Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kompresija random-like podataka 2

[es] :: Art of Programming :: Kompresija random-like podataka 2
(Zaključana tema (lock), by mmix)
Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 19763 | Odgovora: 71 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Kompresija random-like podataka 215.07.2011. u 08:51 - pre 155 meseci
Da, ali zasto stajes samo na tim kombinacijama, mozes progresivno da gradis maping tabelu i dalje

dakle
0010 -> 0 01
0011 -> 0 10
...


itd
taj space u binarnom streamu ti je mnogo jak izum, ja bi to patentirao
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2789 Profil

icon Re: Kompresija random-like podataka 215.07.2011. u 09:19 - pre 155 meseci
Pa, hajde, imaš niz 000000. Kako bi ga kodirao? Ili možda kodiraš samo nizove od 3 bita?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

the_tosic

Član broj: 37314
Poruke: 381
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+128 Profil

icon Re: Kompresija random-like podataka 215.07.2011. u 09:34 - pre 155 meseci
Citat:
mmix: taj space u binarnom streamu ti je mnogo jak izum, ja bi to patentirao :)

Na mikro sekund pojacas struju na hardu on se malo vise okrene i eto ti razmak ;).
 
0

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1333
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+559 Profil

icon Re: Kompresija random-like podataka 217.07.2011. u 23:16 - pre 155 meseci
1.) 000 <- 0
2.) 001 <- 1
3.) 010 <- 00
4.) 011 <- 01
5.) 100 <- 10
6.) 101 <- 11
7.) 110 <- 0 1
8.) 111 <- 1 0

Veoma lepo i slikovito opisan proces dekompresije. Samo pratite strelicu pa se nadam da nece biti dilema u sta se dekompresuje 00 ili bilo koji drugi niz od navedenih.

Citat:
mmix: Da, ali zasto stajes samo na tim kombinacijama, mozes progresivno da gradis maping tabelu i dalje

dakle
0010 -> 0 01
0011 -> 0 10
...


itd
taj space u binarnom streamu ti je mnogo jak izum, ja bi to patentirao :)


Ne samo da ne stajem nego necu ni da pocinjem to cete vi programeri da odradite. Znam sta je space ali ne znam sta su maping tabela i binarni stream a nisam mogao ni da pronadjem nigde na netu tako da ne mogu da ti odgovorim. Pa patentiraj, ko ti brani?





Nemoj da pricas?
 
0

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Kompresija random-like podataka 217.07.2011. u 23:35 - pre 155 meseci
On samo hoće da ti sugeriše kako i taj razmak moraš da kodiraš nekim nulama i jedinicama, ako predstavljaš podatke u binarnom sistemu i ako ti kodovi nisu fiksne dužine kada bi razmak mogao i da se podrazumeva.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
0

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12849



+4784 Profil

icon Re: Kompresija random-like podataka 217.07.2011. u 23:42 - pre 155 meseci
Citat:
MajorFatal: Ne samo da ne stajem nego necu ni da pocinjem to cete vi programeri da odradite.

Kako da ne :)
 
0

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.abakusbp.net.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Kompresija random-like podataka 218.07.2011. u 03:48 - pre 155 meseci
Shadowed, resistance is futile.
 
0

BiF

Član broj: 39763
Poruke: 90
109.121.46.*



Profil

icon Re: Kompresija random-like podataka 218.07.2011. u 20:05 - pre 155 meseci
Istina, u vreme komodora meni je pala na pamet genijalna ideja koja je u stvari vrlo slična majorovoj. Kontao sam ovako memorije ima od 0000 do ffff, to je 65536 bajtova, pa sam razmišljao da napišem neki program koji se nebi zaustavljao na slovu "f" nego da imam i "g" i "h" itd (na taj način bi se softverski povećala fizička memorija računara)... Mnogo jaka ideja, doduše tad sam bio klinja, nekih 15 godina. Šta reći, osim da mi je MajorFatal ustvari ukrao ideju, malo izmenio i sad hoće da postane slavan preko mojih leđa lol


Nijedan nepušač još nije preživeo.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kompresija random-like podataka 218.07.2011. u 20:41 - pre 155 meseci
A šta se dobija time što se ne zaustavi na 0 i 1, nego se uvedu još i 2, 3, 4, 5, 6 i 7 ili čak još 8, 9, A, B, C, D, E i F?

Ništa!
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1333
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+559 Profil

icon Re: Kompresija random-like podataka 219.07.2011. u 00:08 - pre 155 meseci
Citat:
Goran Rakić: On samo hoće da ti sugeriše kako i taj razmak moraš da kodiraš nekim nulama i jedinicama, ako predstavljaš podatke u binarnom sistemu i ako ti kodovi nisu fiksne dužine kada bi razmak mogao i da se podrazumeva.


Citat:
Goran Rakić: kako i taj razmak moraš da kodiraš nekim nulama i jedinicama, ako predstavljaš podatke u binarnom sistemu

To sto si napisao bi bilo tacno kada bi se na levoj strani na spisku fajlova numerisanih od 1 do 8 i u punoj duzini nalazio bar jedan fajl sa razmakom, odnosno 2 fajla sa razmakom izmedju njih pa kad bi neko pomislio od ta 2 fajla da je to 1 fajl sa obe razlicite vrednosti bita iskoriscene i plus sa razmakom, tada bi i razmak (space) bio neki dodatni signal koji bi naravno morao da se koduje odgovarajucom (novom) kombinacijom bita nula i jedinica ili samo nula ili samo jedinica, kako to nije tako i kako podatke zaista predstavljam u binarnom sistemu ali je moj trenutni "engine" papir, nisi u pravu jer: poslednja 2 reda na desnoj strani predstavljaju po 2 fajla u praksi razdvojena svojim hederima i futerima kako bar ja zamisljam vecinu fajl sistema tj. u praksi space ne mora ni da postoji bitno je da dva fajla plus njihovi hederi i futeri zajedno sabrani i smesteni u neku vrstu registra ili memorije budu u zbiru (broj upotrebljenih bita za sve to gore navedeno) kraci od prostora koji zauzimaju originalne kombinacije bita (fajlova) navedene na levoj strani "crteza" sto je slikovito predstavljeno kao 0_1 i 1_0, tako da ako bi se nasao neko ovde da poznaje osobine fat32 ili ext fajl sistema ili neznamtinijakojeg tj. duzine (u bitima) hedera i futera istih mogao bi brzo da nem odgovori gde je donja granica (eventualne) mogucnosti postojanja (izvedbe) u praksi ovakve kompresije.

Citat:
Goran Rakić: ako predstavljaš podatke u binarnom sistemu i ako ti kodovi nisu fiksne dužine kada bi razmak mogao i da se podrazumeva.
??? ne razumem, kada bi razmak mogao da se podrazumeva?

Nemoj da pricas?
 
0

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Kompresija random-like podataka 219.07.2011. u 00:29 - pre 155 meseci
Fajlovi su ti ovde nepotrebna komplikacija koja te skreće sa teme.

Zamisli da imaš samo jedan tok - npr. magnetnu traku - na koji upisuješ tvoj kompresovani zapis. Kao separator između dva bloka („dva fajla“ kako ti kažeš) možeš da uzmeš šta god ti je najzgodnije. Razmišljaj u tom smeru. Šta bi ti odabrao kao separator (razmak)?
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
0

BiF

Član broj: 39763
Poruke: 90
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Kompresija random-like podataka 219.07.2011. u 07:56 - pre 155 meseci
@Nedeljko

Ako se ovo odnosi na mene, odgovor: naravno da se dobija: Ako bi imao memorijske lokacije od 0000 do gggg onda ne bi imao 64k nego nekih 80k.

Naravno, davno sam shvatio da je ideja glupost, lepo zvuci ali nema nista od toga.
Nijedan nepušač još nije preživeo.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2789 Profil

icon Re: Kompresija random-like podataka 219.07.2011. u 09:19 - pre 155 meseci
Memorija je tolika kolika je - 65536 bajtova. Da li ćeš ti adrese zapisivati sa šesnaest binarnih cifara ili četiri heksadekadne, sasvim je svejedno. Možeš da koristiš i pet dekadnih cifara, ali onda zapisi u opsegu od 65536 do 99999 ne znače ništa, već samo oni u opsegu od 00000 do 65535 predstavljaju adrese.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1333
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+559 Profil

icon Re: Kompresija random-like podataka 219.07.2011. u 11:05 - pre 155 meseci
Citat:
Goran Rakić: Fajlovi su ti ovde nepotrebna komplikacija koja te skreće sa teme.

Zamisli da imaš samo jedan tok - npr. magnetnu traku - na koji upisuješ tvoj kompresovani zapis. Kao separator između dva bloka („dva fajla“ kako ti kažeš) možeš da uzmeš šta god ti je najzgodnije. Razmišljaj u tom smeru. Šta bi ti odabrao kao separator (razmak)?


Ne bih odabrao nikakav separator (razmak):

Citat:
MajorFatal: To sto si napisao bi bilo tacno kada bi se na levoj strani na spisku fajlova numerisanih od 1 do 8 i u punoj duzini nalazio bar jedan fajl sa razmakom, odnosno 2 fajla sa razmakom izmedju njih pa kad bi neko pomislio od ta 2 fajla da je to 1 fajl sa obe razlicite vrednosti bita iskoriscene i plus sa razmakom, tada bi i razmak (space) bio neki dodatni signal koji bi naravno morao da se koduje odgovarajucom (novom) kombinacijom bita nula i jedinica ili samo nula ili samo jedinica, kako to nije tako i kako podatke zaista predstavljam u binarnom sistemu ali je moj trenutni "engine" papir, nisi u pravu jer: poslednja 2 reda na desnoj strani predstavljaju po 2 fajla u praksi razdvojena svojim hederima i futerima kako bar ja zamisljam vecinu fajl sistema tj. u praksi space ne mora ni da postoji bitno je da dva fajla plus njihovi hederi i futeri zajedno sabrani i smesteni u neku vrstu registra ili memorije budu u zbiru (broj upotrebljenih bita za sve to gore navedeno) kraci od prostora koji zauzimaju originalne kombinacije bita (fajlova) navedene na levoj strani "crteza" sto je slikovito predstavljeno kao 0_1 i 1_0, tako da ako bi se nasao neko ovde da poznaje osobine fat32 ili ext fajl sistema ili neznamtinijakojeg tj. duzine (u bitima) hedera i futera istih mogao bi brzo da nem odgovori gde je donja granica (eventualne) mogucnosti postojanja (izvedbe) u praksi ovakve kompresije.


vec bih recimo u heder kompresovanog fajla ubacio informaciju kolike su po redu duzine binarnih zapisa nejednake duzine, na osnovu te informacije engine koji cita magnetnu traku ne bi imao dilema gde pocinje koji fajl (binarni zapis) a gde se zavrsava, i koliko ih ima.

Nemoj da pricas?
 
0

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Kompresija random-like podataka 219.07.2011. u 11:07 - pre 155 meseci
Izračunaj sad koliki bi heder bio! ;)
 
0

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Kompresija random-like podataka 219.07.2011. u 11:42 - pre 155 meseci
I taj header je predstavljen binarnim zapisom. Tebi header predstavlja separator sadržaja „dva fajla“, razmak. Header mora da ima svoje kodiranje koje ga nedvosmisleno razdvaja od okolnog sadržaja.

Jedna varijanta je da header bude fiksne dužine tako da program koji čita zna da uvek čita npr. dva bajta za dužinu, pa toliko bajtova za blok do sledećeg headera.

Sada u svoj račun dužine kompresovanog teksta uračunaj ta dva "izgubljena" bajta. Ili predloži neko drugo rešenje za separator sa kraćim gubicima.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
0

BiF

Član broj: 39763
Poruke: 90
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Kompresija random-like podataka 219.07.2011. u 12:10 - pre 155 meseci
@Nedeljko

upravo tako, ali tad to nisam znao
Nijedan nepušač još nije preživeo.
 
0

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1333
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+559 Profil

icon Re: Kompresija random-like podataka 219.07.2011. u 18:29 - pre 155 meseci
Citat:
Goran Rakić: I taj header je predstavljen binarnim zapisom. Tebi header predstavlja separator sadržaja „dva fajla“, razmak. Header mora da ima svoje kodiranje koje ga nedvosmisleno razdvaja od okolnog sadržaja.

...koji se takodje sastoji od bita, ali to vec uspesno rade operativni sistemi i ostali specijalizovani programi, "prepoznaju" fajlove koji im trebaju na osnovu raznoraznih informacija koje su pothranjene na raznim mestima neke u os-u neke u samom programu...

Citat:
Goran Rakić:Jedna varijanta je da header bude fiksne dužine tako da program koji čita zna da uvek čita npr. dva bajta za dužinu, pa toliko bajtova za blok do sledećeg headera.


A druga bi bila da heder ipak ne bude fixne duzine ali da program koji cita zna da cita ono sto treba da cita bilo 2 bilo 1 ili 3 ili vise vec po potrebi bajta za duzinu kao i za sve ostalo sto je vec smesteno u hederu...

Citat:
Goran Rakić: Sada u svoj račun dužine kompresovanog teksta uračunaj ta dva "izgubljena" bajta. Ili predloži neko drugo rešenje za separator sa kraćim gubicima.


Obavljeno, i postavio uslov koji mora da se zadovolji da bi kompresija (i dekompresija) zazivela u praksi. 2 bajta nece da mi zafali kad kompresujem fajl od 4,7 giga? Ali ni za fajl od 4,7 giga tesko da ce header biti duzine 2 bajta vec vise?
Nemoj da pricas?
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kompresija random-like podataka 219.07.2011. u 19:55 - pre 155 meseci
Kada na disk snimiš prazan fajl, on obzirom da ima ime i podatke o atributima i drugim stvarima, već zauzima neki prostor na disku. Taj heder je negde uspisan, radio to tvoj program ili OS, sasvim svejedno. Onda moraš i to da uračunaš u ukupan utrošeni prostor.

Citat:
MajorFatal: Obavljeno, i postavio uslov koji mora da se zadovolji da bi kompresija (i dekompresija) zazivela u praksi.


I gde je proračun ukupnog zauzetog prostora sa hederima?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1333
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+559 Profil

icon Re: Kompresija random-like podataka 220.07.2011. u 00:57 - pre 155 meseci
Citat:
Nedeljko: Kada na disk snimiš prazan fajl, on obzirom da ima ime i podatke o atributima i drugim stvarima, već zauzima neki prostor na disku. Taj heder je negde uspisan, radio to tvoj program ili OS, sasvim svejedno. Onda moraš i to da uračunaš u ukupan utrošeni prostor.



I gde je proračun ukupnog zauzetog prostora sa hederima?


duzina 2 fajla (ta makar bili i "prazni") + odgovarajuci hederi i futeri tj. bilo sta sto garantuje pravilno citanje ta dva sadrzaja ta dva fajla, moze da bude i jedan heder za oba u tom slucaju heder bi morao da sadrzi informaciju gde se zavrsava prvi a pocinje drugi ili gde je futer prvog a heder drugog (jer je sadrzaj oba fajla sasvim sigurno zapisan u bitima), ali ono sto je bitno je da sve te informacije o sadrzaju oba fajla sa pripadajucim bitima koji cine heder i futer ili oba u zbiru moraju da zauzimaju manje ili jednako mesta od najduzeg po broju bita "jednostrukog" fajla (a cija je duzina n-1 da bi kompresija/dekompresija postojala), nego eto zapetljah se, upravo sam skontao da i prethodni "jednostruki" a razliciti fajlovi moraju imati svoje hedere i futere, tako da i dalje nije nemoguce ali ne mogu lepo da objasnim, moja greska, aj zanemarite i zaboravite.
Nemoj da pricas?
 
0

[es] :: Art of Programming :: Kompresija random-like podataka 2
(Zaključana tema (lock), by mmix)
Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 19763 | Odgovora: 71 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.