Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Cime se radi kompresija raznih video fajlova u .mpg malog formata?

[es] :: Video kompresija :: Cime se radi kompresija raznih video fajlova u .mpg malog formata?

[ Pregleda: 6081 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tordajav

Član broj: 62590
Poruke: 702
*.neobee.net.



+2 Profil

icon Cime se radi kompresija raznih video fajlova u .mpg malog formata?29.03.2006. u 22:53 - pre 219 meseci
Pozdrav svima! Interesuje sledece:
hteo bih da napravim DVD za druga, ali njegov DVD plejer ne pusta DviX, niti Avi, ali ne znam kako, uspeva da procita .mpg format, naravno narezan na DVD disk, i to mali, kompresovan.
Nisam ekspert u ovome pa je pitanje mozda banalno.
Neki spotovi koje sam skinuo sa interneta, P2P programima, su kompresovani u .mpg format i imaju od 30 do nekih 50-60 MB.
Moje pitanje je: Koji konvertor, softver, omogucava konvertovanje raznih video formata u ovaj, .mpg?
Hvala unapred!!!
Noli turbare circulos meos!
 
Odgovor na temu

Daniel011
Beograd

Član broj: 76088
Poruke: 1101
..njuel.bg.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 2336441


+3 Profil

icon Re: Cime se radi kompresija raznih video fajlova u .mpg malog formata?30.03.2006. u 09:22 - pre 219 meseci
Iako ne shvatam šta podrazumevaš pod "malim formatom" (da li malu rezoluciju videa, ili malu veličinu dobijenog .mpg fajla u MB), mislim da TMPGEnc upravo rešava to što tebi treba. Ima još dosta programa koji rade sličnu stvar, ali vidim da je ovaj program najviše spominjan na ovom forumu.
 
Odgovor na temu

tordajav

Član broj: 62590
Poruke: 702
*.neobee.net.



+2 Profil

icon Re: Cime se radi kompresija raznih video fajlova u .mpg malog formata?30.03.2006. u 12:26 - pre 219 meseci
Pa da, pod tim podrazumevam malu velicinu izlaznog fajla u MB i naravno .mpg ekstenziju. Nisam bas siguran koji tacno format je to, da li MPEG1, MPEG2, MPEG4... ili negde postoji i MPG, ne znam, a znam da MPEG2 sigurno nije jer je preglomazan i u taj format mi snima TV-kartica, ali zelim da dobijem izlazni fajl sa ekstenzijom .mpg
Pokusao sam sa raznim programima i uvek dobijem ekstenziju .mpeg i uglavnom u mnogo vecoj velicini.
Eh kad bih bio strucan i znao da li je to do kodeka koji se koriste u kompresiji, ili sta vec...
U stvari... moze to biti i fajl sa ekstenzijom .mpeg ali da je male velicine u MB.

[Ovu poruku je menjao tordajav dana 30.03.2006. u 13:30 GMT+1]
Noli turbare circulos meos!
 
Odgovor na temu

Cileinteractiv
Zoran Petrovic
Isurance agent
VIG
Lokacija: Novi Sad

Član broj: 43360
Poruke: 2738
82.208.195.*



+3 Profil

icon Re: Cime se radi kompresija raznih video fajlova u .mpg malog formata?30.03.2006. u 13:28 - pre 219 meseci
Ono što najviše određuje veličinu fajla u MB je frame size tj. rezolucija slike i bit rejt.. I mpeg2 i mpeg1 mogu biti mpeg ili mpg, sve jedno je. Veličina slike (rezolucija) je ta koja nam govori šta je u pitanju i naravno bit rejt. Npr. 640/480 sa bit rejtom 4500 KBps je očigledno Mpeg2, 720/576 sa bit rejtom 7000 KBps je još očigledniji Mpeg2 a ~360/280 1200 KBps je mpeg1 sa tim što veličina slike i bit rejt mogu biti i znatno manji...
Ako DVD plejer pušta mpeg klipove narezane na disk onda sve (divX/mpeg4/avi) klipove koje želiš da puštaš treba da konvertuješ u mpeg2 ili mpeg1 format. Daniel je već dao preporuke a za ostale informacije pokušaj da pretražiš ES forum ima dosta i teorije i prakse, stvarno, brže je tako nego da čekaš odgovore. Ako baš nešto zapne pitaj Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Daniel011
Beograd

Član broj: 76088
Poruke: 1101
..njuel-bg.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 2336441


+3 Profil

icon Re: Cime se radi kompresija raznih video fajlova u .mpg malog formata?30.03.2006. u 14:54 - pre 219 meseci
Pitanje razlike između mpeg1 i mpeg2 formata je i mene zbunjivalo dugo vremena (a i još uvek pomalo). Ne bih rekao da je razlika u rezoluciji, jer evo upravo maločas sam, radi experimentisanja, pomoću InterVideo WinDVR-a snimio jedan mpeg1 fajl u rezoluciji 720x576 i pri bitrate-u 20000kbps, a takođe sam snimio i mpeg2 fajl u rezoluciji 160x120 i pri bitrate-u 50kbps (sve sami kvadratići na slici, mo'š zamisliti, al' ide nekako). VCD format jeste ograničen na rezoluciju od 352x288, ali on je samo jedna vrsta mpeg1 formata. Koliko sam uspeo da pronađem googlajući, razlika između mpeg1 i mpeg2 je u nekim finesama, recimo što mpeg1 podržava samo progresivnu sliku, a mpeg2 i progresivnu i sa proredom (interlaced), zatim razlika je i u podešavanjima za odnos širine i visine (aspect ratio) i još nekim stvarima, ne znam ni ja tačno. Ima o svemu tome ovde, pa ako nekog zanima, može pogledati. Na celoj toj stranici ima dosta zanimljivih stvari o mpeg2 formatu.

Što se tiče konkretnog problema zbog kojeg je pokrenuta ova tema, ako ti odgovara takva veličina mpeg-ova kao što su ti spotovi koje si skidao, onda je najbolje da koristiš VCD format, tj. mpeg1 sa rezolucijom 352x288 i bitrate-om 1090kbps, jer spotovi preko p2p su najčešće u tom formatu (oko 10MB je po jednom minutu, pa su spotovi od 30 do 60MB, zavisno od trajanja).
 
Odgovor na temu

tordajav

Član broj: 62590
Poruke: 702
*.neobee.net.



+2 Profil

icon Re: Cime se radi kompresija raznih video fajlova u .mpg malog formata?01.04.2006. u 00:36 - pre 219 meseci
Postovanje,
hvala na predlogu za TMPGEnc, OK, zadovoljan sam velicinom izlaznog MPEG fajla; npr: video spot koji sam snimio sa TV-a u MPEG2 formatu sam prvo pretvorio pomocu Vidomi-a u AVI format u rezoluciji od 720x576, trajanju od 3:27 i velicini od 27,444 MB, sada pomocu TMPGEnc-a sam pretvorio u MPEG1 format rezolucije 352x288 i ima oko 35 MB sa zadrzanim punim kvalitetom.
Lepo! Bas kao sto sam i zamisljao!
Samo sto nema zvuka... Znate li sta bi mogao da bude problem?
Noli turbare circulos meos!
 
Odgovor na temu

Daniel011
Beograd

Član broj: 76088
Poruke: 1101
..njuel.bg.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 2336441


+3 Profil

icon Re: Cime se radi kompresija raznih video fajlova u .mpg malog formata?01.04.2006. u 00:53 - pre 219 meseci
Citat:
tordajav: video spot koji sam snimio sa TV-a u MPEG2 formatu sam prvo pretvorio pomocu Vidomi-a u AVI format u rezoluciji od 720x576, trajanju od 3:27 i velicini od 27,444 MB, sada pomocu TMPGEnc-a sam pretvorio u MPEG1 format rezolucije 352x288 i ima oko 35 MB sa zadrzanim punim kvalitetom.

Uopšte nema potrebe da MPEG2 prvo pretvaraš u AVI, pa tek onda u MPEG1! Ne samo da nema potrebe, nego se i ne preporučuje, jer pri svakom konvertovanju se malo izgubi na kvalitetu (a da ne spominjem utrošeno vreme na nepotrebne konverzije). TMPGEnc podržava direktno konvertovanje iz MPEG2 bilo koje rezolucije i bitrate-a u MPEG1 isto tako bilo koje rezolucije i bitrate-a!

Citat:
tordajav: Samo sto nema zvuka... Znate li sta bi mogao da bude problem?

Proveri da li si pod "Stream type" izabrao "System (Video+Audio)". Takođe, treba i pod "Video source" i pod "Audio source" da izabereš isti ulazni fajl.

[Ovu poruku je menjao Daniel011 dana 01.04.2006. u 01:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tordajav

Član broj: 62590
Poruke: 702
*.neobee.net.



+2 Profil

icon Re: Cime se radi kompresija raznih video fajlova u .mpg malog formata?01.04.2006. u 19:06 - pre 219 meseci
Hvala na savetima Daniel011, nemam uplacene internet sate da bih pretrazivao forum u potrazi za resenjem; uskoro cu uplatiti... Konverziju MPEG2 u AVI sam radio jer me je Vidomi odusevio kvalitetom Output fajla koji je u istoj rezoluciji, jedva uocljivo izgubio u kvalitetu, a izasao kao 1/8 Input video fajla, tj. MPEG2.
Probacu ponovo sa TMPGEnc-om, kao i direktno u MPEG1 iz MPEG2, posto tek sad sam imao potrebe za to. AVI mi je bio za sada dovoljan...
Jos jednom Hvala!!!
Noli turbare circulos meos!
 
Odgovor na temu

tordajav

Član broj: 62590
Poruke: 702
*.neobee.net.



+2 Profil

icon Re: Cime se radi kompresija raznih video fajlova u .mpg malog formata?20.04.2006. u 01:40 - pre 219 meseci
Ponovo ja... i to sa mozda jos glupljim i dosadnijim pitanjem; jako mi je zao ali ne vidim mogucu opciju kako bih mogao direktno pretvoriti MPEG2 u MPEG1 format pomocu TMPGEnc-a. Moze li neko da mi pomogne?
Noli turbare circulos meos!
 
Odgovor na temu

Daniel011
Beograd

Član broj: 76088
Poruke: 1101
*.ETF.BG.AC.YU.

ICQ: 2336441


+3 Profil

icon Re: Cime se radi kompresija raznih video fajlova u .mpg malog formata?20.04.2006. u 11:59 - pre 219 meseci
Ne postoji glupo pitanje, glup može biti jedino odgovor...:)

Otvoriš video fajl iz TMPGEnc-a, zatim ideš na Settings -> Video -> i pod Stream Type odabereš MPEG-1 Video. Takođe u istom prozoru možeš podesiti rezoluciju i ostale parametre.
 
Odgovor na temu

tordajav

Član broj: 62590
Poruke: 702
*.neobee.net.



+2 Profil

icon Re: Cime se radi kompresija raznih video fajlova u .mpg malog formata?03.05.2006. u 00:48 - pre 218 meseci
Hvala veliko!
Noli turbare circulos meos!
 
Odgovor na temu

[es] :: Video kompresija :: Cime se radi kompresija raznih video fajlova u .mpg malog formata?

[ Pregleda: 6081 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.