Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Loš signal u idealnim uvjetima

[es] :: Wireless :: Loš signal u idealnim uvjetima

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6496 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Loš signal u idealnim uvjetima09.03.2006. u 08:49 - pre 221 meseci
Bas naprotiv, dobit antene se ostvaruje samo, i iskljucivo, suzavanjem ugla zracenja, odnosno koncentrisanjem radio energije na uzi prostor.

To je slucaj i sa omni. Omni od 2 dB i omni od 12dB nemaju isti ugao zracenja, samo sto se smanjenje tog ugla postize u vertikalnoj, a ne horizontalnoj ravni.

Evo, recimo, uporedi ove dve omni antene:

HyperGain® HGV-2404U, 4dB, omni
http://www.hyperlinktech.com/web/hgv-2404u.php

Hoizontalni ugao zracenja: 360°
Vertikalni ugao zracenja: 50°

Dijagrami zracenja:



HyperGain® HG2415U-PRO, 15 dB, omni
http://www.hyperlinktech.com/web/hg2415u_pro.php

Hoizontalni ugao zracenja: 360°
Vertikalni ugao zracenja: 8°

Dijagrami zracenja:



Funkcija omni antene je da pokrije prostor 360 stpeni horizontalno oko sebe i tu se ne sme praviti usteda, ali zato vertikalni plan za njenu funkciju nije bitan (ili, bolje je reci, manje je bitan) te se tu moze stedeti i uskljuciti dobar deo prostora koji nema potrebe pokrivati radio signalom. Suzavanjem zracenja po vertikalnoj ravni, koncentrise se vise energije u prostor u horizontalnoj ravni i time ostvaruje veca dobit antene.

Ako antena pokriva klijente u uzem prsotoru onda se ne korsite omni nego sektorske antene koje imaju suzen ugao zracenja i u horiznotalnoj ravni ali ne previse, jer i dalej treba da pokriju veci prostor. Zbog toga i postoje konstrukcije antena koje pokrivaju 160, 120, 90, 60 stepeni po horizontalnoj ravni. Na ovaj nacin se radi energija moze skoncentrisati bas na onaj prsotor koji antna treba da pokrije i ne rasipa se okolo.

Kad su klijentske antene u pitanju one su jos vise usmere i po vertikalnoj i po horizontalnoj ravni, zato sto je njihova namena drugacija: one trebaju da usmere signal u tacno jednu poznatu tacku. Zato su popularne antene Grid 24db, jer imaju ugao zracenja i horizontalnog i vertikalnog oko 8°, koncentrisu radio energiju u vrlo uzan prostor i time obebedjuju ne samo dobar prijemni i predajni signal, nego i maksimalno smanjenje prijema ali i stvaranja smetnji van tog prostora.

Evo kakvo izgleda dijagram zracenja HG2424G (24 dB, direkciona):
http://www.hyperlinktech.com/web/hg2424g.php




E sad, iz svega ovoga se moze zakljuciti da se za klijente NIKAKO ne koriste omni antene, pa u dobroj meri cak ni sektorske. Otkud tebi ideja da u ovoj temi uopste pominjes omni, ne znam, kad mi sve vreme pricamo samo o usmerenim antenama.

Ja sam sad ovo malo sire objasnio posto se ljudi vrlo cesto zbunjuju upravo oko ovog pitanja, tako da iskoristim priliku da to pojasnim, kako bi smo znali o cemu pricamo.

Sve je to u cilju da se shvati da antena ne pojacava signal, nego ga koncentrise na manji prostor i tako postize vecu efikasnost, odnosno dobit. Ne postoji nacin da se postigne veca dobit antene ako se ne smanji njen ugao zracenja, a za najbolje rezultate, antene treba koristiti namenski.

[Ovu poruku je menjao broker dana 09.03.2006. u 10:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
62.108.124.*



+5 Profil

icon Re: Loš signal u idealnim uvjetima09.03.2006. u 10:59 - pre 221 meseci
Pa, ko je terao ljude da koriste OMNI. Nemoj mi stavljati u usta ono sto nisam rekao! Ako ti nije jasno (a verujem da jeste) ja sam hteo reci da ne treba jaca antena od 17dB nego antena sa uzim snopom zracenja. Nigde nisam naveo koja antena. Verovatno ces sada pokusati da me ubedis da ne postoje dve razlicite antene istog dobitka (dB) sa razlicitom sirinom snopa zracenja (ili da omnicu treba postavljati horinzontalno). Ovo je inace moj zadnji komentar na ovu temu jer vidim da ovome nema kraja. Pomozite coveku ako mozete, samo ga nemojte terati da stavlja tanjir za takva rastojanja.
Pozdrav svima.
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Loš signal u idealnim uvjetima

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6496 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.