Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako instalirati Linux!?

[es] :: Linux :: Kako instalirati Linux!?

[ Pregleda: 7231 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gerat
Dusan Geratovic
Sabac

Član broj: 65778
Poruke: 23
*.inffo.net.



Profil

icon Kako instalirati Linux!?21.01.2006. u 16:32 - pre 222 meseci
Moze li mi neko pomoci da instaliram Linux na istu particiju gde mi je vec instaliran Windows, ali da je ne formatira, tj. da ne brise Windows (u mom slucaju XP)!?
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Kako instalirati Linux!?21.01.2006. u 17:18 - pre 222 meseci
Pokrenes normalno Windows. Uradis defragmentaciju i odredis koliko mu je minimalno prostora potrebno za rad, znaci - za vec postojece podatke i za ocekivane nove kao i onaj prostor da moze "da dishe" - da stavlja privremene fajlove itd. Mislim da ima tamo neki program koji to izracuna i preporucuje. Sada treba Windows "stisnuti" na taj tako definisan prostor. Priznajem da vise ne znam ima li mogucnosti i sam instalirani Windows to da uradi ili moras da koristis nesto kao Partition Magic ili nesto slicno, jer Windows vise ne koristim.

Kad to uradi, kako znas i umes , ostane ti prazan prostor na koji posle mozes da instaliras Linux do mile volje. Preporucujem da taj prostor particioniras i formatiras Linuxovim programima, ali to je vec druga prica.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

anon28907

Član broj: 28907
Poruke: 647
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: Kako instalirati Linux!?21.01.2006. u 17:25 - pre 222 meseci
Mislim da on zeli da instalira GNU/Linux na istu particiju gde je i windows. To je, koliko ja znam, nemoguce

Citat:
gerat: Moze li mi neko pomoci da instaliram Linux na istu particiju gde mi je vec instaliran Windows, ali da je ne formatira, tj. da ne brise Windows (u mom slucaju XP)!?
 
Odgovor na temu

formeye
Ivan Čukić
KDE developer, Free Software Network
Serbia
BGD

Član broj: 5188
Poruke: 388
..njuel-bg.customer.sbb.co.yu.

Sajt: ivan.fomentgroup.org


Profil

icon Re: Kako instalirati Linux!?21.01.2006. u 17:47 - pre 222 meseci
Citat:
igor@44: Mislim da on zeli da instalira GNU/Linux na istu particiju gde je i windows. To je, koliko ja znam, nemoguce :)

Nije nemoguce. Postoje neki distroi koji nude nesto tako, samo se ne secam koji su :) - napravi veliki fajl na win particiji koji koristi za svoj fajl sistem.

Skoro je na ./ bio clanak kako napraviti screen saver za win u kome bi se pokretao linux :)
While you were hanging yourself on someone else's words
Dying to believe in what you heard
I was staring straight into the shining sun
 
Odgovor na temu

gerat
Dusan Geratovic
Sabac

Član broj: 65778
Poruke: 23
*.inffo.net.



Profil

icon Re: Kako instalirati Linux!?22.01.2006. u 14:00 - pre 222 meseci
Hocete da kazete da treba da napravim novu particiju HDD-a pomocu Partition Magica i da na nju instaliram Linux. Dobio sam neku verziju Linux-a, pise UBUNTU, a instalacija treba da pocne tako sto u Bios-u za primarni boot postavim CD, sto sam ja i odradio. Kako da nateram Linux da se instalira bas na zeljenu particiju. Sta dalje, ljudi pomagajte!?
 
Odgovor na temu

gerat
Dusan Geratovic
Sabac

Član broj: 65778
Poruke: 23
*.inffo.net.



Profil

icon Re: Kako instalirati Linux!?22.01.2006. u 14:02 - pre 222 meseci
Komp treba da se resetuje jer nigde na cd-u nema nikakvog exe-fajla, sto je valjda i tipicno za Linux, a onda otpocinje instalacija.
 
Odgovor na temu

slaks

Član broj: 72302
Poruke: 315
80.93.237.*



Profil

icon Re: Kako instalirati Linux!?22.01.2006. u 14:16 - pre 222 meseci
Citat:
gerat: Hocete da kazete da treba da napravim novu particiju HDD-a pomocu Partition Magica i da na nju instaliram Linux. Dobio sam neku verziju Linux-a, pise UBUNTU, a instalacija treba da pocne tako sto u Bios-u za primarni boot postavim CD, sto sam ja i odradio. Kako da nateram Linux da se instalira bas na zeljenu particiju. Sta dalje, ljudi pomagajte!?


Ako hoćeš ubuntu da instaliraš treba da napraviš particiju za Linux, što znači da moraš od te tvoje Window particije da odvojiš oko 5GB (ili koliko planiraš) i da napraviš Linux particiju, preporučljivo je pošto si početnik da to uradiš preko Partition Magica (tamo samo odaberi da praviš novu particiju za Linux i odredi od koje win particije i koliko da ti uzme, sačekaj da završi i to je to). TEK onda možeš da instaliraš Linux!!

Citat:
gerat: Komp treba da se resetuje jer nigde na cd-u nema nikakvog exe-fajla, sto je valjda i tipicno za Linux, a onda otpocinje instalacija.


Pa kaoko instaliraš Windows? Skoro isti ti je đavo i za Linux, odeš u BIOS promeniš da ti botuje sa CD, ubaciš CD i kreće instalacija! Tamo odabereš jezik, particiju koju si napravio i još šta ima da se izabere i pustiš da se instalira.


E sad postoje određeni LInux distribucije kao što je Topologilinux (www.topologilinux.com) za koje nije potrebna particija jer se instaliraju u Windowsu kao kad instaliraš video igru, dakle u okviru Windowsa imaš ikonicu Linux i pokreneš je kao igru!



[Ovu poruku je menjao slaks dana 22.01.2006. u 15:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Kako instalirati Linux!?22.01.2006. u 14:20 - pre 222 meseci
trebaju ce ti dve particije:
1. linux swap, oko 300mb
2 linux native (ext2, ext3, reiserfs) nekoliko gb (2+)
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

gerat
Dusan Geratovic
Sabac

Član broj: 65778
Poruke: 23
*.inffo.net.



Profil

icon Re: Kako instalirati Linux!?22.01.2006. u 19:45 - pre 222 meseci
Kad pocne instalacija pita me da li da pritisnem samo enter, ili da ukucam server pa pritisnem enter, ili da kucam expert pa pritisnem enter. Sta ciniti!?
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Kako instalirati Linux!?22.01.2006. u 21:10 - pre 222 meseci
Citat:
gerat: Kad pocne instalacija pita me da li da pritisnem samo enter, ili da ukucam server pa pritisnem enter, ili da kucam expert pa pritisnem enter. Sta ciniti!?


Hoces li da instaliras server? Onda ukucaj server pa pritisni enter.

Ako si expert, onda ukucaj expert i moraces neke stvari da uradis sam, nece ih program uraditi automatski umesto tebe.

Pretpostavljam da ti je najbolje da samo pritisnes enter, pocece obicna instalacija.

Imam osecaj da malo zuris. Nisi se upoznao sa tim stvarima iz dokumentacije i slicnih izvora, nego hrabro kreces u instalaciju, pa sta bude. Moze da bude sve u redu, moze i da ne bude, zavisi od mnogih okolnosti.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

HisteriX
Beograd

Član broj: 26800
Poruke: 79
*.pat-pool.so.sbb.co.yu.

Jabber: histerix@jabber.cc


Profil

icon Re: Kako instalirati Linux!?22.01.2006. u 22:37 - pre 222 meseci
ukoliko sam dobro razumeo (skjuzmi ako nisam)..zhelish da instalirash lunix na wintendo particiju (fat32 npr)....za tako neshto imash neke distribucije tipa ZIPSLACKA...mada iskreno ne znam zashto bi to radio ;7
"He who makes a beast of himself,gets rid of the pain of being a man"
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Kako instalirati Linux!?

[ Pregleda: 7231 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.