Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SWCN - Serbian Wireless Community Network

[es] :: ISP :: Wireless mreže i ISP :: SWCN - Serbian Wireless Community Network
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 47849 | Odgovora: 168 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ImPlant
Panajotis Zamos
bgd

Član broj: 730
Poruke: 238
*.verat.net

Jabber: aqw137@gmail.com
Sajt: weevify.com


Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network28.12.2002. u 11:34 - pre 259 meseci
Citat:
Gojko Vujovic:
Već ima dovoljno prijavljenih korisnika u Beogradu za start.


kad onda moze da se ocekuje start u beogradu?

look
closer

DON'T
PANIC
 
0

torbica
Zoran Torbica
community manager
Vracar, Beograd

Član broj: 187
Poruke: 1780
*.yubc.net

ICQ: 36726092
Sajt: www.aikstednja.rs


+1 Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network29.12.2002. u 03:50 - pre 259 meseci
realno - experimentalna tacka za mesec-mesec i po dana, Bgd i pancevo za tri!
www.aikstednja.rs mesec stednje 2010/ www.snajper.rs servis za media planiranje na Internetu
 
0

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
195.252.103.*

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network29.12.2002. u 08:37 - pre 259 meseci
Izvinite, ali svuda se prica samo o BGD-u, a kolko "godina" ce ljudi iz provincije da cekaju na ovako nesto?
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
0

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network29.12.2002. u 13:48 - pre 259 meseci
Evo ja znam 6 ljudi u Smed. Palanci koji su zainteresovani.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
0

80y13r

Član broj: 1445
Poruke: 38
*.bankerinter.net



Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network29.12.2002. u 15:02 - pre 259 meseci
Da stvarno kada ce to doci i u ostale gradove Srbije npr. Nis... ja trenutno znam 10-ak ljudi koji su zainteresovani u Nisu, a da ne pominjem igraonice kojih ima kolko oces... Srbija nije samo Beograd i Pancevo!!!
mrzim centralizaciju :o)
boylah blog - http://boylah.guruserve.com
Gurus that serve you - http://GuruServe.com
 
0

Mihailo
Mihailo Đorić

Član broj: 1016
Poruke: 2875
*.verat.net



+1 Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network29.12.2002. u 15:16 - pre 259 meseci
Sve je lepo objašnjeno na zvaničnom sajtu i na ovom forumu. Beograd i Pančevo su planirani u prvoj fazi, a kada se ta mreža osposobi i testira pravićemo plan za dalje, u zavisnosti od interesovanja. Dakle, prijvaljujte se, što se više ljudi iz nekog grada prijavi imaju veće šanse da budu ranije povezani (mada to zavisi i od tehničkih faktora). Nije u pitanju nikakva centralizcija već je potpuno logično da se počne ovako kada se svi faktori uzmu u obzir.
 
0

10Mbps FreeSpaceOptics
Beograd

Član broj: 6733
Poruke: 27
*.1.EUnet.yu

Sajt: www.yulinks.co.yu/databas..


Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network29.12.2002. u 16:17 - pre 259 meseci
Citat:
Gojko Vujovic:
Obično mora line of sight, ali neki put može i neki krov da se "probije" ukoliko se upotrebi veća antena. Za gradove, videćemo. U planu je i Novi Sad pošto će tamo verovatno biti dosta zainteresovanih ljudi, ali prvo da mi ostvarimo ovo u Beogradu, posle ćemo se već širiti po potrebi.

A sajt radi svakako, taj domen postoji odaavno..

Cene ćemo objaviti kada budemo imali na osnovu čega da ih formiramo. Ali biće prihvatljive, svakako.. imate i glasanje na onom sajtu, pa recite koliku bi ste cenu bili spremni da platite. Uzmite u obzir da će pristup samoj mreži biti jeftiniji od punog pristupa internetu, koji će biti opcija ovde..

Mada sve se to može menjati, zavisi od toga šta korisnici najviše budu tražili.

Ajmo reklama i prijave, to sada treba :).. lično dovedite ljude da se prijave, i što pre se skupi dovoljan broj, iznećemo vam cifre i tačne planove.



Prica je jaka ali nije sasvim nova. Mana je sto se bazira na wireless sistemu sa dometom preko 300m. Trenutno nema access pointa da radi kvalitetno ispod EUR 200 i "flat rate" pristup po ceni od EUR 40 za 1GB i tu nastaje najveci problem.

Bel Mobile ima base multipoint uredjaj za 126 korisnika po ceni od Eur 2700 i access point za Eur 650 i za sada je to najbolja ponuda. Installacija u jednoj zgradi (sa svim dozvolama i mreznom opremom za 8 korisnika) ne moze nikako sici ispod Eur 1500. Kad dodas Flat rate pristup, ima li zainteresovanih? NEMA

Da li u Beogradu neko nudi besplatan prikljucak (hardware + instalacija) za stalni pristup internetu odnosno da se prikljucak iznajmljuje kroz mesecnu pretplatu koja ne bi prelazila Eur 20 mesecno?




Odgovori samo u "debil friendly" formatu, please....
 
0

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.rcub.bg.ac.yu

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network29.12.2002. u 16:51 - pre 259 meseci
Citat:
Mihailo:
Sve je lepo objašnjeno na zvaničnom sajtu i na ovom forumu. Beograd i Pančevo su planirani u prvoj fazi, a kada se ta mreža osposobi i testira pravićemo plan za dalje, u zavisnosti od interesovanja. Dakle, prijvaljujte se, što se više ljudi iz nekog grada prijavi imaju veće šanse da budu ranije povezani (mada to zavisi i od tehničkih faktora). Nije u pitanju nikakva centralizcija već je potpuno logično da se počne ovako kada se svi faktori uzmu u obzir.


i opet. kako da se ljudi prijavljuju, kada u prijavi stoje samo beograd i pancevo???
 
0

torbica
Zoran Torbica
community manager
Vracar, Beograd

Član broj: 187
Poruke: 1780
*.yubc.net

ICQ: 36726092
Sajt: www.aikstednja.rs


+1 Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network30.12.2002. u 18:44 - pre 259 meseci
Citat:
zombie / DDG:
i opet. kako da se ljudi prijavljuju, kada u prijavi stoje samo beograd i pancevo???

ubaci Gojko za gradove otvoreno...
pogotovo sto za neka mesta ka fruskoj gori vec postoje mogucnosti.....

www.aikstednja.rs mesec stednje 2010/ www.snajper.rs servis za media planiranje na Internetu
 
0

Ivan Tanasic
BGD-SRBIJA

Član broj: 220
Poruke: 965
*.239.EUnet.yu

Jabber: Autoexes@jabber.sk
ICQ: 129145438


Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network31.12.2002. u 12:31 - pre 259 meseci
Imam jedan cinimi se dobar predlog :)))

Dok se ne obezbedi internet, a i kasnije kada korisnicima swcn-a bude omogucen internet, ali u manjim kolicinama, na jednu masinu nakaci oprema i za satelitski internet, jednosmerni... dakle samo download, da se napisu klijent i server (medju ljudima koji su zainteresovani mogu se naci i koji bi to mogli odraditi) i odredi kvota za download, recimo 20mb (lupio sam) i korisnik podigne klijent, unese url do fajla, ako je veci od kvote (u ovom primeru 20mb) server ga stavi u listu za cekanje i zapocne download kad dodje red na taj fajl... posle ga drzi na hard disku odredjeno vreme, dovoljno da ga ovaj i jos neko ko je zainteresovan skine putem mreze na svoju masinu i kasnije brise.... Cena opreme i predplate kad se podeli na clanove kolko ih ima, je sitnica, a dosta bi znacilo cinimi se... mozda cak i vise satelitskih linkova ako uztreba :))

Komentar?
Ivan Tanasic - Autoexes

>cd pub
>more beer
 
0

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.rcub.bg.ac.yu

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network31.12.2002. u 14:45 - pre 259 meseci
i ja pomislih na nesto slicno. ali recimo, da postoji i deo za glasanje, gde recimo ako je bar 5 coveka zainteresovano za neki fajl, da se to skine i cuva duze (da postoji katalog skinutih) da bi svi zainteresovani mogli da skinu. (a da se taj dl ne oduzima nikome od kvote, jer je "opsti")

ovo ce biti idealno za distribucije, nove verzije popularnih open source (i drugih) programa, a mozda i muziku/filmove...

 
0

Ivan Tanasic
BGD-SRBIJA

Član broj: 220
Poruke: 965
*.23.EUnet.yu

Jabber: Autoexes@jabber.sk
ICQ: 129145438


Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network31.12.2002. u 17:05 - pre 259 meseci
Hahahah, bas ovo sam mislio, al reko da ne zamaram sa detaljima :)
Ivan Tanasic - Autoexes

>cd pub
>more beer
 
0

torbica
Zoran Torbica
community manager
Vracar, Beograd

Član broj: 187
Poruke: 1780
*.yubc.net

ICQ: 36726092
Sajt: www.aikstednja.rs


+1 Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network02.01.2003. u 05:27 - pre 259 meseci
Happy Wireless New Year :)
www.aikstednja.rs mesec stednje 2010/ www.snajper.rs servis za media planiranje na Internetu
 
0

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.verat.net



+11 Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network02.01.2003. u 10:26 - pre 259 meseci
Pitanje: kako neko neupucen da dodje do SWCN sajta i sazna nesto vise a da ne poseti ovu temu na ES?
 
0

ImPlant
Panajotis Zamos
bgd

Član broj: 730
Poruke: 238
*.verat.net

Jabber: aqw137@gmail.com
Sajt: weevify.com


Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network02.01.2003. u 14:59 - pre 259 meseci
bilo ko neupucen neka mene pita pa cu mu ja reci tacan URL :)

ono za satelitski internet je dobra ideja + da se nekako organuzuje pristup sherovanim delovima kod klijenata.
look
closer

DON'T
PANIC
 
0

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.net.yu

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network02.01.2003. u 15:24 - pre 259 meseci
Citat:
broker:
Pitanje: kako neko neupucen da dodje do SWCN sajta i sazna nesto vise a da ne poseti ovu temu na ES?

Za sad jos uvek, nikako ... iz prostog razloga sto je ovo jos uvek projekat u povoju ( neki vole da kazu i alfa stage ). I jednostavno jos uvek ne postoje odgovori na neka krucijalna pitanja. Bilo bi malo bezveze to pustiti world-wide tako sakato ?

Ova tema, i celo ovo prijavljivanje je sluzilo jednoj svrsi da se proveri da li uopste ima zainteresovanih za tako nesto, i koji je profil prijavljenih. Za mesec-dva kada se bude oformio prvi AP, sa potpuno funkcionalnim operativnim sistemom na njemu i tacnim cenama, i tacnim specifikacijama, onda se moze krenuti u "opstenarodnu popularizaciju" istoga.



"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
0

velja83
velimir stanojević
beograd

Član broj: 3127
Poruke: 29
80.93.234.*

ICQ: 192208178
Sajt: www.geocities.com/djuzepe..


Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network03.01.2003. u 13:22 - pre 259 meseci
ja sam u filmskom gradu na veoma visokoj tacki dali mogu i jos jedno pitanje mi cemo preko toga biti u nekoj LAN mrezi sa fiksnim IP?
Inace ideja strasna svaka cast.

 
0

ImPlant
Panajotis Zamos
bgd

Član broj: 730
Poruke: 238
*.verat.net

Jabber: aqw137@gmail.com
Sajt: weevify.com


Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network03.01.2003. u 13:53 - pre 259 meseci
da, sigurno cemo imati fiksne IP adrese ali to ce biti nesto tipa 10.xxx.xxx.xxx (mada i ako nam budu dinamicki dodeljivali adrese opet ce biti tog tipa adrese)

look
closer

DON'T
PANIC
 
0

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.net.yu

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network03.01.2003. u 13:54 - pre 259 meseci
Citat:
velja83:
mi cemo preko toga biti u nekoj LAN mrezi sa fiksnim IP?


Po definiciji SWCN ce s'pocetka biti MAN-like. Adresni prostor ce biti koriscen iz rfc1918 opsega ( 10.0.0.0/8 ), i svako ce dobiti jednu ili vise ( ako navede barem jedan razlog ) fixnu IP adresu. Generalni setting podaci ( IP, default route, DNS, maska ... ) ce biti preuziman sa DHCP servera koji ce biti ugradjen na AP-u, tako da ce ceo sistem biti "ustekaj i radi"-like, bez ikakve potrebe za "konfigurisanjem mreze" od strane krajnjeg korisnika.

"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
0

gnarfoleon
gnarfoleon
blejac
Beograd

Član broj: 4984
Poruke: 124
*.ppp-bg.sezampro.yu

Jabber: gnarfoleon@elitesecurity.org
ICQ: 31977945


+8 Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network04.01.2003. u 15:30 - pre 259 meseci
SWCN je jedna od najboljih ideja koja se pojavila u zadnje vreme.
Svi koji su bili na ES letu mogli su da vide da ovde ima ljudi
koji stvarno mogu da iznesu ovakav projekat.

Najvise od svega mi smeta sto ima desetak poruka u kojima je glavno
pitanje "a ko ce da uzme pare ako to uspe"? Evo mene bas briga ako
ce neko da se obogati od ovoga (a nece) sve dok to bude radilo kako
treba. Dajte ljudi potrebna je volja i entuzijazam a ne klipovi vec
u samom pocetku. Imam nekoliko pitanja i predloga:

-Sta je sa povezivanjem na akademsku mrezu? Ne zbog izlaza na net
vec zbog prepunih ftp servera i slicnog.

-Kako se meni cini, na cenu (pored opreme) najvise bi uticao link ka
internetu. Zato mi se cini najlogicnijim da svako bira koliku brzinu
hoce pa da se na osnovu toga formira cena. Naravno, protok mora da bude
neogranicen u svakom slucaju (bez onih prevara tipa 150mb mesecno kojim
"kablovski" operateri varaju narod).

-Treba bolje objasniti potencijalnim korisnicima sve prednosti interne
mreze. Vecina koristi net za .mp3 i slicne gluposti, a ovako bi
postavljanjem nekog lokalnog (napster ili slicnog) servera svako mogao
da skida .mp3 koje vec neko ima na hardu. Isto je sa divx ima. Naravno
tu su i budalastine tipa video konferencija itd. koje mogu da privuku
korisnike.

-Treba dozvoliti koriscenje "budzene" opreme. Znaci ruter od stare 486,
antena od konzerve za grasak (ima odlican projekat za ovo negde na netu),
i sl. naravno uz potpunu odgovornost korisnika i dok ne ugrozava integritet
mreze.

-Security. Postaviti ssh, vpn, https, ipsec i slicne servere tako da svako
ko to zeli moze da ima dodatni nivo bezbednosti pored WEP protokola.

-Marketing. Pored reklamiranja preko neta, u nekoj kasnijoj fazi stampati
letke koje ce clanovi SWCN-a ubacivati po sanducicima po kraju.

-Dozvole. Raspitati se dobro koje su dozvole potrebne, ali koje su zaista
neophodne. Recimo, da bi razvukao LAN po zgradi potrebna je dozvola od
infostana ali to niko ne kontrolise. Dok su za RF verovatno neophodne.

-Kada se krene sa radom napraviti neki interni forum za korisnike gde bi
mogli da razmenjuju savete i resavaju eventualne probleme.


Toliko mi za sada pada na pamet. Ja sam zainteresovan da pomognem koliko
mogu i koliko mi obaveze dozvoljavaju. Samo napred, bice nesto od ovoga.
 
0

[es] :: ISP :: Wireless mreže i ISP :: SWCN - Serbian Wireless Community Network
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 47849 | Odgovora: 168 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.