Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je validacija vaznija od web dizajna?

[es] :: Web dizajn i CSS :: Da li je validacija vaznija od web dizajna?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 18259 | Odgovora: 47 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vejin
a.k.a. NOVII
Apatin

Član broj: 36383
Poruke: 524
*.apatinonline.net.

Sajt: zanimljiv.org


+22 Profil

icon Da li je validacija vaznija od web dizajna?05.10.2005. u 21:45 - pre 225 meseci
Pitanje u naslovu je samo teoretsko jer su i dizajn i postovanje dizajna jednako bitni, medjutim svi su culi za dizajn na webu, ali je malo njih culo za validaciju.

Pod validacijom podrazumevam proveru koda i toga koliko se poklapa sa vazecim standardima, jer vidim da dosta ljudi je izuzetno zacudjeno kako im sajtovi nerade identicno u svim web citacima (mala razlika mora da postoji ipak).

Zato ako neko zna neku adresu gde se moze proveriti kod neka doda.

[Ovu poruku je menjao noviKorisnik dana 05.10.2005. u 23:35 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao jablan dana 19.10.2006. u 11:20 GMT+1]
dajte nam sve podatke i dajte nam slobodu odlučivanja
novii blog
 
Odgovor na temu

pajaja
Beograd

Administrator
Član broj: 41598
Poruke: 3430
..njuel-bg.customer.sbb.co.yu.

Jabber: pajaja@elitesecurity.org
ICQ: 253317269


+144 Profil

icon Re: Dali je validacija vaznija od web dizajna??????????????????05.10.2005. u 21:49 - pre 225 meseci
http://www.w3.org/QA/Tools/#validators
xxx
mali mali mali kamičak...nebo plave boje.
In Memoriam: Madzone Zeka(15.09.2005-16.09.2005)
 
Odgovor na temu

old
Tomislav Vujević
freelance
SR

Član broj: 16670
Poruke: 1143
*.neobee.net.



+17 Profil

icon Re: Dali je validacija vaznija od web dizajna?05.10.2005. u 23:20 - pre 225 meseci
Dizajn, preciznije konkretan izgled sajta, ocenjuje posetilac. Nagrađuje ponovnim posetama, reklamiranjem i tsl.
Validaciju ne ocenjuje niko stvarno merodavan. Validnost je podskup, i definitivno manje važna stvar. Dobar sluga koji nema osnova da postane gospodar.

Ima i primera kada validacija smeta, npr. obojeni skroleri.

Naravno, da podsetim, ni validnost ne garantuje da će sajt izgledati isto na svim glavnim browserima.
S tim da se može ,umetnički , srediti da izgleda dobro na svima i kada izgleda poprilično različito!


 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.voban.co.yu.



+73 Profil

icon Re: Dali je validacija vaznija od web dizajna?06.10.2005. u 07:48 - pre 225 meseci
Ove dve stvari je tesko povezati ili odvojiti, zavisi kako gledas. Kod bi u svakom slucaju morao biti ispravan. Ako koristis dobar alat onda bi to trebalo da se sastavi i slozi kako treba. Ali ne mora.

Nekad davno kad sam naucio html mislio sam da je to jednostavno pa sam programski kreirao stranice, neki izvestaji, dusu dalo za ucenje kreiranja tabela. I desilo se da explorer pokaze kako treba, a netscape nikako. Malo analize i vidim da valjda tabela nije zatvorena. Explorer je to automatski odradjivao, sto je za pocetnika mac sa dve ostrice.

Ako znas sta treba onda ti je svejedno, ako ne znas nema ti pomoci. Ono sto moze da napravi problem su neke sitnice, ako editor misli da je kod neke skripte pogresan onda je prepravi pa ne radi.

Validator koji su ti predlozili je dobar ali ti mozda ne odgovara. Zasniva se na novim preporukama pa ce ti za sve redove koji inace dobro rade prikazati da ih treba prepraviti.

Banalan primer ti je greska required attribute "ALT" not specified

Uglavnom, pokreni validator, odlicno radi, a da li ces to da usvojis zavisi od tebe

Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

dado_k
Varaždin

Član broj: 57122
Poruke: 300
*.cmu.carnet.hr.

ICQ: 326865106
Sajt: radim baš novi sajt u ph..


Profil

icon Re: Dali je validacija vaznija od web dizajna?06.10.2005. u 19:38 - pre 225 meseci
po meni kod mora biti validan! bez toga ništa!
a i nije neki problem napisat validan kod sve stranice koje sam dosad napravio sam provjerio i nnijedna stranica mi nije protiv standarda! standardi su ovdje da se poštuju!
 
Odgovor na temu

Radovan__III
Radovan__III
Beograd

Član broj: 15669
Poruke: 1245
*.vdial.verat.net.



+26 Profil

icon Re: Dali je validacija vaznija od web dizajna?06.10.2005. u 20:49 - pre 225 meseci
E stvarno "standardi su ovdje da se poštuju!" , "bez toga ništa" stacu sve cuti ovde.

Mislim stvarno kako neko moze doci do ovih zakljucaka, mnogi ( velika vecina sajtva ) ne prolazi validaciju i to ne pricam o sajtovima sa 2-3 greske neko 200-300 gresaka a i nepricam ni o nekim sajticima koji su delo prosecnog korisnika FP-a. Npr yahoo koji " Failed validation, 314 errors " http://validator.w3.org/check?...mp;uri=http%3A//www.yahoo.com/

Postoji par mnogo vaznijih stvari od validacije:
1. Izgled sajta
2. Rejting na googlu
3. Useability
4. Isti izgled i potpuna funkcionalnost u svim browserima

itd.
Aj sad svi u biblioteku da nesto pojedemo i popijemo ...
--------------------------------
Knjigovodstvo

 
Odgovor na temu

dado_k
Varaždin

Član broj: 57122
Poruke: 300
*.cmu.carnet.hr.

ICQ: 326865106
Sajt: radim baš novi sajt u ph..


Profil

icon Re: Dali je validacija vaznija od web dizajna?06.10.2005. u 21:15 - pre 225 meseci
to što je web takav kakav je ne znači da ne treba poštovati standarde a ako uzmemo u obzir da to i nije komplicirano zašto ih ne poštivati?
kao što sam rekao meni je to nešto polazno i uvijek sve provjeravam i uvjek je sve validno i standardsi ovdje jesu da se poštuju zbog čega bi bili? da se krše?
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.ptt.yu.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: Dali je validacija vaznija od web dizajna?06.10.2005. u 21:52 - pre 225 meseci
Gresis, ovaj, gresis silno sine :)

Niko ne kaze da ne treba postovati standarde, ali daleko od toga da
Citat:
dado_k: po meni kod mora biti validan! bez toga ništa!

:))

Vidis, developerima je mali milion stvari preci (ko sto rece @Radovan__III) na listi prioriteta od toga da li stranica prolazi validator ili ne. A, bogami, i klijentima. Ako me klijent plati 20% vise da mu sajt bude w3c validan, drage volje cu mu to omoguciti :) U suprotnom, mene vreme mog kodera kosta isuvise da bih se zavitlavao oko takvih stvari. Akcenat je na tome da HTML/CSS bude dobro struktuiran, optimizovan i cross-browser kompatibilan. A validatore prepustam entuzijastima :)
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

dj011

Član broj: 27347
Poruke: 272
*.vw.shawcable.net.

Sajt: www.enquisition.com


+7 Profil

icon Re: Dali je validacija vaznija od web dizajna?07.10.2005. u 07:39 - pre 225 meseci
vecina prvih rangiranih stranica na bilo kojem pretrazivacu nije validated, tako da verovatno nije toliko bitno
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.teol.net.

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: Dali je validacija vaznija od web dizajna?07.10.2005. u 16:24 - pre 225 meseci
Eh, validacija, kakav je to samo termin. Ajde ljudi utuvite jednom sebi u glavu da validacija nije jednako Web Standards.




[Ovu poruku je menjao mungos dana 07.10.2005. u 17:26 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vejin
a.k.a. NOVII
Apatin

Član broj: 36383
Poruke: 524
*.apatinonline.net.

Sajt: zanimljiv.org


+22 Profil

icon Re: Dali je validacija vaznija od web dizajna?07.10.2005. u 21:20 - pre 225 meseci
Volim kada postavim dobro pitanje.

A ako bi jos neko objasnio ko pise standarde i otprilike gde se mogu naci?


[Ovu poruku je menjao vejin dana 07.10.2005. u 22:24 GMT+1]

// edit (nK) - smanji količinu upitinika, jedan znak pitanja je sasvim dovoljan

[Ovu poruku je menjao noviKorisnik dana 07.10.2005. u 22:57 GMT+1]
dajte nam sve podatke i dajte nam slobodu odlučivanja
novii blog
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.teol.net.

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: Dali je validacija vaznija od web dizajna?07.10.2005. u 23:00 - pre 225 meseci
Citat:

A ako bi jos neko objasnio ko pise standarde i otprilike gde se mogu naci?


na Googleu valjda :)
http://www.google.com/search?q...rt=0&ie=utf-8&oe=utf-8
http://www.google.com/search?h...%B0%D0%B6%D0%B8&lr=lang_sr


ili konkretno Web Standards:
www.w3.org
www.webstandards.org
 
Odgovor na temu

sojic
Dalibor Sojic
Makedonija

Član broj: 7051
Poruke: 796
62.162.222.*

Sajt: right-sock.net


+1 Profil

icon Re: Dali je validacija vaznija od web dizajna?09.10.2005. u 12:48 - pre 225 meseci
Ja bih samo da koregiram malo Radovana.


Citat:

Postoji par mnogo vaznijih stvari od validacije:
1. Izgled sajta
2. Rejting na googlu
3. Useability
4. Isti izgled i potpuna funkcionalnost u svim browserima


Izgleda sajta je najmanje bitan. Na prvo mesto, spored mene, je STRUKTURA SAJTA. A izgled stelujes kako hoces kasnije, preko css..
routing protocols enable routers to route routed protocols!
 
Odgovor na temu

dandellion

Član broj: 42237
Poruke: 177
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.

Sajt: www.acidzen.org


Profil

icon Re: Dali je validacija vaznija od web dizajna?10.10.2005. u 13:54 - pre 225 meseci
ispravan kod ili dizajn?
i jedno i drugo!

uostalom, mnogo je lakše raditi sa ispravnim kodom. ponekad stvarno nije loša ideja sesti i iščitati debele knjižurine, pročačkati po netu i zaista naučiti zanat. umesto budženja i improvizovanja.....




 
Odgovor na temu

Radovan__III
Radovan__III
Beograd

Član broj: 15669
Poruke: 1245
*.vdial.verat.net.



+26 Profil

icon Re: Dali je validacija vaznija od web dizajna?10.10.2005. u 18:55 - pre 225 meseci

@sojic

Pri nabrajanju nisi procitao glavnu recenicu "Postoji par mnogo vaznijih stvari od validacije:" cime sam rekao da je izgeld vazniji od validacije
Aj sad svi u biblioteku da nesto pojedemo i popijemo ...
--------------------------------
Knjigovodstvo

 
Odgovor na temu

sojic
Dalibor Sojic
Makedonija

Član broj: 7051
Poruke: 796
62.162.222.*

Sajt: right-sock.net


+1 Profil

icon Re: Dali je validacija vaznija od web dizajna?10.10.2005. u 23:58 - pre 225 meseci
Ovo ja sto hocu da kazem (pisem) mozda na prvom pogledu nema mnogo veze sa validnost, ali je mnogo blizu.

Ja se ne slazem da je izgled bitniji od validnosti.

Ja tvrdim da je struktura bitnija od izgleda. Ako je dobra struktura sajta, a struktura je tesno vezana sa validnost, izgled preko CSS-a mozes lako stelovati (ako je dobro strukturiran HTML kod).

Mislim da sam dovoljno jasan.
routing protocols enable routers to route routed protocols!
 
Odgovor na temu

CSS
OKOLO NAOKOLO

Član broj: 70952
Poruke: 118
*.53.EUnet.yu.

Sajt: dizajnenterijera.com


+2 Profil

icon Re: Dali je validacija vaznija od web dizajna?14.10.2005. u 11:49 - pre 225 meseci
Svrha sajta i interneta je komunikacija, informacija i prodaja. Pa ako TO zavisi od validacije onda je ona najvaznija... medjutim ja mislim da je svrha dizajna da zadrzi korisnika na sajtu. Takodje ono sto se zove upotrebljivost je veoma vazna.A validacija je nesto sto je poslednje u redosledu.Moje misljenje o redosledu vaznosti:
1. Upotrebljivost
2. Skladan dizajn
3. kompatibilnost sa ostalim brauzerima
4. Rejting na googlu (mada je ovo sad stvar placanja)
5. Valdacija ako imas vremena.


 
Odgovor na temu

dandellion

Član broj: 42237
Poruke: 177
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.

Sajt: www.acidzen.org


Profil

icon Re: Dali je validacija vaznija od web dizajna?14.10.2005. u 13:06 - pre 225 meseci
da ali.....
svrha validacije odnosno svih tih standarda koje validacija proverava jeste da sajt bude čitljiv u svim browserima.
takođe, upotrebljivost sajta znatno zavisi od njegove tehničke ispravnosti, naročito ako se o sajtu ne razmišlja samo kao prezentaciji koja se poziva samo iz korisnikovog browsera. upravo ova vrsta upotrebljivosti čini značajan deo dobrog rejtinga na pretraživačima.
dizajn je poduža priča... ali od kad je CSSa dizajn i sadržaj su odvojeni (ili bi bar tako trebalo da bude), a kod tehnički ispravnih sajtova diyajn se može prevazići (override).....
 
Odgovor na temu

CSS
OKOLO NAOKOLO

Član broj: 70952
Poruke: 118
*.157.EUnet.yu.

Sajt: dizajnenterijera.com


+2 Profil

icon Re: Dali je validacija vaznija od web dizajna?14.10.2005. u 22:38 - pre 225 meseci
@dandelion
Tvoj sajt ima 11 gresaka a u svim bitnim brauzerima je citljiv.Toliko o validaciji.



Citat:
dizajn je poduža priča... ali od kad je CSSa dizajn i sadržaj su odvojeni (ili bi bar tako trebalo da bude), a kod tehnički ispravnih sajtova dizajn se može prevazići (override)....


A ovo nisam razumeo... Uredu je da su html i css u razlicitim fajlovima ali ne razumem kako se dizajn moze prevazici?
 
Odgovor na temu

dandellion

Član broj: 42237
Poruke: 177
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.

Sajt: www.acidzen.org


Profil

icon Re: Dali je validacija vaznija od web dizajna?15.10.2005. u 11:43 - pre 225 meseci
verovali ili ne, svih 11 je u banneru na vrhu :s

prevazići u smislu da uvek možeš "poturiti" drugi CSS, isključiti author mode u samom browseru ili na sličan način doći do samog sadržaja....


 
Odgovor na temu

[es] :: Web dizajn i CSS :: Da li je validacija vaznija od web dizajna?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 18259 | Odgovora: 47 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.