Pa kad se neko novi ukljuci,moze da pogleda rezultate gomile razlicitih resenja,pa da ga glava zaboli od svega :-D
A ne moras osporavati nekoga ko je svoje resenje platio skuplje nego sto ti planiras dati za svoje,svako se vodi nekom drugom logikom i racunicom.
Ako cemo sta je najjeftinije i isplativije,moze svi da stavimo jedan panj u dnevnu,pa kad nam je hladno da trcimo oko istog dok se ne ugrejemo. Moze dobar panj,bar 20 godina da traja,a kosta par stotina dinara!!!
 
Odgovor na temu

tvrdoglavi
mdv elektronik Novi Sad

Član broj: 326421
Poruke: 2029
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mdv-elektronik.com


+160 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.04.2016. u 22:09 - pre 97 meseci
menjam waterstage za dva panja



sifra: ugrejmo se trčeći.
FUJITSU WATERSTAGE 14KW
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
87.250.46.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.04.2016. u 07:27 - pre 97 meseci
SG kamikaza,

Hvala i na razboritim recima, a i na šali.

Moja zamisao je bila da u zemlji sa 300€ platom, pomognem tako što ću da ukažem na dobro i povoljno,
a ne da se zamajavam vrhunskim proizvodima, koje može da priušti 0,1% ljudi.
Imaju Ameri tehnički još naprednije stvari, ali kome to ovde vredi, kad ti za to treba bogatstvo.

Svakako da ću informisati forum o tome šta uradim. Kao i ovo što sam juče uradio.

Molim te za telefon - email tog tvog drugara frigotehnicara, koji ima firmu,.... jer imam ideju za koju tražim
čoveka koji može da je realizuje. Ako bi to uspelo, to bi bio pravi, svetski, best buy.
I drugu, za ozbiljnu ustedu u radu TP.
A ako budem uvozio, trebace mi dobar instalater, a ko je bolji od čoveka koji ih pravi?

Moj email je [email protected]
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.04.2016. u 08:59 - pre 97 meseci
Citat:
cokacunami:

Molim te za telefon - email tog tvog drugara frigotehnicara, koji ima firmu,.... jer imam ideju za koju tražim
čoveka koji može da je realizuje. Ako bi to uspelo, to bi bio pravi, svetski, best buy.
I drugu, za ozbiljnu ustedu u radu TP.
A ako budem uvozio, trebace mi dobar instalater, a ko je bolji od čoveka koji ih pravi?

Moj email je [email protected]

Ne bih da te obeshrabrujem u tvojoj nameri, ali cisto informativno da znas:napravio sam poprilicno uredjaja u zivotu,
pogotovo raznih tp. vodjenih vektorskim vfd, i ako hoces da to radi kvalitetno sa dobrim rezultatima ne izadju ni malo jeftino,kvalitetna oprema kosta i jos sve to vodis preko plc izadje poprilicno zelembaca.
Implementirao sam cak i u postojece vrv sisteme na objektu izmenjivac za podno, aaaaaali to opet kosta vise od kineza
jer recimo na daikin ne mozes da kacis svasta.
I iz iskustva a i sam sigurno znas da papir trpi svasta a pogotovo kod kineza jer cim spoljna temp.padne ispod -5
to ne radi ni blizu onog sto bi trebalo.
pozdrav
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.04.2016. u 10:40 - pre 97 meseci
Da pojasnim....moje resenje je tp voda/voda,i usteda koju mi je prijatelj omogucio se svodi na rabat koju on kao majstor dobija za svaki deo posebno kao majstor,sto je mnogo jednostavnije nego kupiti tp prekonecije firme koja je papiroloski ima na stanju,a u stvari nema. Druga usteda je sto majstorske ruke po njemu kostaju 0 eura,a po meni to mora da se oduzi neki cascavanjem ili odradjivanjem,i ako sam zadovoljan izvedenim da ga preporucim nekom drugom ko je zainteresovan za takavnacin saradnje.
Za njegov broj,tj dozvolu da ga dam,za takav vid saradnje moram prvo da njega pitam,nadam se da razumes.
ukoliko zelis da se cujemo po pitanju mog drugara,pa ako posle onoga sto ti kazem,a moje zapazanje je dobro,i dalje zelis saradnju sa njim ja cu vas pokusati spojiti.
Nije ni svako best buy resenje,za svakog najbolje,kao sto i tehnoloski trenutno odlicno a skupo resenje za druge.
Za svako resenje u vazduhu visi jedno ALI...neko ce platiti vise zbog potvrdjene pouzdanosti u radu,neko zbog neinformisanosti i nekog pomodarstva,a treci ce zbog materijalnog ogranicenja da kupe jeftino a dobro,ali ne i uvek odlicno....i svima njima moze da se dogodi kvar,i svi su na istom. Neko moze sam da popravlja,neko plati majstora,a neko plati majstora i majstorovog majstora.
Sve u svemu se svodi na to,kako se kome zalomi!

[Ovu poruku je menjao SG kamikaza dana 26.06.2020. u 23:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
87.250.46.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.04.2016. u 11:17 - pre 97 meseci
Oštroumno.

Cujemo se.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2486063 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.