Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

EU preti zabranom prodaje Windows Viste

[es] :: Advocacy :: EU preti zabranom prodaje Windows Viste

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 55419 | Odgovora: 406 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste04.04.2006. u 15:48 - pre 220 meseci
Hej, zaboravio si da podebljas i ovo:
Citat:
Nisu kao Windows..


Tek toliko da ne bude zabune :)

Poenta je da imas izbor sistema za x86. Treba li da pominjem da i MacOS X trci na istoj platformi od nedavno? A nije da tamo nedostaje dobrih aplikacija.. Gde je tu vise monopol kao pre 7-8 godina?



[Ovu poruku je menjao degojs dana 04.04.2006. u 16:51 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste04.04.2006. u 16:06 - pre 220 meseci
@degojs

Gresis, na PC-ju ne mozes pokretati OSX, mozes samo na Macintoshu (koji moze imati PowerPC, Intel, nesto deseto, ali nije PC vec Macintosh). Ja sumnjam da ce Apple da napravi OSX koji mozes pokrenuti na vanilla PC-ju, jer tako bi unistavao sopstveni brend, ali nije nemoguce da, najzad, i na PC-ju kroz neku godinu vidimo konkurenciju Windowsu (Linux ne moze biti prava konkurencija, jer za njega nema puno profesionalnog ne-GNU sw, npr. QuarkExpress i sl. a o igrama da ne govorim, i igre imaju trziste).

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 04.04.2006. u 17:10 GMT+1]
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste04.04.2006. u 16:22 - pre 220 meseci
Preskaces neka pitanja sto sam postavio..

http://www.codeweavers.com/

Pa mi pricaj o monopolu. Mozda je Windows dominantan na desktopu, ali da je isto kao pre 7-8 godina i da je bas monopol, vala nisam siguran. Cuj imamo mi i Apache kao dominantan web server pa niko ne sprecava da se isti deli besplatno. A nije da ne smeta konkurenciji.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste04.04.2006. u 16:32 - pre 220 meseci
@degojs

Jeste, jer Crossover Office nije adekvatna zamena za Windows (recimo ne mozes igre da pokreces, za home use nije zamena, za office use mozda jeste), Za razliku od IIS koji jeste potpuna konkurencija Apache webserveru. Ako hoces da se igras na PC-ju (home use) nemas drugo sem Windowsa, konzole Nintendo, Xbox, Sony nisu PC. Nemoj da potegnem QuarkExpreess ili nesto slicno, sto moze da i ne moze da se pokrene na Linuxu uz Crossover office uz isti krajnji rezultat tj. ono sto dobijes na stampacu ili osvetljivacu, pa 3D (Bryce, Poser) itd. Crossover office jeste ja Office use, ali u nekim segmentima na PC trzistu (u koje Intel Apple Macintosh ne spada, svakako) Windows itekako ima monopol. Na trzistu webservera postoji zdrava konkurencija.

http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_Oil

Citat:

In 1909, the U.S. Department of Justice filed suit in federal court alleging that Standard had engaged in the following methods to continue the monopoly and restrain interstate commerce: [Manns p 11]

"Rebates, preferences, and other discriminatory practices in favor of the combination by railroad companies; restraint and monopolization by control of pipe lines, and unfair practices against competing pipe lines; contracts with competitors in restraint of trade; unfair methods of competition, such as local price cutting at the points where necessary to suppress competition; [and] espionage of the business of competitors, the operation of bogus independent companies, and payment of rebates on oil, with the like intent."


Netscape?

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 04.04.2006. u 17:40 GMT+1]
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste04.04.2006. u 16:40 - pre 220 meseci
Pa sta hoces da kazes? Da sistem koji nije Windows nije Windows? Dobar dan. Ni ne trazim da bude Windows. Ako hocu bas bas Windows onda cu da kupim Windows. Ali ako gledam da obavim isti posao bez Windowsa, onda mi se cini da ima alternativa.

Igrice? Svakako, ali naravno da Windows ima prednosti inace i ne bi pricali sve ovo :) Medjutim, ako ti se argumentacija svela na igrice.. kupi Windows i cuti. Ili konzolu pa se igraj jos bolje nego na Windowsu, bez da se drndas sa PC-om :)

Quark? Ne znam za isti, ali znam da pre 7-8 godina nisi mogao da pokrenes na Linuxu Photoshop, Office 2000 i XP, IE, Macromedia Dreamweaver, Flash i gomilu drugih aplikacija koje su tamo navedene. Aplikacije koje ionako rade na Linuxu da sad ne navodim (MySQL, OpenOffice, itd).

Pa nije znaci isto kao pre. A da jos ima aplikacija koje ne rade na Linuxu - istina. Ali NIJE ISTO kao pre. Ne znam sta ti nije jasno? Jesi mogao da pokrenes '90 i neke sve ove gore aplikacije na Linuxu? Nisi. Danas evo mozes. Kako je onda isto?
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste04.04.2006. u 16:43 - pre 220 meseci
Home use podrazumeva i igre. Tacka. Profesionalno koriscenje moze da podrazumeva Poser, Quark ili nesto deseto, ali bar u nekim segmentima, vidis, MS i dalje ima monopol na OS. To je ok, ali se siri i na zeleznicu i naftovode, a to je problem

Hint: Rokfelerova firma je kontrolisala max 91% trzista, dakle, bilo je konkurencije, drugo je broblem, a to je zastita potrosaca i trzista (trziste browsera vec ne postoji, sledeci su Norton i Kaspersky, napred!).

Hint No2: Da li je trzisna utakmica izmedju MS AV i Kaspersky i Nortona postena, ili neko ima zeleznicu na svojoj strani

E, dobro, degojs, ti kazes da MS nije monopol a ovde pise ovako:

Citat:

IN THE UNITED STATES DISTRICT COURT
FOR THE DISTRICT OF COLUMBIA


UNITED STATES OF AMERICA,
Plaintiff,

vs.

MICROSOFT CORPORATION,
Defendant.



STATE OF NEW YORK ex. rel.
Attorney General ELIOT SPITZER, et al.,
Plaintiffs and
Counterclaim-Defendants,

vs.

MICROSOFT CORPORATION,
Defendant and
Counterclaim-Plaintiff.



Civil Action No. 98-1232 (TPJ)

Civil Action No. 98-1233 (TPJ)

COURT'S FINDINGS OF FACT


Pa da nastavimo:

Citat:

III.

MICROSOFT'S POWER IN THE RELEVANT MARKET

33. Microsoft enjoys so much power in the market for Intel-compatible PC operating systems that if it wished to exercise this power solely in terms of price, it could charge a price for Windows substantially above that which could be charged in a competitive market. Moreover, it could do so for a significant period of time without losing an unacceptable amount of business to competitors. In other words, Microsoft enjoys monopoly power in the relevant market.

34. Viewed together, three main facts indicate that Microsoft enjoys monopoly power. First, Microsoft's share of the market for Intel-compatible PC operating systems is extremely large and stable. Second, Microsoft's dominant market share is protected by a high barrier to entry. Third, and largely as a result of that barrier, Microsoft's customers lack a commercially viable alternative to Windows.




Sto se tice specijalnih aranzmana, sa sudjenja - imate link gore, pa uporedite:

Microsoft:
Citat:

Withholding Crucial Technical Information

90. Microsoft knew that Netscape needed certain critical technical information and assistance in order to complete its Windows 95 version of Navigator in time for the retail release of Windows 95. Indeed, Netscape executives had made a point of requesting this information, especially the so-called Remote Network Access ("RNA") API, at the June 21 meeting. As was discussed above, the Microsoft representatives at the meeting had responded that the haste with which Netscape received the desired technical information would depend on whether Netscape entered the so-called "special relationship" with Microsoft. Specifically, Microsoft representative J. Allard had told Barksdale that the way in which the two companies concluded the meeting would determine whether Netscape received the RNA API immediately or in three months.

91. Although Netscape declined the special relationship with Microsoft, its executives continued, over the weeks following the June 21 meeting, to plead for the RNA API. Despite Netscape's persistence, Microsoft did not release the API to Netscape until late October, i.e., as Allard had warned, more than three months later. The delay in turn forced Netscape to postpone the release of its Windows 95 browser until substantially after the release of Windows 95 (and Internet Explorer) in August 1995. As a result, Netscape was excluded from most of the holiday selling season.

92. Microsoft similarly withheld a scripting tool that Netscape needed to make its browser compatible with certain dial-up ISPs. Microsoft had licensed the tool freely to ISPs that wanted it, and in fact had cooperated with Netscape in drafting a license agreement that, by mid- July 1996, needed only to be signed by an authorized Microsoft executive to go into effect. There the process halted, however. In mid-August, a Microsoft representative informed Netscape that senior executives at Microsoft had decided to link the grant of the license to the resolution of all open issues between the companies. Netscape never received a license to the scripting tool, and as a result, was unable to do business with certain ISPs for a time.


pa uporedite sa Standard Oil.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 04.04.2006. u 18:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste04.04.2006. u 18:00 - pre 220 meseci
Citat:
degojs:
A to pricas tako zato sto verovatno nikad u zivotu nisi platio softver.. Da svake godine trebas da platis samo AV za recimo 3 kompjutera kod kuce, onda bih te pitao da li imas nesto protiv da MS daje besplatan AV.

Druga stvar, koji bre vise monopol? Imas sine desetine Linuxa koji su prilicno OK za desktop. Nisu kao Windows, ali brate nije da nece da rade gomilu stvari. Nedavno sam pogledao Fedoru 5.. i radi i izgleda sasvim OK. Mogu samo da pretpostavim da distribucije koje se placaju (npr. Linspire) rade jos bolje, pogotovo kad jos na njih stavis Crossover Office da mozes da pokreces i neke najpopularnije Windows programe.

Gde je tu vise bilo kakav monopol?

Ne mozemo da se bas pravimo da je situacija ista kao 199x kada je i pokrenuta tuzba u USA protiv Microsofta. Mislim da je i kvalitet i izbor dobrih desktop Linux distribucija narastao da je sve to drugacije danas.


Ne, pricam upravo zato sta sam platio softver, pa mi ne treba. Kako vec napomenuh, ja mislim da ako ne koristis neke rupicave proizvode tipa IE i OE mozes komotno bez antivirusa, dostatan ti je dobar firewall. Ja sam svoga Sygatea kupio prije tri godine, i ne pada mi napamet sad nesto novo kupovat. Sta novo moze ponudit firewall, sta vec svi normalni nemaju? Firewall ima da blokira portove i da blokira programe koji pristupaju portovima. Ima da ima dobar logger, i da moze prepoznat da je jedan program pozvao drugi program, koji ima ovlasti spajanja. I da prepozna da se odredjen program koji je na Allow listi promjenio preko MD5 checksuma.

I sad, ja nevidim sta bi meni revolucionarno mogao ponudit neki MS-ov Defender, a vec imam paket koji sam platio. Koji mi radi zadovoljavajuce, i ne pada mi ga napamet mjenjat.

Znaci, meni te Microsoftove drangulije ne trebaju, zato me se i j'be za njih.

A sad Windows taboru je odjednom Linux skroz OK i dovoljan za desktop use? Ma viiiidi... :) Ok, spominjes Linspire i Crossover Office? Najjevtiniji CxOffice je 40 dolara, a Linspire 50 dolara. Jos cemo napomenut da su ovo cijene za download verziju, dakle sam przis na CD-ove i slicno. 90 dolara sve skupa, a Windows XP Home retail kosta 88 dolara. A vidi ove racunice, joj ovo je konkurencija samo takva. Kupis Linux da bi imao sto slicniji ugodjaj Windowsima, pa kupis jos i paket koji ce ti omogucit pokretanje 5% profesionalnih aplikacija na tvojoj lindzi, i onda jos platis skuplje to sve skupa, nego da si uzeo originalno rjesenje.

Kolko ono Linux ima desktop trzista, kolko ste vi iz Win tabora govorili? Jel ono bilo 2%. Ma nek i BSD-ovi, SkyOS-i, zaostali BeOS-i negdje u podrumima nose jos toliko trzista (vrlo pretjerana brojka), dodjemo do 96% trzista na strani Windowsa. Zar ovo nije monopol?

Nemojte ni spominjat MacOSX na Intel-u, zato sta to nije PC, to je Apple Mac. Nema veze sta sad koriste x86 arhitekturu, i dalje to nije PC platforma, pricamo o drugom trzistu.

Ajmo jos i na ovaj Linspire+Crossover Office kupit i Transgaming Cedegu, pa cemo imat traljav desktop sistem (opet je to Lindza), sa traljavim mogucnostima pokretanja nekih malo zajebanijih Windows aplikacija i igara (opet je ovo emulacija). Pa ce nas ta expedicija kostat znatno vise nego Windowsi. Nije bas neka MS-killer racunica :)

J'be se mene za Windowse. Ne koristim Windows Explorer, Internet Explorer, Outlook Express, Media Player...u p.m, cak i ne koristim ikone na desktopu. Ne koristim nista od dodatnih aplikacija koje dolaze s njima, jer sam za sve nasao bolju besplatnu alternativu. Ali, Windowse koristim zato sta mi sluze za pokretanje 3D Studia, Cubase-a, BCB6-ice, Heroja 3 :), i slicno. Da li meni ta tvoja Linspire alternativa moze pomoc? Jos cu je platit skuplje, i jos mi usput ne moze pomoc.

Citat:
yooyo:
Neko je spomenuo da ne zeli IM, IE, IIS, MSAV, WMP. Potpuno ga podrzavam. Stvarno... nista od navedenog ne koristim i ne zelim da mi to stoji u racunaru.


Upravo to. Zelim j'beni izbor sta ce se instalirat, a sta nece.

Citat:
yooyo:
Sto se Viste tice, to je po mom misljenju zver koja trazi toliko resursa, a ne donosi nista epohalno. Voleo bih da neko objasni kako to Apple OSX izvodi lepe UI efekte na kartici sa 32 MB RAM-a bez pixel shadera


To je vec prica za sebe. Zato sta guraju DirectX, koji je projektiran tako da mu uvijek treba nove graficke kartice, ovo ono, samo da bi se jos iskamcilo dolarica iz djepova kupaca. Imam demo koji sam dobio na CD-u kad sam kupovao Matrox G400. Demo je predivan, vrti se u nekih 35-40fps. Nema teoretske sanse da ja pokrenem igru sa takvom grafikom iznad 5fps na ovoj kartici. Zasto? "The way nVidia meant to be played" :)









Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste04.04.2006. u 21:59 - pre 220 meseci
bojane: iz koje godine su ti "nalazi"? I, najvaznije: koji je bio rezultat tog sudjenja? Microsoftu je zabranjeno da prodaje Windows sa IE u USA?

z@re:
Citat:
A sad Windows taboru je odjednom Linux skroz OK i dovoljan za desktop use? Ma viiiidi... :)


Nije kao Windows, ali neces valjda da sporis da neke stvari mogu sasvim OK da se rade sa istim, pogotovo kad su kucni korisnici u pitanju? Ako jos stavis CrossOver Office, mislim da je daleko od neupotrebljivog. Opet da se razumemo - nije kao Windows i za neke stvari ne ide, ali nije da nije alternativa.


[Ovu poruku je menjao degojs dana 04.04.2006. u 23:03 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste04.04.2006. u 22:10 - pre 220 meseci
Pazi, ali pazi kad ne mogu da verujem

Citat:
degojs: Imas sine desetine Linuxa koji su prilicno OK za desktop. Nisu kao Windows, ali brate nije da nece da rade gomilu stvari. Nedavno sam pogledao Fedoru 5.. i radi i izgleda sasvim OK. Mogu samo da pretpostavim da distribucije koje se placaju (npr. Linspire) rade jos bolje, pogotovo kad jos na njih stavis Crossover Office da mozes da pokreces i neke najpopularnije Windows programe.


Citat:
degojs: Mislim da je i kvalitet i izbor dobrih desktop Linux distribucija narastao da je sve to drugacije danas.


Citat:
degojs: ako neces da koristis Windows posluzice ti sasvim i Linux. Ne mozes bas da kazes da desktop linux nije napredovao zadnjih godina.


Citat:
degojs: Pa nije znaci isto kao pre. A da jos ima aplikacija koje ne rade na Linuxu - istina. Ali NIJE ISTO kao pre. Ne znam sta ti nije jasno? Jesi mogao da pokrenes '90 i neke sve ove gore aplikacije na Linuxu? Nisi. Danas evo mozes. Kako je onda isto?


Citat:
degojs: Nije kao Windows, ali neces valjda da sporis da neke stvari mogu sasvim OK da se rade sa istim, pogotovo kad su kucni korisnici u pitanju? Ako jos stavis CrossOver Office, mislim da je daleko od neupotrebljivog. Opet da se razumemo - nije kao Windows i za neke stvari ne ide, ali nije da nije alternativa.


Čestitam prijatelju Konačno i ovo da čujem od tebe E, od sada te poštujem kao pravog sagovornika
Clap your hands, everybody!!!
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
212.200.67.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste04.04.2006. u 23:23 - pre 220 meseci
Meni samo nije jasno kome je zapravo potreban besplatan AV? Pa to da nesto vredi nikada ne bi bilo besplatno. Proizilazi da je takav AV program najobicnija kupusara, koju ce koristiti zaludni klinci.

A sada ozbiljno, ukoliko pogledate sta se desava na trzistu firewall programa posle SP2 za Win platformu, mozete primetiti da veliki broj firmi vise ne postoji, ili posluje pod drugim imenom. Sumnjam da je logicno i ocekivano da FW proizvodi propadaju u vreme kada postaju masovno potrebni i zastupljeni na desktop sistemima. Jednostavno je potpuno neprirodno da se u trenutku ekspanzije trzista, gase specijalizovane firme, osim ako neki gigant nije svojim prisustvom poklopio celokupno trziste firewala.
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste04.04.2006. u 23:37 - pre 220 meseci
Citat:
degojs: Nije kao Windows, ali neces valjda da sporis da neke stvari mogu sasvim OK da se rade sa istim, pogotovo kad su kucni korisnici u pitanju? Ako jos stavis CrossOver Office, mislim da je daleko od neupotrebljivog. Opet da se razumemo - nije kao Windows i za neke stvari ne ide, ali nije da nije alternativa.


Ma, svaki sistem koji postuje dio POSIX standarda, moze postat "dovoljan" desktop sistem. Pogledaj QNX Neutrino - sistem za x86 koji je napravljen samo kao baza za dev.alate za embedded proizvode zasnovane na njihovim tehnologijama. Potrudili su se ubacit POSIX unutra, i to je sve sta su napravili. A zajednica je uportala i podrsku za X11, i OpenOffice, i Apache, i najbitnije OpenSource proizvode danasnjice. Slazem se ja da ubacis neku "user friendly" instalaciju Linuxa u CD uredjaj, instalacije su sve odreda graficke, sve ode glatko, prvi reboot te vodi u KDE, jako pristojno (i puno bolje od GNOMEa, shvatio nedavno) okruzenje, mozes tipkat, radit tablicne kalkulacije, otic na Internet, prosufrat, poslat mail, poslusat sta muzike, pogledat kakav film, prebacit fotke sa aparata...

Sve je to za q'rac, jer u proracunavanju monopola se ne gleda koliko alternative postoji. Gledaj, da i Linux, i xBSD, i Solaris/x86 imaju istu hardversku podrsku za sve digitalne drangulije danasnjice kao Windowsi, i da svi Windows programi rade na njima u native modu, i da su im usability-i fakticki isti na svim poljima, to vise ne bi bile alternative, nego jedni iz palete punopravnog izbora? Right? E u ovoj hipotetskoj situaciji, da Microsoft i dalje ima 90 i kusur posto trzista nekim blagim cudom, i dalje bi imao monopol. Tako da za monopol se ne gleda kakva i koliko je alternative, vec koliko mainstream proizvod na danom trzistu ima trzisnog udjela.

Nije ilegalno bit monopolist. Mozes jednostavno napravit najbolji proizvod, imat najjace industrijske kapacitete, i davat svoj proizvod po nizoj cijeni od ostalih, i imat dobru internu i vanjsku politiku firme. Tad, za n godina, mozes postic monopol na trzistu, jer ce kupci jednostavno od tebe dobivat najbolje za dobru cijenu. Sumnjam da je MS postigao ovo na ovako humane nacine, tj. ne sumnjam nego sam uvjeren da nije, ali to ne spada u ovu temu...Poanta je da MS ima legalni monopol, a za monopoliste vaze drukciji zakoni, kojih se oni trebaju pridrzavat.

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste04.04.2006. u 23:58 - pre 220 meseci
Citat:
drbogi: Meni samo nije jasno kome je zapravo potreban besplatan AV? Pa to da nesto vredi nikada ne bi bilo besplatno. Proizilazi da je takav AV program najobicnija kupusara, koju ce koristiti zaludni klinci. :)

A sada ozbiljno, ukoliko pogledate sta se desava na trzistu firewall programa posle SP2 za Win platformu, mozete primetiti da veliki broj firmi vise ne postoji, ili posluje pod drugim imenom. Sumnjam da je logicno i ocekivano da FW proizvodi propadaju u vreme kada postaju masovno potrebni i zastupljeni na desktop sistemima. Jednostavno je potpuno neprirodno da se u trenutku ekspanzije trzista, gase specijalizovane firme, osim ako neki gigant nije svojim prisustvom poklopio celokupno trziste firewala.


Da, covjece, to je ono o cemu ja pricam. Gigant koji je svojim prisustvom poklopio cjelokupno trziste. Pitam se, pitam, tko je taj gigant.

Sad ce meni netko kazat...sto onda netko ne zabrani FreeBSD-u i OpenBSD-u integraciju njihovog packet filtera u sistem, tako da omoguce trziste firewalla i za njih.

Zato sta od prvih verzija ovih sistema su ine tehnologije integrirane u njih, a njihova integracija niposto ne ovisi o trenutnom stanju trzista takvih proizvoda.

S druge strane, udarnim valovima malwarea se podiglo kompletno trziste softverskih firewall-a za Windowse. Prije su ti programi postojali, ali vise kao corporate softver koji se gurao na masine tako da vi vasim zaposlenicima onemogucite da skidaju pornografiju preko Direct Connecta, Kazzae ili cega vec. Tek najezdom malwarea je ovaj softver presao u "personal consumer" kategoriju, i bogami uspio. Onda je MS iskoristio svoj monopol da ubije to trziste, direktnom integracijom firewalla u sistem. Prije najezde firewalla za Windowse, nikom u MS-u nije padalo na pamet da integrira ovako nesto u sistem, vec u doba winME/w2K je bilo dosta malwarea na sve strane, ali nije bilo toliko firewalla. Tek kad su ubrali da mogu jos malo zaradit, onda su ga ubacili unutra. Jos jednom, ma jos jednom napominjem da su oni monopolisti, i da se imaju ravnat po drugacijim zakonima nego ostala ekipa.

Molim vas, nek mi netko kaze da ne postoji nijedan besplatni firewall koji je jednako dobar, ili jednako los, kao onaj Microsoftov. Sigurno postoji. Tako da nije bilo realne potrebe da Microsoft gura svoj AV drito u sistem, vec samo da obavijeste community da su potrebni firewallovi za zastitu sistema, i da udru par linkova prema software catalog stranicama gdje postoji ponuda skoro svih takvih programa. Ne. A s druge strane, developeri stuju MS kao boga, radi toliko ultramocnih dev-alata, .NETa, integracije, jednostavnog deploymenta, svega skupa, a ovaj im vraca tako da tim istim developerima uzima teritorij. Krasno.

USA nezeli nista napravit radi toga, jer Billy Boy placa ogroman porez drzavi, i jer je Microsoft jedan od najacih americkih brandova. S druge strane, puse male nemocne drzave, poput Hrvatske, jer svugdje potpisuju ko zna kakve ugovore s njima, samo da bi prosli jeftinije. Opet cu kazat - ja ovdje ne mogu platit porez preko interneta, ako nemam Windowse instalirane. Zasto? Ministarstvo potpisalo excl. ugovor sa MS-om. Tako ako ti se firma uopce ne bavi IT-om, i treba ti jedan sugavi kompjuter za racunovodstvo i ispisat par stvari u nekom tekst procesoru, i bit u toku sa najnovijim e-uslugama poslovanja, nemozes proc par stotina eura jeftinije i instalirat nekakav besplatni OS i besplatan office paket. Evo cak se i degojs slaze da su dobri Linux distroi dostatni za ovo. Mozes sav svoj j**** bankovni promet i transakcije odradit iz Linux-a, jer svaka normalna banka ima svoj e-servis na web-u, ali nemozes ispunit gubavi mali porezni obrazac za prijavak PDV-a, zato sta se program vrti pod Windowsima. To se zove izrabljivanje monopola i trzisne pozicije.

P.S. Sta se dogadja sa Windows bandom na advocacy-u? Palme nema, Sundancea nema...Dimkovic tu i tamo, a degojs poceo hvalit Linux desktop u svih sesnaest :)

LOL jadni mi.



Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste05.04.2006. u 00:06 - pre 220 meseci
@degojs

Ja sam postavio link ka onome sto je sud zakljucio, tj. da MS jeste monopol, a kakva je presuda bila to je deseto. Dobro znas da MS skriva APIje Windowsa ili ih je skrivao, da bi ugusio konkurenciju, izmedju ostalog. Da li sluzi na cast americkom sudstvu sto je MS-u i dalje dopusteno da divlja, drugom prilikom. Vec sam napisao da je Rokfelerova naftna imperija imala samo 91% trzista maksimalno a Microsoft ima vise. To je fakt i gotovo.

Hint: sto se Linuxa i Cedege i Crossover office-a tice, to je nepotpuna emulacija... kad IBM nije imao racunicu da kopira Win32 API za Warp, a imao je resurse, mislis li da ce GNU zajednica? Mozda za 10 godina, ali ce onda biti i novog Windowsa.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste05.04.2006. u 00:29 - pre 220 meseci
Boli me uvo sto ti neces da pricas kada je to bilo i sta su odlucili na kraju. Jasno je zasto neces. I ne, ne znam da MS skriva API-je, to ti znas izgleda.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 05.04.2006. u 01:36 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste05.04.2006. u 00:39 - pre 220 meseci
@degojs

[irony]
Cinjenice nisu na tvojoj strani, i AV trziste ce da bude uguseno, takodje, a za tebe malo pitanje, sto se MS muva u antiviruse ako ne misli da ih naplacuje? Jesi li bas siguran da placaju ljude da pisu AV softver zbog altruizma prema tebi, korisniku njihovih proizvoda? Ili se tu moze zaraditi koja parica dugorocno?
[/irony]

Napisao sam da APIje skriva ili ih je skrivao. To je nalaz sa sudjenja. Toliko


[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 05.04.2006. u 01:40 GMT+1]
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste05.04.2006. u 00:53 - pre 220 meseci
Ma da.. Pricacemo o nalazima sudjenja, ali ne i o presudi To je ono kao "Operacija uspela, pacijent mrtav," ali cemo da pricamo samo kako je operacija uspela :-)

Poceli ste sa argumentima koji su ravni kao kada bi ja uzeo da pricam da AV kompanije ionako prave te iste viruse kako bi ljudi kupovali antiviruse od njih hehehe Pa onda nek' i propadnu je li :-)

Whateva..


[Ovu poruku je menjao degojs dana 05.04.2006. u 02:02 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste05.04.2006. u 01:31 - pre 220 meseci
O, svakako... cinjenica je da MS kontrolise bar tih 91% trzista koje je kontrolisao i Standard Oil, stp je i sud ustanovio, a dalje, po optuzbi za krsenje Antitrust law MS je bio kriv sto mozes videti ovde http://www.usdoj.gov/atr/cases/f4400/4469.htm i ovde http://www.usdoj.gov/atr/cases/ms_index.htm da citiram sa http://www.usdoj.gov/atr/cases/f4400/4469.htm

Citat:

ORDER

In accordance with the Conclusions of Law filed herein this date, it is, this 3rd day of April, 2000,

ORDERED, ADJUDGED, and DECLARED, that Microsoft has violated §§ 1 and 2 of the Sherman Act, 15 U.S.C. §§ 1, 2, as well as the following state law provisions: Cal Bus. & Prof. Code §§ 16720, 16726, 17200; Conn. Gen. Stat. §§ 35-26, 35-27, 35-29; D.C. Code §§ 28-4502, 28-4503; Fla. Stat. chs. 501.204(1), 542.18, 542.19; 740 Ill. Comp. Stat. ch. 10/3; Iowa Code §§ 553.4, 553.5; Kan. Stat. §§ 50-101 et seq.; Ky. Rev. Stat. §§ 367.170, 367.175; La. Rev. Stat. §§ 51:122, 51:123, 51:1405; Md. Com. Law II Code Ann. § 11-204; Mass. Gen. Laws ch. 93A, § 2; Mich. Comp. Laws §§ 445.772, 445.773; Minn. Stat. § 325D.52; N.M. Stat. §§ 57-1-1, 57-1-2; N.Y. Gen. Bus. Law § 340; N.C. Gen. Stat. §§ 75-1.1, 75-2.1; Ohio Rev. Code §§ 1331.01, 1331.02; Utah Code § 76-10-914; W.Va. Code §§ 47-18-3, 47-18-4; Wis. Stat. § 133.03(1)-(2); and it is

FURTHER ORDERED, that judgment is entered for the United States on its second, third, and fourth claims for relief in Civil Action No. 98-1232; and it is

FURTHER ORDERED, that the first claim for relief in Civil Action No. 98-1232 is dismissed with prejudice; and it is

FURTHER ORDERED, that judgment is entered for the plaintiff states on their first, second, fourth, sixth, seventh, eighth, ninth, tenth, eleventh, twelfth, thirteenth, fourteenth, fifteenth, sixteenth, seventeenth, eighteenth, nineteenth, twentieth, twenty-first, twenty-second, twenty-fourth, twenty-fifth, and twenty-sixth claims for relief in Civil Action No. 98-1233; and it is

FURTHER ORDERED, that the fifth claim for relief in Civil Action No. 98-1233 is dismissed with prejudice; and it is

FURTHER ORDERED, that Microsoft's first and second claims for relief in Civil Action No. 98-1233 are dismissed with prejudice; and it is

FURTHER ORDERED, that the Court shall, in accordance with the Conclusions of Law filed herein, enter an Order with respect to appropriate relief, including an award of costs and fees, following proceedings to be established by further Order of the Court.


_______________/s/________________
Thomas Penfield Jackson
U.S. District Judge



[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 05.04.2006. u 02:35 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 05.04.2006. u 02:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste05.04.2006. u 01:54 - pre 220 meseci
Dobijes zanimljive stvari kad u google ukucas "Microsoft vs. DOJ". Tipa ova stranica : http://www.usdoj.gov/atr/cases/f214500/214518.htm

Radi se o izvjestaju prodvodjenja odluke suda, da Microsoft mora otvoriti svoje komunikacijske protokole (tj. dat source kodove) prema firmama koje imaju licencu za implementaciju tih protokola.

Pazi ovo : u januaru ove godine, u inim protokolima je identificirano 436 bugova (!!) nakon otvaranja protokola, od cega su te firme otkrile njih 420, a MS ostalih 16. Cestitamo. I jos mozemo dodat cinjenicu (isto pise u dokumentu), da je Microsoft obvezan do februara otvorit 10% kodova (dakle ovih bugovi su u nadjeni u samo jednoj desetini koda), a do 6. mjeseca ove godine otvorit kompletan kod i jos dat royalityfree dokumentaciju. Ako su bugovi na linearnoj skali, znaci da MCPP ima oko 4000 bugova u sebi. Krasno.


Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste05.04.2006. u 02:11 - pre 220 meseci
Sad da se vratimo na temu...evo quotovi iz prvog izvjestaja koji sam dobio na internoj trazilici DOJ-a preko kljucne rijeci "Microsoft".

Kakva je politika naseg "malog iz Redmonda" :

Citat:
Department of Justice :
Microsoft's motion for summary judgment misstates plaintiffs' claims, the evidence
concerning them, and the applicable law. When there is a claim that Microsoft does not want to
deal with, it simply ignores it. When there is evidence contrary to Microsoft's factual assertions,
it ignores that too, even when it is contained in the same document or deposition on which Microsoft seeks to rely.


Na koje trikove se izvlace :

Citat:
Department of Justice :
For purposes of its summary judgment motion, Microsoft does not, and could not,
dispute that it has monopoly power in the market for PC operating systems. And on summary
judgment, Microsoft does not, and could not, dispute the existence of a pattern of
anticompetitive conduct that has preserved its dominance of the PC operating system market and
which threatens to extend that dominance to other markets. In essence, Microsoft's summary
judgment motion thus invites this Court to rule, as a matter of law, that because of supposedly
unique characteristics of the computer software business, the antitrust laws do not (and cannot)
prohibit an entrenched software monopolist like Microsoft from engaging in the broad series of
anticompetitive acts at the core of this case.


Koliki je njihov monopol i kako ga izvode :

Citat:
Department of Justice :
Microsoft enjoys the most important and perhaps the most durable monopoly in the
economy today. Microsoft has been the dominant supplier of personal computer desktop
operating systems for more than 15 years, with market shares (depending on how they are
measured) ranging from 80 percent to 95 percent.
PC manufacturers have, and recognize they have, no realistic alternative to Microsoft's
Windows operating systems. Microsoft prices its Windows operating systems virtually without
regard for the prices of other operating systems. Microsoft's monopoly power is illustrated by
its ability to secure agreements from competitors and potential competitors (including companies
as powerful as Intel) to reduce or eliminate their competition with Microsoft.


Kako ubivaju konkurenciju glumeci mecenu i djeleci softver djabe :
Citat:
Department of Justice :
At the same time, Microsoft (again at the specific direction of CEO Bill Gates) set out to
eliminate Netscape as a viable browser supplier -- and thereby to eliminate both Netscape's
distribution of Java and Netscape's evolution into a platform that could erode the applications
programming barrier to entry. Microsoft first attempted to monopolize the browser market by a
patently illegal proposal to Netscape that the two companies divide the market and restrict or
eliminate competition (with Netscape agreeing not to compete in offering its browser for
Windows 95). When Netscape rejected Microsoft's illegal proposal, Microsoft undertook to
eliminate Netscape's ability to compete effectively as a browser supplier, and to preserve and
increase barriers to entry in the PC operating system market by a series of predatory and
anticompetitive acts and agreements. Among other things, Microsoft:
Set out to "cut off Netscape's air supply" by giving Microsoft's browser away for free
(and thereby eliminating Netscape's ability to charge for its browser) and entering into
agreements with Internet Content Providers which required those ICPs to agree not to
pay Netscape;
Discouraged customers, suppliers, and others from doing business with Netscape by
announcing publicly (and telling customers privately) that Microsoft would make its
browser "forever free" and that Netscape therefore had no viable business;
Entered into agreements with PC manufacturers and Internet Service Providers that
effectively foreclosed Netscape from the most important channels of distribution and
substantially increased Netscape's costs;
Entered into agreements with ISPs, ICPs, and others to eliminate or reduce those firms'
promotion and/or distribution of Netscape's browser;
Used its monopoly power to induce major computer industry firms, including Apple and
Intel, to limit or reduce their use of and support for Netscape's browser;


I na jednom drugom dokumentu :

Citat:
Department of Justice :
To protect its valuable Windows monopoly against such potential competitive threats, and to extend its operating system monopoly into other software markets, Microsoft has engaged in a series of anticompetitive activities. Microsoft's conduct includes agreements tying other Microsoft software products to Microsoft's Windows operating system; exclusionary agreements precluding companies from distributing, promoting, buying, or using products of Microsoft's software competitors or potential competitors; and exclusionary agreements restricting the right of companies to provide services or resources to Microsoft's software competitors or potential competitors.



Joj sve svetci tamo u Redmondu ;)


Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: EU preti zabranom prodaje Windows Viste05.04.2006. u 02:17 - pre 220 meseci
Hehehe citiracemo do besvesti ovo ili ono ali nikako da kazemo kakva je bila presuda na kraju :-))) Nije valjda da to nema nigde na Google? :-)

I ovaj da, iz koje je to godine? 2005? :-)


[Ovu poruku je menjao degojs dana 05.04.2006. u 03:18 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: EU preti zabranom prodaje Windows Viste

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 55419 | Odgovora: 406 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.