Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

umrezavanje 1000 racunara

[es] :: Windows mreže :: umrezavanje 1000 racunara

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6495 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

TinyToon
BG

Član broj: 89117
Poruke: 5
*.maksnet.net.



Profil

icon umrezavanje 1000 racunara23.03.2006. u 10:54 - pre 220 meseci
Hteli bi smo da umrezimo 1000 racunara (radi se o domu)
kako da to uradimo?
da li ici sa switchevima pa preko njih na ruter ili odma sa ruterom ili sa habom?
sem kabla, mreznih kartica, rutera, da li nam treba jos nesto?
koja bi varijanta bila najjeftinija?
razmisljali smo da uzmemo switch od 40 ulaza (da povezemo 39 kompa)
za 1000 ljudi bi nam trebalo 30 istih.
da li posle da ih vezem na ruter ili kako?
ili ici odma sa ruterom?
kako resiti problem IP adresa (posto moze, ako sam u pravu, 192.168.0.1-192.168.0.255)?

 
Odgovor na temu

Ivic@
Agatunovic Ivica
Sistem Inzenjer,

Nelt Co D.o.o.
Beograd

Član broj: 64136
Poruke: 387
*.ptt.yu.

Sajt: rs.linkedin.com/pub/ivica..


Profil

icon Re: umrezavanje 1000 racunara23.03.2006. u 13:38 - pre 220 meseci
Za toliki broj racunara bi trebalo angazovati nekog ko ima malo vise iskustva, prvenstveno u planiranju mrezne infrastrukture, ukoliko zelite da vam ta mreza radi kako treba. Trebace vam dosta aktivne opreme a to nije ni malo jeftino. Koji je dom u pitanju?
 
Odgovor na temu

TinyToon
BG

Član broj: 89117
Poruke: 5
*.maksnet.net.



Profil

icon Re: umrezavanje 1000 racunara23.03.2006. u 13:53 - pre 220 meseci
Sta bi nam sve trebalo od opreme?

sve je jos u fazi razrade (nekolicina nas razmislja o tome)
tek kad bi razradili, morali bi organizovati sve ostalo

racunaj da nam je budzet 0 (ko bi radio za dzabe, sem entuzijasta?)

imamo 30 spratova (mislio sam na svaki sprat po switch i izvucem posle na krov kablove i povezem na ruter, probao bih sa WIRELLES netom)

ima 39 stanara po spratu (znaci switch on 40 ulaza)
problem je sto nema para, pa bi kablove svako morao sam da nabavlja
za toliki broj ljudi protok bi trebao biti 25GB :(
26100000 KB/1000 = 26Kb po coveku (samo sto to ne ide tako)
512 Mb je u stvari 64Kb ako sam u pravu

 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: umrezavanje 1000 racunara23.03.2006. u 13:57 - pre 220 meseci
To je verovatno i najbolje jer se iz poruke vidi da nisi upoznat sa stvarima. Imam utisak da i ne znas cemu sluzi ruter (bez vredjanja, samo konstatujem). To sto pitas da li da "ides odmah na ruter" ili ne zavisi od mnogih stvari a pre svega od strukture mreze (mozda bi "strukture potrebe" bio bolji izraz). Npr. da li se moze ustedeti saobracaj tako sto ce se mreza podeliti na segmente izmedju cijih klijenata ce biti manja komunikacija nego i medju klijentima jednog segmenta.

Edit: ovo sam pisao pre nego sto sam video polednju poruku.

[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 23.03.2006. u 15:03 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
86.35.142.*



+6455 Profil

icon Re: umrezavanje 1000 racunara23.03.2006. u 14:05 - pre 220 meseci
Citat:
TinyToon
racunaj da nam je budzet 0 (ko bi radio za dzabe, sem entuzijasta?)


Računaj da ćete tako mrežu napraviti - nikad.

Mreža od 1000 računara košta, i to veoma...

Računajte na trošak od barem 30,000 - 50,000 eura za opremu ...

Samo 1000 mrežnih karti nekih najjeftinijih bi vas koštalo najmanje 10,000 eura...
Sam kabal, da uzmeš da ti z asvaki računar treba u proseku 20m kabla (a trebaće i više) do switch-a ti treba 15,000 eura
50 jeftinih manageable switcheva košta oko 10,000 eura
Rutere koji će povezati sve to, će vas koštati bar još dodatnih 5,000 eura

To je ovako gruba računica i ona izađe na 30,000 eura... A tu sigurno ima još gomila skrivenih troškova...





 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: umrezavanje 1000 racunara23.03.2006. u 14:08 - pre 220 meseci
Hm, ta racunica ti je malo nezgodna. Ako hocete na net potreban vam je link koji je jednak broju istovremenih korisnika pomnozen sa potrebom jednog korisnika. U svakom slucaju, za toliki broj ljudi definitivno vam treba brz link sto je i skupo.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: umrezavanje 1000 racunara23.03.2006. u 14:08 - pre 220 meseci
Slažem se sa ostalima da takav projekat nikako ne bi trebalo da radi grupa entuzijasta koja nema ništa osim dobre volje i nešto malo znanja. Ako nemate pare ni za kablove, kako ćete tek nabaviti ostalu opremu?!
 
Odgovor na temu

Cyberghost
Aleksandar Jovanović
Programer
S U M A D I J A

Član broj: 14674
Poruke: 813
*.vdial.verat.net.



+1 Profil

icon Re: umrezavanje 1000 racunara23.03.2006. u 14:23 - pre 220 meseci
Ako se ne varam toliki dom kod nas je jedino Studenjak na Novom Beogradu(4 bloka sa po 2 zgrade) ili mozda Karaburma (jedna zgrada 30-ak spratova).
Sta mislis (da zanemarimo finansije) da li ce vam uprava dozvoliti da busite zidove, plafone ...

Jedna varijanta je da se nakacite ako je moguce na Wireless mrezu koja dozvoljava i lokalni saobracaj pored interneta, i kako ko ima para tako se povezuje. U prvom slucaju mislim da nemate sansi !
Every program is either trivial or it contains at least one bug.
 
Odgovor na temu

andre2000
Aleš Jindra
Beograd

Član broj: 62983
Poruke: 474



+97 Profil

icon Re: umrezavanje 1000 racunara23.03.2006. u 14:38 - pre 220 meseci
Jedina varijanta sa tolikim budžetom koja bi radila jesu golubovi pismonoše i vezivanje flash diska za nogu goluba.

A ne treba ni da se buše zidovi
 
Odgovor na temu

WawaHOO!
Karaburma

Član broj: 86823
Poruke: 602
*.188.eunet.yu.

Sajt: www.infobuk.com


Profil

icon Re: umrezavanje 1000 racunara23.03.2006. u 16:21 - pre 220 meseci
Moj predlog je da odustanete ili da pak probate sa malo manjim (citaj: MNOGO MANJIM) brojem racunara.
 
Odgovor na temu

TinyToon
BG

Član broj: 89117
Poruke: 5
*.maksnet.net.



Profil

icon Re: umrezavanje 1000 racunara23.03.2006. u 19:00 - pre 220 meseci
VENTURA
Mreža od 1000 računara košta, i to veoma...

Računajte na trošak od barem 30,000 - 50,000 eura za opremu ...

Samo 1000 mrežnih karti nekih najjeftinijih bi vas koštalo najmanje 10,000 eura...
Sam kabal, da uzmeš da ti z asvaki računar treba u proseku 20m kabla (a trebaće i više) do switch-a ti treba 15,000 eura
50 jeftinih manageable switcheva košta oko 10,000 eura
Rutere koji će povezati sve to, će vas koštati bar još dodatnih 5,000 eura

To je ovako gruba računica i ona izađe na 30,000 eura... A tu sigurno ima još gomila skrivenih troškova...
ODGOVOR

računam da svi imaju ploče sa integrisanom mrežom
svako ko hoće da se nakači nek provuče kabl (ukupno bi nam trebalo oko 8km kabla)
cena switch-a sa 8 ulaz je 20-tak evra (pertpostavka je da je sa 40 ulaza jeftiniji za bar 5 evra (umesto 100 evra da platimo 95)) znači da bi nam trebalo oko 3K evra
Ruteri+ 5,000 eura

ako je ova računica tačna i ako mislite da može to bi nas koštalo do 10K evra

Cyberghost

Karaburma (jedna zgrada 30-ak spratova) je u pitanju.
Sta mislis (da zanemarimo finansije) da li ce vam uprava dozvoliti da busite zidove, plafone ... išli bi bez bušenja ičega (postoje vođice za kablove koje imamo (fon, tv) provukao bih i ove kablove kroz isto)

Jedna varijanta je da se nakacite ako je moguce na Wireless mrezu koja dozvoljava i lokalni saobracaj pored interneta, i kako ko ima para tako se povezuje. U prvom slucaju mislim da nemate sansi !

mislim da bi nam za Wireless mrežu trebale Wireless kartice ili grešim?
Ako sam u pravu da li bih se tako oslobodio kablova (mislim da bi)
treba uzeti u obzir da bi kablove svako do sebe stavljao

pošto je jedna od najviših zgrada u BG-u mislim da bi svako voleo svoju antenu tu da stavi (mislim na Wireless)

mene interesuje da li bi to moglo ovako da radi:
da povežem na switch svakog stanara
da kablove od switch-a isteram do krova i povežem na ruter
da ruter povežem na Wireless antenu

(ukoliko bi smo zanemarili za sada povezivanje na net da li bi moglo ovo u okviru LANa da radi)

ZAHVALjUJEM SE SVIMA KOJI NAM POMAŽU DA REŠIMO OVAJ PROBLEM
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: umrezavanje 1000 racunara23.03.2006. u 19:14 - pre 220 meseci
Sta ce ti ruter ako neces na net? Mozes i za to koristiti jedan switch i manje kablova ce ti trebati ako ga stavis na srednji sprat nego na krov :).
 
Odgovor na temu

TinyToon
BG

Član broj: 89117
Poruke: 5
*.maksnet.net.



Profil

icon Re: umrezavanje 1000 racunara23.03.2006. u 19:47 - pre 220 meseci
Citat:
Shadowed: Sta ce ti ruter ako neces na net? Mozes i za to koristiti jedan switch i manje kablova ce ti trebati ako ga stavis na srednji sprat nego na krov :).


u slučaju kada bi sve radilo kako treba sigurno bi se povezali i na net (tako da tu mogućnost moram ostaviti otvorenu).
Ipak sve radimo zbog neta (mada ni sama LAN mreža nije loša).

Možda uspemo da izvučemo 50K dinara (sa idejom LANa, sa idejom neta možda daju još 50K (još uvek su nepotvrđene informacije))

 
Odgovor na temu

Buum
Goran Dukić
Beograd

Član broj: 1491
Poruke: 981
..njuel.bg.customer.sbb.co.yu.

Sajt: www.linkedin.com/in/goran..


+8 Profil

icon Re: umrezavanje 1000 racunara23.03.2006. u 23:57 - pre 220 meseci
Wireless je upravo i izmišljen za ovakve situacije. S obzirom na okolnosti koje si opisao i nedostatak love, ostale varijante možeš odmah da zaboraviš...
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
*.scnet.yu.



+10 Profil

icon Re: umrezavanje 1000 racunara24.03.2006. u 00:08 - pre 220 meseci
Mreza od 1000 racunara je veliki projekat za koji bi npr. Informatika itekako zagrizla da ga dobije i na kome bi mnogo zaradila. Malo je preduzeca u Beogradu koja broje toliko racunara. Na takvim mrezama radi bar 5-6 profesionalnih admina i inzenjera. Kao sto neko rece, potrebno je i mnogo aktivne opreme. Dakle, veoma skupa "zabava". A zasto je skupa - zato sto ce ozbiljno gradjena mreza sa profesionalnom opremom i podrskom - raditi.
Evo nekih losih strana varijante "za Dz".
Upotrebom jeftinih i neupravljivih switch-eva bicete u cestoj situaciji da ce ispadati iz saobracaja citavi spratovi. Tome ce doprineti i ako switch-evi ne budu postavljeni u za to namenjena mesta, tj. u ormanima, a to iziskuje i pec panele. Ako budu stajali po vasim sobama ukljuceni u produzne kablove za struju zajedno sa punjacima za mobilne telefone i fenovima, budi siguran da ce svaki dan po jedan switch biti slucajno iskljucen. Dalje, kablovi moraju biti zasticeni. Kazes, vec postoje kanalice. Da li kroz vec postojece kanale moze proci potreban broj kablova? Na jednom spratu do switch-a treba da stigne 40-ak kablova (napravi snop od 40 kablova i savi ga pod uglom od 90 stepeni - cosak na zidu). Ko ce da brine o toj mrezi? Probleme treba resavati odmah, a ne sutra ili za vikend. Nekome ko studira tu problematiku ovo ce biti izvrsna skola, ali mreza gubi smisao ako ne radi (a neko je za to dao pare). Kako cete organizovati racunare? U domen ili po radnim grupama? Ako ih sve ubacis u domen kao obicne juzere uskratices im neka osnovna prava na licnom racunaru. Ako im dodelis adminska prava opet ne valja. Pored toga, toliki broj racunara svakako treba razvrstati u nekoliko sabneta, dakle treba ti i nekoliko rutera.
Dalje... Troskove snosite sami. Zasto mislis da ce svaka soba hteti da bude na mrezi? Neki ce takvu mrezu smatrati nebezbednom, a neki nece ni imati racunar. Oni sigurno nece ucestvovati sa svojim novcem. Ideja da se Internet dovuce do svake sobe je lepa kao poduhvat za buducnost. Ali ako ima nezainteresovanih, onda zainteresovani moraju uloziti vise novca. Sa druge strane, oni koji budu dali pare bice nezadovoljni kvalitetom i brzinom Interneta pa ce da kukaju. Veratov Wireless od 2Mbps kosta mesecno 56700 din bez PDV-a. Instalaciona taksa iznosi 40000 din, takodje bez PDV-a. Posto niste pravno lice to i da imate taj novac ne mozete da im uplatite na racun. Mozda i naprave neku iznimku za vas, ali to je i dalje red velicine cene nekog sireg linka (nemam nikakve veze sa Veratom, samo sam zabo njihov sajt da vidim cene; ostale ISP nisam gledao, to prepustam vama).
A sad lepsa strana... Entuzijazam je divna stvar, ali krenite od nekoliko racunara, nekoliko drugara... Kada ostali vide da to funkcionise zelece i oni da budu deo toga, pa sirite mrezu.

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao plavigor dana 24.03.2006. u 01:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

TinyToon
BG

Član broj: 89117
Poruke: 5
*.maksnet.net.



Profil

icon Re: umrezavanje 1000 racunara24.03.2006. u 10:30 - pre 220 meseci
Citat:
Buum: Wireless je upravo i izmišljen za ovakve situacije. S obzirom na okolnosti koje si opisao i nedostatak love, ostale varijante možeš odmah da zaboraviš...


Da li bi u tom slučaju svaki komp (a mislim da bi) morao da ima Wireless karticu?
Tako bih se oslobodio kablova

Citat:
plavigor:Tome ce doprineti i ako switch-evi ne budu postavljeni u za to namenjena mesta, tj. u ormanima, a to iziskuje i pec panele.


Šta je "pec panel"? Imamo ormane na svakom spratu (mada ne znam šta je u njima)

Citat:
plavigor:Da li kroz vec postojece kanale moze proci potreban broj kablova? Na jednom spratu do switch-a treba da stigne 40-ak kablova (napravi snop od 40 kablova i savi ga pod uglom od 90 stepeni - cosak na zidu). Ko ce da brine o toj mrezi?


To je pitanje na koje se plašim samom sebi da odgovorim. Proširio bih kanale. Možda je iz tog razloga Wireless povezivanje bolja stvar. Ali ne znam koliki je domet, da li ima gubitka i koliki je..(nakačim se na sajt pa saznam, ali je lakše da pitam "ko pita ne skita"). O mreži bi brinuli studenti(ima dosta ETF-ovaca, FON-ovaca, MAŠINACA,....)


Citat:
plavigor: Dalje... Troskove snosite sami. Zasto mislis da ce svaka soba hteti da bude na mrezi? Neki ce takvu mrezu smatrati nebezbednom, a neki nece ni imati racunar. Oni sigurno nece ucestvovati sa svojim novcem. Ideja da se Internet dovuce do svake sobe je lepa kao poduhvat za buducnost. Ali ako ima nezainteresovanih, onda zainteresovani moraju uloziti vise novca. Sa druge strane, oni koji budu dali pare bice nezadovoljni kvalitetom i brzinom Interneta pa ce da kukaju


Mislio sam da svaki stanar samo troškove kabla snosi sam. Ako želi na LAN (daće BOG kasnije i NET) neka pusti kabl do najbližeg sviča. Naše je da pretpostavimo da će svako želeti da se nakači na mrežu (da ne bude "ja hoću a ne mogu jer nema mesta").

Citat:
plavigor:A sad lepsa strana... Entuzijazam je divna stvar, ali krenite od nekoliko racunara, nekoliko drugara... Kada ostali vide da to funkcionise zelece i oni da budu deo toga, pa sirite mrezu.


Najzad nešto lepo da mi kažeš :-)
Imamo mrežicu na kojoj je nas 20 i želi još ljudi da dođe.
Naćićemo valjda neke sponzore da daju neke pare, ali sve je to ne sigurno (sigurno je samo da savez studenata želi da da "određeni deo novca, ako im se svidi projekat")
Problem mi je kako da povežem sve kompjutere (ja moram da pričam o cifri od 1000, biće valjda u skorijoj budužnosti toliko kompova) jer, koliko znam, IP ide 192.168.0.1-192.168.0.255
gde su ostali kompovi?
kako će se videti?

da probam da pojednostavim
Ako mi njih uspešno uspemo da povežemo u LAN i to radi (dađe BOG bar 270 računara) posle je ostao problem samo naći dobrog provajdera zar ne?
pošto je zgrada najviša posle BEOGRAĐANKE, UŠĆA, GENEKSA sigurno bi im se isplatilo da stave antenu i da daju NET da mi koristimo

ZNAČI nama treba:
30 switch-eva od po 40 ulaza
Wireless kartice (da bi izbegli kablove) ili ići kablovima (problem bi bio što bi svaki korisnik morao još da kupi i Wireless karticu)
koliko bi nam rutera trebalo
da li nam treba još nešto?
Kako rešiti problem sa IP adresama (treba 1000 kompova da se vidi)?

Stavio bih, kao što sam već napisao, svič po spratu i od svakog izvukao kabl do krova (ako bih išao od sviča do sviča trebao bi mi svič sa 41-im ulazom (39 stanara + 1 od sviča ispod + 1 od tog sviča))
Da li da ih sve vežem na ruter ili na svič? (2 rutera od po 16 ulaza ili da sviča od po 16, pošto su to 2 zgrade sa 16 i 14 spratova)

HVALA VAM
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: umrezavanje 1000 racunara24.03.2006. u 11:05 - pre 220 meseci
IP adrese ti nisu problem, ima tu dosta kombinacija u zavisnosti od konačnog rasporeda; može bilo šta 192.168.x.x-192.168.x.x + kombinacije sa subnet maskama itd - više nego dovoljno. To što je neko student tehničkog fakulteta još uvek ne mora da znači da se dobro razume u administraciju mreže, a ovakva mreža bi ipak zahtevala iskusnog administratora i to verovatno više od jednog; takođe ljudi se po domovima ne zadržavaju dugo, neko godinu-dve, neko malo više a taj posao traži stalnog administratora, a ne nekog ko je tu s vremena na vreme i svaki put neko drugi. :)
Čovek je mislio na ormane specijalno za mrežnu opremu a ne ormane koje spremačica ili majstor koriste za ko-zna-šta. I to sa kablovima nije baš zgodno. Morao bi postaviti odjednom sve kablove ili svaki put kad nekom padne na pamet da se uključi rasklapati kanale i ubacivati njegov kabl, zar ne? :) Što se tiče wireless-a, to bi svakako bilo jednostavnije, ali bi se ipak morala proveriti pokrivenost u zgradi i u sladu sa tim da li bi korisnicima bila dovoljna samo wifi kartica ili bi morali da imaju dodatne antene i sl.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: umrezavanje 1000 racunara24.03.2006. u 14:19 - pre 220 meseci
Mozes koristiti i 10.x.x.x tako da svakako imas dovoljno adresa.
Mozda ti je najbolja varijanta da kombinujes - svaki sprat povezes kablovima na switch jer sumnjam da ce svi imati opticku vidljivost sa wireless access point-om, a zatim svaki od tih spratova nezavisno povezujes na net wireless-om. Ako to uradite kod istog provajdera (a zasto i ne bi) bicete i medjusobno umrezeni. Osim toga, i protok ce biti bolji (iako i dalje ne narocito dobar) jer ipak samo jedan sprat deli vezu sa provajderom.
Nisam nesto narocito radio sa WiFi opremom ali pretpostavljam da postoji i uradjaj koji bi objedinio ovaj switch sa WiFi primopredajnikom.
 
Odgovor na temu

boki
Boris Prpic
CTO
CodeZen, Cityexpert
Beograd

SuperModerator
Član broj: 2681
Poruke: 2442
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Jabber: boki@elitesecurity.org
ICQ: 195245022
Sajt: www.goglasi.com


+34 Profil

icon Re: umrezavanje 1000 racunara29.03.2006. u 19:52 - pre 220 meseci
Kaki bre wireless... pa tu bi trebalo po 3-4 AP-a po spratu, a za wireless postoje samo 3 potpuno odvojena kanala + sto wireless jedva prodje kroz svaki drugi zid.
 
Odgovor na temu

Cyberghost
Aleksandar Jovanović
Programer
S U M A D I J A

Član broj: 14674
Poruke: 813
217.26.79.*



+1 Profil

icon Re: umrezavanje 1000 racunara29.03.2006. u 20:53 - pre 220 meseci
Potpuno se slazem, ovo je mozda najjeftinije resenje.

Posotoji 13 kanala od kojih su svi medjusobno frekventnoo odvojeni. Postoji raspored po kome se AP-ovima rasporedjuju kanali kada su blizu jedan drugom da nebi bilo smetnji ...



[Ovu poruku je menjao Cyberghost dana 29.03.2006. u 21:55 GMT+1]
Every program is either trivial or it contains at least one bug.
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows mreže :: umrezavanje 1000 racunara

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6495 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.