Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Lanci za sneg-sta umesto njih ?

elitemadzone.org :: AutoZone :: Lanci za sneg-sta umesto njih ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 43555 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

konexunion
Kosovo

Član broj: 20128
Poruke: 33
*.beotel.net.



Profil

icon Lanci za sneg-sta umesto njih ?25.12.2005. u 00:02 - pre 221 meseci
Posto su lanci za sneg (svi tipovi) isuvise komplikovani za postavljanje na svakom putnickom vozilu,da li postoji neko drugo tehnicko resenje...
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.sattvmeteor.co.yu.

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Lanci za sneg-sta umesto njih ?25.12.2005. u 02:54 - pre 221 meseci
Naravno, zimske gume S3 (minimum 4 mm sara).
 
Odgovor na temu

konexunion
Kosovo

Član broj: 20128
Poruke: 33
195.252.86.*



Profil

icon Re: Lanci za sneg-sta umesto njih ?25.12.2005. u 22:31 - pre 221 meseci
Ako si mislio na Savine S3 nije lose.Ja sam mislio na uslove u kojima cak ni michelin alpin ne pomaze....u stvari nekad je Fadip iz Novog Beceja imao u svom programu nesto sto je sluzilo za izvlacenje iz snega i blata ali toga nema odavno.Javite se ukoliko imate neku inteligentniju ideju ili link do necega sto meni treba.Unapred hvala
P.S.napominjem da bi "to" trebalo da se montira u nekoliko sekundi
 
Odgovor na temu

djolep
Beograd

Član broj: 10598
Poruke: 739



+53 Profil

icon Re: Lanci za sneg-sta umesto njih ?26.12.2005. u 23:02 - pre 221 meseci
Verovatno mislis na ovo
http://www.spikesspider.com/whatis.htm

Brzo se stavlja i skida, narocito quick varijanta, ali koliko se secam testova (od pre 10-ak godina) zaostaje za lancima u performansama. (losije drzi pravac, duzi zaustavni put, teze krece)

Imas i ovo: http://www.flextrax.com/
ali nisu bas sekunde za montazu, mada je verovatno brze i lakse od lanaca.

Postoji i carapa:
https://www.proidee.co.uk/shop...GB_120074/LT=naechster_artikel
ali nisam bas siguran koliko je to efikasno (i trajno). I sto neko rece verovatno ne vazi tamo gde su lanci obavezni.

Kablovi:
http://www.jcwhitney.com/autop.../N-111+10201+600003832/c-10101

Verovatno lakse za montazu od lanaca, ali ne znam koliko se dere na mesovitom poluociscenom putu. Ako nista drugo bar nece da razlupa auto ako se otkaci.

Nazalost nista od toga nisam video kod nas.
 
Odgovor na temu

konexunion
Kosovo

Član broj: 20128
Poruke: 33
195.252.85.*



Profil

icon Re: Lanci za sneg-sta umesto njih ?27.12.2005. u 06:08 - pre 221 meseci
BRAVO DJOLEP to je ono sto sam trazio upravo zbog toga sto nisam nista slicno video kod nas... pa sad mozda nesto slicno napravim....hvala puno
 
Odgovor na temu

qosmedix
Beograd

Član broj: 188886
Poruke: 3
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Lanci za sneg-sta umesto njih ?25.11.2008. u 22:19 - pre 186 meseci
Da u Srbiji ima najnovija stvar koja zamenjuje klasicne lance za sneg EASY-WNITER,jednostavna montaza i demontaza ma super jer ga koristim.
 
Odgovor na temu

palomas
Davis Cup
Croatia

Član broj: 50896
Poruke: 666
*.hep.hr.



+5 Profil

icon Re: Lanci za sneg-sta umesto njih ?01.12.2008. u 08:40 - pre 186 meseci
Čim padnu temperature, najbolje je na pogonske osovine namontirati zimske gume, koje su prilično mekše od ljetnih, pa po zimi daju veću stabilnost i bolji kontakt sa podlogom.

Ako na prometnici baš ima više neočišćenog snijega, tada su obavezni lanci, jer u takvom slućaju niti zimske gume neće previše pomoći. Za slučaj takvih iznenađenja, ja sam na autootpadu kupio dvije rabljene felge s gumama, u prilično dobrom stanju. Kod kuće sam na njih namontirao lance, dobro ih zategnuo i napumpao te gume.

Kotači s lancima čekaju u garaži, u slučaju iznenadne potrebe lakše i brže će mi biti samo zamjeniti prednje kotače, nego se baktati s montažom i zatezanjem lanaca.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Lanci za sneg-sta umesto njih ?01.12.2008. u 12:47 - pre 186 meseci
Citat:
palomas: Kotači s lancima čekaju u garaži, u slučaju iznenadne potrebe lakše i brže će mi biti samo zamjeniti prednje kotače, nego se baktati s montažom i zatezanjem lanaca.

Pa ne znam kakve vi to lance imate kad je brze podici auto, odsrafiti tockove, zasrafiti nove i spustiti auto nego montirati lance. Ja nisam lance koristio sigurno deset godina, ali se secam da u to vreme montaza nije trajala vise od minut/kom. Danasnji su verovatno jos jednostavniji.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Lanci za sneg-sta umesto njih ?01.12.2008. u 12:55 - pre 186 meseci
Citat:
palomas: ja sam na autootpadu kupio dvije rabljene felge s gumama, u prilično dobrom stanju. Kod kuće sam na njih namontirao lance, dobro ih zategnuo i napumpao te gume.


Uh, polovne gume... zaobići u širokom luku. Kako možeš znati u kakvom su stanju? :) Jedan drugar je kupio nove gume i prešao s njima 50-ak hiljada za godinu ili dve. Gume su i dalje na oko "pristojno" izgledale, ali je bilo krajnje vreme da se zamene.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9420
212.200.68.*



+10236 Profil

icon Re: Lanci za sneg-sta umesto njih ?01.12.2008. u 13:21 - pre 186 meseci
Citat:
palomas:Kotači s lancima čekaju u garaži, u slučaju iznenadne potrebe lakše i brže će mi biti samo zamjeniti prednje kotače, nego se baktati s montažom i zatezanjem lanaca.

Pazi, ovo nije loša ideja, za slučaj da ti lanci trebaju za vožnju po gradu. Meni, ipak za grad nikad nisu trebali lanci.
A ako negde putuješ, mislim da je krajnje neprimereno napuniti 50% (i više) prtljažnog prostora ovim, pomoćnim, točkovima.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

palomas
Davis Cup
Croatia

Član broj: 50896
Poruke: 666
*.hep.hr.



+5 Profil

icon Re: Lanci za sneg-sta umesto njih ?01.12.2008. u 13:36 - pre 186 meseci
Citat:
pctel: Pa ne znam kakve vi to lance imate kad je brze podici auto, odsrafiti tockove, zasrafiti nove i spustiti auto nego montirati lance. Ja nisam lance koristio sigurno deset godina, ali se secam da u to vreme montaza nije trajala vise od minut/kom. Danasnji su verovatno jos jednostavniji.


Lance nije problem na brzinu navuči na kotač (kako kome, ovisno također o uvjetima montaže), ali propisno ih zategnuti kako nebi lupali u vožnji, to je već veći problem. U tu svrhu najbolje je malo ispustiti tlak iz guma, montirati i zategnuti lance, i ponovno napumpati gume. Tako se postiže da su lanci stvarno čvrsto priljubljeni uz gumu, i možete se voziti nešto malo brže i duže vrijeme.

Što se tiče "polovnih" guma, ja sam imao jednu gotovo novu ljetnu gumu, kojoj sam drugu gumu iz para "uspio" probušiti s bočne strane, a takvih modela više nije bilo u ponudi. Nabavio sam još jednu sličnu, te obje gume prošle su vrlo vrlo malo kilometraže. Namazao sam ih obilato sa sredstvom za njegu guma, stavio lance i one su u garaži, spremne za snijeg. Kome se stavljaju lanci, svaka mu čast - ja samo mijenjam kotače.
 
Odgovor na temu

palomas
Davis Cup
Croatia

Član broj: 50896
Poruke: 666
*.hep.hr.



+5 Profil

icon Re: Lanci za sneg-sta umesto njih ?01.12.2008. u 13:42 - pre 186 meseci
Citat:
Java Beograd: Pazi, ovo nije loša ideja, za slučaj da ti lanci trebaju za vožnju po gradu. Meni, ipak za grad nikad nisu trebali lanci.
A ako negde putuješ, mislim da je krajnje neprimereno napuniti 50% (i više) prtljažnog prostora ovim, pomoćnim, točkovima.


Slažem se, po gradu u večini slučajeva lanci nisu potrebni, osim ako se ne radi o snježnoj mečavi, a vi baš hitno morate negdje krenuti. Što se prostora u prtljažniku tiče, kotači stanu iza naslona prednjih sjedala, ili neko slično mjesto...
 
Odgovor na temu

faster
Slovenija

Član broj: 205585
Poruke: 1
*.dial-up.dsl.siol.net.



Profil

icon Re: Lanci za sneg-sta umesto njih ?20.12.2008. u 13:38 - pre 185 meseci
Vidim da ti neču reči nešto novo jer sam več video da su i drugi time več upoznati ali evo ti tu i web sajt ... www.easy-winter.com

Ja sam ih kupio sasvim slučajno u Sloveniji
jer ni kod nas nisam mogao nači klasičnih lanaca za moju dimenziju gume
ali i kad bi je uspio nači opet nisam mogao staviti klasične lance
prvo pošto bi moje krasne alu felge stradale
a drugo pošto mi to ne dozvoljava premali luft između gume i blatobrana.
Inače te lance-opruge koristim sad več treču sezonu i iako sam u početku bio skeptičan oko funkcionalnosti
sad mogu potvrdit da su odlični pogotovo pošto je več osnovni set mogu stavit na sva četiri točka
a time dobijam na sigurnosti ne samo kretanja nego pre svega kočenja tako na snegu kao na ledu
a kola se ponašaju ko da nemam lance na kotačima ...
u stvari ja ih stavim na kola još kuči na toplom i onda odem na put jer mogu vozit sasvim normalnom brzinom ...
ko je to izmislio stvarno svaka mu čast


[Ovu poruku je menjao bakara dana 21.12.2008. u 10:34 GMT+1]
faster
 
Odgovor na temu

Milan Jovanovic
Nis, Srbija

Član broj: 70480
Poruke: 42
85.222.178.*



Profil

icon Re: Lanci za sneg-sta umesto njih ?24.01.2009. u 14:33 - pre 184 meseci
Sta se gleda kada se kupuju lanci za sneg? Od kog materijala treba da budu, kolika debljina lanca, da li na sve tockove ili samo na pogonske?
 
Odgovor na temu

djolep
Beograd

Član broj: 10598
Poruke: 739



+53 Profil

icon Re: Lanci za sneg-sta umesto njih ?25.01.2009. u 14:03 - pre 184 meseci
Gledaju se, pre svega, dimenzije jer moraju da odgovaraju gumama. Materijal je manje više isti. Debljina nije od većeg značaja. Stavljaju se samo na pogonske točkove. U kompletu se i nalazi samo par lanaca. Eventualno možeš da obratiš pažnju na način montaže, jer su neki jednostavniji za montažu, mada su i te razlike male. Navodno su nešto bolji oni kod kojih lanac ide u cik cak preko gazišta gume nego oni kod kojih lanac ide samo popreko, ali su izgleda u pitanju pre teorijske nego praktične razlike. Kad voziš sa lancima ionako ne bi smeo da voziš brže od 40-50 km/h.
 
Odgovor na temu

Milan Jovanovic
Nis, Srbija

Član broj: 70480
Poruke: 42
85.222.178.*



Profil

icon Re: Lanci za sneg-sta umesto njih ?25.01.2009. u 14:47 - pre 184 meseci
Vidjao sam neke oznake 60, 70, 80, 90. Sta one predstavljaju?
 
Odgovor na temu

qosmedix
Beograd

Član broj: 188886
Poruke: 3
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Lanci za sneg-sta umesto njih ?28.01.2009. u 09:59 - pre 184 meseci
Sigurno je da vozač mora biti dobro obučen za montažu (veliki problem) i demontažu lanaca za sneg kao i da kupi od proverenog dobavljača kvalitetne lance namenjene za njegove pneumatike.Postoji tad još nekoliko problema visina branika u odnosu na gumu,garancija kod proizvodjača vašeg novog automobila dali prihvataju klasične lance za sneg jer prilikom korištenja nastaju tzv.udari koji znatno prenose vibracije na spone itd.znači postoji mogućnost od mehaničkih oštećenja kod vašeg vozila prilikom korištenja klasičnih lanaca,ograničena brzina na samo 15km/h sve preko te brzine ako ste vozili po snegu je užas po vaš auto.Prilikom vožnje kombinovano sneg-led -kopno na određenoj deonici morate skinuti lance pa ponovo montirati na snegu.Ako je samo led tj.poledica koja je čest problem i u gradskoj vožnji tad klasični lanci se ne montiraju.
ja zato koristim EASY-WINTER opruge koji zamenjuju klasične lance jer imam uzdužne kanale na pneumaticima pošto za ovaj proizvod morate imati pravolinijski uzdužni kanal na gumi.Proizvod koji priznaju u EU i imaju sertifikat TUV pogledajte www.easy-winter.com sve ostalo će vam tad biti mnogo jasnije pogotovo onima koji su vozili po snegu sa klasičnim lancima o ledu i da ne govorim.
 
Odgovor na temu

djolep
Beograd

Član broj: 10598
Poruke: 739



+53 Profil

icon Re: Lanci za sneg-sta umesto njih ?28.01.2009. u 20:48 - pre 184 meseci
Citat:
Milan Jovanovic: Vidjao sam neke oznake 60, 70, 80, 90. Sta one predstavljaju?

To su nekakve oznake grupe kakve su izgleda uveli kinezi. Evo tabele, ali svakako proveri na kutiji za koje dimenzije guma je namenjen lanac.

Kompletna oznaka gume izgleda otprilike ovako: 185/65 R14 86 H.

185 je širina gazišta u mm
65 je odnos širine gazišta i visine bočnog zida gume u %. U ovom slučaju to znači da bočni zid ima visinu koja iznosi 65% od širine gazišta. Uobičajen odnos je 80, pa se često i ne piše. Uvek se piše ako guma ima snižen profil npr 75, 70, 65 itd.
R je oznaka za radijalnu gumu
14 je unutrašnji prečnik gume, odnosno prečnik felne u colima (inčima)
86 je tzv. indeks opterećenja
H je indeks brzine - maksimalnu brzina koju guma može izdržati pri dozvoljenom opterećenju. U ovom slučaju to je 210 km/h

Za izbor lanaca bitna su prva tri broja, u ovom primeru to su 185/65 14.



[Ovu poruku je menjao djolep dana 28.01.2009. u 21:59 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao djolep dana 29.01.2009. u 22:26 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

djolep
Beograd

Član broj: 10598
Poruke: 739



+53 Profil

icon Re: Lanci za sneg-sta umesto njih ?28.01.2009. u 22:51 - pre 184 meseci
Citat:
qosmedix:  EASY-WINTER opruge koji zamenjuju klasične lance...

Pa sad.... S obzirom da si direktor firme koja distribuira te opruge ovde, očekujem malo ozbiljniji tehnički i marketinški nastup. Na ovom forumu više tehnički a na drugim mestima više marketinški. Nekakva realna testiranja. Reklo bi se da je proizvod nov, pošto na Netu nema skoro ništa o njemu, bar ne pod tim imenom, ali malo saradnje sa specijalizovanim časopisima, sajtovima auto klubova, AMSS itd ne bi bilo na odmet.
 
Odgovor na temu

Milan Jovanovic
Nis, Srbija

Član broj: 70480
Poruke: 42
*.adsl.verat.net.



Profil

icon Re: Lanci za sneg-sta umesto njih ?29.01.2009. u 14:22 - pre 184 meseci
Hvala na odgovorima. Ovu tabelu sam vidjao i ranije, ali uz ovo objasnjenje je sada potpuno razumem. Evo, zakljucio sam, da meni odgovara ova velicina 40.

A od kojih proizvodjaca treba traziti lance, da bi bili koliko-toliko kvalitetni?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Lanci za sneg-sta umesto njih ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 43555 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.