Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sve sto jedan Administrator treba da zna

[es] :: Windows mreže :: Sve sto jedan Administrator treba da zna

[ Pregleda: 5168 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dario T.
System Administrator
Boston, US

Član broj: 82117
Poruke: 12
217.23.206.*

ICQ: 1761424566
Sajt: www.overklok.net


Profil

icon Sve sto jedan Administrator treba da zna22.01.2006. u 09:22 - pre 222 meseci
E ovako ... intresuje me dali je neko od iskusnijih kolega voljan da na jedno mjesto stavi neku vrstu pravilnika,uputstva,pomoci... o tome sta je neophodno da zna jedan administrator mreze. Ne mislim na globalne teme vec neke osnovne stvari koje su neophodne za svakodnevni rad mreze tj neki plan rada a dobrodosli su i neki trikovi i olaksice ako ih ima posto se nalazim u nezavidnoj situaciji da sam poceo da radim kao administrator u jednoj firmi i nemam bas nekog profesionalnog iskustva u ovome ali sam voljan da naucim HELP
Nije sramota pitati,sramota je neznati.
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651
Via: [es] mailing liste



+165 Profil

icon Re: Sve sto jedan Administrator treba da zna22.01.2006. u 11:49 - pre 222 meseci
Malo je široko pitanje, tj. "Administrator mreže" nije definisano.

Može da se desi da treba da administriraš Windows domen i da switcheve i
rutere nikad ne pipneš, i opet će te zvati administratorom mreže. A može
da se desi i nešto sasvim obratno.

Tako da nam treba više informacija ako želiš detaljniji odgovor. Šta,
koliko, gde, itd?
 
Odgovor na temu

Dario T.
System Administrator
Boston, US

Član broj: 82117
Poruke: 12
217.23.206.*

ICQ: 1761424566
Sajt: www.overklok.net


Profil

icon Re: Sve sto jedan Administrator treba da zna22.01.2006. u 12:11 - pre 222 meseci
Ok .. onda ovako
o mrezi :

3 IBM eServer sSeries 236 Servera, jedan je DHCP,DNS i File Server, drugi je sekundarni DNS i File Server i treci je Antivirus (Symantec),File i Mail Server. Operativni sistem na sva tri Win 2000 Server ( intresuje me i kako bih mogao nadograditi na 2003 Server sto bezbolnije)

109 Klijenata (PIII,PIV-win2000,XP)

8 x 3Com 16 Port sviceva ( sva cetiri sprata po 2 ) + 6 Planet 8 Port sviceva

internet 1MBps preko US Robotics Rutera+Firewall

Mreza je na domeni i sredio sam polise sto se tice USB diskovia i prava korisnika.

E sad intresuje me naravno sigurnost u prvom planu, kako da onemogucim iznosenje podataka iz firme,kako da podesim mrezu za sto brzi rad i gdje i na sta da obratim paznju :)

zato pitam sta bi sve trebalo da znam :)
Nije sramota pitati,sramota je neznati.
 
Odgovor na temu

rispekt
Boris Marić

Član broj: 40055
Poruke: 24
*.net.vip.hr.

ICQ: 28538793
Sajt: www.kliker.org


Profil

icon Re: Sve sto jedan Administrator treba da zna22.01.2006. u 13:09 - pre 222 meseci
pa i ne treba ti neko veliko mrežno znanje, dovoljno da znaš to sve potrpati u jedan subnet(pretpostavljam da imaš samo TCP/IP), neki defaultni, ukoliko nemaš neke druge zahtijeve tipa VLAN, DMZ ili bilo kakvim oblikom segmentiranja mreže. što se tiče routera, to vjerovatno održava ISP. ne bi ti preporučio da se petljaš s tim ako već nemaš iskustva. većina vremena će ti otići na AD, 2k servere i njihove servise.

prije svega, vezano za optimizaciju mreže, s obzirom da imaš 4 kata i dosta klijenata nužno je da imaš dobro odrađeno strukturno kabliranje, poželjno backbone switcheve povezati sa optikom i servere također staviti na optiku (ili ja možda pretjerujem?). generalno, zavisi kakve su ti potrebe i kakve su ambicije firme.

sigurnost?? pa sreži svima internet :), šalim se... dopusti im samo tcp portove 80,443 i možda 21. disejblaj na domeni cd write opciju. podatke drži samo u sql(ili sličnim) bazama.
 
Odgovor na temu

rafiki
Beograd

Član broj: 48988
Poruke: 276



+63 Profil

icon Re: Sve sto jedan Administrator treba da zna22.01.2006. u 21:25 - pre 222 meseci
Zabrani pristup racunarima i resio si problem sigurnosti.

Jednostavan nacin da se podaci iznesu iz firme:

Stisnes dugme "Print Screen" i kad podjes kuci prodjes pored stampaca i poneses odstampan papir...

Salim se, ali jedino sto mozes da sprecis je da neko bas lako iznese informacije. Ko god pristupi informaciji on je vec ima, i ne mozes ga spreciti da je iznese, makar i u glavi. A nekad je i to dovoljno...

Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows mreže :: Sve sto jedan Administrator treba da zna

[ Pregleda: 5168 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.