Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Cenzura na srpskom delu Mreze ?

[es] :: Advocacy :: Cenzura na srpskom delu Mreze ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8193 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.matf.bg.ac.yu

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Cenzura na srpskom delu Mreze ?26.11.2002. u 11:36 - pre 260 meseci
Meni je cilj bio da istaknem jedno: sve može biti posmatrano kao uvreda, bez obzira na to što je *istina*.

Uzmi primer fotografisanja jednog tima u kojem ima 5 beleca i 5 crnaca.

Poređajmo ih tako da su sa desne strane belci, a sa leve crnci. I eto ti ,,kantonizacije'', razdvajanja na rasnoj osnovi itd.

Poređajmo ih prema visini. Sada nema nikakve kantonizacije, bez obzira na to što su i visina i boja kože najviše uslovljeni genetičkim predispozicijama.

Znači, svako će biti uvređen nekom izjavom, a kod nas rasne podele nisu toliko izražene (ili u prevodu: ,,ne postoji neutralna izjava'')

Prema tome, ne zabranjujmo ništa, jer time samo stvaramo prostor za brojne sudske tužbe. (kada neko nizak pročita da visoki bolje zakucavaju, moraće da tuži autora teksta)

Ivane: Mislim da nam Finci i nisu toliko blizu sada (geografski), pa čak ni Austrija. Međutim, Mađari (Magyar), i Šiptari jesu. Pre svega mi objasni naziv za Mađare (pošto se ne slažeš sa ,,Šiptari''), a zatim pređi na Fince.

I ko je rekao da u nazivima naroda mora postojati doslednost?

Pozdrav


Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beotel.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Cenzura na srpskom delu Mreze ?26.11.2002. u 11:49 - pre 260 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Postoji jos dosta slucaja u svetu da se neka odredjena rec ustali kao pezorativ - uzmi "forbidden american english" npr, i videces da recimo pezorativ za ruse u USA moze biti ako ih zoves "boris" itd :)


Ne zove se svaki Rus ,,Boris'', a svaki crnac je ,,Crn'' (u određenoj meri; ne verujem da bi išta manje shvatili izraz ,,taman'' kao uvredu)


Citat:

Da mene neko ko je druge rase nazove "belim govnetom" ja bih to shvatio vrlo rasisticki, a cenim da bi tako i ti razmisljao, ne?


Naravno da bih shvatio to rasistički, ali ne ,,belim'' kao uvredu, već bih se uvredio zbog ,,govneta''. Ja se slažem da sam belac, i stoga me to ne može povrediti. Da mi neko kaže da sam crnac, e tada bih već imao razloga da se uvredim.

Uvrede se tradicionalno izvode davanjem lažnih karakteristika nekome: ,,kučkin sine'', ,,đubre'', ,,debilu'' itd. Nisam čuo da se neko uvredio zato što mu je rečeno ,,čoveče''.

Sličan problem kao i sa muškarcima i ženama. ,,Prava si žena'' se povremeno koristi kao uvreda, dok je ,,pravi si muškarac'' svojevrstan kompliment (na način kako se koristi). Psihološko gledište ,,ugnjetavane'' strane.

I opet, zbog svega toga, protiv svake cenzure!

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Cenzura na srpskom delu Mreze ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8193 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.