Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

problem sa instaliranim suse 10.0

[es] :: Linux :: problem sa instaliranim suse 10.0

[ Pregleda: 2285 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cure126
Srbija, Uzice

Član broj: 67027
Poruke: 227
*.vdial.verat.net.



+2 Profil

icon problem sa instaliranim suse 10.014.02.2006. u 18:37 - pre 220 meseci
Ovako, pocetnik sam sa linuxom, ili tacnije nisam jos ni poceo. Nabavio sam instalaciju SuSE 10.0 linux-a na 5 cd-ova a pre toga sam malo pogledao ovde na forumu i inace kako se to radi i sve i uzeh da instaliram linux. Na pc-u mi je jos win xp. Kakve ljudi probleme imaju pri instalaciji, ja sam jos bio odlican, sve je teklo kao po loju do samog kraja, pa i kraj. Cak mi je lepo i odradio da imam i dalje windows i nije ga ni pipnuo i pita me na pocetku koji cu os i sve. Ali... kad izaberem linux i ucita sve drajvere (onaj deo kada ima cetri ikonice, pa ih boji od dole na gore pa kad oboji i onu zadnju na kojoj je ceo pc) onda mi se dalje veza sa monitorom gubi i pokazuje onu poruku "out of range" ko kad se izvadi kabal iz graficke. A inace graficku mi je tacno prepoznao, u pitanju je GeForce 4 MX 440 64MB, a i monitor je prepoznao da je samsung i odredio finu rezoluciju 1024x768 valjda, i boje na 24bit. Nigde nije prijavio neki problem. A na repair posle kaze da ima problema sa neka dva paketa u pitanju je neki "suse release" i "postfix". I jos, citah kako ljudi objasnjavahu da se naprave particije za linux i kako ih on sam priprema (ja sam za njega spremio pre koju ce da shrinkuje i ostavio njemu da uzme koliko mu treba), ali PMagic meni kaze da je on uzeo samo dve, od kojih je jedna swap (2 x moj RAM sto je ok) i jedna je na kojoj je linux i ona je 3.529,9MB i do kraja je popunjena, ostalo su vindovsove. Jel tu mozda nesto fali? Meni se cini da fali.

Molim za pomoc.

PS resen sam da dam sansu linuxu. :)
rs.ceevee.com/nenad.curcic
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: problem sa instaliranim suse 10.014.02.2006. u 19:54 - pre 220 meseci
Ne mora da bude malo, sve zavisi šta si instalirao. Trebalo je da odvojiš desetak GB. Što se rezolucije tiče, meni se redovno dešavalo da mi Suse loše prepozna Samsung monitor pa umesto 757nf on prijavi nešto tipa v4 ili tako nekako i podesi rezouciju koju ovaj ne može da pokaže. Prvi put sam sve reinstalirao a kasnije malo naučio pa ako zaboravim da podesim kod instalacije, posle ga startujem u nekakvoj konzolnoj varijanti i pokrenem sax2. Tu podesim monitor na mislim 750df ili šta već ima da je približno i onda bude sve OK.

Ja mu godinama dajem šanse, već im ni broja ne znam.
 
Odgovor na temu

cure126
Srbija, Uzice

Član broj: 67027
Poruke: 227
*.vdial.verat.net.



+2 Profil

icon Re: problem sa instaliranim suse 10.014.02.2006. u 21:26 - pre 220 meseci
Fala, pomoglo je. Mislim, nisam ni gledao bas koji je tip monitora izabrao, ali sad sam i ja podesio na najblizi i to je urodilo plodom. I meni je izabrao nesto s4 ili tako nesto, veze nema. E ali posto sam ga ponovo i ja instalirao (reinstalirao) onda sam odredio da moze da iskoristi celu tu windows particiju od oko 7gb i sad je to i iskoristio, ali opet u Pmagic-u pise da je cela iskoriscena. (malopre je bilo 3 gb potpuno, sad 5gb, ali opet potpuno puna) Jel to tako treba?
rs.ceevee.com/nenad.curcic
 
Odgovor na temu

cure126
Srbija, Uzice

Član broj: 67027
Poruke: 227
*.vdial.verat.net.



+2 Profil

icon Re: problem sa instaliranim suse 10.014.02.2006. u 21:28 - pre 220 meseci
I znas sta je jos jako? :) Sto vidi potpuno windowsove particije (ntfs) i sve i ako su rekli da je to problem. Ne znam samo dal jos moze da snima na njih i to...

Izgleda mocno, treba mu dati sansu, zar ne? :)
rs.ceevee.com/nenad.curcic
 
Odgovor na temu

PPZ
Elektronicar, Panasonic professional
Broadcast equipment Authorized Service
Atina, Grcka

Član broj: 8528
Poruke: 2404
*.ath.forthnet.gr.

ICQ: 38998013


+4 Profil

icon Re: problem sa instaliranim suse 10.014.02.2006. u 23:17 - pre 220 meseci
Najbolje je da ostavis NEFORMATIRANU particiju kad instaliras SUSE pa da odradi sve sam.Potrebne su mu samo dve particije, swap i jedna glavna, koju po defaultu formatira u reiserfs....
A NTFS moze samo da cita, ne i da pise.Ali i to je nesto.....


[Ovu poruku je menjao PPZ dana 15.02.2006. u 00:18 GMT+1]
Sva sreca sto sam svestan svoje nesvesti.U suprotnom bih bio nesvestan svoje svesti...
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: problem sa instaliranim suse 10.015.02.2006. u 00:29 - pre 220 meseci
Citat:
cure126: I znas sta je jos jako? Sto vidi potpuno windowsove particije (ntfs) i sve i ako su rekli da je to problem. Ne znam samo dal jos moze da snima na njih i to...

Na ovo ces dobiti razlicite odgovore. Kao moze da pise, ali je tamo negde na netu upozorenje da je to jos u eksperimentalnoj fazi, nesto tako, pa ako imas nesto vazno na Windows-u ne cackaj mecku, a ako ti je do eksperimentisanja - onda eksperimentisi
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

slaks

Član broj: 72302
Poruke: 315
80.93.237.*



Profil

icon Re: problem sa instaliranim suse 10.015.02.2006. u 15:48 - pre 220 meseci
Citat:
tdjokic: Na ovo ces dobiti razlicite odgovore. Kao moze da pise, ali je tamo negde na netu upozorenje da je to jos u eksperimentalnoj fazi, nesto tako, pa ako imas nesto vazno na Windows-u ne cackaj mecku, a ako ti je do eksperimentisanja - onda eksperimentisi :-)


Pa od kada se pojavio Kernel 2.6.15.x pisanje po NTFS više nije eksperimentisanje već je stvarnost :)
 
Odgovor na temu

cure126
Srbija, Uzice

Član broj: 67027
Poruke: 227
*.vdial.verat.net.



+2 Profil

icon Re: problem sa instaliranim suse 10.015.02.2006. u 23:09 - pre 220 meseci
A pa sad je sve ql, radi, instalacija SuSE 10 je super, sredio sam to sa particijama kao sto rekoh, ostavio sam citavu vindovsovu od 7GB u fat32 na raspolaganju i izabrao u instalaciji d amoze da raspolaze njome i on je lepo zauzeo i podelio kako mu treba. Jedino me zanima zasto PMAgic vidi tu particiju kao potpuno popunjenu. Nema ono kao free space. I jos, posto sma novajlija u linux-u da mi ako mozete, pojasnite instalaciju programa u njemu. Mislim, sve se kao upisuju neke komandne linije, ali ne znam, jel se to radi u onom terminalu ili gde vec... i Kako se uopste to da odradim? Mislim sad mi je linux prilicno priglup za multimediju (ili sam ja za linux, a on je pametan :), ali sam skinuo sa neta lame encoder i dvx 6.X za filmove, ali ne znam kako sa njima...
rs.ceevee.com/nenad.curcic
 
Odgovor na temu

cure126
Srbija, Uzice

Član broj: 67027
Poruke: 227
*.vdial.verat.net.



+2 Profil

icon Re: problem sa instaliranim suse 10.015.02.2006. u 23:11 - pre 220 meseci
Heh da, i smejacete se, ali kako se sa linuxom ide na net? Mislim kako se konektuje? Mozila ne trazi konekciju ko na primer u windowsu... Samo jos to i hvala vam.
rs.ceevee.com/nenad.curcic
 
Odgovor na temu

PPZ
Elektronicar, Panasonic professional
Broadcast equipment Authorized Service
Atina, Grcka

Član broj: 8528
Poruke: 2404
*.ath.forthnet.gr.

ICQ: 38998013


+4 Profil

icon Re: problem sa instaliranim suse 10.016.02.2006. u 01:18 - pre 220 meseci
Kako to mislis konekciju? Pa ako si mislio na dial-up , imas poseban program koji se brine o tome.Ako imas ADSL/Kablovsku u 99% slucajeva radi out-of-the-box.U suprotnom pokrenes YAST i podesis NIC/WLAN ili kako vec ides na internet.Meni je iz prve prepoznao wireless karticu, i uz minimalna podesavanja sam se spojio na bezicni ruter preko koga delim konekciju na vise kompjutera.....
Sto se tice dial-upa imaces malo da radis, narocito ako imas winmodem.Ne secam se detalja, jer kad sam ja imao dial-up tada sam imao Red-Hat, a on je ionako malo uvrnut po pitanju modema....tako da prepustam nekome ko vise zna da ti objasni detalje.....
Sva sreca sto sam svestan svoje nesvesti.U suprotnom bih bio nesvestan svoje svesti...
 
Odgovor na temu

Demoritus
Dušan Petrov
Beograd

Član broj: 13739
Poruke: 561
212.200.121.*



Profil

icon Re: problem sa instaliranim suse 10.016.02.2006. u 01:21 - pre 220 meseci
Upravo, zavisi koji modem imas. Ako imas neki Conexant ili Lucent, ne bi trebalo da ima problema. Mada, mislim da nema ni sa vecinom Intelovih.

Meni je Conexant sasvim ok radio dok sam bio na dial-upu.
"The world holds two classes of men - intelligent men without religion, and religious men without intelligence."
 
Odgovor na temu

cure126
Srbija, Uzice

Član broj: 67027
Poruke: 227
*.vdial.verat.net.



+2 Profil

icon Re: problem sa instaliranim suse 10.016.02.2006. u 08:43 - pre 220 meseci
Jeste u pitanju dial-up, (silly ja, nisam ni naveo sve sta imam a ocekujem pomoc) i u pitanju je PCI Lucent Win Modem. (Lucent/Agere Systems LT WinModem 56k) i moram da dodam da je prastar, radi mi jos od P1, sto znaci negde od '98. A od '02 je na ovom P4. Mislim, SUSE ga je lepo prepoznao ali to izgleda nije dovoljno, jos sam nesto malo i konfigurisao za ISP parametre ali nista posebno. A i ja sam na gnome interface-u pa kad odem gore na onu putacicu i izaberem konekciju, samo mi promeni putacicu u ona dva kompjutercica i to je sve, nikakav poziv se ne desi, nista. A ne znam da li je to ili ima neki drugi nacin da eksplicitno izvrsim konekciju, pa bar da mi kaze da nemam modem, ili da nije pravilno konfigurisan pa da znam na cemu sam.

Hajde, prosvetlite me...
rs.ceevee.com/nenad.curcic
 
Odgovor na temu

cure126
Srbija, Uzice

Član broj: 67027
Poruke: 227
213.244.197.*



+2 Profil

icon Re: problem sa instaliranim suse 10.016.02.2006. u 23:34 - pre 220 meseci
ajde ljudi, jos mi frka sa konekcijom na net... treba li jos neki podatak? pokusavao sam da nadjem nesto u paketima na onim cd-ovima, ali nista specijalno nema, tako da...
ajd pomozite da nekako osposobim ovaj moj suse da bude funkcionalniji. :)
rs.ceevee.com/nenad.curcic
 
Odgovor na temu

masivko

Član broj: 21450
Poruke: 185
*.net
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: problem sa instaliranim suse 10.009.03.2006. u 08:54 - pre 219 meseci
>
>
> __________ NOD32 1.1412 (20060216) Information __________
>
> This message was checked by NOD32 antivirus system.
> http://www.eset.com
>
>
>
Slicna tema, pa da ne otvaram drugu...
Elem, pri instalaciji mi javlja gresku da ne moze da instalira neke od
paketa, a ne uspije ni instalacija GRUB-a.
Particiona tabela na mojim diskovima iskreno receno jest malo konfuzna ;)
ali mislim da to ne bi trebao da bude problem.
Da li je neko imao ovakvih problema?
Ili jos bolje da li neko zna za rjesenje?
Napominjam da su CD-i u redu i na drugom racunaru su prosli bez greske
Blago onom ko rano poludi, imao se rasta i roditi!
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
195.252.126.*



+257 Profil

icon Re: problem sa instaliranim suse 10.009.03.2006. u 09:40 - pre 219 meseci
cure126,
sve imas ovde
http://linmodems.technion.ac.il/packages/ltmodem/kernel-2.6/
posto si pocetnik koliko sam skapirao, trebace ti jos mnogo vremena da uspes da instaliras ovo...
Ali citaj, pa ces uz instaliranje modema nauciti mnoge druge stvari :)

Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: problem sa instaliranim suse 10.0

[ Pregleda: 2285 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.