Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta ce biti kad ih vise ne bude?

[es] :: Nauka :: Sta ce biti kad ih vise ne bude?

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 16142 | Odgovora: 77 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?18.03.2006. u 18:37 - pre 220 meseci
Citat:
kasaad: krajnje zanimljiva ideja, voda je svacija posto ti kupis parcelu......pa tako je i nafta svacija posto ti kupis parcelu pa je vuces iz zemlje??

Voda i nafta se nikako ne mogu porediti. Voda je supstanca bez koje ljudsko bice umire u roku od 5 dana, nafta je nesto sto polovina svetske populacije nikada nije koristila. Da, mislim da je tako, nedavno sam naisao na podatak da polovina svetske populacije nikada nije obavila telefonski razgovor, pa se verovatno ta ista polovina takodje nikada nije vozila automobilom, pa kad bez toga moze pola planete, znaci da je nebitno.
Znam, gubim vreme, mlatim praznu slamu, zastupam ovde neka misljenja protiv kojih smo se izborili jos kad smo pobili Indijance pre vise stotina godina. Da podsetim, Indijanci nisu imali osecaj za vlasnistvo nad prirodnim resursima, nikad nisu prihvatili da zemlja, vazduh i voda mogu pripadati coveku, govoreci "zemlja ne pripada nama, mi pripadamo zemlji". Beli covek ih je eliminisao upravo da ne bi sirili tu opasnu propagandu i doveli u pitanje temelje kapitalizma. Ipak, to mene ne sprecava da do kraja kazem svoje misljenje - mislim da je flasiranje vode zlocin protiv prirode. Cak i ako se pronadje nacin da i naj siromasniji ljudi dodju do flasirane vode, ne treba da zaboravimo da covek nije jedino bice na planeti kome je potrebna pijaca voda i da ne nema nikakvo ekskluzivno pravo nad njom. Sta ce da piju zivotinje u sumi? Aaaa, da, kojoj sumi, posecicemo sumu... Onda cemo smisliti nacin da i vazduh pakujemo i prodajemo. Ovaj preostali cemo zagaditi tako da bude neupotrebljiv. I, tako sta da vam kazem, po nekim misljenjima covecanstvo je kroz vekove dosta napredovalo, po drugim je dosta nazadovalo, ja mislim da svako ko prihvati jedno od ova dva misljenja je u zabludi.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?18.03.2006. u 18:52 - pre 220 meseci
Pctel,

Pre nego sto krenes o indijancima ne zaboravi da indijanci nisu imali problem prenaseljenosti ;) Pritom, nisam znao da zivotinje piju "pijacu vodu" po standardima za coveka... jel to negde postoji sistem za preciscivanje i bakteriolosko ispitivanje vode za zivotinje u sumu? :-))))

Ti melanholicni tekstovi su super - jasna je meni tvoja poenta, ali na zemlji ne zivi 500 000 ljudi koji se hrane plodovima prirode, vec reda velicine 10000 puta vise, i nije bas da im je svejedno.

Ako, opet, razmislis malo bolje - videces da je komercijalizacija vode dobro resenje i za majku prirodu, jer ce se prema vodi onda covek ophoditi mnogo pazljivije i stedljivije, jer ce ona imati vrednost. Opste je poznato da se covek najbahatije ponasa kada je nesto vrlo jeftino, jos gore ako je dzabe - a na ovom primeru se to jako lepo dokazuje.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 18.03.2006. u 20:01 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

kasaad
Hannover Germany

Član broj: 10052
Poruke: 163
*.pools.arcor-ip.net.



+4 Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?18.03.2006. u 18:57 - pre 220 meseci

@pctell

Verujem da bi bilo lepo da je tako i verovatno bi se i meni svidelo. ali jednostavno se grozim nerealnosti zato sam reagovao.

Kas
FBzP Power!!!
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?18.03.2006. u 21:03 - pre 220 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Pctel,

Pre nego sto krenes o indijancima ne zaboravi da indijanci nisu imali problem prenaseljenosti ;)

Da, nasi kad su stigli tamo su se pobrinuli da Indijanci taj problem nikad i ne imaju :-)
Hocu da kazem da u ono vreme ni kod nas taj problem nije bio narocito izrazen. Ovo je vise onako usput saljiv komentar. Rekao sam sve sto je trebalo o stavovima Indijanaca prema vodi i izneo istorijske razloge zasto ti stavovi nisu opstali. Dosta je o Indijancima za ovu temu.
Citat:
Pritom, nisam znao da zivotinje piju "pijacu vodu" po standardima za coveka... jel to negde postoji sistem za preciscivanje i bakteriolosko ispitivanje vode za zivotinje u sumu?
Naravno. Priroda ima svoje mehanizme za preciscavanje vode, tako da je izvorska voda obicno cista. Problem je sto nasilnim izvlacenjem vode iz zemlje eliminisemo prirodne izvore vode. Covek ce da pije iz flase, a zivotinje... ma koga je briga za zivotinje...

Citat:
Ti melanholicni tekstovi su super - jasna je meni tvoja poenta, ali na zemlji ne zivi 500 000 ljudi koji se hrane plodovima prirode, vec reda velicine 10000 puta vise, i nije bas da im je svejedno.
Ja sam govorio o vremenu od pre 10 godina gde na primeru jednog konkretnog podrucja nije bilo ni jedne "fabrike" za izvlacenje vode iz dubine i flasiranje, danas ih vec ima nekoliko na malom prostoru, za 10 godina tamo nece biti izvorske vode. Jasno je da tada, za sada relativno ocuvana priroda, nece vise biti ista. Ne zelim da napadam bilo koga vec samo da iznesem moralnu dilemu, da li je to sto se radi u redu ili nije. Cini mi se da vecina ovde misli da je sasvim u redu, ako je tako nista, pokusacu da vremenom eventualno prihvatim to misljenje kao pravo a svoje trenutno mozda odbacim kao pogresno. Sto kazu u crtanim filmovima - "ako ne mozes da ih pobedis, onda im se pridruzi".

Citat:
Ako, opet, razmislis malo bolje - videces da je komercijalizacija vode dobro resenje i za majku prirodu, jer ce se prema vodi onda covek ophoditi mnogo pazljivije i stedljivije, jer ce ona imati vrednost.

Mislis li isto i za vazduh? Pitam cisto hipoteticki, jasno je da za sada nema tehnologije niti potrebe za tako nesto, ali za koju godinu...
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

plcb83
Nis

Član broj: 62739
Poruke: 274
*.dial.b92.net.

ICQ: 168538686
Sajt: www.gradnis.net


Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?18.03.2006. u 22:15 - pre 220 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Bas zato je DIN i dosao do toga da mora da bude kupljen jer je poslovao tako kako ti navodis - Ventura je lepo pitao, sta mislis zasto Philip Moris posluje onako kako posluje - pa naravno da bi maksimizirao svoj profit - nema u ekonomiji burazerstva, ako hoces da uspes - sa burazerstvom ces samo da propadnes na duze staze, kao vecina domacih drustvenih firmi.

Sta mislis, postavi sebi pitanje - da je DIN kupio domaci investitor, i da ima opciju da mu je jeftinije pakovanje paklica iz Ceske nego pakovanje u Srbiji, da li bi on ostavio biznis da mu ne pravi veci profit? Hajde razmisli dobro :)

Patriotizam je kad je svaka firma uspesna - taj burazerski "patriotizam" je kancer za drzavu.



Citat:
ventura: Da je DIN imao sposoban menadžment, to bi sve oni sami uradili i pre privatizacije, pa ne bi doveli firmu do bankrota.

Šta misliš zašto se duvan uvozi iz Južne Afrike, ili zašto se te kutije prave u Češkoj?

Ko je lud da smanjuje svoj profit zaradi neke burazer ekonomije, i da bi neki tamo Žika koji k** nije mrdnuo crlog života, može lagodno da živi na njihovoj grbači...


Odakle vama da DIN nije imao sposoban medazment? Po cemu ste to zakljucili? Hajde vi dobro razmisliti,objasnite.
I ne pricam o "burazerskom" patriotizmu vec o interesu drzave u kojoj zivimo. Ako je nesto bilo burazerski onda su to bile privatizacije.Evo Ivanu Dimkovicu sam odgovorio na pitanja sto se tice stranih investitora.

I ovo je kako Perica zamislja kapitalizam odnosno neko rece komunizam.

U komunizmu Zika ne mrda ni onim ni ovim i primaju se plate i drzava propada i sve je shit, nista ne valja svi sede, samo pare padaju, svi su lenji.

Medjutim kada dodje strana kompanije (nebitno da li se "burazerski" privatizuje) onda onapovecava profit i njoj i gradajanima u kojoj se nalazi je bolje a takodje i celoj drzavi. Mislim, vi sve iz jednog sistema "izvucete" sto vam odgovara a sa druge strane pominjete samo one stvari koje su najgore u drugom sistemu tj.pojednostavljujete.
www.gradnis.net
www.glavnibaja.info

Moje misljenje ce se vremenom menjati ali ne i cinjenica da sam u pravu.

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?18.03.2006. u 22:27 - pre 220 meseci
Izvinjavam se, DIN jeste bio profitabilan (sto je i, kad razmislim, logicno jer prodaje cigarete) - medjutim drzava je odlucila da privatizuje DIN jer dugorocno DIN nije bas imao puno sanse protiv strane konkurencije, i opala bi mu vrednost - a drugo, sa DIN-om je prodat monopol na proizvodnju cigareta na odredjen rok, pa je maksimiziran profit.

Da su ostavili DIN onakav kakav je, za 5-10 godina bi ga pojela strana konkurencija, jer Srbija sigurno ne bi bila u sranju da odrzava zastitne carine doveka, a onda bi propali svi, pa i oni koji dan danas rade u DIN-u.

Nadam se da je malo jasnije.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

plcb83
Nis

Član broj: 62739
Poruke: 274
*.dial.b92.net.

ICQ: 168538686
Sajt: www.gradnis.net


Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?18.03.2006. u 23:17 - pre 220 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Izvinjavam se, DIN jeste bio profitabilan (sto je i, kad razmislim, logicno jer prodaje cigarete) - medjutim drzava je odlucila da privatizuje DIN jer dugorocno DIN nije bas imao puno sanse protiv strane konkurencije, i opala bi mu vrednost - a drugo, sa DIN-om je prodat monopol na proizvodnju cigareta na odredjen rok, pa je maksimiziran profit.


Kao da si radio u DIN-u i ZNAS da "DIN nije imao puno sanse protiv strane konkurencije" i odakle ti podatak da bi mu opala vrednost?



Citat:
Da su ostavili DIN onakav kakav je, za 5-10 godina bi ga pojela strana konkurencija, jer Srbija sigurno ne bi bila u sranju da odrzava zastitne carine doveka, a onda bi propali svi, pa i oni koji dan danas rade u DIN-u.

Nadam se da je malo jasnije


Ne cudi me sto nisi rekao za 7 godina 5 meseci 4 dana i 2 casa :) alal ti vera na podacima. To ti ovako , ekspertski ili u nedostatku argumenata? Fabrika Duvana iz Nisa nije prodavana ni za vreme kralja pa ne verujem ni da bi sada bila u gubicima. Ali ajde, mozda ti imas bolji izvor informacija:)


www.gradnis.net
www.glavnibaja.info

Moje misljenje ce se vremenom menjati ali ne i cinjenica da sam u pravu.

 
Odgovor na temu

Deda_Mraz

Član broj: 29099
Poruke: 4094
194.106.175.*



+16 Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?19.03.2006. u 00:28 - pre 220 meseci
E ljudi shvatam ja vas ali ajde da se vratimo mi temi a to je šta će biti sa vodom i ostalim resursima!

Dosta je bilo politike.... ;)
 
Odgovor na temu

plcb83
Nis

Član broj: 62739
Poruke: 274
212.102.135.*

ICQ: 168538686
Sajt: www.gradnis.net


Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?19.03.2006. u 01:18 - pre 220 meseci
Citat:
Deda_Mraz: E ljudi shvatam ja vas ali ajde da se vratimo mi temi a to je šta će biti sa vodom i ostalim resursima!

Dosta je bilo politike.... ;)


u pravu si. Ako treba otvoricemo neku drugu temu.Evo neka odgovori Ivan Dimkovic i ako treba moze da otvori drugu temu da se ne udaljavamo. A tebe Deda Mraze cekam za odgovor o "Rosi"
www.gradnis.net
www.glavnibaja.info

Moje misljenje ce se vremenom menjati ali ne i cinjenica da sam u pravu.

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?19.03.2006. u 09:28 - pre 220 meseci
@plcb83,

Podatke da bi mu opala vrednost i da bi imali problema sa stranom konkurencijom (5-10 godina je moja ocena, otprilike kad bi usli u fazu kasne integracije sa EU, i morali da ukinemo protekcione carine) je izrekao menadzment DIN-a pre prodaje, kao i njihovo slaganje da je privatizacija i prodaja stranom partneru neminovnost - sve to pise u sredstvima javnog informisanja. Mozda ljudi nisu u pravu, mozda ni ja nisam u pravu - nikad necemo saznati.

Time bih zeleo da zavrsimo ovu off-topic diskusiju i da se vratimo na vodu, zdravija je ;))
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Deda_Mraz

Član broj: 29099
Poruke: 4094
194.106.175.*



+16 Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?19.03.2006. u 10:37 - pre 220 meseci
Citat:
plcb83: A tebe Deda Mraze cekam za odgovor o "Rosi"


Naravno... dobićeš odgovor, i ako nisam u pravu postovaću ovde tu supstancu, ali znam da sam u pravu, Dobićeš u Ponedeljak utorak sigurno jer i mene zanima.

Ništa se ti ne sikiraj
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dialUP-21-148.suonline.net.



+165 Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?19.03.2006. u 14:21 - pre 220 meseci
jedno pitanje

da li se i u drugim gradovima placa vazdusarina
znaci izmedju ostalih komunalnih troskova (voda-ok stize mi voda iz vodovoda,iznosenje smeca-ok i ostala sranja)
placa se i vazdusarina
kao da mi grad-drzava (ne bitno) dovodi vazduh i to jos "cist i zdrav"

p.s. ovo sam ovde napisao jer i to recimo spada u temu

a sto se tice privatizacije svetskih izvora vode nisam bas siguran da se slazem ili bolje reci ne slazem se

ako se to desi onda ce 10 ljudi - vlasnika preduzeca koja poseduju te izvore imati SVE prihode od vode i bice zilioneri,a ostali ljudi ce biti njima potcinjeni ,po cemu je to dobro??
to je isto kao kad bi neko imao monopol na vazduh koji se dise
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?19.03.2006. u 15:54 - pre 220 meseci
Citat:

ako se to desi onda ce 10 ljudi - vlasnika preduzeca koja poseduju te izvore imati SVE prihode od vode i bice zilioneri,a ostali ljudi ce biti njima potcinjeni ,po cemu je to dobro??


Idi do http://biz.yahoo.com - nadji neku veliku korporaciju, i pogledaj ko je vlasnik (strukturu akcija)

Vrlo retko (skoro nikad) pojedinci nemaju vise od nekoliko % akcija u korporacijama - ostatak imaju banke i investicioni fondovi.

Recimo, Koka Kola (NASDAQ: COKE)

http://finance.yahoo.com/q?s=COKE

Citat:

WACHOVIA CORP NEW 335,398 3.69 $14,422,114 31-Dec-05
PRICE (T.ROWE) ASSOCIATES 301,250 3.32 $12,953,750 31-Dec-05
DELPHI MANAGEMENT INC. 211,260 2.33 $9,084,180 31-Dec-05
BARCLAYS BANK PLC 196,609 2.16 $9,622,044 30-Sep-05
AKRE CAPITAL MANAGEMENT, LLC 160,800 1.77 $6,914,400 31-Dec-05
SEGALL BRYANT & HAMILL INVESTMENT COUNSEL 107,516 1.18 $4,623,188 31-Dec-05
STATE STREET CORPORATION 100,912 1.11 $4,339,216 31-Dec-05
VANGUARD GROUP, INC. (THE) 94,806 1.04 $4,076,658 31-Dec-05
RUSSELL (FRANK) COMPANY INC 74,638 .82 $3,209,434 31-Dec-05
VALENZUELA CAPITAL PARTNERS, LLC. 55,370 .61 $2,380,910 31-Dec-05

TOP MUTUAL FUND HOLDERS
Holder Shares % Out Value* Reported
PRICE (T.ROWE) SMALL-CAP VALUE FUND 275,000 3.03 $13,458,500 30-Sep-05
FBR SMALL CAP FUND 160,800 1.77 $7,334,088 31-Oct-05
COLLEGE RETIREMENT EQUITIES FUND-STOCK ACCOUNT 30,592 .34 $1,497,172 30-Sep-05
ISHARES RUSSELL 2000 INDEX FD 27,079 .30 $1,325,246 30-Sep-05
VANGUARD SMALL-CAP INDEX FUND 24,301 .27 $1,189,290 30-Sep-05
RUSSELL (FRANK) EQUITY II FUND 20,330 .22 $927,251 31-Oct-05
RUSSELL (FRANK) SPECIAL GROWTH FUND 20,077 .22 $915,711 31-Oct-05
VANGUARD TOTAL STOCK MARKET INDEX FUND 17,689 .19 $865,699 30-Sep-05
VANGUARD EXTENDED MARKET INDEX FUND 16,239 .18 $794,736 30-Sep-05
VANGUARD EXPLORER FUND, INC. 10,000 .11 $456,100 31-Oct-05


Kao sto vidis - iz podele akcija, malo tu ima "multi zilionera koji vladaju svetom" - vec su mahom fondovi i banke.

Sta je investicioni fond? Institucija koja sadrzi pare mnogo ulagaca, dobrim delom obicnih gradjana kakvi smo ti i ja. Svi dobijaju ako fond ulaze kako treba, a profit se raspodeljuje po individualnom ucescu u tom fondu (- troskovi za administraciju fonda, naravno) - investicioni fondovi imaju obicno na hiljade clanova, u mnogim slucajevima zaposlene ljude koji stede od svoje plate / bonusa i ulazu - kako bi dobijali zaradu u proseku nekoliko puta vecu od bankarske kamate na godisnjem nivou.

Dakle, ta slika o "nekoliko zilionera koji gospodare svetom" je nerealna - mahom los PR ljudi koji se boje kapitalizma i trzisne ekonomije, i vise je nego jasno da se to ne desava vec dolazi do sve veceg prohoda kapitala i difuznije raspodele istog i veceg direktnog ucesca "obicnog sveta" u globalnoj ekonomiji.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 19.03.2006. u 16:56 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Djomloun
Mladjan Jovanovic
Bgd

Član broj: 3604
Poruke: 984
*.vdial.verat.net.

ICQ: 158628304
Sajt: blogoye.org/djomlouns


Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?19.03.2006. u 18:53 - pre 220 meseci
Citat:

da li se i u drugim gradovima placa vazdusarina


Paaa hipoteticki receno, da ja zivim u Pancevu pre bih placao `vazdusarinu` pa da se od tih para preciscava vazduh, umesto da udisxem sve i svasxta....btw ne zxivim u Pa :>

P.S. Naravno da nije stvar u preciscavanju vazduha, vec u koriscenju filtera za vazduh u obliznjim fabrikama...
Josx dok sam bio klinac baba me je uchila da ne jedem zxut sneg, citamo se na mojoj svasxtari lnk: http://blogoye.org/djomlouns/

ZM0501 :)


//napustio [es]...
 
Odgovor na temu

p3j4
Lokacija: Mordor

Član broj: 52949
Poruke: 122
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.



+78 Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?19.03.2006. u 19:28 - pre 220 meseci
Zanimljiva tema, pa da se i ja ukljucim...

Ali, da se vratimo na pitanje vode :-)

Citat:
Ivan Dimkovic: 1. Radi se o privatnoj firmi, zar ne? Znaci nije drzavna vec u vlasnistvu privatnika.
2. Izvor ne moze da se kupi, moze da se zakupi u Srbiji zar ne? Nece ga niko odneti.
3. Zasto mislis da je strani investitor losiji od domaceg?
4. Imas li neki primer da se domaci investitor ili drzava bolje staraju o firmi nego strana kompanija?


Sa ovim se u nacelu slazem, i takodje ne vidim problem u tome sto stranci kupuju preduzeca po Srbiji. Medjutim da li bi tako bas trebalo da bude i kada je voda u pitanju? Po mom misljenju na resurs kakav je voda ne bi trebao tako olako da se daje koncesija stranim firmama, s obzirom da je voda resurs bez koga se ne moze. Sta ce i ko ce spreciti te strane firme koje gazduju nasom vodom, da za recimo jedno 30-ak godina ako/kada svi izvori pijace vode u nasoj zemlji budu iscrpljeni i/ili zagadjeni, tu vodu prodaju po desetostruko vecim cenama nego sada? Nije li to opasno za ovu drzavu i gradjane, i vodi li uopste neko u vladi racuna o tome?


Internet forumi su kao javni toalet... udje ko želi, ispiša se gde poželi, i ode...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?19.03.2006. u 19:36 - pre 220 meseci
To ne moze da se desi iz vise razloga, ako bi doslo do opste nestasice vode, drzava ima mehanizme da zabrani izvoz vode iz zemlje i da propise maksimalnu cenu vode - sto bi se radilo samo u ekstremnim uslovima ali nije neka nikad primenjivana praksa u izvanrednim slucajevima, kao sto bi bio takav.

Postavi sebi drugo pitanje - sta ako Srbija ostane bez vode, i neka druga zemlja ne bude htela da joj tu vodu proda "iz inata" , politicke pozicije i sl - dok bi neka firma to sasvim normalno uradila iz prve ;)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

p3j4
Lokacija: Mordor

Član broj: 52949
Poruke: 122
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.



+78 Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?19.03.2006. u 19:51 - pre 220 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: To ne moze da se desi iz vise razloga, ako bi doslo do opste nestasice vode, drzava ima mehanizme da zabrani izvoz vode iz zemlje i da propise maksimalnu cenu vode - sto bi se radilo samo u ekstremnim uslovima ali nije neka nikad primenjivana praksa u izvanrednim slucajevima, kao sto bi bio takav.


Dobro, o ovome je i tesko diskutovati posto je sve u domenu SBBKBB u narednih n godina, ali da li bi Srbija u toj situaciji uopste mogla stranoj (recimo USA) firmi da nesto zabrani bez (politickih, pa i ekonomskih!?) reperkusija - i to sve naravno u situaciji opste globalne krize i nestasice za pijacom vodom?

Citat:
Ivan Dimkovic: Postavi sebi drugo pitanje - sta ako Srbija ostane bez vode, i neka druga zemlja ne bude htela da joj tu vodu proda "iz inata" , politicke pozicije i sl - dok bi neka firma to sasvim normalno uradila iz prve ;)


Upravo je to ono sto ne moze da se desi, posto je Srbija ta koja raspolaze sa najvise izvora pijace vode (barem u odnosu na zemlje u okruzenju) ;-)
Internet forumi su kao javni toalet... udje ko želi, ispiša se gde poželi, i ode...
 
Odgovor na temu

ClocEr

Član broj: 7067
Poruke: 159
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?19.03.2006. u 21:02 - pre 220 meseci
Mozda i jeste bolje da strane firme (bar u ovom trenutku) drze koncesije na izvore pijace vode. Medjutim, u buducnosti, kada voda bude bila neuporedivo skuplja...
U slucaju da je izvor iznajmljen od strane domace kompanije, fonda ili koga vec, sav profit bi ostajao u zemlji, dok bi u slucaju stranog vlasnika profit izlazio iz zemlje. Cisto sumnjam da bi strani vlasnici gradili kuce po srbiji, kupovali nasu robu itd. , dok u slucaju domacih vlasnika, mislim da bi procenat profita ostavljenog u zemlji bio neuporedivo veci.
A u slucaju nestasice vode, mislim da bi svejedno bilo da li je prodaje domaca kompanija ili strana - korisnici iz zemalja gde bi ta voda bila potrebna bi u svakom slucaju kupovali vodu od nas,jer ne bi bilo previse konkurencije, tako da bi i izvoz bio olaksan - situacija, morate priznati, nije ista kao sa celikom i pricom oko smederevske zelezare i USS. Tako da... Moj glas ide protiv ishitrenog izdavanja izvora pijace voed stranim investitoraima. Na kraju krajeva, i nisu to toliko velike pare. Mozda sam i bio malo konfuzan, ali se nadam da ste shvatili poentu.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dialUP-09-136.suonline.net.



+165 Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?19.03.2006. u 21:36 - pre 220 meseci
@ivan
da posle sam se setio da su to mahom akcionarska drustva

@djomloun ja nisam iz panceva,nisam napisao ali sam iz subotice,pise u profilu


a sto se nestasica tice,ako se racionalno koristi i ne ZAGADJUJE mahom ko stigne (npr. ciste reke pune plasticnih kesa,flasa i automobila)

neko je rekao da je tek sad skontao da je voda iz vodokotlica ista kao i iz slavine
pa kako ti mislis da ne bude ista
nemas ti 2 vodovoda i da ti kaze,ovu pi i s ovom se kupaj
a s ovom polivaj ulicu(ko vec to radi) i ispiraj wc solju
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Sta ce biti kad ih vise ne bude?19.03.2006. u 21:46 - pre 220 meseci
Evo ja imam - ves masina i WC solja su prikaceni na vod koji dovodi vodu koja nije za pice ;)

Skuplje u investiciji, ali verovatno jeftinije na duge staze.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Sta ce biti kad ih vise ne bude?

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 16142 | Odgovora: 77 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.