Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Obavezno iskustvo za i protiv

[es] :: Vodič za posao :: Obavezno iskustvo za i protiv

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 21332 | Odgovora: 105 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.teol.net.

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: Obavezno iskustvo za i protiv13.03.2006. u 16:43 - pre 220 meseci
Stellanova po svom dobro poznatom običaju dolazi da priča o nečemu o čemu nema realnog tržišnog pojma na konto onog što je pročitao u univerzitetskim udžbenicima, koji su pak svetinja. Primjetno je da je u zadnje vrijeme dosta čitao o HR-u, pa sad ovdje priča priče ;)

Stella, jedva čekam prvih pet godina nakon tvoje diplome da pratim kako u praksi funkcionišu ti tvoji postulati menadžerisanja :)


[Ovu poruku je menjao mungos dana 13.03.2006. u 17:46 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Obavezno iskustvo za i protiv13.03.2006. u 16:58 - pre 220 meseci
Ineteresantno je primetiti da ovde vecina nas dolazi iz branse IT-a - ima developera, development managera, product i business development managera - iz neke licne perspektive mogu da primetim nekoliko stvari glede moderne softverske industrije:

- Project Management, onakav kakav se uci u klasicnoj teoriji tesko da ikad postoji, osim ako ne pricamo o nekim embedded/automotive/medical/aeronautical i sl... primenama gde je softverski deo u stvari samo jedan podsistem i gde se radi o rasponu rokova koji se mere godinama i koji su integrisani u neki veci proces sa svojim PM-om, da ne pricam ovde kako izgleda project lifecycle jedne sw. aplikacije i koliko izmena trpi od pocetka (brainstorming) - a u vecini slucajeva nema mesta za regularni review i sl... u najboljem slucaju se moze ocekivati nesto sto samo lici na regularan process workflow u "ne-IT" projektima - ali ispod haube je skoro uvek vrlo haoticno i daleko vise dinamicno nego ostali procesi.

- Product Management - nasuprot klasicnim starim procesima (market platform plan -> product line -> product/servis koji se sastoji od feature-a) gde se uradi planiranje pa sledi egzekucija, u sw. industriji je to mnogo dinamicnije i do promena planova dolazi potpuno neplanirano - recimo zbog konkurencije, navale OxM customera i sl.... sve to cini zahteve za dobrim ljudima sa iskustvom jos bitnijim.

- HR Management, nasuprot onom sto Stella tvrdi da je razlog zasto je za programera potrebno "2 godine skole" je upravo u tome da je biti dobar programer vrlo intelektualan posao i ne moze svako to da radi. i skolovanje traje daleko vise od 2 godine - samim tim, nalazenje odgovarajucih ljudi nije bas tako jednostavno, vec je vrlo zajeban posao za sve osim necega sto ja zovem "commodity programiranje" (jednostavne DB, prost GUI, jednostavni procesi i sl...)

Sve ovo dovodi do gomile problema i izazova u funkcionisanju jedne sw. firme - najgori moguci scenario je da imas fresh-off-the-boat operacionog managera + fresh-off-the-boat sales i bizdev koji misle da su u nekom virtuelnom toy city-ju sa virtuelnim "man/month" velicinama i masinama u vidu "developera" - u takvim situacijama gotovo uvek dolazi do nerealnih ocekivanja, probijanja rokova, gubljenja customera i sl...

Tako da, pre nego sto neko, ocigledno bez mnogo hands-on iskustva, pohita da poredi, recimo, bankarski posao sa modernom IT industrijom, mozda bi trebalo da procita referentnu literaturu u obicnom managementu i project managementu sa remarcima na softver - gotovo u svakoj knjizi ce naleteti na objasnjenja tipa da je sw nesto totalno drugo - pa ne pali toy-city ;)


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 13.03.2006. u 17:59 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.ADSL.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Obavezno iskustvo za i protiv13.03.2006. u 18:02 - pre 220 meseci
Citat:
Stellanova po svom dobro poznatom običaju dolazi da priča o nečemu o čemu nema realnog tržišnog pojma na konto onog što je pročitao u univerzitetskim udžbenicima, koji su pak svetinja. Primjetno je da je u zadnje vrijeme dosta čitao o HR-u, pa sad ovdje priča priče ;)

Stella, jedva čekam prvih pet godina nakon tvoje diplome da pratim kako u praksi funkcionišu ti tvoji postulati menadžerisanja :)


Vrlo veliki doprinos diskusiji mungos, moram da primetim.
Takodje, kontam da si ti neki veliki strucnjak kada mozes sebi da dozvolis komantare da u praksi nije sve kao u teoriji.
Mogao bi i ti da nesto procitas za promenu, i da ja ne citam o tome jer mi je dosadno nego jer se skolujem u tom smeru...
Da podsetim svaka knjiga o menadzmentu i ekonomiji jeste zasnovana pre svega na praksi i istrazivanjima.

Opet Ivane, uopste nekontam sto potenciras software, da te podsetim, nijednom misam spomenuo software-sku industriju, takodje ni sam pokretac teme nije mislio na software-sku industriju.

Zelo bih jos da napomenem da to sto ti pricas nema veze sa onim sto sam ja rekao. Ono sto je moj stav jeste da je bolje zaposljavati manje iskusne ljude od ljudi sa velikim iskustvom koje su stekli radivsi za vise firmi. Kada ovo kazem uzimam kao normalno da firma vec poseduje oderedjeni broj iskusnih ljudi. Znaci imamo firmu sa 100 zaposlenih, 30 je njih sa velikim iskustvom koji ce ga preneti na ovih 70, vremenom ce tih 70 radnika nadogradjivati svoje znanje i postajace isto tako iskusni, u medjuvremenu firma obnavlja kadar, ljudi odlaze u penziju itd. a zaposlajvaju se iskljucivo novi radnici sa malo iskustva ili jos bolje bez iskustva koji opet bivaju poducavani od strane radnika sa velikim iskustvom. Ovim se konstantno obnavlja kadar u firmi plus sto se kod takvih radnika javlja povecan stepen lojalnosti i privrzenosti firmi. Jasnije?

[Ovu poruku je menjao Slobodan Mišković dana 13.03.2006. u 19:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Obavezno iskustvo za i protiv13.03.2006. u 18:57 - pre 220 meseci
Samo što ti novozaposleni radnici nisu lojalni i privrženi firmi (nisu u pitanju psi čuvari) već će je napustiti čim dobiju prvu bolju ponudu od druge firme. Tako će prva firma da troši vreme i novac za obuku radnika koje će neka druga firma da zaposli bez potrebe da troši svoje vreme i resurse za njihovo obučavanje.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Obavezno iskustvo za i protiv13.03.2006. u 19:12 - pre 220 meseci
Citat:

Opet Ivane, uopste nekontam sto potenciras software, da te podsetim, nijednom misam spomenuo software-sku industriju, takodje ni sam pokretac teme nije mislio na software-sku industriju.


Pricam zato sto vidim da postoji nerazumevanje izmedju odredjenih protagonista ove diskusije - ja tebe potpuno kontam, ali samo hocu da uvidis da dosta ljudi ovde dolazi iz jedne specificne industrije u kojoj ova pravila ne vaze ;)

Citat:
Zelo bih jos da napomenem da to sto ti pricas nema veze sa onim sto sam ja rekao. Ono sto je moj stav jeste da je bolje zaposljavati manje iskusne ljude od ljudi sa velikim iskustvom koje su stekli radivsi za vise firmi.


Cek, ali kako mozes da tvrdis ovako nesto generalno? Ovo vazi samo za neke firme, i mislim da sam cak i naveo koje firme mogu sebi da dopuste takav luksuz ;)

Citat:
Kada ovo kazem uzimam kao normalno da firma vec poseduje oderedjeni broj iskusnih ljudi. Znaci imamo firmu sa 100 zaposlenih, 30 je njih sa velikim iskustvom koji ce ga preneti na ovih 70, vremenom ce tih 70 radnika nadogradjivati svoje znanje i postajace isto tako iskusni, u medjuvremenu firma obnavlja kadar, ljudi odlaze u penziju itd. a zaposlajvaju se iskljucivo novi radnici sa malo iskustva ili jos bolje bez iskustva koji opet bivaju poducavani od strane radnika sa velikim iskustvom. Ovim se konstantno obnavlja kadar u firmi plus sto se kod takvih radnika javlja povecan stepen lojalnosti i privrzenosti firmi. Jasnije?


Kao sto sam vec rekao na prosloj strani - ovo vazi za klasican tip "brick & mortar" kompanije koja je :

a) dovoljno velika da ima takve potrebe (kako u budzetu tako i u projektima) ili u nekom odnosu sa drzavom
b) ima dosta commodity procesa za koje im ne trebaju eksperti vec "fizicka snaga" / asistencija
c) nije pritisnuta izuzetnom konkurencijom i pricingom
c) moze da priusti takav trosak

Tipicni primeri ovakvih firmi su recimo Siemens, SAP, velike banke sa velikim support potrebama, i sl...

Ukoliko neki od ovih uslova nije ispunjen, vrlo lako moze da se desi da ces izabrati jaku ekspertsku bazu kao svoj core tim + naravno operacioni i biznis menadzment, a izvesti outsourcing vecine commodity procesa (back-office, CRM, support, FAE ako treba, ...) - ovo je isto podjednako zastupljena vrsta modernog preduzeca - u takvom preduzecu se obicno traze eksperti, a sve ostalo se outsourcuje - takvima retko kad trebaju neiskusni.

Pogotovu danas, u vremenu globalizacije kada moras oboriti cene svojih servisa/proizvoda - vecina odlucuje da vecinu commodity stvari izbaci iz organizacije firme + da dobije besplatno obrazovane eksperte ako je ikako moguce.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

dejankr
Dejan Krsmanovic
JavaEE programer
Beograd

Član broj: 7842
Poruke: 384
*.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Obavezno iskustvo za i protiv13.03.2006. u 19:13 - pre 220 meseci
Citat:
BluesRocker: Samo što ti novozaposleni radnici nisu lojalni i privrženi firmi (nisu u pitanju psi čuvari) već će je napustiti čim dobiju prvu bolju ponudu od druge firme. Tako će prva firma da troši vreme i novac za obuku radnika koje će neka druga firma da zaposli bez potrebe da troši svoje vreme i resurse za njihovo obučavanje.


Ovo jeste tačno. Tokom cele diskusije se provlači kao jedan od argumenta za zapošljavnje ljudi bez iskustva (iako ja jesam pristalica zapošljavanja ovih ljudi), da su ti ljudi lojalniji. Meni se takođe čini da to baš i ne odgovara istini, i da oni nisu ništa manje skoniji napuštanju firme.

Zapošljavanje ljudi bez ili sa malo iskustva posmatram pre svega kao ulaganje firme u svoju budućnost, a ne kao sredstvo za smanjivanje troškova. Tako da firma koja misli da će samom činjenicom što je obučila radnike, da ih i zadrži, grdno greši. Potrebno je sve propratiti odgovarajućom platom. Većina firmi nema resurse za tako nešto, pa zato i ne prima radnike bez iskustva.

Dejan
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Obavezno iskustvo za i protiv13.03.2006. u 19:20 - pre 220 meseci
Citat:

Ovo jeste tačno. Tokom cele diskusije se provlači kao jedan od argumenta za zapošljavnje ljudi bez iskustva (iako ja jesam pristalica zapošljavanja ovih ljudi), da su ti ljudi lojalniji. Meni se takođe čini da to baš i ne odgovara istini, i da oni nisu ništa manje skoniji napuštanju firme.


U principu ljudi ne napustaju firme u zavisnosti od toga koliko su iskusni, vec to rade ako:

a) Nisu zadovoljeni vec pomenuti "higijenski" faktori (plata ispod ocekivanja, odnos sa sefom, uslovi rada)

ili

b) Nemaju dovoljno faktora motivacije (slabi izgledi za napredovanje, neispunjena ocekivanja, premalo odgovornosti, ...)

ili

c) Dobiju ponudu neke druge firme koja je daleko atraktivnija pa i pod uslovima preseljenja i sl...

U nekom razvijenom sistemu je c) manje verovatan osim ako radnik nije spreman da menja profil posla i sl... jer su plate relativno uporedive - a i b su daleko verovatniji. U Srbiji moze da se desi i da do c) dolazi jako cesto zbog neujednacenosi trzista rada.

Poenta je sto je mladog i neiskusnog radnika daleko lakse i jeftnijie drzati motivisanog i zadovoljnog uslovima - tako da firma time ulaze ne puno u stabilnost, a i taj radnik dobija mogucnost napretka.

Odrzavati daleko skuplje i iskusnije ljude je naravno i srazmerno skuplje - faktori motivacije mladog gustera su dobijanje neke pozicije seniora ili cak lidera projekta jednog dana u buducnosti, dok faktori motivacije nekog executive managera nisu bas tako pristupacni i kostaju daleko vise - big toys for the big boys... ili girls ;)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.teol.net.

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: Obavezno iskustvo za i protiv13.03.2006. u 19:51 - pre 220 meseci
Citat:
Slobodan Mišković:
Vrlo veliki doprinos diskusiji mungos, moram da primetim.
Takodje, kontam da si ti neki veliki strucnjak kada mozes sebi da dozvolis komantare da u praksi nije sve kao u teoriji.
Mogao bi i ti da nesto procitas za promenu, i da ja ne citam o tome jer mi je dosadno nego jer se skolujem u tom smeru...
Da podsetim svaka knjiga o menadzmentu i ekonomiji jeste zasnovana pre svega na praksi i istrazivanjima.


Mislim samo da je stvar u tome da ti forsiraš pretjerano manadžement literaturu, nevezano da li je domaća ili strana, uz činjenicu da nekako namjerno izbjegavaš realnu tržišni sliku. Ne razmujem šta ti planiraš sutra kada završiš taj fakultet, da uspiješ tako što ćeš pun entuzijazma i uz pomoć mladih, poletnih, bez iskustva i upravo svršenih studenata naoružan punim špajizom inostrane menadžment literature uspjeti na tržištu?

Što se tiče školovanja, ja sam baš jutros bio na mom drugom času menadžementa u životu (državni fakultet) gdje je profesor punih 45-min u tipičnom srpskom pijačarskom nastupu (meni je došlo da zaplačem) pričao kako je njegova knjiga najbolja na Balkana i kako pored nje moramo da kupimo u paketu još jednu, opet njegovu. Kada mu je ortak što je sjedio samnom pokazao izdanje te njegove knjige iz 2005. i pitao da li može da koristi istu, ovaj ga je presjekao kako je ta knjiga ok, ali nisu tu najnovija proširena sa najnovijim znanjema iz najsavremenijeg američkog menadžementa (i onda ponovo pet puta kako je poslednja korištena literatura za pisanje iste datira iz 2005.) i kako je tu uvrštena najnovija stvar, i onda čovjek reče baš ovako po Vuku da je se ta najvnoija stvar zove - knovlidž menadžment. I takvi mene da uče menadžementu i poslovanju, zajebi... i nakon istog mogu samo da se složim sa Venturinom stavom o Baba seri, koja svakako sa više etike obavlja svoj posao.

Što se tiče mog čitanja, čitam ja itekako, ali iskustva iz tržišne prakse, recimo vidi Fast Company je skoro imao temu broja o HR pa vidi malo šta ljudi pišu tamo http://www.fastcompany.com/magazine/archives.html
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.ADSL.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Obavezno iskustvo za i protiv13.03.2006. u 20:09 - pre 220 meseci
Citat:
Mislim samo da je stvar u tome da ti forsiraš pretjerano manadžement literaturu, nevezano da li je domaća ili strana, uz činjenicu da nekako namjerno izbjegavaš realnu tržišni sliku.


Naravno da forsiram i da strana literatura je upitanju, a razlog zasto je forsiram jeste u tome sto to nisu prazne price vec uglavnom case study koncipirane knjige. Dalje, o kakvoj trzisnoj slici pricas? Na osnovu kog iskustva se ti usudjujes da literaturu koju su pisali strucnjaci i ljudi koji su u ovom poslu vise nego sto ti imas godina zivota, proglasavas za glupost ili za nesto sto nije vazno, sto je nebino i netacno. Na osnovu cega ti govoris ovde o trzisnoj slici?

Citat:
Što se tiče školovanja, ja sam baš jutros bio na mom drugom času menadžementa u životu (državni fakultet) gdje je profesor punih 45-min u tipičnom srpskom pijačarskom nastupu (meni je došlo da zaplačem) pričao kako je njegova knjiga najbolja na Balkana i kako pored nje moramo da kupimo u paketu još jednu, opet njegovu. Kada mu je ortak što je sjedio samnom pokazao izdanje te njegove knjige iz 2005. i pitao da li može da koristi istu, ovaj ga je presjekao kako je ta knjiga ok, ali nisu tu najnovija proširena sa najnovijim znanjema iz najsavremenijeg američkog menadžementa (i onda ponovo pet puta kako je poslednja korištena literatura za pisanje iste datira iz 2005.) i kako je tu uvrštena najnovija stvar, i onda čovjek reče baš ovako po Vuku da je se ta najvnoija stvar zove - knovlidž menadžment. I takvi mene da uče menadžementu i poslovanju, zajebi... i nakon istog mogu samo da se složim sa Venturinom stavom o Baba seri, koja svakako sa više etike obavlja svoj posao.


Cista zamena teza. Da li si profitao neku knjigu o menadzmentu? Ako jesi kazi mi koju, cisto da vidmo na cemu smo.
 
Odgovor na temu

srdjandakic

Član broj: 11297
Poruke: 430
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Obavezno iskustvo za i protiv13.03.2006. u 21:04 - pre 220 meseci
Citat:
BluesRocker: Samo što ti novozaposleni radnici nisu lojalni i privrženi firmi (nisu u pitanju psi čuvari) već će je napustiti čim dobiju prvu bolju ponudu od druge firme.


A zašto bi uopšte bili lojalni i privrženi firmi?
Nije radno mesto pripadnost sekti.

To se i zove tržište rada, jer radnik nudi produktivnost po nekoj ceni, a firma to kupuje.

Nevezano od iskustva treba pre svega da budeš lojalan i prvržen sebi i uzmeš od firme sve što možeš (pare, iskustvo, obrazovanje/sertifikati, kontakte, bonuse od profita, poslovna putovanja...) jer bi trebao da ti bude cilj da ti kupiš BMW jednog dana, a ne samo tvoj boss.
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.teol.net.

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: Obavezno iskustvo za i protiv13.03.2006. u 21:55 - pre 220 meseci
Citat:

Naravno da forsiram i da strana literatura je upitanju, a razlog zasto je forsiram jeste u tome sto to nisu prazne price vec uglavnom case study koncipirane knjige. Dalje, o kakvoj trzisnoj slici pricas? Na osnovu kog iskustva se ti usudjujes da literaturu koju su pisali strucnjaci i ljudi koji su u ovom poslu vise nego sto ti imas godina zivota, proglasavas za glupost ili za nesto sto nije vazno, sto je nebino i netacno. Na osnovu cega ti govoris ovde o trzisnoj slici?


Nisam ja ništa ni loše napisao o tim knjigama i autorima, već sam kritikovao tvoj pristup da glorifikuješ pročitano u tim knjigima namjerno ne uzimajući u vid činjenicu kako stvari funkcionišu na srpskom, a bogme i globalnom tržištu. Konkretno Ivan navao softversku industriju, sa kojom je većina nas ovdje na neki način povezana, u kojoj pravila igre znatno odstupaju od globalnog gledišta.


Citat:

Cista zamena teza. Da li si profitao neku knjigu o menadzmentu? Ako jesi kazi mi koju, cisto da vidmo na cemu smo.


Da se ne izrodi sad priča ko je više sad lektire pročitao, pomenuću dva poslednja naslova koja sam imao priliku da pročitam u poslednje vrijeme:

1. Delivering The Goods by Ogura Masao (Entrepreneurship and Innovation in a Japanese Corporation), 1st english edition published in March 2004

2. Re-Imagine! Business Excellence in a Disruptive Age by Tom Peters, October 2003

 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.ADSL.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Obavezno iskustvo za i protiv13.03.2006. u 22:03 - pre 220 meseci
Citat:
Nisam ja ništa ni loše napisao o tim knjigama i autorima, već sam kritikovao tvoj pristup da glorifikuješ pročitano u tim knjigima namjerno ne uzimajući u vid činjenicu kako stvari funkcionišu na srpskom, a bogme i globalnom tržištu.


Pa naravno da cu da pricam samo o onome sto sam procitao jer smatram da nemam dovoljno iskustva da pricam o stvarima koje se desavaju u praksi.


Citat:
Konkretno Ivan navao softversku industriju, sa kojom je većina nas ovdje na neki način povezana, u kojoj pravila igre znatno odstupaju od globalnog gledišta.


Nikako ta "pravila" nisu drugacija za software-sku industriju, problem je sto svi ovde gledaju na software-sku industriju kao na skup fimi od 5-10 radnika.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Obavezno iskustvo za i protiv13.03.2006. u 22:21 - pre 220 meseci
Citat:
Slobodan Mišković: Nikako ta "pravila" nisu drugacija za software-sku industriju, problem je sto svi ovde gledaju na software-sku industriju kao na skup fimi od 5-10 radnika.

A šta, male firme nisu firme? Njihove plate su šugave? Imaš li predstavu o veličini prosečne firme u Srbiji?

Stellanova, ako si krenuo da učiš za menadžera, imaš dve mogućnosti: Da se od početka trudiš da stvoriš utisak kako si posisao sva znanja ovog sveta i time izgradiš prilično negativan imidž (uveren sam da ti je termin poznat iz literature), ili da, sa druge strane, pažljivo slušaš ljude oko sebe, ne mareći puno koju skraćenicu nose ispred imena. Neretko možeš štošta pametnog čuti i od onih koji se nisu dugo zadržali u obrazovnoj mašineriji, kao što neretko možeš naletati na raznorazne "profesore" poput ovog iz mungosove poruke (dakle: baba-sere, pa šalterske službenice, pa advokati, pa "profesori", pa političari, to je otprilike moralna hijerarhija).

Drugim rečima, moj ti je savet da, kada je npr. reč o zapošljavanju radnika, prvo pitaš "ima li ko od vas iskustva u zapošljavanju", "koga biste pre zaposlili: mladog ili iskusnog", pa onda kažeš šta kažu knjige, onda zajedno vidimo da li se to uklapa i ako ne zašto ne itd itd, umesto da odmah kreneš sa soljenjem. A ti kako hoćeš...

E, da, a ako se školuješ za "profesora", bojim se da si ušao u pogrešan amfiteatar.

I, da, još ovo:

Citat:
Jos jedna stvar, razlog zasto za programera treba par godina da bi se obucio nije u tome sto je to neki ultra mega giga visoko intelektulani posao vec zato sto nepostoje institucije za adekvatno obrazovanje istih.


Reci mi molim te, koliko to, po tvojoj proceni, treba vremena za obučavanje jednog programera? To što programiranje nije visokointelektualni posao, ne znači da se može naučiti preko noći. Ne znam da li si primetio, ali ni npr. neurohirurgija nije visokointelektualni posao.

[Ovu poruku je menjao jablan dana 13.03.2006. u 23:33 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Obavezno iskustvo za i protiv13.03.2006. u 22:22 - pre 220 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic
Nikako ta "pravila" nisu drugacija za software-sku industriju, problem je sto svi ovde gledaju na software-sku industriju kao na skup fimi od 5-10 radnika.


HR pravila i te kako jesu razlicita za sw. industriju jer ima previse razlicitih skillsetova prema potrebama i naci odgovarajuceg sw. inzenjera je mnogo teze nego naci diplomiranog ekonomistu koji ce da ti radi accounting npr...

Razmisli malo zasto postoje ili su postojali svi silni USA H1-B, Deutschland IT-greencard i slicni programi - sto nisu otisli na svoje univerzitete i pokupili klince da rade ;)

U principu i velika softverska firma moze da outsourcuje sve svoje commodity procese i da drzi samo iskusan kadar - ukoliko je to isplativije, a u mnogim slucajevima jeste.

U mnogim, pak, nije - i tu Stellina teorija ima prakticnu potvrdu, ali je neophodno naglasiti da su takve firme specificne i vrlo "klasicne" - i, moram primetiti, takvih je naglom globalizacijom, sve manje na mapi.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 13.03.2006. u 23:23 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.ADSL.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Obavezno iskustvo za i protiv13.03.2006. u 22:33 - pre 220 meseci
Citat:
A šta, male firme nisu firme? Njihove plate su šugave? Imaš li predstavu o veličini prosečne firme u Srbiji?


Khm, totalno si promasio poentu onoga sto sam rekao. Mozda imas neke predrasude...
Elem, to sam rekao jer smo se slozili da ono sto ja zastupam jeste uglavnom primenjivo u velikim kompanijama koje imaju resurse za to zato sam i spomenuo 5-10 radnika i male software-ske kompanije jer kod njih to nije primenjivo.

Citat:
Stellanova, ako si krenuo da učiš za menadžera, imaš dve mogućnosti: Da se od početka trudiš da stvoriš utisak kako si posisao sva znanja ovog sveta i time izgradiš prilično negativan imidž (uveren sam da ti je termin poznat iz literature), ili da, sa druge strane, pažljivo slušaš ljude oko sebe, ne mareći puno koju skraćenicu nose ispred imena.


Vidis, upravo je to poenta, da slusas. Znaci to sto sam ja na fakultetu jos uvek, ne treba da me diskredituje kao sagovorinika pogotovo od osoba koje nisu isti zavrsili. Takodje razlog zasto za primere navodim znanje iz strucne literature jesam objasnio nekoliko postova iznad, vrati se pa procitaj ako nisi.

Citat:

Neretko možeš štošta pametnog čuti i od onih koji se nisu dugo zadržali u obrazovnoj mašineriji, kao što neretko možeš naletati na raznorazne "profesore" poput ovog iz mungosove poruke (dakle: baba-sere, pa šalterske službenice, pa advokati, pa "profesori", pa političari, to je otprilike moralna hijerarhija).


Nigde ja to nisam porekao samo za protiv misljenje zelim da znam na cemu je ono utemeljeno.

Citat:
Drugim rečima, moj ti je savet da, kada je npr. reč o zapošljavanju radnika, prvo pitaš "ima li ko od vas iskustva u zapošljavanju", "koga biste pre zaposlili: mladog ili iskusnog", pa onda kažeš šta kažu knjige, onda zajedno vidimo da li se to uklapa i ako ne zašto ne itd itd, umesto da odmah kreneš sa soljenjem. A ti kako hoćeš...


Ovo necu da komentarisem jer upravo ti nisi izneo nijedan argument za diskusiju, ja sam svoje izneo a oni su sadrzani u strucnoj literaturi, znaci ako se ne slazes sa njim treba da kazes zasto se ne slazes i sta ti daje za pravo da budes siguran da je to sto sam ja izneo ne tacno (iskustvo, obrazovanje, radine rada negde ...itd.)

Citat:
Reci mi molim te, koliko to, po tvojoj proceni, treba vremena za obučavanje jednog programera? To što programiranje nije visokointelektualni posao, ne znači da se može naučiti preko noći. Ne znam da li si primetio, ali ni npr. neurohirurgija nije visokointelektualni posao.


Jako glupo poredjenje, reci mi molim te koji fakultet obucava programere? Programerski?
Da li postoji validna obrazovna institucija kod nas koja se bavi obucavanjem za programere?
Za neurohirurgiju je to ako se ne varam medicinski fakultet. Cak imas i specijalizaciju za to.
Jos nisam cuo da postoji specijalizacija za C++ ili FORTRAN....

[Ovu poruku je menjao Slobodan Mišković dana 13.03.2006. u 23:36 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Obavezno iskustvo za i protiv13.03.2006. u 22:46 - pre 220 meseci
Citat:

Jako glupo poredjenje, reci mi molim te koji fakultet obucava programere? Programerski?
Da li postoji validna obrazovna institucija kod nas koja se bavi obucavanjem za programere?
Za neurohirurgiju je to ako se ne varam medicinski fakultet. Cak imas i specijalizaciju za to.
Jos nisam cuo da postoji specijalizacija za C++ ili FORTRAN....


Odgovarajuce obrazovanje softverskog inzenjera pruza nekoliko 4-godisnjih visokoskolskih ustanova u Srbiji, pa je cak i posle toga za nazivanje nekoga "dovoljno iskusnim" potrebno 2-3 godine prakticnog iskustva, sto se eventualno moze skratiti dobrim internship-om kakav naravno ne postoji u Srbiji.

Dakle mi ovde pricamo o 4-6 godina permanentnog kombinovanog obrazovanja i radnog iskustva, sto uopste nije malo.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Obavezno iskustvo za i protiv14.03.2006. u 12:54 - pre 220 meseci
Citat:
Slobodan Mišković: Jos nisam cuo da postoji specijalizacija za C++ ili FORTRAN....

Ne, ali postoji specijalizacija (ne uvek formalna, ali to savršeno nije bitno) za npr. embedded sisteme, za razvoj operativnih sistema, razvoj kompajlera i parsera, razvoj bankarskih aplikacija, razvoj AV kodeka ;) itd itd. A sve to, kao što Ivan reče, ume da potraje.
Citat:
Vidis, upravo je to poenta, da slusas. Znaci to sto sam ja na fakultetu jos uvek, ne treba da me diskredituje kao sagovorinika pogotovo od osoba koje nisu isti zavrsili.

Ne diskredituje te to što si još uvek na fakultetu, već što se prema tom fakultetu odnosiš dogmatski - ne ostavljaš mogućnost da 1) nešto napisano u tim knjigama nije tačno 2) nešto napisano u tim knjigama nisi savršeno razumeo 3) sve napisano u tim knjigama jeste pravilo, ali neko je u svom iskustvu naišao na izuzetak. Takođe te unekoliko diskredituju hronične pravopisne greške - čoveku koji puno čita to se obično ne događa.

Inače, što se tiče lojalnosti mladog kadra i vezivanja za prvu firmu: na svom prvom poslu zadržao sam se 3 meseca, na drugom godinu dana, na trećem evo već 3 godine. Ne kažem da je to pravilo, već samo dovodim u pitanje ono što ti iznosiš kao Božju Reč.
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.teol.net.

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: Obavezno iskustvo za i protiv14.03.2006. u 18:41 - pre 220 meseci
Citat:
Slobodan Mišković:
Pa naravno da cu da pricam samo o onome sto sam procitao jer smatram da nemam dovoljno iskustva da pricam o stvarima koje se desavaju u praksi.


Dragi Stellanova,

Javljam ti se povodom mog konkretnog problema i interesuje me kao bi moderni pristup u menadžmentu rješio isti. Naime, poslednje četiri godine života sam posvetio proučavanju seduction managamenta, to jeste literature o zavođenju ženskog roda i interesuje me zašto i dalje bježe od mene kao đavo od krsta. Što više čitam i isprobavam startne linije, mjenjam imidž, unapređujem body language i vježbam "priču" ispred ogledala, stvari postaju gore. Išao sam i na seminare kako kod nekih uvaženih domaćih teoretičara i kafanskih predavača ove nauke, a prisustvovao sam i predavanjima nekih stručnjaka našeg porjekla koji su karijeru zasnovali u inostranstvu. Takođe na praksi u jednoj ovdašnjoj firmi, moj mentor mi je u pokazivao i konkretne praktične case studies, ali i dalje ne mogu da smuvam moju slatku komšinicu. Postajem očajan.

p.s. rođen sam u znaku škorpije, a moja voljena osoba je rođena u znaku lava.

unaprijed zahvalan,
Mungos, BL
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.ADSL.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Obavezno iskustvo za i protiv14.03.2006. u 20:35 - pre 220 meseci
Citat:
Dragi Stellanova,

Javljam ti se povodom mog konkretnog problema i interesuje me kao bi moderni pristup u menadžmentu rješio isti. Naime, poslednje četiri godine života sam posvetio proučavanju seduction managamenta, to jeste literature o zavođenju ženskog roda i interesuje me zašto i dalje bježe od mene kao đavo od krsta. Što više čitam i isprobavam startne linije, mjenjam imidž, unapređujem body language i vježbam "priču" ispred ogledala, stvari postaju gore. Išao sam i na seminare kako kod nekih uvaženih domaćih teoretičara i kafanskih predavača ove nauke, a prisustvovao sam i predavanjima nekih stručnjaka našeg porjekla koji su karijeru zasnovali u inostranstvu. Takođe na praksi u jednoj ovdašnjoj firmi, moj mentor mi je u pokazivao i konkretne praktične case studies, ali i dalje ne mogu da smuvam moju slatku komšinicu. Postajem očajan.

p.s. rođen sam u znaku škorpije, a moja voljena osoba je rođena u znaku lava.

unaprijed zahvalan,
Mungos, BL


Mungos, evo resenja, plasticni hirurg.

Citat:
Ne diskredituje te to što si još uvek na fakultetu, već što se prema tom fakultetu odnosiš dogmatski - ne ostavljaš mogućnost da 1) nešto napisano u tim knjigama nije tačno 2) nešto napisano u tim knjigama nisi savršeno razumeo 3) sve napisano u tim knjigama jeste pravilo, ali neko je u svom iskustvu naišao na izuzetak. Takođe te unekoliko diskredituju hronične pravopisne greške - čoveku koji puno čita to se obično ne događa.


Mozda ti to shvatas kao dogmu ali to je tako.

1.)Ti uporno pricas napamet, kazes nesto u tim knjigama nije tacno, ja te pitam , sta nije tacno, zasto mislis da nije tacno i koje pokrice imas za to misljenje. Mnogo li je?

2.)Savrseno sam razumeo, problem je sto ti izgleda nisi razumeo, ali to je normalno, ti knjige nisi ni procitao.

3.)Ko je naisao na izuzeta, o kom iskustvu pricamo i kakav je izuzetak? Kada na ovo budes mogao kontreno da odgovoris mozemo nastaviti diskusiju.

Sto se tice pravopisa, mislim da je savrseno ne bitan u ovoj diskusiji jer si ocigledno razumeo moje poruke, ili mozda nisi? Ako je u pitanju ovo drugo rado cu ti protumaciti svaku rec koju nisi uspeo da razumes usled pravopisne greske. Takodje ako te interesuje one su posledice brzine kucanja... Toliko.
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.teol.net.

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: Obavezno iskustvo za i protiv14.03.2006. u 22:00 - pre 220 meseci
Citat:

Mungos, evo resenja, plasticni hirurg.


Ako mi vjeruješ, znao sam da ćeš tako da odgovoriš ;)

Pristup problematici koji u prvi plan stavlja estetsko-površinske detalje i popratnu šminku (nauka oko pisanja biznis plana, trendy američke skraćenice i poslovne titule, najnoviji trendovi u literaturi, fancy osoblje i prostorije... ;)

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Obavezno iskustvo za i protiv

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 21332 | Odgovora: 105 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.