Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

RH 7.3 za svakodnevne Office poslove na Pentium 32/64 MB masinama

[es] :: Linux desktop okruženja :: RH 7.3 za svakodnevne Office poslove na Pentium 32/64 MB masinama

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5284 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.verat.net

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: RH 7.3 za svakodnevne Office poslove na Pentium 32/64 MB masinama21.10.2002. u 09:53 - pre 263 meseci
jcd,
zelim ti srecu, jer ce ti trebati.

Prosto naprosto kod nas ima toliko "firmi" koje se igraju nekog enterprajza, da je to prosto neverovatno. A vecina ih posluje na pilicarski nacin .... zaista tuzno.

ps: da ne budem offtopic, mislim da bi se dosta dobilo na perfomansama kada bi se koristili nfs volumeni, barem bi se izbegla upotreba sporih diskova na tim "pentijumima".

"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.yubc.net

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: RH 7.3 za svakodnevne Office poslove na Pentium 32/64 MB masinama21.10.2002. u 11:30 - pre 263 meseci
jc denton: to što pokušavaš da uradiš je lepa ideja, ali malo preambiciozna za nekog ko nije imao kontakata sa Linux-om, pošto traži dosta znanja sa strane administratora, posebno ako želiš da te mušterija ne zove za dva dana telefonom -- znači moraš 1) da napraviš sistem koji radi brzo (na KDE odmah možeš da zaboraviš) 2) da zaštitiš sistem od samog korisnika. Evo gledam po sebi, ja bih se drage volje iz avanturističkog duha prihvatio takvog posla, ali ne bih bio siguran da bih mogao da ga izvedem (da napravim na Linux-u zamenu za Windows i Office na samo 32/64 MB RAMa).

Možda bi efektnije rešenje bilo prodati na svakih 8-10 P1 mašina jednu jaku Linux mašinu sa puuuuuno memorije koja bi radila kao applicaton server, dok bi se radne stanice ponašale kao thin clienti. Ovako bi mogao da dobiješ i KDE, i OpenOffice i ostale džidžabidže.

Opet napominjem da oba poduhvata zahtevaju od administratora/projektanta barem dobro poznavanje sistema, jer zapravo nemaš takvu distribuciju koja ti to pruža out-of-the box, naročito ako hoćeš da koristiš latest software (a naravno da hoćeš), znači moraš da napraviš svoju verziju neke postojeće distribucije (a u te svrhe su najpogodniji Slackware i Debian), a ja bih još dodao i FreeBSD kao solidnu alternativu Linux-u, naročito na slabijim mašinama.


int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: RH 7.3 za svakodnevne Office poslove na Pentium 32/64 MB masinama21.10.2002. u 11:42 - pre 263 meseci
Ja sam nešto čuo sa Windows 95 neće morati da se plaća. Da li je neko čuo nešto o tome?

Jer Office97 radi odlično na Win95. Možda je neko probao Office2000?
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: RH 7.3 za svakodnevne Office poslove na Pentium 32/64 MB masinama21.10.2002. u 15:24 - pre 263 meseci
Pogrešno si čuo. Ako koristiš i MS DOS, ti moraš da kupiš Windows98 Full (to ti dodje najeftinije, jer 98 OEM se ne prodaje) i da upotrebiš DOWNGRADE pravo, tj da napravis sistemsku i onda sys c: ...

E sada, u vezi sa linux-om na p1. Moj tata u firmi (koja nije bas da se igra...) je imao 12 Win 2k masina sa Office-om XP Prof i jednu w2k sa office Xp developer. Od tih 12, kupio je za sada 6 win2k oem, onaj developer i 2 office xp prof. 4 masine je prebacio na linux sa OpenOffice-om (kompatibilnost nije upalila jedino sa nekim ugneždenim tabelama koje se protežu ćelije preko 3-4 strane, teskt u ćirilici sa poljima u VBA, inače fajl poslat iz Ministarstva za Priv.). Na one 2 win masine je instalirao OpenOffice (srpska varijanta treba da se pojavi ovih dana). Ostale su jos 2 piratske masine, a ima jos 2 meseca...

Sada su uzeli i 2 nove, jedna kao softverski ruter i firewall, a druga za antivirus i backup. Planiraju da rese neku poprecnu pa da ubace i trecu linux masinu kao mail i web server.

Jednostavno Windows tamo gde je windows, linux tamo gde je linux. Kada firma ima P1 krseve sa W98, batali da ih uopste ubedjujes za linux (osim ako ne mislis da uzmes deo razlike za sebe) jer to govori o njihovoj nezainteresovanosti za kompjutere, usavrsavanje i unapredjivanje rada, a svakako je da onda nece biti spremni ni da uce rad u linux-u.

I da, sto su rekli kod mog tate, kde, gnome, icewm ili explorer.exe... nije bitno, sve je to isto, ali je mnogo bitnije OpenOffice ili MS Office jer kada treba da se ubaci neka tabela, napravi neki macro, uradi cirkularno pismo, napravi neka mala baza (Access)... za OpenOffice nema literature.

ps AKo neko zna bilo kakvu literaturu za OpenOffice (pored onih howto-a) neka mi posalje linkove na PP.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
212.124.182.*



Profil

icon Re: RH 7.3 za svakodnevne Office poslove na Pentium 32/64 MB masinama22.10.2002. u 01:17 - pre 263 meseci
Posto vidim da nema vajde od moje ideje (bar u slucaju sa P1 masinama). kako bi KDE (KDE samo zbog podrske za srpski jezik) radio na P2-266+, 4.3-6.4 hdd (ima tu cesto i SCSI varijanti), 4-8 mb graficka, 64/128 rama ? I to su danas 'aktuelne' masine-krsine. One su samo malo skuplje, oko 120-130 E, pa se fino prodaju.

Hvala svima na informacijama, a evo pitanja za Linux gurue/administratore (valjda sam izabrao pravi termin, ne zamerite) :

- Koliko bi ste naplatili da nekoj musteriji osposobite masinu (pomenuti P2) ili sve masine u firmi za uobicajene office poslove?
- Da li bi ste se uopste upustili u takav posao ?
- Da li je neko vec odradio tako nesto i ima iskustva u tome ?
- Ako nije, kada planirate da pocnete, posto MS intezivno radi na lokalizaciji i Windowsa i Office-a, a i legalizacija softvera je pocela ? Ja kao Linux laik mislim da je pravo vreme za to.
- Vredi li ta 'muka' zaradjenih para?

- Zbog navedene cene MS Office-a, koliko ce ljudi po vasoj proceni bar pokusati da svakodnevne poslove zavrsava u Linux-u, ako stvari sa office aplikacijama Linux-u stoje kako ste opisali ?

Randome i Bojane, sta vi mislite o svemu ovome ? Ima li nade da se Linux nekako priblizi sirim masama korisnika kod nas, ili ostaje tamo gde jeste - serveri i sl.?
Gde je u stvari mogucnost da se smanje ulaganja u softver na racun ne-koriscenja MS softvera ?
Sta da se radi, prosto receno ?

fire, walk with me
 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.verat.net

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: RH 7.3 za svakodnevne Office poslove na Pentium 32/64 MB masinama22.10.2002. u 18:09 - pre 263 meseci
Pa cuj, meni se jako svideo Go! X-ov post na tu temu i njegovog "tate" L;)
Covek lepo kaze, xfce, gnome, kde, svejedno je ... samo da radi posao. I mislim da bi vecina prihvatila i konzolni mod, samo da ne placa licence za M$ proizvode.

Ovo sto si se ti zalepio za KDE, to jednostavno ne pije vodu. KDE postaje sa svakim milestone-om sve glomazniji i glomazniji .... I bilo bi mucenje to terati da radi na P1-266-sta-vec.

Gnome je donekle po meni najbolje resenje za tako nesto. Brz, efikasan, minimalan ... Ne bih da potenciram gnome kao jedino i najbolje resenje, jer stvarno ne mogu da gledam kako bi na sve to gledala jedna sekretarica.

Koliko bi sve to kostalo, pa to je zaista diskutabilno, jer u principu, ti mozes da osposobis jednu masinu po meri, i kako valja, i onda ~ ( $HOME ) dir razneses okolo i gotovooooo L;)

I da, nisam tako nesto radio, ali ubrzo nameravam ... neko zainteresovan za pilot projekat ovoga tipa ?
imp ? MoHicAn ?
"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

MoHicAn

Član broj: 43
Poruke: 1893
*.verat.net



Profil

icon Re: RH 7.3 za svakodnevne Office poslove na Pentium 32/64 MB masinama23.10.2002. u 00:49 - pre 263 meseci
Ja ti vec rekoh in person :P da sam zainteresovan.

PS: ne postoji P1 na 266 max je ja mislim bio 233.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux desktop okruženja :: RH 7.3 za svakodnevne Office poslove na Pentium 32/64 MB masinama

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5284 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.