Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Potrebna pomoc oko iBook G3 300MHz

[es] :: Macintosh :: Potrebna pomoc oko iBook G3 300MHz

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6969 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

PAK_013
Banat

Član broj: 6210
Poruke: 81
*.centurion.co.yu.

Jabber: pak_013@jabber.org
ICQ: 108323420


Profil

icon Potrebna pomoc oko iBook G3 300MHz 18.08.2005. u 20:09 - pre 227 meseci
Pre svega zelim samo da kazem da mi je ovo prvi susret sa ovakvim racunarima i da u postaviti smesna pitanja za one koji se razumeju oko njih pa ne bih voleo komentare tipa "pih kako to ne znas pa to mora da se zna..."

Nedavno sam kupio jedan Tangerine iBook G3 na 300MHz,3GB HDD, 32MB ram memorije, 4MB memorije na grafickoj kartici. Trenutno ima instaliran MacOS 9.5 ali je na nemackom i posto nista ne razumem ja bih instalirao neki na engleskom. E sad... to je ono prvo pitanje... koji operativni sistem instalirati i gde ga naci? Par njih mi je reklo MacOS X (kao najbolji je), ali ja mislim da on nece ici zato sto imam malo memorije (samo 32MB).

Posto u linuxu radim vec duze vreme voleo bih kada bi neki linux instalirao. Na netu sam nasao par linuxa koji mogu da se instaliraju ali ne znam kako bi moja masina izdrzala X. Ono sto bih voleo od ove masine je da pokrenem (recimo Ubuntu) sa fluxbox-om i da mogu da pustam DivX filmove, mp3, konekcija na net, Opera, neki mail program i to je sve sto mi je potrebno... da li su mi zahtevi preterani ? Ako nisu, a nadam se da nisu, koju distribuciju linuxa mi preporucujete?

Sledece pitanje je kako boot-ovati instalaciju sa CD-a? Ppocitao sam na par sajtova da se to radi drzanjem "C" i on onda bootuje sa CD-a, ali takodje sam video jos par kombinacija pa me to malo zbunilo... pominjali su Old World Mac's i New World Mac's... a ja nemam pojma koji je ovaj moj... pa ako neko zna dobro bi mi doslo da znam na koje sajtove da obratim paznju.

Uglavnom to bi bilo sve... tj. imao bih jos nekih pitanja ali o tome cu kasnije... da ne preteram sada ;)



[Ovu poruku je menjao PAK_013 dana 18.08.2005. u 22:02 GMT+1]
 
Odgovor na temu

cikaKosta
Jovan Jovanović
iLike APR / Filmski Centar Srbije
Kragujevac/Pančevo

Član broj: 61357
Poruke: 558
*.30.EUnet.yu.

Sajt: www.steamsrbija.com


+60 Profil

icon Re: Potrebna pomoc oko iBook G3 300MHz 19.08.2005. u 01:14 - pre 227 meseci
Kao prvo sto se tice osx-a zaboravi,jer za iole normalan rad samog sistema (bez dodatnih programa tipa firefox, opera,speed download...)ti je potrebno min. 256 ram-a,znaci ako ne zelis da dodajes memoriju onda mac os 9.2.2.Vec za lin nisam siguran,nije mi palo na pamet da stavljam lin na mac,jer je sam os-x unix u osnovi,pa mislim da je nepotrebno (jedino ako nisi zaljubljen u lin ),uostalom u neka me neko i dopuni za lin...
divx takodje zaboravi min je 500MHz ppc.
Za boot bi trebalo da drzis "c".
Dodaj ti slobodno 256 ram-a i stavi os-x,mislim da ce to biti dovljno za ono sto zelis (net,mp3...)
 
Odgovor na temu

madamov
Milan Adamov
vlasnik
Adamov Konsultacije d.o.o.
Beograd, Srbija

SuperModerator
Član broj: 21939
Poruke: 4413
*.pat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Sajt: www.adamov.rs


+138 Profil

icon Re: Potrebna pomoc oko iBook G3 300MHz 19.08.2005. u 09:59 - pre 227 meseci
Ako dodaš 256 MB, moći ćeš da teraš Mac OS X. Za Linux ne znam da li je dovoljno 32 MB, bojim se da nije.

U svakom slučaju, pošto si sada Mac korisnik, prijavi se na www.macserbia.org, ako ti odgovara vreme i mesto održavanja sastanaka, svrati jednom da se upoznaš sa ostalom Mac bratijom.
 Certified Trainer Mojave 101 macOS Support Essentials 10.14
http://www.adamov.co.rs http://milan.adamov.rs http://www.infinitum.rs
 
Odgovor na temu

vukk

Član broj: 333
Poruke: 187
217.24.19.*



+2 Profil

icon Re: Potrebna pomoc oko iBook G3 300MHz 19.08.2005. u 10:29 - pre 227 meseci
pogledaj http://www.itc.virginia.edu/de...mac/macsystem/macosmatrix.html

a sto se tice linuxa, imas live ubuntu pa probaj, on je po defaultu sa Gnome desktop-om, ali sa 32 MB RAM-a tesko da ce ici, mozda da instaliras bez X-a, pa onda rucno, probaj sa Blackbox-om ili neki drugi manje zahtevni wm. . .
 
Odgovor na temu

PAK_013
Banat

Član broj: 6210
Poruke: 81
*.centurion.co.yu.

Jabber: pak_013@jabber.org
ICQ: 108323420


Profil

icon Re: Potrebna pomoc oko iBook G3 300MHz 19.08.2005. u 13:53 - pre 227 meseci
Ovako, sto se tice OS X.... vec sam zaboravio na njega. Za Ubuntu sam se raspitao po stranim IR serverima i dosta njih mi je reklo da ce Ubuntu ici ali sa nekim lakim wm (kao sto je i vukk rekao), nace ja sam to i planirao... sve sto mi je potrebno je Fluxbox... nikakve ikonice i preterana sarenila.. mi nisu potrebna.

Znaci sto se tice OS-a ili ce doci ubuntu, ili Mac OS 9.2.2 (kao sto je preporucio cikaKosta). Samo jos jedno pitanje u vezi ovoga... malo me je zbunila strana koju mi je vukk ostavio.... ne znam da li sam dobro razumeo pa cu pitati ovde... naime... ja sam razumeo da ne mogu da instaliram odmah 9.2.2 vec moram da instaliram 9.0 pa tek onda da updatujem na 9.0.4 pa 9.1pa 9.2.1 i na kraju 9.2.2. Dali sam ja to dobro razumeo ili ne ? Ovo me interesuje posto vec par dana ko kreten trazim instalaciju Mac OS-a i nigde ne mogu da je nadjem pa ako se vec cimam da je trazim da trazim 9.0 ako je ona kao osnova.

Sto se tice nagodradnje memorije, recite mi da li je za njega neka posebna memorija ili je standartna koja ide i u obicnim lap-ovima? I ako mozete da mi kazete okvirnu cenu za memoriju da znam... mozda se i odlucim da uzmem.

E, sad ide ono sto me u ovom trenutku najvise interesuje... dakle... cikaKosta je rekao da ne mogu da pustam DivX na njemu... voleo bih da jos neko iznese svoje misljenje o tome (cikaKosta nemoj da mislis da ti ne verujem i da te omalovazavam, samo bi voleo da cujem jos neka misljenja). Cudno mi je da ne moze DivX da ide posto znam da smo kod drugara na AMD-u (desk masina) sa 32MB rama procesor oko 300 (cini mi se 333 ali nije preko) pustali filmove bez problema... pa mi je cudno da je Mac losiji od AMD-a pa da ne moze da pusta filmove...

 
Odgovor na temu

Liticovjesac
liticovjesac
Stockholm

Član broj: 44300
Poruke: 130
..f7.cust.bredbandsbolaget.se.



+2 Profil

icon Re: Potrebna pomoc oko iBook G3 300MHz 19.08.2005. u 23:05 - pre 227 meseci
Juce sam uzeo jedan G3 laptop 192mb 400mhz sa intaliranim Panterom. DVD radi bez problema.
 
Odgovor na temu

cikaKosta
Jovan Jovanović
iLike APR / Filmski Centar Srbije
Kragujevac/Pančevo

Član broj: 61357
Poruke: 558
*.151.EUnet.yu.

Sajt: www.steamsrbija.com


+60 Profil

icon Re: Potrebna pomoc oko iBook G3 300MHz 20.08.2005. u 01:52 - pre 227 meseci
pa dvd i radi bez problema jer su dvd i divx totalno razliciite stvari (o kompresiji je rec) da ne duzim 4,7GB dvd-a stane na 700MB divx-a (sve ti samo govori).Moj prvi mac je bio iBook na 500Mhz pa se bas mucio,a za 9.2.2 tesko da mozes naci neki dobar div-x player (zbog subtitle-a).
Na istom tom iBook-u sam ,iako je vec bio 10.3.3 normalno pokrenuo instalaciju 9.2.2,tako da bi to bio "lagan" poslic za tebe .
U ostalom sami "proizvodjaci" divx playera za mac preporucuju min. 500mhz i bar 128 ram-a.
Za ram pogledaj www.mac.co.yu i www.applecentar.co.yu , tj. najbolje je da ih pozoves telefonom posto mislim da je nemaju u cenovniku na site-u.taj iBook koristi mislim sdram pc100 sodimm. Ako si u mogucnosti da kupujes preko neta onda www.ebay.de , pa na search trazi iBook g3 i sve ce ti artikle izbaciti a medju njima i ram module...to je najjeftinija varijanta (ako ti je frka za 20,30 eura za 256MB ).
 
Odgovor na temu

Ni ten ichi ryu

Član broj: 4489
Poruke: 2043
*.dsl.snfc21.pacbell.net.



+1 Profil

icon Re: Potrebna pomoc oko iBook G3 300MHz 20.08.2005. u 02:12 - pre 227 meseci
ja sam protiv kupovine polovne memorije. Možeš sigurno na netu da nađeš kakvu memoriju koristi tvoj konkretan model ibook-a, i onda možeš da pazariš ko čovek umesto da daješ gomilu para apple-u. Proveri i kolika je maksimalna memorija po čipu koju tvoj laptop podržava.

Apple tehnička podrška je jako klimava (dosta ljudi koje poznajem zovu razne mac prodavnice za podršku radije nego da zovu Apple), tako da je potpuno moguće da ako ih nazoveš neće znati konkretno kakva memorija ti je potrebna.

[Ovu poruku je menjao Ni ten ichi ryu dana 20.08.2005. u 03:13 GMT+1]
FBzP
 
Odgovor na temu

MacOS
ljubisha
Karaburma

Član broj: 18300
Poruke: 641
*.yu
Via: [es] mailing liste

Sajt: ljubisha.net


+12 Profil

icon Re: Potrebna pomoc oko iBook G3 300MHz 20.08.2005. u 02:36 - pre 227 meseci
> ~E, sad ide ono sto me u ovom trenutku najvise interesuje... dakle...
> cikaKosta je rekao da ne mogu da pustam DivX na njemu... voleo bih da
> jos neko iznese svoje misljenje o tome (cikaKosta nemoj da mislis da
> ti ne verujem i da te omalovazavam, samo bi voleo da cujem jos neka
> misljenja). Cudno mi je da ne moze DivX da ide posto znam da smo kod
> drugara na AMD-u (desk masina) sa 32MB rama procesor oko 300 (cini mi
> se 333 ali nije preko) pustali filmove bez problema... pa mi je cudno
> da je Mac losiji od AMD-a pa da ne moze da pusta filmove...

Davno sam radio na slicnoj (366) masini i cisto da ti kazem da nema
sanse da normalno gledas DivX. Sto se tice pisija i njegovoj potrebi za
DivX tesko da ti verujem. Jeste da ima neki plejer koji radi na tako
starim masinama ali ono 'bez problema' mi bas nije sigurno.

Sto se tice podataka o tvojoj masini mozes da skoknes na
www.apple-history.com.
Svako ima pravo na mišljenje a ima budala koje se tim pravom i koriste.
 
Odgovor na temu

MacOS
ljubisha
Karaburma

Član broj: 18300
Poruke: 641
*.yu
Via: [es] mailing liste

Sajt: ljubisha.net


+12 Profil

icon Re: Potrebna pomoc oko iBook G3 300MHz 20.08.2005. u 02:37 - pre 227 meseci
~Juce sam uzeo jedan G3 laptop 192mb 400mhz sa intaliranim Panterom.
DVD radi bez problema.

Pismo?
Svako ima pravo na mišljenje a ima budala koje se tim pravom i koriste.
 
Odgovor na temu

MacMladen
Mladen Đurić
Blue Fish d.o.o.
Novi Sad

Član broj: 58644
Poruke: 137
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.bluefish.rs


Profil

icon Re: Potrebna pomoc oko iBook G3 300MHz 20.08.2005. u 07:21 - pre 227 meseci
Mnogi Linuxi mogu da rade uključujući i Darwin, Mac jezgro bez grafičkog okruženja ali je upravo to problem: ne možeš, ili bar ne upotrebljivo, da pokreneš bilo koje grafičko okruženje sa tako malo memorije. Serverski, bez X, Gnome i drugih stvarčica moze sasvim lepo da radi (eksperimentisanje sa sistemom, podešavanje raznih parametara, pravljenje Web, Mail servera, proxyija, itd...)

Memorija koju tvoja mašina traži je SODIMM SDRAM, PC66 144 pin.

SDRAM se danas teško nabavlja, po porudžbini i može da se desi da bude veoma skup zbog toga. Pošto imaš samo jedno podnožije, nema kombinatorike, 32 MB je na matičnoj ploči. Trebale bi da rade i memorije PC100 i PC133 ali treba proveriti. Neki moduli onemogućavaju buđenje računara iz sleep režima.

Svi laptop nisu isti: neki su Power() a neki i(). To znači da je interna arhitektura potpuno različita čak i kad prođe puno vremena i mali stignu velike po karakteristikama na papiru. Ipak, PowerBook Pismo je veoma jaka mašina koja iBookovima do 1 GHz može bez problema da parira. PowerBook Pismo (G3/400 i 500) ima hardversku podršku za DVD (Lombard, G3/300 i 400 je nema).

Moj Pismo na 500 MHz, 640MB, Panter 10.3.7 može da pušta Divx ali moram da restartujem mašinu da se memorija desegmentira i bez drugih procesa u pozadini inače zna da štucne pogotovu ako je dinamika filma velika.

Realno, sem što je veoma lep i verovatno veoma jeftin, Tangerine (narandžasti iBook G3/300, prva generacija iBooka u dizajnu školjke, clampshell), nije od velike upotrebne vrednosti. Najbolje je da se držiš Mac OS 9 (instalira se OS 9 i ima upgrade na 9.2.2 ali to nije neophodno, revizije 9.2.1 i 9.2.2. su uglavnom poboljšanje OS X kompatibilnosti).

Nađi šta ima od programa da rade u tom okruženju i ukoliko je baterija dobra investiraj u memoriju. Okvirna vrednost za 128 MB je 42 evra a za 256 MB 68 evra (za nov modul, PDV uračunat), trenutni kurs je 85,2. Ako te interesuje, javi na private.
Use Mac.
 
Odgovor na temu

duskosp
Dusko Spasovski
IOHT, Klinicki Centar Srbije
Beograd

Član broj: 5696
Poruke: 39
*.vdial.verat.net.

Jabber: duskosp@elitesecurity.org
ICQ: 65435093
Sajt: bice uskoro...


Profil

icon Re: Potrebna pomoc oko iBook G3 300MHz 20.08.2005. u 07:39 - pre 227 meseci
Na PowerMacu G4 350 MHz DivX radi bez problema. Doduse uz 512 MB RAMa...
Racunar je, inace, na prodaju...
Pozdrav, Dule
 
Odgovor na temu

SIT

Član broj: 30468
Poruke: 292
*.xdsl.beograd.com.



Profil

icon Re: Potrebna pomoc oko iBook G3 300MHz 20.08.2005. u 10:01 - pre 227 meseci
Meni nešto tu nije jasno,
koliko košta taj pb kada je 65€ mnogo za 512 mb rama?
kakvi su to komentari " neću apple-u da dam pare za memoriju "
kome ste dali pare za računar?

o čemu to pričate jel, taj računar ukraden?
nemojte da ovaj forum liči na autoelektroniku
(kako dekodirati ukradeni radio)


[Ovu poruku je menjao SIT dana 20.08.2005. u 11:01 GMT+1]
Stay In Tune
 
Odgovor na temu

Ni ten ichi ryu

Član broj: 4489
Poruke: 2043
*.dsl.snfc21.pacbell.net.



+1 Profil

icon Re: Potrebna pomoc oko iBook G3 300MHz 20.08.2005. u 18:32 - pre 227 meseci
Citat:
kakvi su to komentari " neću apple-u da dam pare za memoriju"


Pa znaš kako... Apple.com traži $350 za 1GB memorije, koju ja na netu mogu da nađem za $90. Koliko god da volim apple hw/sw, meni to zvuči malo nerazumno. To je sve što sam hteo da kažem.
FBzP
 
Odgovor na temu

PAK_013
Banat

Član broj: 6210
Poruke: 81
*.centurion.co.yu.

Jabber: pak_013@jabber.org
ICQ: 108323420


Profil

icon Re: Potrebna pomoc oko iBook G3 300MHz 20.08.2005. u 19:21 - pre 227 meseci
>Davno sam radio na slicnoj (366) masini i cisto da ti kazem da nema
>sanse da normalno gledas DivX. Sto se tice pisija i njegovoj potrebi za
>DivX tesko da ti verujem. Jeste da ima neki plejer koji radi na tako
>starim masinama ali ono 'bez problema' mi bas nije sigurno.

MacOS, verovao ti ili ne gledali smo filmove... istina... nije smelo da se premotava jer ako se premota onda treba da se ceka po 30 sec da ponovo krene i onda hoce da kasni zvuk, ali kada se film pusti da ide... onda ide ok. Davno je to bilo ali mislim da je u pitanju bio neki MicroDVD player (tako se zvao, a pustali smo DivX - cisto da ne bi bilo zabune). Tako da nije bilo BAS sve "bez problema" ali ako samo gledas film bez premotavanja onda ide "bez problema".

Posto sada krecu ispiti necu biti u mogucnosti da isprobam sve ovo, ali sredinom sledeceg meseca definitivno hocu. Inace, definitivno sam resio da isprobam sledecu varijantu, prvo Ubuntu sa fluxbox, a posle MacOS 9.2.2 (ako uspem da nadjem instalaciju na engleskom - moja je na nemackom ).
E sad... sto se tice memorije probacu prvo ovakvu varijantu bez dodatka, a posle kada budem pri novcu onda cu da dodam jos bar 128MB.

Na kraju bih zeleo svima da se zahvalim na strpljenju i na lepom detaljnom objasnjavanju. Posto verujem da ce mnoge zanimati ishod ovog "testa" bacicu jedan post pa da znate kako sam se proveo





 
Odgovor na temu

SIT

Član broj: 30468
Poruke: 292
*.xdsl.beograd.com.



Profil

icon Re: Potrebna pomoc oko iBook G3 300MHz 20.08.2005. u 19:53 - pre 227 meseci
ode tema dodjavola
ali gledam apple cene (kako si u americi)
g5
2*256 jedna cena
za 1 gb 2*512 dodaj 100$
za 2 gb 4*512 dodaj 350$
znači 2gb je 350

g4 power book
za +512mb dodaj 75$

ajde da ne preterujemo



Stay In Tune
 
Odgovor na temu

Ni ten ichi ryu

Član broj: 4489
Poruke: 2043
*.dsl.snfc21.pacbell.net.



+1 Profil

icon Re: Potrebna pomoc oko iBook G3 300MHz 20.08.2005. u 19:56 - pre 227 meseci
Citat:
SIT: ...

g4 power book
za +512mb dodaj 75$

ajde da ne preterujemo


nisi završio. Šta kaže za 1GB i 2GB za PB? add $350 i $800?

Nećemo da preterujemo. Ako ja mogu da kupim 2GB memorije za PB za $190, ne želim da dajem $800 za istu stvar. Jednostavno stvar zdravog razuma.

[Ovu poruku je menjao Ni ten ichi ryu dana 20.08.2005. u 20:58 GMT+1]
FBzP
 
Odgovor na temu

Liticovjesac
liticovjesac
Stockholm

Član broj: 44300
Poruke: 130
..f7.cust.bredbandsbolaget.se.



+2 Profil

icon Re: Potrebna pomoc oko iBook G3 300MHz 20.08.2005. u 20:47 - pre 227 meseci
Upravo testiram ovaj G3.
Divx radi bez problema ako nista drugo ne radi.
Sa Azureusom u pozadini i prosecnim DL od 100kb/s i otvorenim Safarijem uspeo je da otvori film ali zvuk ide brze od slike i pomalo koci.

Nego koji je to model "Pismo"
Ovaj koji sam uzeo je neki G3 Firewire koliko sam ja uspeo da otkrijem.
 
Odgovor na temu

SIT

Član broj: 30468
Poruke: 292
*.xdsl.beograd.com.



Profil

icon Re: Potrebna pomoc oko iBook G3 300MHz 20.08.2005. u 21:02 - pre 227 meseci
u power book tangerine staviti 2 gb rama!
ajte molim vas

Stay In Tune
 
Odgovor na temu

Ni ten ichi ryu

Član broj: 4489
Poruke: 2043
*.dsl.snfc21.pacbell.net.



+1 Profil

icon Re: Potrebna pomoc oko iBook G3 300MHz 21.08.2005. u 00:12 - pre 227 meseci
Pismo je stariji G3 PowerBook.

SIT, ja sam govorio o memoriji uopšteno, i za svoj primer sam koristio pb - zato što si mi ti dao primer pb-a. Ako ti želiš da plaćaš 4 puta više od ulične cene za memoriju samo da bi je kupio od Apple-a - izvoli.
FBzP
 
Odgovor na temu

[es] :: Macintosh :: Potrebna pomoc oko iBook G3 300MHz

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6969 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.