Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Cemu sluzi SELinux?

[es] :: Linux :: Cemu sluzi SELinux?

[ Pregleda: 3492 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

marko_j

Član broj: 42408
Poruke: 50
82.208.210.*



+3 Profil

icon Cemu sluzi SELinux?22.03.2006. u 15:35 - pre 220 meseci
Nisam neki poznavalac Linuxa ili mozda je bolje reci da nisam nikakav poznavalac, jer osim sto umem da ga instaliram skoro nista drugo i da ne znam ali zapazam jednu stvar. Neke od novih distribucija imaju instaliran SELinux. Interesuje me cemu to sluzi i da li mi je zaista neophodan. Koliko je Linux sa tim bezbedniji. Slack 10.2 to nema a cini mi se ni Debian. Pokusao sam da saznam sam ali nista od procitanog ne razumem pa ukoliko postoji neko ko bi mi razjasnio i dao uputstva kako se instalira i koristi bio bih mu zahvalan. Unapred hvala.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Cemu sluzi SELinux?22.03.2006. u 15:48 - pre 220 meseci
Ja takodje ne znam. Cesto medjutim neko pitanje kao tvoje u meni pokrene zelju da i ja to naucim. Da li si citao odgovre na cesto postavljana pitanja na sajtu http://www.nsa.gov/selinux/info/faq.cfm#I1? Recimo:

1. What is Security-enhanced Linux?

Security-enhanced Linux is a research prototype of the Linux® kernel and a number of utilities with enhanced security functionality designed simply to demonstrate the value of mandatory access controls to the Linux community and how such controls could be added to Linux. The Security-enhanced Linux kernel contains new architectural components originally developed to improve the security of the Flask operating system. These architectural components provide general support for the enforcement of many kinds of mandatory access control policies, including those based on the concepts of Type Enforcement®, Role-based Access Control, and Multi-level Security.

Cini mi se, da je ovaj odgovor relativno jednostavan i jasan: "SEL je istrazivacki prototip Linux® kernela i brojnih pomagala sa povecanom sigurnosnom funkcionalnoscu, a napravljen je jednostavno da bi Linux zajednici pokazao vrednost neobaveznih (izbornih) kontrola pristupa i kako se te kontrole mogu dodavati Linuxu." itd.

Edit: pogresio sam u prevodu, izvinjavam se. Greska nije mala - umesto "neobaveznih (izbornih)" treba da stoji "obaveznih" (kontrola pristupa). Kao sto sam vec rekao, i ja sam ovo objasnjenje danas citao prvi put, pa sam zato i pogresio. To nije opravdanje, ali je objasnjenje. Nadam se da mi necete zameriti previse. Priblizili smo se odgovoru, makar i sa pogresne strane

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 23.03.2006. u 01:35 GMT+1]
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.fpn.bg.ac.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Cemu sluzi SELinux?23.03.2006. u 13:11 - pre 219 meseci
Ukratko, SELinux je jedan od projekata koji poboljšava tradicionalni ali grubi UNIX sigurnosni model u kome se privilegije procesu daju samo na osnovu UID-a pod kojim se izvršava. SELinux-a omogućava da svaki proces (npr. neki daemon) može da dobije samo one privilegije koje su mu potrebne i ništa preko toga. U okviru ovog "štita" (tzv. mandatory access control polise) nema superuser (root) privilegija, nema suid/sgid programa, itd. Naravno, tako se umnogome smanjuje mogućnost da će program usled sigurnosnog propusta programera moći da uradi nešto za šta nije namenjen.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

marko_j

Član broj: 42408
Poruke: 50
212.200.97.*



+3 Profil

icon Re: Cemu sluzi SELinux?06.04.2006. u 13:48 - pre 219 meseci
Hvala na dobrim odgovorima (preciznim). Moj engleski nije toliko dobar pa nisam uspeo da prevedem (razumem) navedeni tekst. Zbog toga sam i postavio ovo pitanje jer mislim da ima jos onih koji su poput mene.
Interesuje me kako da koristim SELinux? Kako se vrsi administracija sistema, odnosno kako prevode paketi, vrsi njihova instalacija, dodaju novi korisnici itd? Cini mi se na osnovu komentara da root nalog ne igra neku veliku ulogu u svemu tome (mada moguce i da gresim). Skinuo sam sa neta Fedora Core 5 pa bih hteo da ga isprobam i dodam neke stvari kojih najverovatnije nema ali mislim da cu imati problema sa tim SELinuxom. Barem je tako bilo sa verzikom 3 pa sam se vratio na jedinicu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Cemu sluzi SELinux?

[ Pregleda: 3492 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.