Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

odluka izmedju analognog i digitalnog aparata

[es] :: Digitalni fotoaparati :: odluka izmedju analognog i digitalnog aparata

[ Pregleda: 4168 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

monmea

Član broj: 72236
Poruke: 3
*.absolutok.net.



Profil

icon odluka izmedju analognog i digitalnog aparata30.10.2005. u 20:05 - pre 224 meseci
Interesuje me fotografija i treba da dones odluku da li krenuti sa analognom ili digitalnom fotografijom.

[Ovu poruku je menjao monmea dana 30.10.2005. u 21:06 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: odluka izmedju analognog i digitalnog aparata31.10.2005. u 01:09 - pre 224 meseci
Pa zavisi za šta ti treba aparat. Ako planiraš da se baviš umetničkom fotografijom, ili imaš nameru da često slikaš noćno nebo(astronomska fotografija), onda je definitivno bolji izbor Analogni aparat, npr. Canon EOS 30V.

Ako ovo nije slučaj, onda uzmi nekog digitalca, ali ne bih ti preporučio modele sa cenom ispod 300 evra.Opet, kažem, bolje je da pazariš aparat srednje klase polovan, nego nov digitalni idiot.

Ako gledaš polovne modele, definitivno uzmi u obzir Halo oglase(www.halooglasi.co.yu).

Za savete kako bolje fotografisati, obavezno poseti www.photo.net , tamo imaš testove mnogih digitalnih i analognih modela.


P.S. Kaži mi da li sam ti dao dobar savet?
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.tippnet.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: odluka izmedju analognog i digitalnog aparata31.10.2005. u 03:48 - pre 224 meseci
Ja bih ti preporučio digitalni aparat u svakom slučaju, ukoliko si početnik. Odmah vidiš rezultate, možeš da eksperimentišeš do mile volje, a kvaliteta je više nego dobra. Preporučujem neki koji ima i manualna podešavanja, ako ne želiš samo da škljocaš, nego hoćeš da ti fotografija bude hobi.

I sa digitalnim fotoaparatima se može slikati noćno nebo, a može se praviti i umetnička fotografija :) Evo, baš ovih dana je izložba u Beogradu, u pitanju su aktovi fotografisani sa Nokiom N90, dakle sa mobilnim telefonom :)
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.voban.co.yu.



+73 Profil

icon Re: odluka izmedju analognog i digitalnog aparata31.10.2005. u 07:22 - pre 224 meseci
Ako ti nije tesko napisi tvoja iskustva i interesovanja sa fotografijom i foto tehnikom do sada, a dodaj i sta nameravas dalje.

Digitalna tehnologija je sada vec zrela tako da su rezultati odlicni ako se malo potrudis, ni ulaganja nisu prevelika, a mnogo je prakticno kad odmah vidis kako izgleda.

Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

NShappy
Novi Sad

Član broj: 26248
Poruke: 704
*.nscable.net.



+1 Profil

icon Re: odluka izmedju analognog i digitalnog aparata31.10.2005. u 07:30 - pre 224 meseci
Ima još jedan faktor odluke a to je sa koliko para raspolažeš tj. koliko si spreman da daš za aparat.

Digitalci su znatno skuplji nego njihovi analogni oponenti (mislim na apatrate istih kvaliteta i mogućnosti) ali se ta razlika u ceni u korist analognih aparata brzo izgubi kroz cene filmova, razvijanja i izrade slika. Cena analognog aparata + 50x(cena filma razvijanja i izrade bar indexa i samo po koje slike) su veoma blizu ceni digitalnog aparata. (Valjda je jasno šta napisah gore). Prema tome, digitalac je dugoročno znatno isplativiji.

Takođe je bitna i mogućnost ručnog podešavanja svih parametara snimanja. Trenutno su, po mom mišljenju, najbolje kupovine za amatera početnika ovako nekako (rangirano po cenama koje mogu da se nađu kod nas):
Canon A510 (170-190 eur)
Fuji S5500 ili noviji S5600 (240-270 eur)
Canon S2 ili Sony H1 (oko 400 eur, ne znam tačno)
Fuji S9500 (još je nov ali očekivana cena 500-600 eur)

ili mnogo obiljniji DSLR
Nikon D50 (oko 700-800 eur)
Nikon D70s (800-900 eur)
Canon 350D (takođe oko 800 eur)

Naravno, postoje i gomile drugih modela koji su takođe ok.

*sve cene su orjentacione, podložne promenama i zantno variraju u zavisnosti od mesta kupovine

Za bolji savet, reci koliko si para spreman da daš. Računaj da ti uz svaki treba dokupiti još i mem. karticu i punjive baterije.
 
Odgovor na temu

Cyman
Kipar

Član broj: 31626
Poruke: 172
*.spidernet.net.



Profil

icon Re: odluka izmedju analognog i digitalnog aparata31.10.2005. u 07:51 - pre 224 meseci
Za analognu fotografiju treba dobro znanje i, normalno talenat. Upravo je talenat razlika izmedju vrhunskih i ostalih koji skljocaju sa analognim aparatima. A za znanje ti ne gine nego da procitas knjige koje se bave ovom oblascu. Ima ih mnogo. Osim toga, internet ti je mesto gde ces pronaci i vise nego dovoljno za pocetak.

Analogna fotografija je divna stvar. Medjutim, trazi vreme da se savlada. Prevedeno na srpski jezik - mnogo ispucanih rolni. Moj Canon T90 (poslednji SLR Canon MANUELNOG fokusa) je i dalje nesto cega se nikada necu odreci (a i kako bih kada sam dve godine eksperimentisao sa njim da bi na kraju poceli jedan drugog bezpogovorno da slusamo).
"Tenk" (ime dobio po svojoj robusnosti) je danas moguce naci u odlicnom stanju po pristupacnoj ceni (eBay), i to cak u kombinaciji sa nekim od odlicnih Canonovih FD objektiva. Recimo, 35-105mm sa konstantnim otvorom blende 3,5. Iako nema oznaku L, ovaj objektiv ima kvalitete profesionalne klase. Uz ovo, nadjes li i "tenkov" namenski blic (Speedlite 300TL, kojim cak mozes NEZAVISNO kontrolisati osvetljenje objekta i njegove pozadine) imas i vise nego dovoljno za analogni pocetak.

Na kraju, ipak, mozda kao opelo analognoj fotografiji, treba reci da i najveci majstori fotografije prelaze u digitalni format (mada se ne odricu analognih), jer je svakim danom sve vise profi-digitalnih SLR aparata (ipak su preskupi za nas "obicnije majstore", moracemo malkice da pricekamo) kojim uspevaju da ostvare potpunu manuelnu kontrolu nad svim elementima fotografije.

Nisam siguran da znam kako se insertuje fotografija na poruku koju upravo kucam, pa ako omanem sa sledecom komandom neka mi neko pomogne kako se to radi. Postavicu dve fotografije dobijene sa manuelnim T90.

 
Odgovor na temu

Cyman
Kipar

Član broj: 31626
Poruke: 172
*.spidernet.net.



Profil

icon Re: odluka izmedju analognog i digitalnog aparata31.10.2005. u 07:54 - pre 224 meseci
Uh, nisam bas zeleo ovako velike da ispadnu. Nema veze.
Skaner je donekle pokvario kvalitet, jer za potrebe internet slanja spustio rezoluciju na 75dpi. U originalu su fotografije besprekorno ostre.
 
Odgovor na temu

Cyman
Kipar

Član broj: 31626
Poruke: 172
*.spidernet.net.



Profil

icon Re: odluka izmedju analognog i digitalnog aparata31.10.2005. u 12:50 - pre 224 meseci
Kad rekoh ostre, druga (gde je moj sin uslikan sam) nije u celom formatu. Slikana sa 1/500 (mozda je bilo i 1/750) ekspozicijom, pozadina odlazi u "out of focus = blur". Takvom ekspozicijom sam hteo da stavim naglasak na njega, pritom ostvarujuci da pozadina stvori samo dobru paletu boja (ne ostrih kontura).

Morska slika je u potpunosti ostra. Nastala pri zalasku sunca, sto se da proceniti po bojama i tonovima na slici. U originalu se cak mogu videti kamencici u plicaku.

I jedna i druga prilozena fotografija su poprilicno "osakacene" (mislim ne samo na ostrinu vec i na bogatiji originalni koloritet) zbog mog veoma loseg skanera. Jeftin kucni lexmark krsic.

Kao kraj mojih oglasavanja po ovoj temi - priznanje.
I ja sam nedavno otisao u pravcu digitalne fotografije i iz USA nabavio Pentax-ov 5 MPix model s5i. Zaista je odlican i uradicemo mnogo toga zajedno, ali T90 je moja prva velika ljubav (i znate vec kako sa tim ide). Dokle sa njim - pa dok oci mogu da se nose sa manuelnim fokusiranjem. Ostace kasnije sinu u nasledje. Ovaj Canonov model se smatra vecitom foto-antikom. Iako star skoro 20 godina (kao model izbacen 1987) i dalje je lep i atraktivan. Imam ga skoro 8 godina, slikao sa njim preko 5000 fotografija, i mislim da mi jos uvek nije pokazao sta sve moze. Zato ljudi ne mogu da prestanu da vole analognu fotografiju.
 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.sdsl.no.



+1 Profil

icon Re: odluka izmedju analognog i digitalnog aparata31.10.2005. u 14:05 - pre 224 meseci
Talenat je uvek presudan, jasno, bez obzira na tehnologiju. Ali to pod uslovom da su ostali parametri poravnati - ulozeno vreme i trud, spremnost za ucenje, oprema.

Sa digitalnim aparatom se mnogo, mnogo, mnogo brze napreduje. Neuporedivo. Skracuje frustriranost i sve jako ubrzava. Mogucnost da na licu mesta probas razne parametre, uglove, ideje i da ODMAH vidis rezultat, pa onda probas ovo, i ono, i ono trece, je nezamenljiva. Takodje ces slkjocati najmanje 10x vise fotografija, pa ucenje kroz praksu ide mnogo brze.
Sem za specificne slucajeve, ne vidim mnogo razloga za baktanje sa analognom fotografijom vise.
Jasno, prastari analogni aparat od 100€ u rukama dobrog znalca ce uciniti cuda, ako zeli da se bakce sa njime, ali za pocetnike i hobiste je digitalna fotografija velika precica.
 
Odgovor na temu

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: odluka izmedju analognog i digitalnog aparata31.10.2005. u 15:20 - pre 224 meseci
Da, u ptavu si. Jasno je da digitalni aparati imaju prednost u odnosu na analogne, samo je šteta što nisu previše upotrebljivi za astronomsku fotografiju i noćne slike uopšte, ako se za ISO osetljivost stavi vrednost preko 200.

Dok analogni aparat čak i sa filmom od 800 asa daje daleko manje šuma u odnosu na ISO 800 kod digitalaca.Kad se popravi to, tek onda će svi preći na digitalce.
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.tippnet.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: odluka izmedju analognog i digitalnog aparata31.10.2005. u 16:11 - pre 224 meseci
Zavisi koji :) Canon digitalni slr aparati imaju podnosljiv sum cak i na ISO 1600 ...
 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.sdsl.no.



+1 Profil

icon Re: odluka izmedju analognog i digitalnog aparata01.11.2005. u 13:18 - pre 224 meseci
Ne i na dugackim ekspozicijama koje se koriste za slikanje u astronomiji. Za tako dugacke ekspozicije jos film ima prednost.
Mada se postizu vrlo dobri rezultati sa "stacking"-om, tj. pravljenjem vise uzastopnih ekspozicija i njihovim naknadnim preklapanjem. Takodje ciscenje suma pravi odlicne rezultate.
 
Odgovor na temu

happydayhr
dalmacija

Član broj: 15268
Poruke: 334
*.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: odluka izmedju analognog i digitalnog aparata02.11.2005. u 16:20 - pre 224 meseci
ovo je dobro, čovjek postavi pitanje i više ni traga ni glasa od njega...
 
Odgovor na temu

Cyman
Kipar

Član broj: 31626
Poruke: 172
*.spidernet.net.



Profil

icon Re: odluka izmedju analognog i digitalnog aparata04.11.2005. u 18:03 - pre 223 meseci
Podsetio me na decacke dane... Pozvonis nekome na vrata i pobegnes...
 
Odgovor na temu

Foto-man
beograd

Član broj: 63843
Poruke: 246
*.beotel.net.



Profil

icon Re: odluka izmedju analognog i digitalnog aparata05.11.2005. u 23:42 - pre 223 meseci
Trenutno koristim i analogni i digitalni aparat.
digitalni fuji e550, a analogni slr nikkormat sa 50mm fiksnim nikonovim nikkor objektivom.
i jedno i drugo ima svoje cari.
cinjenica je da je nikon slr mnogo profesionalniji, ali s druge strane, ja ne mogu da stalno idem i razvijam slike, takodje 36 slika je cesto premalo. zato cesto sa sobom nosim digitalni, a analogni samo ponekad, na putovanja.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: odluka izmedju analognog i digitalnog aparata

[ Pregleda: 4168 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.