Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je moguce da hard rasturi napajanje?

[es] :: Storage :: Da li je moguce da hard rasturi napajanje?

[ Pregleda: 3311 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

romanzrenjnanin
Roman Bugar
Zrenjanin

Član broj: 63970
Poruke: 128
*.zrenjanin.beotel.net.



Profil

icon Da li je moguce da hard rasturi napajanje?07.02.2006. u 00:08 - pre 220 meseci
Prekjuce mi se desio strasan kvar koji me je kostao 150 EUra.
Normalno sam hteo da ukljucim komp.,i cim sam stisnuo Puwer dugme komp se ugasio.Vise nisam mogao da ga upalim.Odneo sam ga u servis i rekao sam sta je bilo i da predpostavljam da je napajanje.Inace imao sam napajanje od 400W.Rekli su da ce to da promene.Tako je i bilo.Medjutim ista stvar,zajedno smo u servisu serviser i ja otkacili komponentu po komponentu.I otkrili da Hard disk nije u redu.Niko ziv ne zna da mi kaze sta se desilo sa hardom i da li mu ima spasa?Imam jako vazne podatke na njemu i ne pitam sta kosta da se popravi.Inace kupio sam novi hard itd...
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
62.108.124.*



+5 Profil

icon Re: Da li je moguce da hard rasturi napajanje?07.02.2006. u 00:32 - pre 220 meseci
Odnesi hard u specijalizovani servis koji ce ti verovatno resiti problem.
Kada je elektronika u pitanju, ne vredi probavati nasumice.
PS. Jesi li vratio staro napajanje?
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Da li je moguce da hard rasturi napajanje?07.02.2006. u 11:47 - pre 220 meseci
Mislim da su kompjuterska napajanja tako napravljena da ne moze da ih tako unisti nikakvo opterecenje, pa ni kratak spoj. Nazalost, nemam sada vremena da to eksperimentalno proverim.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Da li je moguce da hard rasturi napajanje?07.02.2006. u 12:05 - pre 220 meseci
ATX napajanje bi trebalo imati određene zaštite koje stoje u ATX specifikacijama
http://www.formfactors.org/FFDetail.asp?FFID=1&CatID=2
No pitanje je što pojedini proizvođači u cilju štednje i pojeftinjenja ugrađuju.Opet, u nekim situacijama te ni "kila" zaštita neće izvući. Pošto neznamo što se desilo s diskom,koje je točno napajanje....tko zna.Pitat cemo guju sa elektronike sta misli.
A opet, može biti da je i napajanje zeznulo disk.



[Ovu poruku je menjao JOJO847 dana 07.02.2006. u 14:22 GMT+1]

 
Odgovor na temu

ranikolahdd
Beograd

Član broj: 25262
Poruke: 958
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: www.spasavanjepodataka.rs


+51 Profil

icon Re: Da li je moguce da hard rasturi napajanje?07.02.2006. u 13:16 - pre 220 meseci
takav kvara nastaje usled neisprvanog napajanja
verovatno marke JNC
Nikola
spasavanje podataka
Datarecovery master
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
62.108.124.*



+5 Profil

icon Re: Da li je moguce da hard rasturi napajanje?07.02.2006. u 16:40 - pre 220 meseci
Citat:
pctel: Mislim da su kompjuterska napajanja tako napravljena da ne moze da ih tako unisti nikakvo opterecenje, pa ni kratak spoj. Nazalost, nemam sada vremena da to eksperimentalno proverim.


I moja iskustva su takva. Imao sam gomilu neispravnih napajanja i nikad nije
bio uzrok kratak spoj na nekoj od komponenti. Sa druge strane, nikada mi
se nije desilo da napajanje spalim kratki spojem, u najgorem slucaju blokira do
ponovnog iskljucenja pa ukljucenja.
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Član broj: 15025
Poruke: 8056
195.252.85.*



+128 Profil

icon Re: Da li je moguce da hard rasturi napajanje?07.02.2006. u 19:48 - pre 220 meseci
Citat:
lancia88: (07.02.2006. - 17:23) Tema je premeštena iz foruma Ostali hardver u forum Storage


heh. sad će baš da nađe svoju temu i odgovor.
kakogod... hdd ne može da udesi napajanje ali je obrnuti slučaj moguć mada malo verovatno. da se desio slučaj pobesnelog napajanja, hdd bi riknuo među zadnjim, što ovde nije slučaj pošto je sve ok osim njega.
 
Odgovor na temu

romanzrenjnanin
Roman Bugar
Zrenjanin

Član broj: 63970
Poruke: 128
*.zrenjanin.beotel.net.



Profil

icon Re: Da li je moguce da hard rasturi napajanje?08.02.2006. u 00:37 - pre 220 meseci
Ovako:Napajanje je otislo 100%.Probao sam ga i ne radi,crko je.E sad sto se hdd-a tice probao sam ga na drugim masinama i isto se desava(znaci ne mogu da upalim komp pritisnem power dugme i nista se ne desava.Cim vadim hdd sve normalno radi.).E sad mene interesuje da li se taj hdd moze popraviti.?U pitanju je segate baracuda 120gb.
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
62.108.124.*



+5 Profil

icon Re: Da li je moguce da hard rasturi napajanje?08.02.2006. u 01:10 - pre 220 meseci
Trebalo bi, jer takav short uglavnom naprave komponente blizu ulaza napajanja,
zastitne diode i blok kondenzatori. Neki iskusniji serviser bi ti mogao to proveriti.
 
Odgovor na temu

gsimon
HDD guru
Beograd

Član broj: 18715
Poruke: 763
*.dziti.com.

Sajt: www.datarecovery.rs


Profil

icon Re: Da li je moguce da hard rasturi napajanje?08.02.2006. u 07:24 - pre 220 meseci
proveri unimerom ulaze na hdd-u ( molex)
verovatno je jedan 5 ili 12v u kratkom spoju...
-----------------------------------
So guru's business is to bring out
the disciples from darkness to light.
That is guru's business.
That is guru.
-----------------------------------

-----------------------------------

http://www.datarecovery.rs
http://www.helpdisc.rs
-----------------------------------
 
Odgovor na temu

Vill

Član broj: 37661
Poruke: 961
*.net
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Da li je moguce da hard rasturi napajanje?08.02.2006. u 11:04 - pre 220 meseci
Mozda gresim, ali, hdd na sebi poseduje odradjene kondenzatore koji dodatno
peglaju napon iz napajanja, e sad, kada napajanje pocne da daje preveliko
odstupanje u pikovima, moze da se desi da to kolo na hddu crkne, zvekne i
posalje kontra napon u napajnje, pri cemu moze doci do proboja sigurnosne
diode na izlaznom stepenu napajanja sto bi onda dovelo do efekta dimne bombe
svih ostalih komponenti u kucistu usled... Jel te... Orevelikog napona koji
moze da prodje iz napajanja. E vidis, ja sam ovu pricu negde cuo, pa sad,
ako je tacna, onda da, hdd moze da sjebe napajanje, koje je vec pocelo da se
sjebava ali, sam od sebe da ga zvekne, tesko. Jos nesto, kod savremenih
napajanja, kolo napona se samo iskljucuje kod pojave kratkog spoja, tako da
ova prica odozgo ne mora da vazi za novija, vec za starija napajanja
Nekada je istina oko nas a mi non stop gledamo ili previse ispred ili previse iza
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Da li je moguce da hard rasturi napajanje?08.02.2006. u 11:49 - pre 220 meseci
Citat:
Vill: e sad, kada napajanje pocne da daje preveliko
odstupanje u pikovima, moze da se desi da to kolo na hddu crkne, zvekne i
posalje kontra napon u napajnje

Sve je to lepo samo cela prica ima jedan ozbiljan nedostatak - kako hard napravi taj kontra napon? Nikako!
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

romanzrenjnanin
Roman Bugar
Zrenjanin

Član broj: 63970
Poruke: 128
*.zrenjanin.beotel.net.



Profil

icon Re: Da li je moguce da hard rasturi napajanje?08.02.2006. u 12:29 - pre 220 meseci
Obisao sam sve servise u zrenjaninu i niko ne moze da ga popravi.Svi kazu da mora da se promeni cela ploca i da ploca mora da bude identicna.A ja imam Seagate barracuda 120Gb.A to se tesko nalazi kod nas.Tako da vas molim da mi preporucite nekog zato sto stvarno imam jako vredne fajlove.
 
Odgovor na temu

ranikolahdd
Beograd

Član broj: 25262
Poruke: 958
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: www.spasavanjepodataka.rs


+51 Profil

icon Re: Da li je moguce da hard rasturi napajanje?08.02.2006. u 12:39 - pre 220 meseci
pazi prica ima mnogo nedostataka tako da.....
napajanje je tako napravljeno da mozes da spojis 0 i 5V ili 12 i nista se nece desiti.
Ukljucis ponovo i radi.Napajanja crkavaju zbog losih elektrolita slabog projektovanja itd.... ali nikako zbog harda.
Seagate je poznat po tome , crkava mu jedna dioda , ali nazalost ona svojim kratkospajanjem samo spasi disk od izgorevanja jer taj napon koji je nju spalio vec ke dosao do Rom cipa i nekada procesora a vrlo cesto i same glave ( tj njene elektronike).
Seagate ima u okviru jednog modela ponekad i po 10 verzija pa zamena elektronike ne pomaze vec kombinacija dve one tvoje i jedne ispravne uz veste prste......
Nikola
spasavanje podataka
Datarecovery master
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.beotel.net.



+128 Profil

icon Re: Da li je moguce da hard rasturi napajanje?09.02.2006. u 00:33 - pre 220 meseci
Citat:
romanzrenjnanin: Obisao sam sve servise u zrenjaninu i niko ne moze da ga popravi.Svi kazu da mora da se promeni cela ploca i da ploca mora da bude identicna.A ja imam Seagate barracuda 120Gb.A to se tesko nalazi kod nas.Tako da vas molim da mi preporucite nekog zato sto stvarno imam jako vredne fajlove.


lepo ti je rečeno da uzmeš mernjak, i izmeriš na omskom opsegu na molex konektoru
(napojni, beli, 4 pina) otpor krajnjih ka srednjim pinovima. u slučaju da je jako mali otpor ili je zveknuo neki tantal-kond ili neka zaštitna dioda. da je integralac, video bi na njemu da se razleteo. prvo to utvrdi i lokalizuj kvar pa tek onda slušaj te servisere i zamenu ploče hdd kao jedino rešenje.
 
Odgovor na temu

codeus

Član broj: 58382
Poruke: 620
*.suonline.net.

ICQ: 228360111


+2 Profil

icon Re: Da li je moguce da hard rasturi napajanje?14.02.2006. u 13:11 - pre 220 meseci
poznat slucaj da atx padne u pokusaju paljenja i da pritom (a imao si srecu) ode i hdd (99% slucajeva 5V grana) ... gomilu mrtvih diskova sam pokusao da popravim i znate sta ... neide .. ne zato sto sam los majstor vec zato sto su stampe 4slojne i kad odu naponski slojevi nema tu popravke... jedini chip sa elektronike koji i mozete da nadjete kod nas je 78l08 naponski reg za napajanje glave... a o dsp chipovima da nepricam...jedini nacin je nalazak istog harda i prebacivanje ploce iskljucivo radi spasavanja podataka posle cega mozes da vratis elektroniku postenom coveku koji ti je pozajmio a ostatak da zafrljacis u kanalizaciju.

i AT i ATX napajanja imaju zastitu od kratkog spoja koja savrseno funcionise.. i jos ni jednom se nije desilo da omane.

[Ovu poruku je menjao lancia88 dana 15.02.2006. u 12:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ranikolahdd
Beograd

Član broj: 25262
Poruke: 958
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: www.spasavanjepodataka.rs


+51 Profil

icon Re: Da li je moguce da hard rasturi napajanje?14.02.2006. u 19:03 - pre 220 meseci
gresis mogu i da se popave i da se odleme.
Taj dsp chip nikada ne crkava, a stampa je viseslojna ali na srecu vrlo dobra pa se popravka svodi na zamenu motor drivera i feta gore dole.
neki put diod a i to je to.
Blago receno ako molis boga da te mane snadje daleko je bolje da crkne elektronika jer u 99% slucajeva moze da se popravi.
Nikola
spasavanje podataka
Datarecovery master
 
Odgovor na temu

codeus

Član broj: 58382
Poruke: 620
*.suonline.net.

ICQ: 228360111


+2 Profil

icon Re: Da li je moguce da hard rasturi napajanje?14.02.2006. u 23:13 - pre 220 meseci
jel .. pa bas lepo ... gde onda u bg ima SH6770C combo ic driver za maxtora ... i koja mu je cena ... daj boze da ovi DSP chipovi necrkavaju ... ali imam 2f040LO kome je bas poker d.8 otisao ...
 
Odgovor na temu

ranikolahdd
Beograd

Član broj: 25262
Poruke: 958
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: www.spasavanjepodataka.rs


+51 Profil

icon Re: Da li je moguce da hard rasturi napajanje?16.02.2006. u 09:13 - pre 220 meseci
ima javi se na pm
spasavanje podataka
Datarecovery master
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: Da li je moguce da hard rasturi napajanje?

[ Pregleda: 3311 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.