Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

About wireless...

[es] :: Wireless :: About wireless...

[ Pregleda: 3640 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon About wireless...22.11.2002. u 12:52 - pre 259 meseci
Ovu sam temu pokrenuo prvo u Networking jer nisam ni znao da postoji forum Wireless. Osim toga interesuje me prilicno i administratorska strana problema pa nisam mnogo razmisljao o forumu. Da ne duzim previse evo onoga sto je bilo receno:


Ajd' neka neko od upucenijih opise malo jedan LAN gde se umesto obicnih mreznih kartica koriste wireless. Interesuje me:
kolika su rastojanja na kojima je moguce da se uspostavi veza,
koja je brzina (kod jeftinijih kartica),
da li je potpuno identicno kao obican LAN u software-skom pogledu (moze se na isti nacin organizovati domen, nalozi racunara, usera...),
koliko otprilike kostaju woreless kartice,
sta je sa sigurnoscu (izgleda mi prilicno nesigurno da podaci idu uokolo i da svako moze da ih primi)
i sve sto se jos setite da bi bilo vazno...

 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: About wireless...22.11.2002. u 13:55 - pre 259 meseci
Ako postoji optička vidljivost i nema mnogo radio šuma u oblasti, niti drugih wireless mreža i interferencije sa njima, može se bez problema prevaliti 20-40KM, pa i više, u zavisnosti naravno od korišćene antene i uređaja.

Deklarisanih 11Mbita naravno nije moguće ostvariti. Svi na access pointu dele efektivan opseg od oko 5Mbita, dakle half duplex konekcija, ali i to je i vise nego dovoljno za internet surfing, i neko "štucanje" uglavnom prolazi neprimetno i kada je access point opterećen.

Sve je potpuno identično, 802.11b je tehnologija data-link layer-a, a iznad toga možeš koristiti potpuno slobodno bilo koji protokol višeg nivoa, IP, IPX, NetBIOS i slično.

802.11b Wireless kartice od 100E-250E u protivdinarskoj vrednosti ;). Nije poželjno kupovati nestandardne kartice brzina 22mbita i slično, jer novi standard 802.11g koji je u pripremi neće biti kompatibilan unazad sa njima, već samo sa ovim 802.11b 11Mbit kartama. Pružaće veće brzine na istom frekventnom opsegu, bolju sigurnost, i generalno ispraviti sve poznate mane 802.11b protokola.

WEP je sigurnosni model ovih mreža po defaultu, i pošto je zvanično dokazano da je probijen, ostaje da se zaštitiš na drugi način: VPN, ipsec, ssh, i sve ostale secure connection opcije.

A onda uzmi i pročitaj sve stare poruke na ovom forumu pa pitaj ako te dalje nešto zanima.
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: About wireless...22.11.2002. u 14:03 - pre 259 meseci
U stvari nisam se dobro izrazio, sad sam tek primetio. 802.11b je physical layer tehnologija, bavi se modulacijama po tom spektru frekvencija i uopšte radom sa fizičkim medijom - vazduhom.

A 802.11 MAC Layer je ono što koordinira pristup mediju (CSMA), koordinira prenos frejmova, i generalno povezuje se sa 802.2 LLC-om i preko njega svim višim slojevima, i obezbeđuje transparentnost u radu protokola višeg nivoa; dakle TCP/IP na primer nikada neće znati da u stvari koristi usluge wireless mreže.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: About wireless...23.11.2002. u 09:47 - pre 259 meseci
Procitao sam ostale teme kad sam saznao za forum.
Bas sam u jednoj od njih (mada ne iz ovog foruma) procitao da su kartice 20-40-ak eura tako da me malo buni ovo 100-250.
Posto je mreza o kojoj sam ja razmisljao takva da postoje samo wireless onda ne znam bas koliko je primenljivo nesto tipa VPN i sl. jer koliko je meni poznato to je dobro za spajanje izmedju vise podmreza. Ono o cemu sam razmisljao bi trebalo da bude (mada verovatno nikad nece biti) mreza koja pokriva podrucje od priblizno 3x3 km sa nekih 20-30 racunara. Idealna bi stvar bila ako bi jedan od tih racunara bio povezan na Internet itd. ali to vec izlazi iz Wireless.
Da li je ostvarivo ovako nesto - znaci da uopste nema kablova a da sa stanovista OS-a izgleda isto.
 
Odgovor na temu

mikis
Mihailo Stefanović
Beograd

Član broj: 1825
Poruke: 767
*.verat.net

Sajt: www.mikis.org


Profil

icon Re: About wireless...23.11.2002. u 16:38 - pre 259 meseci
To za cenu kartice od 20-40€ je dezinformacija (ili ako nije, neka bojan kaže gde ih to ima :). Ta mreža koju si zamislio je naravno moguća, samo je pitanje zahteva i para. Da li ti želiš da umrežiš tih 20-ak računara koji su na fiksnim lokacijama, ili želiš da kompletno pokriješ taj prostor od n km^2 (kao kod mobilne telefonije -- da svako u tom prostoru ima mogućnost pristupa). I jedno i drugo je moguće, samo je drugo rešenje neuporedivo složenije i skuplje. Kao što je Gojko lepo objasnio, mreža će za povezane računare izgledati identično kao da je "žična".
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: About wireless...23.11.2002. u 20:31 - pre 259 meseci
Da, to što tražiš je potpuno ostvarivo kao što je već rečeno.

A VPN je pravo rešenje za zaštitu dela tih podataka, na primer da namestite da je izlaz na net preko neke od tih mašina moguć samo kada se korisnik poveže i autentifikuje preko VPN-a. I ujedno ste i zaštitili saobraćaj.

Sve što sam rekao i dalje stoji, samo pročitaj dobro.
 
Odgovor na temu

nikola1ns

Član broj: 6461
Poruke: 6
212.124.182.*



Profil

icon Re: About wireless...24.11.2002. u 20:27 - pre 259 meseci
pozdrav svim ucesnicima,

Hteo bih da se umnozim sa 3-4 prijatelja i da jedan od nasih racunara bude getvej za internet.
Koristio bih neke jeftinije bezicne kartice stim sto bih napravio pojacavace za 2.4 ghz i fidove za ofset parabole...ali imam problem jer se ne razumem u mreze.
posedujem uredjaje na 2,5 ghz pa me interesuje da li mogu da koistim neke kartice uz njih ili koje kartice da kupim a koje imaju prikljucak za spoljnu antenu ?
Da li kartice imaju jednu TX i jednu RX antenu ili na sebi imaju prebacivanje prijem predaja ili neki diplexer ?
Koje su snage tih kartica i koliki im je prag prijema ?

Molio bih da mi neko kaze sa cim bih to mogao najlakse da resim.
Ako nekom treba neka pomoc oko RF-a neka pita pa da razmenimo iskustva.

Pozdrav
Nikola
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: About wireless...25.11.2002. u 00:30 - pre 259 meseci
Pojačivače možeš da praviš i koristiš, ali pitanje je da li ima potrebe. Wireless uređaji o kojima pričamo imaju u sebi predajnik snake 20,30 ili 100mw (neki), što je uz antenu pojačanja 8-24dB i više nego dovoljno za sve gradske pa i vangradske razdaljine.

Postoje 500mW pojačivači ali kažu da je izrada komplikovana jer se lako desi da uništiš signal, i da zbog nivoa izobličenja wireless mreža ne može da funkcioniše ako je pojačivač ručne izrade i ako nije urađen kako treba. No detalje o tome ne znam, ne razumem se toliko u tu problematiku.

Ove kartice koriste jednu antenu i za TX i za RX, i to je uvek tako.

Osetljivost prijemnika, na primer kod DLink DWL-120:

-84dBm for 11Mbps@ 8% PER (Packet Error Rate)
-90dBm for 2Mbps@ 8% PER (Packet Error Rate)

Ali i to značajno varira od uređaja do uređaja.

Uglavnom, pogledaj specifikacije: http://www.dlink.com/products/wireless/

Lepo ako ćeš ostati na forumu da pomogneš oko stručnijih stvari vezanih za sam RF. :)

Pozdrav
 
Odgovor na temu

nikola1ns

Član broj: 6461
Poruke: 6
*.verat.net



Profil

icon Re: About wireless...25.11.2002. u 12:48 - pre 259 meseci
Hvala lepo na odgovoru,
Moram primetiti da ove kartice imaju nizak prag prijema tjst da su mnogo osetljiviji prijemnici i da je potrebna manja snaga nego za prenos analognih ili digitalnih tv signala.
Sto bi rekli sa malom snagom i 1m parabolom se moze dosta pokriti.
Inace skoro sam saznao za ovaj forum i mislim da je nesto najbolje sto ima na nasem net-u te ostajem ovde iako se nisam bavio sa ovom tematikom -nadam se da cu nesto nauciti.
 
Odgovor na temu

dijabolik
Nermin Ziga, T97Y
Sarajevo

Član broj: 5567
Poruke: 13
217.75.195.*



Profil

icon Re: About wireless...14.01.2003. u 08:06 - pre 258 meseci
Sa 1m parabolom i 100mW mozes cuda ciniti. Ne bih preporucio da pravis PA jer se stvar moze zakomplicirati. Jako je tesko "rukovati" elementima bez "divljanja" i nuspojava zbog kojih mozes samo zazaliti.
Ne mogu a da se ne sjetim cuvene recenice iz knjige Dr. Bozo Metzger Prirucnik za amatere i tehnicare nesto kao: Rezonantna antena je najbolje malosumno pojacalo.... ;-)
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.client.attbi.com



+18 Profil

icon Re: About wireless...14.01.2003. u 08:18 - pre 258 meseci
Kolega i ja smo od konzerva, N-konektora i malo zice napravili dve direkcione antene. Danas smo to isprobali, dobijamo oko +13 dB SNR u donosu na standardnu vezu bez ovih antena. Na danasnjem testu smo imali vezu na 650 metara, sutra ili prekosutra bi trebali da odemo na malo veci 'poligon', pa da probamo i veca rastojanja. Po onome sto sam citao na netu, obicne direkcione antene (yagi) i kartice od 30 mW bi trebale da mogu da dobace skoro 1.5 km.

Koristili smo orinoco gold mrezne kartice, jacine 30 mW namestene u ad-hoc modu (kartica - kartice, dakle bez access pointa).

Planove za 'cantenna'-u mozete da skinete sa http://www.seattlewireless.net - tu ima jos gomila informacija o 'kucnim' bezicnim mrezama.
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: About wireless...

[ Pregleda: 3640 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.