Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

DELPHI- "MaskEdit" u DBGrid-u ?

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: DELPHI- "MaskEdit" u DBGrid-u ?

[ Pregleda: 3728 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pravi trenutak

Član broj: 56252
Poruke: 13
*.sabotronic.co.yu.



Profil

icon DELPHI- "MaskEdit" u DBGrid-u ?26.02.2006. u 13:38 - pre 221 meseci
Problem se sastoji u sledećem :

Neka ima ADOTable1 povezana sa ACCESS-om
ADOConnecton1
DBGrid1
DataSource1
MaskEdit1


Neka su u tabeli samo 2 polja:
id-Autonumber
registracija-String

Želim da, kada pristupim polju u DBGrid-u, na to mesto privremeno se pojavi "iscrtano" MaskEdit (trebalo bi da može da se odradi događajem "onDrawColumnCell" mislim...), da se unosi npr. registracija auta, ako korisnik gresi u unosu, da mu izlazi poruka na ekranu da "treba uneti registraciju oblika '...'"
Posle zadnjeg ispravnog popunjenog polja sa tastature, ili pritiskom na TAB ili ENTER, da nestane EditMask iz aktuelnog polja, da pređe na sledeće, a da se pravilan podatak upise u polje bez onih '_' crtica (ako ima 'neobaveznih' polja) i tako da se spreči generisanje grešaka i izuzetaka...

'Fala unapred dobri ljudi !!!

Imace se, moci ce se . . .
 
Odgovor na temu

chips
Blazin Srdjan

Član broj: 14803
Poruke: 342
*.newbenet.co.yu.



Profil

icon Re: DELPHI- "MaskEdit" u DBGrid-u ?27.02.2006. u 00:22 - pre 221 meseci
Nisam siguran da sam te bas najbolje razumeo i nemam sada delphi ispred sebe ali mozda ti bas ovo treba:

Na ikonicu table (koja se pregleda i edituje tvojom DBGrid) desni klik-fields edit ili add fields (nesecam se bas tacno) i dodas polja koja ti trebaju zatim stanes na to polje i F11 Pa u odeljku za osobine tog polja nadjes MASKEDIT i zadas masku kakva ti treba za to polje. Trebalo bi da kada kliknes u celiju DBGrida da ti se pojavi maska. Ako neradi napisi pa cu iz WIN-a tacno da ti opisem postupak.





linuxijanac
Sto puta sam ti SRPSKI rekao:
ono što jednom crack-uješ,
ne možeš više da patch-uješ!
 
Odgovor na temu

pravi trenutak

Član broj: 56252
Poruke: 13
*.sabotronic.co.yu.



Profil

icon Re: DELPHI- "MaskEdit" u DBGrid-u ?27.02.2006. u 14:10 - pre 221 meseci
Mislim da nema ta opcija, na način na koji si napisao

No, ideja je da se problem reši na sličan način na koji je rešen problem boolean polja u primeru
[url]http://delphi.about.com/od/usedbvcl/l/aa082003a.htm[/url]
Kada se "privremeno iscrtava" checkbox...

ali dobrodošao je i bilo koji drugi način rešavanja "kontrolisanog unosa" u polje tipa String ili Integer...

Pa i rešenje sa izuzecima bi bilo ok, ali sam čitao da je bolje raditi sa edit mask... (imam iskustvo sa ACCESS-om, ali sam u Delphiju relativno nov...)

Mislim da je rešavanje problema sa maskom za unos "elegantnije" ....

// hmmm...


Imace se, moci ce se . . .
 
Odgovor na temu

pravi trenutak

Član broj: 56252
Poruke: 13
*.sabotronic.co.yu.



Profil

icon Re: DELPHI- "MaskEdit" u DBGrid-u ?27.02.2006. u 14:13 - pre 221 meseci
Mislim da nema ta opcija, na način na koji si napisao

No, ideja je da se problem reši na sličan način na koji je rešen problem boolean polja u primeru
http://delphi.about.com/od/usedbvcl/l/aa082003a.htm
Kada se "privremeno iscrtava" checkbox...

ali dobrodošao je i bilo koji drugi način rešavanja "kontrolisanog unosa" u polje tipa String ili Integer...

Pa i rešenje sa izuzecima bi bilo ok, ali sam čitao da je bolje raditi sa edit mask... (imam iskustvo sa ACCESS-om, ali sam u Delphiju relativno nov...)

Mislim da je rešavanje problema sa maskom za unos "elegantnije" ....

// hmmm...


Imace se, moci ce se . . .
 
Odgovor na temu

Trodmi

Član broj: 58036
Poruke: 193
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Re: DELPHI- "MaskEdit" u DBGrid-u ?27.02.2006. u 22:31 - pre 221 meseci
Ovaj nacin unosa podataka "sucks big time". Maskedit takodjesucks big time jer je to diletantski pristup resavanju problema (na stranu to sto je jako nepouzdan). Praksa je da se podaci unose/menjaju na novoj formi i da se logicka kontrola obavlja softverski i izda poruka ako nesto nije u redu.
 
Odgovor na temu

chips
Blazin Srdjan

Član broj: 14803
Poruke: 342
*.newbenet.co.yu.



Profil

icon Re: DELPHI- "MaskEdit" u DBGrid-u ?27.02.2006. u 23:13 - pre 221 meseci
Ja bih samo da odbranim svoju praksu (teoriju):

Table1 ikonica na nekoj formi za unos. U object inspector-u vezan za neku stvarnu tablu u bazi. Desni click na tablu (na formi)-> Fields Editor (click)-> Pa se pojavi Windowsic koji se zove Form1.Table1. Pa u njega desni click Add Fields PA OK i dodas polja koja ti trebaju (DODAS SVE U OSTALOM). pa sad u tom prozorcicu kliknes na polje za koje hoces da napravis masku. U object inspector-u se pojavljuju podesavanja za to polje. Na opciji Editformat i DisplayFormat odredjujes masku za unos i ona koje ce da se pojavljuje posle unoza u to polje(n.p. ###,###,##0.00 za lovu).

A pravljenje izuzetka nikad nije na odmet. Samo moramo i korisniku po nekad napraviti masku da znaju obicni ljudi sta hocemo da tu upisu.

Naravno Table1,Form1 su kod tebe neke TableXY i formeXY.

Nadam se da sam sada bio jasan.





linuxijanac


[Ovu poruku je menjao chips dana 28.02.2006. u 00:18 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao chips dana 28.02.2006. u 00:18 GMT+1]
Sto puta sam ti SRPSKI rekao:
ono što jednom crack-uješ,
ne možeš više da patch-uješ!
 
Odgovor na temu

pravi trenutak

Član broj: 56252
Poruke: 13
*.sabotronic.co.yu.



Profil

icon Re: DELPHI- "MaskEdit" u DBGrid-u ?01.03.2006. u 16:04 - pre 221 meseci
@chips

Ovako kako si objasnio - RADI /skoro kako sam zamislio / ...

e sad:

1) kada je u pitanju polje za broj, i kada unesem EditFormat "99" - dakle dva neobavezna broja - i kada pri unosu unesem vrednost za prvi broj npr "3_" generise se izuzetak. Kada unesem "_3" dakle strelicom predjem na drugo polje, i tu unesem broj, onda je OK... E sad, ima li nacina da se npr, ako se unese "3_" da to bude broj 3, a ne dvocifreni broj kome fali druga cifra (-pa se zato javlja izuzetak), tj. kako da se poravna zdesna?

2) kod Stringa za EditMask npr "(000)009-009" NE JAVLjA gresku kada se na obavezna polja NE unese broj...
Kontam da treba koristiti OnValidate . Kako ?


'Fala za trud...
Imace se, moci ce se . . .
 
Odgovor na temu

chips
Blazin Srdjan

Član broj: 14803
Poruke: 342
*.newbenet.co.yu.



Profil

icon Re: DELPHI- "MaskEdit" u DBGrid-u ?02.03.2006. u 16:10 - pre 221 meseci
Sta ti znaci ovo @chips? Da li treba da se uvredim? :-(

Ne vidim razlog zasto za masku koristis 99 kada mozes i ##. ovakva maska ## ce ti primati jedau ili dve cifre bilo koje i nece ti pravirti problema. Vise od dve cifre ne moze a manje od jedne isto ne moze. Polje u bazi moze da bude celobroj ili karakter odnosno string. Maska nece dozvoljavati unos nicega sto nije broj. Ako stavis 99 tada zahtevas unos dvocifren pa za tvoju trojku moras da uneses recimo 03 a ne samo 3. Cini mi se da ovako nece da prihvati prazan unos znaci da si obavezan da uneses broj. A ako stavis 00 tada ce maska sama upisivati 0 na mestu na kome nije zadata cifra.

Poravnavanje po desnoj strani imas isto u Object inspectoru za taj fields (dodjes do njega na nacin kako sam vec opisao u predhodnom post-u) negde pri vrhu. Neznam tacno kako se zove .Algin ili tako nesto pregledaj malo.

Ako ti nisam pomogao opisi mi tacno polje u tabeli u kojoj upisujes broj. Dali je celobroj, string ili vec nesto drugo posto neradim sa ACCESS-om. Cini mi se da kada je polje string (odnosno u PARADOX-u ALPHA) tada cursor za upis sam stane uz desnu ivicu.



linuxijanac

[Ovu poruku je menjao chips dana 02.03.2006. u 17:19 GMT+1]
Sto puta sam ti SRPSKI rekao:
ono što jednom crack-uješ,
ne možeš više da patch-uješ!
 
Odgovor na temu

pravi trenutak

Član broj: 56252
Poruke: 13
*.sabotronic.co.yu.



Profil

icon Re: DELPHI- "MaskEdit" u DBGrid-u ?13.03.2006. u 20:14 - pre 220 meseci
Sorry, ako si tako shvatio...
Nije trebala da bude uvreda
// pa ti si se jedino potrudio da odgovoris...


Citat:
chips: A ako stavis 00 tada ce maska sama upisivati 0 na mestu na kome nije zadata cifra.


koliko ja znam, a isprobao sam,

"00" - znaci da trebalo bi da se unese dva obavezna broja, a ne da "maska sama upisuje 0" ..

"99" - dva neobavezna broja
"##" - dva broja a moze i "+" i "-"...
- ipak pravi problem... -kada se ukuca "3_" na ovu masku...

// U ACCESSU je ovo mnogo jednostavnije reseno...

radi ako otkucam "03", pa je to broj "3"...


E sad, Kako da uhvatim izuzetak, kada korisnik ukuca "3_" umesto "03" ?
Imace se, moci ce se . . .
 
Odgovor na temu

chips
Blazin Srdjan

Član broj: 14803
Poruke: 342
*.newbenet.co.yu.



Profil

icon Re: DELPHI- "MaskEdit" u DBGrid-u ?16.03.2006. u 23:20 - pre 220 meseci
Napisi mi samo tip polja u bazi gde hoces da upises to 3_.

Kada sam rekao da koristis ## mislio sam na to da sama maska nedozvoljava unos bilo ceka osim broja, a da u bazi-polje u tabeli u kojoj se upisuje 3_ bude string-access ili alpha-paradox. Takvo polje ce ti dozvoliti upis i 3_ i 03 i _3 (naravno crtica se nece videti). Kada budes pozivao podatak konvertujes ga StrToInt i opet baratas sa brojevima. Nevidim zasto moras bas da upises broj. Dovoljno je da korisnik ne moze da upise u masku nista sem cifre, a baza neka to shvati kao string.
Ima i neka fora kada u masci stavljas na pocetak ! ili ? ne znam tacno kako to radi.Probaj.

Slicna tema, a ima i nesto o izuzecima je na ovom forumu blizu tvoje: http://www.elitesecurity.org/t...kedit-sa-pretvaranjem-strtoint


POZDRAV

[Ovu poruku je menjao chips dana 17.03.2006. u 00:37 GMT+1]
Sto puta sam ti SRPSKI rekao:
ono što jednom crack-uješ,
ne možeš više da patch-uješ!
 
Odgovor na temu

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: DELPHI- "MaskEdit" u DBGrid-u ?

[ Pregleda: 3728 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.