Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mozda zanimljiv postmortem

[es] :: GameDev - Razvoj Igara :: Mozda zanimljiv postmortem

[ Pregleda: 2136 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

visla
Nebojsa Vislavski
San Francisco

Član broj: 27009
Poruke: 21
195.252.85.*

ICQ: 83
Sajt: www.vislavski.com


Profil

icon Mozda zanimljiv postmortem25.12.2005. u 13:26 - pre 222 meseci
Vidim da se ovde dosta ljudi prica o pravljenju igara (bez kesa, bez ljudi, sa dobrom voljom i dosta entuzijazma). Pa reko da ispricam i ja jednu realnu pricu nekolicine ljudi koji su isto u ovoj fazi.

Ovde cu samo navesti neke od mogucih problema kada se radi pod gadnim uslovima (nema investicija i ljudi nisu placeni)...
Mi smo poceli jedan takav projekat pre dve godine i sada cu reci kroz koje je sve faze prosao...

1. Prvo i osnovno je naravno naci ljude. E tu je vec problem, treba naci ljude koji nesto znaju (kako bi uopste moga napraviti igru) ali najcesce ti ljudi i ako nesto znaju imaju ili stalno zaposlenje ili tezgare. Kod nas je bila situacija bas takva. Vecina je bila u fazonu tezgarenja a neki su imali i stalan posao. A postoje i oni ljudi koji jednostavno zele po svaku cenu da se otkinu za fax i prosek i cak i da znaju od njih nema neke vajde.

2. pod uslovom da se skupi ekipa koja broji 5-6, ili 10-15 ovakvih ljudi moze se racunati na jedno bar 3 meseca sigurnog entuzijazma koji ce vladati kod svih ljudi (naravno ako su uopste hteli da prave igre a ne da se zezaju).

3. posle tog perioda ispliva ono sto je kod svakog. Te jedan vise nece bez para, jedan mora na fax i skoro ga ni ne vidis, jedan mora da radi ovaj poslic pa onaj, pa ... i sl. I sve u svemu tvoj tim se svede na mozda jos 2-3 coveka koji su oko tebe i imas srece ako nesto i znaju da rade.

4. Svo ovo vreme mozes racunati da ti ljudi nece moci da rade 8 sati dnevno + verovatno se necete ni vidjati u nekim prostorijama svaki dan, + mozda se nece ni vidjati uopste nego samo preko e-maila. Cak i da ne pravite AAA naslov gledajte na to da jedan tim koji pravi neku casual igru radi bar 8 sati dnevno nekoliko meseci. Ovde to sigurno nije situacija pa se sama prica izrade i za jednostavni naslov povecava bar za duplo. Ako neko moze da izdvoji 5 sati onda imas srece.

5. Nakon ovoga posto ne ocekujes ljude svaki dan na radnom mestu, a pao je entuzijazam kod vecine ljudi (jel ipak mozda tebe drzi entuzijazam ali nece sigurno drzati 7 ljudi isto koliko i tebe) i nema para, pa cak i da igra ima nesto sto se moze videti, racunas da ljudi polako odlaze.

6. Imas stalni problem oko koordinacije sa ljiudima. Putem emaila je to jako tesko i svaka cast onome ko tako uspe da koordinira timom. A posto nemas ljude koji su stalno na okupu na jednom mestu (osim ako ne placas lokal ali to se krsi sa mojom predpostavkom) ceo projekat zbog toga trpi i neki pravu koordinaciju ne mozes ni imati i samim tim razvoj celog projekta se produzava sa jos par meseci. (sto sa opadanjem entuzijazma kod ljudi znaci jos manja verovatnoca za zavrsavanje projekta).

7. Zatim uzmes u obzir koji je to procenat ljudi iz Srbije zavrsio igru kompletno bez ulaganja i dobijes jos jedan razlog koji utice na smanjivanje verovatnoce za zavrsavanje igre.

8. I nakon vec godinu dana imas tim koji se vidja ponekad (ako) radi kad ko moze i stigne, neko skonta da ustvari i nije za Game Dev, ... i sve se svede na lepo je sto se druzimo ali igra nece ovako da se zavrsi.

Sto mu sumirano znaci, JAKO MALE SANSE da se zavrsi igra, plus problem oko nalazenja ljudi, plus problem oko nalazenja ljudi koji znaju, plus problem oko drzanja i koordiniranja ljudi.

E sad ako je bilo ko zamislio AAA naslov da pravi ovako nece ga zavrsiti ni za 10 godina sto je jasno. Jel ipak ljudi negde sede i po godinu dana vise od 8 sati sa debelim iskustvom pa naprave AAA naslov ali nikako ovako. Ali ako je neko isplanirao nesto mnogo manje onda to ima sansu i to sto je manje zamisljeno to je veca sansa da se nesto proda a kasnije za novcima mozda nesto dalje.
Znaci iz iskustva moj savet ostalima koji su u ovoj situaciji je da je JAKO tesko i da se ne zalecete previse.

Mi imamo i prostorije i ljude koji su dovoljno dobri da izguraju pricu koju smo zamislili pa opet.... nema novca nego samo entuzijazam... :)

Nadam se da sam nekom pomogao!!!
If you don`t do something, something will do something to you!
 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
*.ubisoft.com.cn.

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: Mozda zanimljiv postmortem26.12.2005. u 01:39 - pre 222 meseci
Ovo treba da vide svi koji nesto pocinju. Mislim da je svako prosao
kroz manje-vise slicnu pricu. Nemoj da te to obeshrabruje. Svi ljudi
imaju svoje potrebe i/ili planove. Bitna je stvar da si sagledao niz
gresaka koje ste pravili i to je veoma vredno iskustvo. Uvek je bolji
covek koji zeli da radi od coveka koji ima znanje i iskustvo ali bi radije
da prica i/ili komanduje.
 
Odgovor na temu

[es] :: GameDev - Razvoj Igara :: Mozda zanimljiv postmortem

[ Pregleda: 2136 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.