Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux distribucije i zaposlenje

[es] :: Linux :: Linux distribucije i zaposlenje

[ Pregleda: 3581 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ljuba
Aleksandar Ljubojevic
Marketing Director
Sid/Novi Sad/Malta/Cyprus

Član broj: 1475
Poruke: 203
*.telemail.com.mt.

ICQ: 21352441
Sajt: www.linkedin.com/in/aleks..


Profil

icon Linux distribucije i zaposlenje01.08.2005. u 15:45 - pre 227 meseci
Cao svima,

Ja sam relativno nov u Linux svetu. Instalirao sam dosta distribucija - Suse, Mandrake, Fedora, Centos, Ubuntu, Mepis, ... I na svima sam mogao manje-vise sve da radim sto uobicajno radim na Windowsu kao programer - tako da sam kod kuce presao skoro 100% na Linux. Jedino me malo jos Kylix zeza sa instalacijom ali nateracu i njega.

Cisto da budem upucen malo sta se desava u svetu, sta se trazi pri zaposljavanju i slicno - procesljao sam sajtove za poslove i u dosta oglasa sam video da traze "znanje Linuxa" ... administracija ... Ovde na Malti se 90% koristi RH/Fedora/Centos za servere - web ... mail ... Organizuju je kursevi od strane RH ... momacki kostaju a za zvanje RH Inzinjera prodje 1-2% ljudi ... prosle godine je 'pao' na ispitu za nekoliko poena i predstavnik RH za Maltu pa je dobio RH Tehnicar zvanje ... ne znam kako je ove godine prosao ... Postoji u ponudi i Suse kurs ali zbog slabog interesovanja nije se odrzao (koliko cujem) nikad na Malti ...

Meni se konkretno svidja Suse ... Ubuntu ... Mandrake ... ali sam svestan da je to samo kap vode u moru sto ja koristim i znam o Linuxu tako da zelim da idem malo dublje ... da naucim administraciju ... Verujem da je slicno uz manje razlike od distribucije do distribucije ... neke imaju pomocne alate ... neke nemaju ...

Interesuju me vasa iskustva i misljenja koje se distribucije najvishe koriste ... da li je to geografski kao na Malti npr ili kako ... znanje koje distribucije se najvishe isplati pri trazenju posla ... Vidim iz ovih diskusija da se hvali Slackware kao brz, stabilan, ne bas user friendly, ... sto mu dodje da je kao idealan za server opciju ... Takodje se dosta hvali Gentoo, Fedora/RH, ... Sta najvishe ostavlja utisak ... Jer nije isto reci potencijalnom poslodavcu "Znam administraciju 'SUSE' servera" i reci "Znam administraciju 'Slackware' servera" ... Ali da li se Slackware zato sto kako se prica je 'naj' za server - da li se on i najvise koristi u svetu ...

Nadam se da sam dobro objasnio pitanje

Hvala svima na odgovorima

Ljuba
Pozdrav

LJUBA
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Linux distribucije i zaposlenje01.08.2005. u 16:41 - pre 227 meseci
Preporucio bih ti www.distrowatch.com ako ga do sada nisi citao i pratio. Tamo ima dosta interesantnih stvari a najcesce svezih.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

s_tan

Član broj: 59915
Poruke: 229
212.39.108.*



Profil

icon Re: Linux distribucije i zaposlenje01.08.2005. u 18:01 - pre 227 meseci
hm, ne znam zasto ovu poruku smatraju pocetnickom...

anyway, ja iz iskustva znam da kad god se Linux treba koristiti u firmi gdje ce ga koristiti obicni useri, onda se ide na RH, dok za servere najcesce odabiru Debian.

Medjutim, ne znaci da je tako i kod tebe. Otidji u firme koje te zanimaju i pokusaj saznati koje OS-ove koriste. Necu ti reci kako, ali to bi sam trebao znati. I obicno pali ovaj princip: firme se najcesce drze skupa kada koriste neki OS, tj. ako jedno npr. ministarstvo ili posta koriste jedan OS, veoma velika je sansa da ga i ostale drzavne institucije koriste. Kod privatnih je malo vece sarenilo, iako one vece radije uzimaju 'provjereni' OS ili distro, nego da eksperimentiraju s nekim.

nadam se da je pomoglo.
 
Odgovor na temu

ljuba
Aleksandar Ljubojevic
Marketing Director
Sid/Novi Sad/Malta/Cyprus

Član broj: 1475
Poruke: 203
*.telemail.com.mt.

ICQ: 21352441
Sajt: www.linkedin.com/in/aleks..


Profil

icon Re: Linux distribucije i zaposlenje01.08.2005. u 19:10 - pre 227 meseci
Cao,

Hvala na odgovorima ...

Za tdjokic: Na Distro Watch idem cesto i citam review-e kad god nesto novo izadje ... Iako u poslednje vreme samo iskachu neki novi Live CD Linuxi bazirani vecinom na Knoppixu i vecinom njih opisuju, ali nadje se i nesto ozbiljnije.

Za s_tan: Debian nisam jos probao mada sam skinuo nedavno najnoviju verziju pa cu da probam. Tvoj odgovor je pomogao utoliko sto ispada da je sve to stvar licnog izbora, a ne da je npr neka distribucija naj-naj za nesto (mail server, web, ...) i da se to (skoro) iskljucivo koristi.
Pozdrav

LJUBA
 
Odgovor na temu

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
212.62.46.*



+10 Profil

icon Re: Linux distribucije i zaposlenje01.08.2005. u 19:57 - pre 227 meseci
Citat:
ljuba: Jer nije isto reci potencijalnom poslodavcu "Znam administraciju 'SUSE' servera" i reci "Znam administraciju 'Slackware' servera" ... Ali da li se Slackware zato sto kako se prica je 'naj' za server - da li se on i najvise koristi u svetu ...


Evo ja, koji vec 9-tu godinu radim kao administrator na slack-u, mogu ti reci samo - pouzdanost. Nijednom mi se nije desilo neko neochekivano sr*nje, svi servisi funkcionishu onako kako se nameste, i shta vishe - meni je jednostavniji za upotrebu od mnogih drugih distribucija (RH, debian, suse...).

Slack se, nazhalost, ne koristi najvishe u svetu, mozhda malo neopravdano, ali dobro... Slack je ipak mnogo slichniji freebsd-u od ostalih distribucija.

Toliko od mene. Pozdrav.
 
Odgovor na temu

s_tan

Član broj: 59915
Poruke: 229
212.39.108.*



Profil

icon Re: Linux distribucije i zaposlenje01.08.2005. u 21:29 - pre 227 meseci
Citat:
ljuba:
Za s_tan: Debian nisam jos probao mada sam skinuo nedavno najnoviju verziju pa cu da probam. Tvoj odgovor je pomogao utoliko sto ispada da je sve to stvar licnog izbora, a ne da je npr neka distribucija naj-naj za nesto (mail server, web, ...) i da se to (skoro) iskljucivo koristi.


Da, to je stvar izbora, s tim da sys admini najcesce za servere uzimaju Debian, Slackware i SuSE. Ja osobno preferiram Debiana kao server, upravo jer updatei izlaze tek onda kada je svaki program u updateu do kraja ispitan i testiran. Ali to je stara prica o Debianu...
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
*.ptt.yu.

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Linux distribucije i zaposlenje02.08.2005. u 06:44 - pre 227 meseci
Citat:
mkdsl:
Slack se, nazhalost, ne koristi najvishe u svetu, mozhda malo neopravdano, ali dobro... Slack je ipak mnogo slichniji freebsd-u od ostalih distribucija.

Toliko od mene. Pozdrav.


Mozda je slicniji BSD npr od fedore :> , ali od gentoo-a nije sigurno.
Bar je jedno 3 koraka iza njega.

Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

anrxc

Član broj: 43899
Poruke: 452
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: sysphere.org


Profil

icon Re: Linux distribucije i zaposlenje08.08.2005. u 13:05 - pre 226 meseci
Citat:
blood:Bar je jedno 3 koraka iza njega.


Mozes li to malo argumentirati?
You need to install an RTFM interface.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Linux distribucije i zaposlenje

[ Pregleda: 3581 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.