Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

teslin bezicni prijenos struje,je li tko experimentisao?

[es] :: Elektronika :: teslin bezicni prijenos struje,je li tko experimentisao?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 23157 | Odgovora: 33 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: teslin bezicni prijenos struje,je li tko experimentisao?10.10.2005. u 16:19 - pre 225 meseci
Citat:
virtualx: kako ozon moze biti stetan kad kazu da je itekako koristan i zdrav?
oni jonizatori zraka proizvode ozon ,a koliko znam jonizatori zraka djeljuju pozitivno na ljude?
jesam li upravu ili ne?


Kiseonik ne samo da je zdrav nego bez njega nema zivota, zar ne?

E pa napravi mali eksperiment, pocni da udises duboko i pokusaj da izdrzis da sto vise puta duboko udahnes i izdahnes.

Javi rezultat.



[Ovu poruku je menjao broker dana 10.10.2005. u 17:19 GMT+1]
 
Odgovor na temu

_str_

Član broj: 53798
Poruke: 878
*.240.eunet.yu.



+10 Profil

icon Re: teslin bezicni prijenos struje,je li tko experimentisao?10.10.2005. u 19:40 - pre 225 meseci
Probaj sa cistim kiseonikom pa nam javi ... :)
__*__
*___*
 
Odgovor na temu

marusa
Cacak

Član broj: 74902
Poruke: 1
*.yu1.net.



Profil

icon Re: teslin bezicni prijenos struje,je li tko experimentisao?21.11.2005. u 00:48 - pre 224 meseci
Pozdrav svima, zanima me dali neko zna gde mogu naci kompletan nacrt tj. shemu veceg Teslinog transformatora, jel bih isti hteo izgraditi.... Unapred zahvalan
 
Odgovor na temu

sieben

Član broj: 62337
Poruke: 48
*.mediaworksit.net.



Profil

icon Re: teslin bezicni prijenos struje,je li tko experimentisao?30.04.2008. u 21:34 - pre 194 meseci
E idi na youtube i kucaj tesla coil i otvaraj nekoliko snimak medju njima ima sigurno jedan gde ti non stop pokazuje shemu i kako to u praksi izgleda. Jako koristan snimak, ja sam to ranije skino al ne znam tacno gde je. Srecno
 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Moderator
Član broj: 85832
Poruke: 1793
*.ptt.yu.



+13 Profil

icon Re: teslin bezicni prijenos struje,je li tko experimentisao?30.04.2008. u 22:26 - pre 194 meseci
...Valjda je nešto uradio za 3 godine....

Opet se podižu teme iz "naftalina". Ako imate nešto novo da kažete, slobodno otvorite novu temu, ovako sve izgleda groteskno i bespredmetno.
 
Odgovor na temu

korak
Nis

Član broj: 125522
Poruke: 622
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: teslin bezicni prijenos struje,je li tko experimentisao?01.05.2008. u 17:39 - pre 194 meseci
Imao sam priliku, doduse davno, da citam knjigu sa Teslinim patentima i beleskama.

Bezicni prenos energije je bila samo skupa ideja. Mislio je da napravi veliku antenu koja ce emitovati el. mag. talase oko zemlje, ali tako da to budu stojeci talasi, i da se odbijaju od jonosvere kako se energija ne bi rasipala. Teoretski je to moguce, i ako se energija minimalno rasipa, onda treba antena da zraci samo energiju rasipanja (naravno ako su talasi stojeci). Ako se ukljuci neki potrosac, on mora da ima prijemno energetsko kolo koje ce biti u rezonansi sa predajnim kolom i ono ce da crpe energiju iz stojeceg el. mag. talasa. Tu energija mora nadoknaditi predajna antena. Ovaj prenos je Tesla zamislio, samo da zameni dalekovode, a ne da svaki el. potrosac direktno prima el. mag. energiju sa predajne antene.

Teoretski je sve ovo moguce, sto govori o genijalnosti Tesle. Druga je stvar prakticnog izvodjenja i konacno isplativosti u odnosu na klasicne dalekovode.

Sto se jonizatora tice, on ne sme da pravi ozon, jer je on jak oksidans. Jonizator treba samo da napravi odredjen broj negativnih jona u vazduhu po kubnom metru (postoje definisane pozeljne vrednosti). Negativni joni prijaju coveku, a jonizovane cestice u vazduhu (prasina, duvanski dim, bakterije i t. d.) se lepe na sve sto je u vezi sa zamljom. Jonizator koji koristim drzi cistom prostoriju u kojoj se pusi, ne vidi se i ne oseca se dim, ali zato mnogo prlja zidove. Jonizator je sopstvene izrade, ne proizvodi ozon (on se oseca jer ima karakteristican ostar miris), atestiran je i ima deklaraciju o tome koliko jona po m^3 proizvodi. Nazalost ne prodaje se jer ne moze da istrpi konkurenciju raznim igrackama sa dalekog istoka koje proizvode tek neznatnu kolicinu jona po m^3 kako bi izbegli prljanje zidova. Dobar jonizator mora da prlja zidove, jer jednostavno jonizovane necistoce moraju negde da se taloze, a nije ih moguce usmeravati po zelji u prostorijama srednje velicine.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

7oran

Član broj: 96753
Poruke: 86
*.3dnet.co.yu.



+1 Profil

icon Re: teslin bezicni prijenos struje,je li tko experimentisao?01.11.2008. u 22:06 - pre 188 meseci
Tesla je svoju zamisao zasnivao na talasima koji su dobili ime Teslini talasi
i sav svoj napor je ulagao u pravljenje transformatora koji daje skalarne talase, tj. teslione.

Bezicni prenos na kome je Tesla radio nije podrazumevao iskljucivo Hercove talase (kao kod radio talasa - koji su takodje vid bezicnog prenosa energije), tako da nikakve munje i gromovi koji bi zaglusivali ljude i pravili kratke spojeve i smetnje nisu bili u Teslinim zamislima.

[Ovu poruku je menjao 7oran dana 01.11.2008. u 23:31 GMT+1]
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: teslin bezicni prijenos struje,je li tko experimentisao?02.11.2008. u 21:25 - pre 188 meseci
Tu je sad bitno koji su to talasi ako nisu Hercovi i kako ih je on Tesla hteo usmeriti da nisu Hercovi. Pa daje odgovor Tesla ima mnogo energije samo je treba korisno upotrebiti...

Jedna stvar koja mene zanima je onaj biojonizator sto se reklamira,vidim ima reci o tome pa da postavim pitanje ako ne dobijem odgovor postavicu kao temu!

Zasto me glava boli u prostoriji kada radi taj "biojonizator" utice na pritisak u glavi nervi postaju bolni u zavisnosti koliko ima svezeg vazduha.Kada je sveziji cistiji vazduh od spolja onda je i veci bol ZASTO !!! Merio sam ta dva napona na koji ima da se bira 6oooV i jaci 7oooV isti je efekat samo sporiji na manji napon . Imam pipalicu do 80.000V sa kojom merim!
Bol u glavi je toliko jak ako neko ima problema sa nes kafom !!! isti je efekat nesmem ni nes kafu da pijem a obozavam je. Znaci isti problem koji utice na nerve ili zivce ?
Moje neko ubedjenje mozda gesim ? taj "biojonizator" je cista budalastina mozda se neko neslozi sa tim ali neka da odgovor moze biti od koristi .Mislim da nisam jedini koji ima taj problem ?
 
Odgovor na temu

7oran

Član broj: 96753
Poruke: 86
*.3dnet.co.yu.



+1 Profil

icon Re: teslin bezicni prijenos struje,je li tko experimentisao?03.11.2008. u 00:16 - pre 188 meseci
Teslini talasi se dobijaju sjedinjavanjem dva jednaka Hercova talasa, sam Tesla ih spominje u svojoj autobiografiji kao peti deo od ukupno pet delova 'Svetskog sistema'. On ih naziva 'Stojeci talasi na zemlji'. Za Hercove talase u bezicnom sistemu on kaze: Preciznije receno, energija radijacije u vidu Hercovih talasa u tom bezicnom predajniku predstavlja sasvim zanemarljivu komponentu u odnosu na ukupnu energiju,..... Opisujuci svoj predajnik on kaze : U najuzem smislu reci, medjutim, to je rezonantni transformator, koji je, osim toga sto raspolaze pomenutim svojstvima, tacno odmeren, kako bi se prilagodio zemljinoj kugli i njenim konstantama i specificnostima.....

Neznam tacno sta znaci to sto je predajnik odmeren zemljinoj kugli i njenim konstantama i sl, ali jedino sto mi pada na pamet jeste da ovaj tip predajnika ne moze da radi osim ako ne obuhvata celu planetu (ovo je moje licno misljenje i pretpostavka, ne kazem da je tacno tako, jer nisam probao, ako me razumete:). To je najverovatnije i dovelo do gasenja njegovog daljeg rada, jednostavno nije pronalazijo ljude spremne da ulazu novac u tako nesto.

Ako potrazimo razlog zasto do danasnjeg dana nije napravljen ovakav prenos energije, najbolje da potrazimo Teslino misljenje, koje on sam iznosi u svojoj autobijografiji, gde kaze: Ovaj toranj je unisten pre dve godine, ali sam projekte razradio i drugi ce biti izgradjen sa nekim poboljsanim karakteristikama........... Jos bih dodao, povodom glasina koje su stigle do mene, da se gospodin Morgan nije interesovao za mene iz poslovnih razloga, vec iz onih istih sirokogrudih pobuda iz kojih je pruzao pomoc i mnogim drugim pionirima. On je ispunio svoje velikodusno obecanje u potpunosti i bilo bi veoma nerazumno ocekivati od njega nesto vise. On se sa najvecim postovanjem odnosio prema mojim dostignucima i pruzao mi je sve dokaze o svojoj potpunoj veri u moju sposobnost da na kraju postignem ono sto sam sebi stavio u zadatak. Nisam voljan da izvesnim uskogrudim i surevnjivim pojedincima pruzim to zadovoljstvo da misle da su moje napore osujetili. Ti ljudi za mene nisu nista vise od mikroba neke napasne bolesti. Moj projekat je usporen zbog zakona prirode. Svet nije bio spreman za njega. Bio je isuvise ispred svog vremena. Ali ce na kraju ti isti zakoni preovladati i pretvoriti ga u trijumfalni uspeh.

Ovo ispod je vezano za pitanje o jonizatoru, koga neinteresuju jonizatori neka preskoci ovo.

Pa, jonizator stvara jone i ozon, joni se lepe za prasinu i necistote i cine ih tezim, tako da brze padaju na zemlju, ozon ubija bakterije i koristi se recimo u najmodernijem zubarstvu, tako da se nanosi na karijes i nakon vise terapija karijes potpuno umire i u slucaju da karijes nije progrizao gledj zuba, to mesto se jednostavno popuni vestackom gledju, tako da nema brusenja i sl.

Problem je u tome sto jonizator ne pravi kiseonik, tako da glava moze da te boli i od manjka kiseonika, tj viska ugljen dioksida i ugljen monoksida. Trebao bi pored jonizatora da imas i recimo neku biljku, ili vise manjih biljki sa neonkom ili otvoren prozor, pod uslovom da ne zivis odmah uz prometan put. Ako te boli glava pri svakom paljenju jonizatora, probaj neke druge modele ili ga jednostavno nemoj koristiti, ako aparat zraci, kao recimo mobilni telefon, za koji se zna da podize temperaturu ljudske glave svojim zracenjem, to bi mogao biti jedan od razloga. Najbolje nemoj koristiti nesto za sta si pouzdano utvrdio da ti uzrokuje glavobolju, u ovom slucaju jonizator i neskafa, zar ne?
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: teslin bezicni prijenos struje,je li tko experimentisao?03.11.2008. u 06:05 - pre 188 meseci
Zanimljivi su ti stojeci talasi ili kako se vec nazivaju . Postavlja se pitanje sta proizvodi elektromagnetni fluks na odredjeni materijal = hemija? znaci da ce neki hemijski element imati vecu dominaciju nego elektromagnetizam? Novo doba nove prevare,tako bar ja shvatam.

Sto se tice biojonizatora tu postoji problem ja sam opisao kako . Ali cu ponoviti , problem nastaje kad su vrata ili prozor otvorena sto znaci protok svezeg vazduha u kombinaciji sa biojonizatorom !!! Taj bol lici na posledicu kao od nes kafe ako neko ima takvih problema. Sto se tice vrste biojonizatora stvar je jednostavna ! naizmenican napon koji ide na kaskadni pretvarac svi bar rade tako koliko mi poznato. Ja bi to prosto nazvao przenje vazduha sa usmerenim naponom koji sagoreva i ono sto VALJA i NEVALJA ! Dosta pomaze kad je rafinerija,petrohemija i azotara u punom jeku proizvodnje sve oni puste preko noci u mojem honiku gde vrata nedihtuju prolaze razni gasovi naravno to jonizator ponisti i nema neprijatnih mirisa ali samo u hodniku!

Za Teslin visokonaponski trafo sigurno ima druge prirodne efekte a koje to nerazumem opet hemija?
 
Odgovor na temu

7oran

Član broj: 96753
Poruke: 86
*.3dnet.co.yu.



+1 Profil

icon Re: teslin bezicni prijenos struje,je li tko experimentisao?03.11.2008. u 17:13 - pre 188 meseci
Kao sto svi vec znamo, Tesla je vec ostvario svoj san o prenosu elektricne energije bez kablova. To su radio talasi, oni su male snage, i bazirani su na Hercovim talasima, ali Tesla je u isto vreme govorio i o prenosu elektricne energije bez kablova neogranicene snage na bilo koju razdaljinu. Za ovu svrhu Tesla je jasno ukazao da zeli da se posluzi Zemljom kao idealnim provodnikom, i da je ogranicenje razdaljine na kojoj predajnik moze da radi, ograniceno fizickim dimenzijama zemlje. Eto odgovora nije kabal ali jeste zemlja. Sam Tesla u svojoj autobiografiji o tome kaze : "......... u Koloradu, dokazao da se svaka zeljena kolicina elektricne energije moze preneti, ako treba tacno na drugi kraj Zemlje, sa gubitkom koji nije veci od nekoliko procenata". Jos je rekao: Iz ovoga proizilazi jedan dalekosezni rezultat, a to je da bilo koja naprava koja moze da radi pomocu jedne ili vise zica ( ocigledno na ogranicenoj razdaljini ) moze isto tako da se stavi u pogon bez fizickih provodnika i sa istom jednostavnoscu i preciznoscu do razdaljina koje nemaju drugih ogranicenja do onih koje svojim fizickim dimenzijama namece sama zemljina kugla.
Ovde stvari postaju interesantene, ( 'bez fizickih provodnika' )jer se postavlja pitanje na koji nacin je zamisljao da napaja letelice, ili recimo rucne satove sa radio prijemnikom, bez fizickih provodnika, tj ako se ne ubodu u Zemlju.

Moje misljenje je moj licni pogled na stvari i nemorate ga uzeti zdravo za gotovo (nisam ga probao, a nisam ni siguran da je Tesla na to mislio), ja mislim da se strujni krug zapravo zatvara preko vazduha, odnosno atmosfere, mislim da se tu radi u stvari o tuneliranju energije, gde atmosfera sluzi kao polovina tunela, dok je zemlja druga polovina. Naucnici istrazivackog instituta MIT su uspeli tuneliranjem da napajaju sijalicu od 60 vati potpuno bezbedno po okolinu sa namotajima razdvojenim dva metra. Ovo je poslednja vest na tu temu i stvorila je veliko komesanje svetske javnosti. Neki kazu da je Tesla na to mislio, drugi kazu da nije tako zamislio, sve u svemu stvar funkcionise.

Link za senzacionalnu vest - http://www.studio-b.co.yu/info/tema.php?id=31

Evo primera tuneliranja, ako se nevaram to je to.


Slika je preuzeta sa interesantnog clanka - http://amasci.com/tesla/tmistk.html

Jos bih dodao opet svoje misljenje, u clanku o uspesima instituta MIT pise da su gubici 55%, ali da ocekuju smanjenje na 20 do 30%, licno mislim da gubici u vidu otpora prakticno nepostoje, problem je sto se energija najverovatnije rasipa i odlazi i u druge smerove, tj. sijalica ne uspeva da obuhvati sve smerove u kojima struja odlazi. Isto tako postavlja se pitanje da li je Tesla nameravao da koristi jedan toranj ili dva, znamo da je pravljen jedan, ali isto tako on spominje "Stojece talase na zemlji" kao sastavni deo svog sistema i glavni deo za komercijalan uspeh (velika kolicina energije?) a za to su potrebna dva Hercova talasa koji se podudaraju, mozda je on pronasao nacin da sve izvede sa jednim predajnikom? Uglavnom kruzi prica da je hteo izgraditi 3 predajnika jedan u Americi drugi u Evropi i Treci valjda u Aziji?
 
Odgovor na temu

7oran

Član broj: 96753
Poruke: 86
*.3dnet.co.yu.



+1 Profil

icon Re: teslin bezicni prijenos struje,je li tko experimentisao?03.11.2008. u 18:35 - pre 188 meseci
Teslini talasi, Stojeci talasi, Skalarni talasi, Teslioni, to je sve isto.

Ne bih voleo da nekoga zbunim, sa postovima i gornjom slikom koje sam ostavio ovde poslednja dva dana. Sve sto spada pod moje misljenje, je samo to i nista vise, nista potvrdjeno, nista sigurno, samo nagadjanje (tu ubrajam i gornju sliku). Sto se tice ostalih stvari one su takve kakve jesu, jer sam to saznao citajuci clanke eminentnih strucnjaka iz ove oblasti, kao i iz Tesline autobiografije, odakle sam prepisao stvari od slova do slova.

Nemojte mene da krivite ako potrosite vreme praveci nesto sto nije potvrdjeno. Ja imam samo osnovna znanja elektrotehnike, evo recimo meni ova gore slika izgleda jednostavno, ali uopste nisam siguran da li to jeste ispravna shema za tuneliranje i kao sto vidite tu nema aparat koji stoji u vazduhu, a koji bi indukovao tu struju. Cak sta vise meni to izgleda kao da je u kratkom spoju. Zato vas molim da razdvojite moje nagadjanje od stvarnih stvari, da bi ste ostali na pravom putu.

Ovo dole su slike originalnih Teslinih eksperimenata, gde je bezicnim prenosom upalio sijalice, mozda su slikane njegovom rukom.

Jos bih dodao da price o tome da je Tesla bezicnim sistemom planirao prenositi struju samo od elektrane do trafo stanice padaju u vodu, razlog mozemo potraziti u njegovoj autobiografiji gde kaze: "Iz ovoga proizilazi jedan dalekosezni rezultat, a to je da bilo koja naprava koja moze da radi pomocu jedne ili vise zica ( ocigledno na ogranicenoj razdaljini ) moze isto tako da se stavi u pogon bez fizickih provodnika.........".

[Ovu poruku je menjao 7oran dana 03.11.2008. u 21:08 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao 7oran dana 03.11.2008. u 21:13 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: teslin bezicni prijenos struje,je li tko experimentisao?03.11.2008. u 23:19 - pre 188 meseci
Nista narocito cak je i opasno za danasnje vreme da se ovako nesto eksperimentise!!! To je vec neko ovde spominjao u predhodnim postovima .

Tu je samo dokazano da se moze prenositi naizmenican napon bez zica ! U ono vreme dok nije bilo ozbiljnih komunikacija sa svetom to je za ono vreme bila bajka.
Danas ta tema nije vise aktuelna iz prostog razloga jer je bilo pomene da bi to prouzrokovalo velikih razmera smetnja ! Zato i nema vise komentara. Zato sto je i suvise jasna.
 
Odgovor na temu

7oran

Član broj: 96753
Poruke: 86
*.3dnet.co.yu.



+1 Profil

icon Re: teslin bezicni prijenos struje,je li tko experimentisao?03.11.2008. u 23:49 - pre 188 meseci
Mislim da uopste nije opasno, pod uslovom da se koriste visoke frekfencije, i ogranicena izlazna snaga na par wati, cisto u eksperimentalne svrhe. Inace Tesla je koristio svoje telo za prenos struje i tako upalio sijalice koje je drzao, visokofrekfentna struja putuje po povrsini provodnika, zato nije opasna. Video sam jednu sliku gde tip sedi sa dve cevi u rukama, i njegove ruke zajedno sa cevima, su bile preplavljene sa varnicama, naravno imao je kez na licu (mislim da ta kolicina varnica uopste nije imala malu snagu u vatima).

Evo lepih animacija stojecih talasa. http://www.walter-fendt.de/ph14yu/stwaverefl_yu.htm

Jos jedna animacija stojeceg talasa u obliku zvuka. http://www.walter-fendt.de/ph14yu/stlwaves_yu.htm


Evo sjajnog linka sa opisom Stojecih talasa i nekim cudnim formacijama na Saturnu. http://en.wikipedia.org/wiki/Standing_wave

[Ovu poruku je menjao 7oran dana 04.11.2008. u 01:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: teslin bezicni prijenos struje,je li tko experimentisao?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 23157 | Odgovora: 33 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.