Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!
(Zaključana tema (lock), by lancia88)
Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 330078 | Odgovora: 434 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tetreb995
tetreb995
privatnik

Član broj: 154799
Poruke: 100
79.101.80.*



+1 Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!01.10.2008. u 19:46 - pre 189 meseci
Da si i NASA-in inzenjer ..ali komunikacija ti je kao da radis na odrzavanju u Sobovici .
 
0

gberic
Goran Beric
Zrenjanin

gberic
Član broj: 14376
Poruke: 22
195.178.50.*

ICQ: 20511733


Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!03.10.2008. u 07:07 - pre 189 meseci
Evo jednog praktičnog pitanja.
Imam centralno grejanje na gas, i grejem oko 80m2 sa dobrom izolacijom zidova i lošom stolarijom, što znači da puno trošim samo kad duva vetar. U najgorem slučaju sam trošio 350m3 plina mesečno. Kako će plin ponovo da poskupi razmatram pitanje da dodam oganj kao alternativu plinu. Računica je prilično jednostavna, moram da spalim kilovate da bi se ugrejao. Ako nestane plina, što se nije dešavalo zadnjih par godina ali može da se desi, ja sam puk`o jer nemam čime da grejem radijatore. Varijanta sa mekovima mi otpada jer su radijatori panelni. Ako bih stavio oganj na red sa plinskim kotlom što je fizički izvodljivo, palio bih ga samo kad je jeftina struja (3.48 din/KW u crvenoj tarifi) i tako odvadio plina bar kad je jeftinije. Pitanje je samo koliko košta ova investicija tačnije sam oganj, i da li je moguće da ga kupim bez same pumpe, pošto već imam jednu u kolu grejanja.
 
0

Vladan Radovanovic
Vladan Radovanovic
KG

Član broj: 73346
Poruke: 139
*.adsl-3.sezampro.yu.

Sajt: www.katana.rs/opstekarakt..


Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!03.10.2008. u 17:56 - pre 189 meseci
Potovani Gbericu
moguce je montirati kotao u svaki stem grejanja kao glavni ili pomocni izvor energije jednostavno tako sto se presece cev i umetne kotao da se tako izrazim. Automatikom koja pogoni kotao mozete po zelji ukljucivati kotao ili recimo tajmerom koji bi se programirao za rad u periodu kada je jeftina struja ili jos bolje da se ako je moguce povuce iz uklopnog sata impuls jeftine struje za ukljucenje kotla koji bi ga ukljucio kada je jeftina struja. Svo to vreme bi vam ostao ukljucen gasni kotao zbog rada pumpe jedino bi recimo mogao da mu se smanji zadata tempratura grejanja na neku nesto nizu vrenost od one koju daje Oganj ili da se nalegajucim termostatom koji kontrolise rad Ognja njemu zada 5 stepeni visa temperatura. S obzirom da bi kroz gasni kotao prolazila zagrejana voda iz kotla Oganj gasni kotao se nebi ukljucivao a kada biste iskljucili rucno ili automatski Oganj vas gasni kotao bi preuzeo dalju ulogu glavnog grejaca. Naravno sve ovo ako je komplikovano moze se prosto resiti rucnim upravljanjem i ukljucivanjem kotlova po zelji. Sto se cena tice za vas sistem bih preporucio dvofazni model zbog snage i ekonomicnosti kotla a cene cu vam poslati na pp da ne bude reklama. Ujedno evo slike kako sam ja to nedavno ugradio na jednom sistemu grejanja kod musterije kome je grejanje na gas bilo preskupo pa se odlucio da kao i vi doda malo struje.
Pozdravljam vas.
 
0

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
195.252.78.*



+86 Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!03.10.2008. u 18:19 - pre 189 meseci
@letac

nemoj pogresno da me shvatis ali moje misljenje da ti ova kombinacija sa bereta kotlom nece raditi kako treba
jer kotao gasi pumpu nakon postizanja sobne temperature i prilikom koristenja sanitarne vode pumpa takodje ne radi
pozdrav..
genije.
 
0

Vladan Radovanovic
Vladan Radovanovic
KG

Član broj: 73346
Poruke: 139
*.adsl-3.sezampro.yu.

Sajt: www.katana.rs/opstekarakt..


Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!03.10.2008. u 19:10 - pre 189 meseci
Ok genije hvala na pojasnjenju kotao koji sam ja povezao je imao pumpu u stalnom radu ali se ne secam koje je marke bio a i na sliakma koje sam tada napravio se ne vidi marka. Gbericu proveri dali kada ti kotao iskljuci gorionik dali pumpa radi i vrti vodu ili se gasi i ona sto mi je malo bez veze jer sta ako covek ima sistem sa 5-6 radijatora na liniji dok se ohladi dnevna soba i ponovo ukljuci termostat zadnji radijatori ce se zalediti. Ako bude ovaj glupi slucaj moze se i to resiti lako kao sto sam ja to jednom prilikom isto uradio a to je da se otvori kuciste kombibojlera i pumpa preveze na stalni rad. Pumpa se lako uocava u kutiju bojlera i njen kabal za napajanje pa nebi trebao da je problem da se ovo izvede.
 
0

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
195.252.78.*



+86 Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!03.10.2008. u 20:06 - pre 189 meseci
pa tako je napravljen kad ga iskljuci sobni pumpa se gasi posle odredjenog vremena a premostavanje
pumpe na stalan rad nije preporucljivo ako se koristi snitarna voda
a inace na slici je kotao marke BERETA model CIAO
pozdrav.
genije.
 
0

frigo servis bata
vrsac

Član broj: 57285
Poruke: 429
*.speednet.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!03.10.2008. u 21:31 - pre 189 meseci
Ja se necu upletati u vase rasprave,ali moram da dodam moj jedan komentar na slici koja je postavljena.Zar se PGP kabal stavlja na taj kotao?Mogao bi malo vise da se potrudis u vezi montaze kabla na taj kotao(ruzno izgleda i nije po propisu stavljen).
 
0

Vladan Radovanovic
Vladan Radovanovic
KG

Član broj: 73346
Poruke: 139
*.adsl-3.sezampro.yu.

Sajt: www.katana.rs/opstekarakt..


Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!04.10.2008. u 17:27 - pre 189 meseci
Da stavlja se a zasto se pa nebi stavljao. Mislim da je ovo bio detalj prilikom probe kada smo ga pustali u rad a oko estetike ja za to nemam vremena a cesto ni uslova na terenu da se zezam to ostavlajm gazdama a se u svojoj reziji igraju sa grklajn crevima kanalinama ili sta god. Juce sam pozvao vlasnika kotla zaista je bereta u pitanju svaka cast na opazanju to je odradjno pre dve tri godine i dan danas je u funkciji. Cak pronadjoh i jos nekoliko slika sa te ugradnje a vidi se i tip kotla. Sto se tice sanitarne vode zaista nisam siguran kako to njemu radi a tip je bio u lovu da bi se neto preterano detaljisali uostalom mene zanima grejanje a sve drugo mi je manje bitno. Izmisljanje rupe u saksiji ostavlajm drugima ja za to jednostavno nemam vermena.
Ujedno pitanje za vas genije dali znate neke detalje za marku biasi m90 24kw gde bih mogao da umetnem sobni termostat na semi instalacije vidim da ima rednu klemu za to ali letimicnim pregleom kotla nisam uocio gde je to u samoj kutiji.



Usput evo kako izgleda kotao namontiran kod mene u pitanju je epk01 monofazni model s obzirom da je kod mene monofazna struja kojim ja grejem opovrsinu od cca 90m2.

kotao u kupatilu iz vrata. napojen je sa trozilnim licnastim kablom 4mm2.


automatika sa K0 bezsumniom sklopkom ELMARK na testiranju ove sezone.


[Ovu poruku je menjao SREBRNI LETAC dana 04.10.2008. u 19:36 GMT+1]
 
0

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
195.252.78.*



+86 Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!04.10.2008. u 17:37 - pre 189 meseci
pa obicno ima most u rednim stezaljkama skines njega i vezes termostat.
kad otvoris kotao polozis prednji stranu komandne table na dole sa leve strane gde ulazi
mrezni kabal u kutiju imas mali poklopac e ispod njega su ti redne stezaljke za mrezni kabal
i sobni termostat
pozdrav.

genije.

[Ovu poruku je menjao mali genije dana 04.10.2008. u 20:32 GMT+1]
 
0

Vladan Radovanovic
Vladan Radovanovic
KG

Član broj: 73346
Poruke: 139
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: www.katana.rs/opstekarakt..


Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!07.10.2008. u 19:34 - pre 189 meseci
Ok genije hvala na pomoci nadam se da cu se snaci za vikend bih trebao ici kod starca da to regulisem. Pozz Vlada Creator
 
0

gberic
Goran Beric
Zrenjanin

gberic
Član broj: 14376
Poruke: 22
195.178.50.*

ICQ: 20511733


Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!09.10.2008. u 13:09 - pre 189 meseci
Evo mene..
Kotao je neki najjeftiniji koji sam nasao SIME 24kW, pumpa radi kada se ukljuci sobni termostat i to bez obzira na gorionik. Sanitarnu vodu ne koristim iz njega, ali imam mogucnost. Mnogo je jeftinija preko elektricnog bojlera koji greje samo kad je jeftina tarifa.
Jos jedno pitanje. Kako je resen problem FID sklopke, posto je na mojoj instalaciji sklopka od 30mA, a izmedju nule i uzemljenja ume da bude bogami i 15-ak volti. Ceo sistem je povezan na sanitarnu vodu, i uzemljen preko elektricnog bojlera. Imam malu decu, i vrlo mi je bitno da ceo sistem bude siguran i efikasan. Samo me zanima kako to da fidovka nece ispadati kad spojim nulu sa uzemljenjem (preko vode naravno). Napominjem da nulovanje u instalaciji ne dolazi u obzir. Ako je ovo reseno adekvatno vrlo sam voljan da ga instaliram, istestiram i objavim ovde rezultate i to objektivno.
 
0

novicar
Novica Radulovic
dipl.ecc
Zaječar

Član broj: 196810
Poruke: 13
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!09.10.2008. u 15:48 - pre 189 meseci
Pitanje za Srebrnog letača: Prijatelju, pročitao sam vaše postove u vezi grejanja na elektični kotao OGANJ-2, i želeo bi da znam kakva su vaša iskustva sa tim, tj. ja bih želeo da kupim i uvedem centralno grejanje na struju u svom stanu u Zaječaru, koji je površine 75m2 a nalazi se na zadnjem spratu-nadogradnja-92.godine, na glavnoj tabli pored strujomera imam tri osigurača od 25A a na tabli u stanu imam tri od 20A, sedam od po 16A, dva od 10A i jedan od 6A, sa sklopkom od 63A. Pošto se vi razumete u sve ovo molio bi vas da mi odgovorite, da li mogu na ovakvu elektro instalaciju da montiram i da mi to funkcioniše bez problema sa tim EKP-Ognjem 2, koji je navodno snage 1-15 kW. Još jednom bih vas zamolio da mi stručno i profesionalno date vaš savet i mišljenje.
 
0

Vladan Radovanovic
Vladan Radovanovic
KG

Član broj: 73346
Poruke: 139
79.175.80.*

Sajt: www.katana.rs/opstekarakt..


Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!10.10.2008. u 00:11 - pre 189 meseci
Gbericu
problem sa fid sklopkom potojao je samo kod ranijih vrezija kotlova ali je daljnjim razvojem i usavrsavanjem istog taj problem resen. Na testovima koji su radjeni za svedsku koriscena je sklopka osetljivosti 10ma i kotao i sa njom radi bezprekorno. Kotao je savseno siguran od dodira i sli jedina tacka na kojoj mozete imati potencijalnu opasnost je kapica ispod koje je naponski kabal spojen sa kotlom. Radi stoprecentne sigurnosti zbog dece mozete ove kapice napuniti silikonom i tako ih dodatno osigurati od dodira. naravno da je najbolja sigurnost da se kotao postavi tamo gde deca nemogu ulaziti ili ga zastititi nekim dodatnim kucistem. Mi u nasoj firmo inace prizvodimo i termoblokove tj kotao se montira u metalno kuciste zajedno sa kompletnom instalacijom pumpom expanzionim sudom itd i sve to ide pod kljuc. Ja sam pre nekoliko godina ovaj kotao ugradio u jednom obdanistu i to usred radne prostorije u kojoj po ceo dan borave deca. Mozete da zamislite sta bi se deeilo da je nas kotao nesiguran i nepouzan uredjaj.

Novicaru
Sto se vaseg pitanja tice moguc je rad kotla na takvoj instalaciji mada bih vam ja radije sugreisao ugradnju trofaznog kotla zato sto se kod njega angazuju sve tri faze podjednako tako da se smanjuje opterecenje po fazama. Medjutim zbog angazovanja ostalih kucnih uredjaja u kuci bojlera sporeta itd pozeljno bi bilo da se zamene glavni osiguraci ili ako nisu automatski jednostavno licnama pojacaju a oni koje imate na tabli da se zaobidju jer automatika koja ide uz kotao vec poseduje svoje osigurace tako da nema poterbe da se dupliraju. Ukoliko vam je ovo neizvodljivo ili nabavka trofaznog kotla skupa inveticija onda bi se kotao vezao na dve faze a jaci pomenuti potrosaci u stanu bi se povezali na preostalu fazu tako da nebi dolazilo do preopterecenja. Na kraju kotao nije navodno te snage vec je tacno tako kako je napisano a kolika ce mu biti snaga zavisi od vas kako cete ga podesiti. Stim sto je uvek bolje angazovati vecu snagu za grejanje jer se time stan brze lake i jeftinije zagreje nego ako bi se to radilo sa nekom manjom snagom.

Nadam se da sam vam pomogao svojim odgovorima



 
0

lnick

Član broj: 39101
Poruke: 319
93.86.116.*



+3 Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!10.10.2008. u 08:02 - pre 189 meseci
Uh,do sada jos kako-tako,ali sada pocinjemo da pricamo o LICNOVANJU osiguraca......a prica se o sigurnosti i o Svedskim FID-sklopkama od 10mA....ma daj.

poz.
 
0

gberic
Goran Beric
Zrenjanin

gberic
Član broj: 14376
Poruke: 22
195.178.50.*

ICQ: 20511733


Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!10.10.2008. u 09:11 - pre 189 meseci
Ma dobro sad, ja samo ne bih zeleo da se rasplinjavamo i prepucavamo. Licnovanje ili ne, nije bitno.
Meni je bitno samo da mi se garantuje da fidovka nece izbacivati, i da necu morati da spojim nulu i uzemljanje ni na jednom delu instalacije, pre ili posle fidovke. Ne bih insistirao toliko na tome, ali mi nije jasno kako je to principijelno izvedeno. Ako je reseno konstrukcijom samog grejaca, onda OK, svaka cast konstruktoru, ali samo kazem da mi nije jasno. Medjutim ako proizvodjac daje garanciju da to radi, ja sam sledeca musterija, jer kao sto rekoh PLIN POSKUPLJUJE...
 
0

lnick

Član broj: 39101
Poruke: 319
93.86.116.*



+3 Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!10.10.2008. u 10:30 - pre 189 meseci
Ma to moze jedino da se isplati ako nemas brojilo...struja je i ovako extremno skupa.Jedino sto meni lici na ustedu je grejanje sa toplotnom pumpom,koje je svugde u svetu priznata i ispitana,ali to zahteva momacku investiciju...
zato ja ne bi bacao pare na te super-hiper yu izume...
baska sto se niko jos-osim "creatora" nije javio i izneo neke relevantne podatke...

poz.
 
0

novicar
Novica Radulovic
dipl.ecc
Zaječar

Član broj: 196810
Poruke: 13
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!10.10.2008. u 14:59 - pre 189 meseci
Za Srebrnog letača:
Zahvaljujem se na stručnom savetu, mada bih vas zamolio da pogledate sajt ,,katana.co.yu,, i pogledate ta njihova dva kotla Oganj-2 i Oganj-3, pa mi onda preporučite sa obrazloženjem zašto i kako da sve to montiram, i objasnim ovom mom majstoru koji bi mi to napakovao u stanu, a pritom imajući u vidu kao što sam već rekeo da mi na glavnoj tabli pored strujomera imam tri osigurača od 25A koja su automatska, a da na tabli u stanu imam 3 osigurača od po 20A. Naime u Ponedeljak bi trebalo da sa radnikom elektrodistribucije otvorim taj orman i vidim tačno kakvi su to osigurači i koliki je presek kabla koji ide do stana, pošto kažu da i od toga zavisi dosta. U razgovoru sa dosta ljudi koji se kao razumeju u grejanje, dobijao sam dosta negativno mišljenje o ovoj vrsti kotlova, dali su oni neinformisani ili šta već, s obzirom na vaše iskustvo i stručnost, meni je od velike koristi za konačnu odluku sta i kako odraditi a da se ne pređem u svemu tome i dočekam zimu sa nečim što neće funcionisati ili će to slabo grejati. O ovom moram da razmišljam s obzirom da imam malog kuronju od 9 meseci, i nebi da mu narušavam zdravlje tj. da se smrzava.
Unapred zahvalan!
 
0

Vladan Radovanovic
Vladan Radovanovic
KG

Član broj: 73346
Poruke: 139
*.adsl-4.sezampro.yu.

Sajt: www.katana.rs/opstekarakt..


Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!10.10.2008. u 15:13 - pre 189 meseci
Gbericu nema razloga za brigu sve sto sam rekao iza toga stojim niste vi ni prvi ni poslednji koji ima fid sada su one obavezne u novim instalacijama. Kako je to reseno kod kotla nije neka specijalna fora ali bitno je da funkcionie na najstrozim zahtevima koje sam vec opisao tako da ce sigurno raditi i kod tebe besprekorno.
Kao sto rekoh i na dalje necu odgovarati provokatorima koji se ovde javljaju jedino onima koji imaju stvarno nesto pametno da pitaju a ne da pricaju o necemu sto nisu ni videli.
Pozz
 
0

novicar
Novica Radulovic
dipl.ecc
Zaječar

Član broj: 196810
Poruke: 13
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!10.10.2008. u 22:26 - pre 189 meseci
Za srebrnog letaca:
Nadam se da se Vas prethodni post u vezi zezanja ne odnosi na mene jer stvarno mi to nije namera - ovde ima puno tkz. majstora, ali niko od njih nije ugradivao tu vrstu kotla i niko nece i verovatno ne zna da mi detaljno objasni sve ono sto me interesuje, jer to ipak nije mala investicija.
Unapred zahvalan
 
0

Vladan Radovanovic
Vladan Radovanovic
KG

Član broj: 73346
Poruke: 139
*.adsl-4.sezampro.yu.

Sajt: www.katana.rs/opstekarakt..


Profil

icon Re: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!10.10.2008. u 23:46 - pre 189 meseci
Novicaru naravno da ne komentar se odnosio na ove kvazi strucnjake koji pricaju o necemu sto nisu ni videli. Sto se tice dovodnog kabla ako imate minimum 4mm2 nebi trebalo a bude problem da se stave malo jaci oiguraci a to ne zato sto kotlu to toliko treba kako vidim da se neki ovde zlurado posmevaju vec zato to je bolji efekat kada se angazuje malo veca snaga jer time se stan lakse i brze zagreje i satnica rada kotla je manja pa samim tim i potrosnja. Moze vam kotao raditi i sa 16 ampera ali ce tada verme zagrevanja biti znatno duze a samim tim i potrosnja a time i koristan efekat ustede na potrosnji kotla manji. Sto se tice ugranje kupovinom kotla i automatike dobijate kompletno uputstvo za ugradnju na intalaciju grejanja kao i na intalaciju struje. Montaza je jednostavna tako a svaki iole priucen majstor to moze da uradi a ako ipak sta zapne ili je nejasno u automatici imate moj mobil i e-mail pa me mozete kontaktirati za diodatne informacije. Montaza ne zahteva nikakve specijalne pripreme dakle sve sto ima bilo koji sistrem grejanja to zahteva i ovaj i nista vise van toga. Jedino nisam razumeo dali vi vec imate sistem grejanja ili bi sa ovim kotlom zapravo napravili i kompletnu novu instalaciju. Sto se tice naseg sajta tamo ste videli oba modela kotla kao sto sam vec rekao za vas stan moze sasvim bez problema da radi i dvofazni ali bih vam ja savetovao da ako ste u mogucnosti uzmete trofazni za sta sam vam vec naveo razloge. Ukoliko vas jos sta zanima slobono pitajte.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Hiper-super grejač!Grejač iz podmornice?!
(Zaključana tema (lock), by lancia88)
Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 330078 | Odgovora: 434 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.