Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Legalni DivX??

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Legalni DivX??

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7663 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Keops
Marko Kostic
Pirot

Član broj: 1647
Poruke: 730
*.ptt.yu



+1 Profil

icon Legalni DivX??17.08.2002. u 20:09 - pre 263 meseci
Interesuje me, posto planiram otvaranje divx video kluba, da li cu inati problema sa finansijskom policijom oko legalizacije priikom eventualne kontrole nakon 1. januara 2003., tj. da li je uopste moguce "legalno" posedovati takve filmove kao na primer DVD ili VHS?
 
Odgovor na temu

Ni ten ichi ryu

Član broj: 4489
Poruke: 2043
*.ipt.aol.com



+1 Profil

icon Re: Legalni DivX??20.08.2002. u 05:54 - pre 263 meseci
nije moguce.
FBzP
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.verat.net



+3 Profil

icon Re: Legalni DivX??20.08.2002. u 15:41 - pre 263 meseci
Mislim da je moguce pod uslovom da imas DVD ili VHS a divx ti u stvari predstavlja rezervnu kopiju.
 
Odgovor na temu

Ni ten ichi ryu

Član broj: 4489
Poruke: 2043
*.ipt.aol.com



+1 Profil

icon Re: Legalni DivX??23.08.2002. u 18:08 - pre 262 meseci
ne moze ni tako, jer ako bude bilo takvih problema, bice naravno potrebno imati i originalne VHS i DVD-eve. Na pocetku svakog videa ili dividi-a pise kako je zabranjeno kopiranje, itd itd.
FBzP
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.verat.net



+3 Profil

icon Re: Legalni DivX??23.08.2002. u 22:04 - pre 262 meseci
Nema veze sto pise jer imas pravo da iskopiras DVD i da napravis rezervnu kopiju po zakonu.
Mogu oni da napisu da ja ne smem da gledam film naglavacke ali to ne mora da je tacno i to im ne bi vazilo.
Mada verovatno u zakonu pise da se ne sme posedovati samo kopija vec se mora posedovati i original. Recimo u Americi slobodno mozete da kopirate knjige ali morate imati i original. Ne smete samo posedovati kopiju.
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.ptt.yu

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Legalni DivX??24.08.2002. u 21:47 - pre 262 meseci
Citat:
srki:
Mislim da je moguce pod uslovom da imas DVD ili VHS a divx ti u stvari predstavlja rezervnu kopiju.


Ne moze ni tako.. DVD-ove smes da iznajmljujes samo ako si ih dobio od distributera i potpisao ugovor o iznajmljivanju. NIkakve druge kopije nisu dozvoljene (osim za licnu upotrebu, a njih ne smes da iznajmljujes)
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.verat.net



+3 Profil

icon Re: Legalni DivX??24.08.2002. u 22:45 - pre 262 meseci
U pravu si! U stvari ti bi i mogao da iznajmis kopiju ali moras da mu iznajmis i original, zar ne? Onda nista ne dobijas time sto imas kopiju.
Mene zanima sta tacno kaze zakon. Ono sto pise na DVD-u ili na kaseti ne mora da je tacno jer nisu naveli koji je to clan zakona. Verovatno postoji clan ali me zanima sta tacno tamo pise ako neko zna.
Ja znam da sam negde video da se mogu napraviti dve rezervne kopije digitalnog medija. Dalje ne znam koji su tacno uslovi.
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.ptt.yu

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Legalni DivX??24.08.2002. u 23:04 - pre 262 meseci
Zakon tu nema sta da kaze. Ako na disku kaze da ne smes da ga izdajes, onda ne smes. Zakon je tu samo ako prekrsis licencu koja je navedena na samom medijumu u pitanju.

Vlasnik prava ti daje odredjene uslove koje moras da postujes ako zelisa da koristis sadrzaj. Ako pise da film ne smes da gledas, onda i ne smes (bez obzira koliko glupavo bilo ogranicenje) Svaki izdavac stavlja svoju licencu.. Sto se rezervne kopije tice, zakonski je propisano da izdavac ne sme u licenci da ti zabrani pravljenje rezervne kopije (naglasak je na rezervne, znaci ne smes da pustis i sa originala i sa kopije odjednom) ..

Kako god da okrenes, bez saglasnosti izdavaca i ugovora o rentiranju (za odredjeni broj kopija) imaces problema. FInansijska inspekcija je najmanji problem...

"Sva prava autora i izdavaca su zadrzana"

Inace, sta ce ova poruka u ovom forumu?
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.verat.net



+11 Profil

icon Re: Legalni DivX??25.08.2002. u 13:11 - pre 262 meseci

Nije bas tako prosto. Zakonom o autorskim pravima regulisana su nek kacela autorskih prava. Prema njemu, samim objavljivanjem dela autor stice autorsko pravo. Dalje se to autorsko pravo na neki nacin definise. Izmedju ostalog, autor ima pravo da na neki nacin definise prava koriscenja svog dela, ali zakon obezbedjuje da i ako to ne uredi neka njegova rava su zagarantovana.

Istovremeno, zakon autora ogranicava da nema svu slobodu definisanja prava. Recimo, odrejeno je da zvanicni dokumenti javnih institucija ne mogu biti predmet autorskog prava, pa tako zakon, uredba, plan grada ili nesto slicno ne moze da bude zasticeno autorskim pravom jer se radi o javnom vlasnistvu.

Takdje, autor je u nekoj meri zasticen od zloupotrebe time sto mu je onemoguceno da neka svoja prava prenese na drugoga. Tako je autorsko pravo definisano na dve celine, i ima moalu i materijalnu vrednost. Autor materijalnu vrednost moze da prenese na drugoga ali moralnu ne. Drugim recima, autor ne moze da se odrekne moralnog dela autorskog prava, njemu je zagarantovano da se zna da je on autor dela, cak i ako mu to nije po volji.

Opet, definsiano je da ako autor delo napravi po narudzbini ili za firmu u kojoj radi, za za koje je placen, onda je narucilac odnosno firma vlasnik materijalnih prava nad delom.

Izmedju ostalog odredjeno i na koji nacin se moze koristiti autorsko delo a da se time ne narusavaju autorska prava pa cak u nekim slucjevima i bez materijalne obaveze prema vlasniku autorskog prava.


 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.ptt.yu

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Legalni DivX??25.08.2002. u 13:39 - pre 262 meseci

Prica je pocela oko filmova i rentiranja istih. Tu je stvar vrlo prosta, jer je u pitanju pravljenje profita na osnolu tudje intelektualne svojine.

Jednostavno bez saglasnosti vlasnika autorskog dela se ne mogu rentirati filmovi. A uslove rentiranja i naknade odredjuje vlasnik autorskog dela (filma) ili njegov zastupnik u zemlji koji je otkupio prava na rentiranje.. Desava se npr, da neki distributer uveze film i plati prava za bioskopsko prikazivanje, ali ne i prava na rentiranje ili prodaju DVD izdanja.

Kao sto Broker rece, postoje nacini da se autorko delo koristi bez naknade, ali u to ne spada rentiranje po viideo klubovima, ili bilo sta sto donosi novac.
 
Odgovor na temu

Keops
Marko Kostic
Pirot

Član broj: 1647
Poruke: 730
*.ptt.yu



+1 Profil

icon Re: Legalni DivX??28.08.2002. u 15:29 - pre 262 meseci
Pitanje je bilo da li je moguce leglizovati DivX format, primetio sam izvesno rasplinjavanje u vasim postovima... U svakom slucaju koliko bi aproksimativno kostala legalizacija 1 divx filma?
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.ptt.yu

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Legalni DivX??28.08.2002. u 16:48 - pre 262 meseci
DivX filmove NE mozes da legalizujes.

Jednostavno, ako ga izdavac nije stampao u DivX-u onda ne mozes da ga izdajes.
 
Odgovor na temu

yagroo
Djordje Grujic
ZR

Član broj: 4667
Poruke: 62
*.zrenjanin.beotel.net

ICQ: 148011015
Sajt: www.djgrooya.tk


Profil

icon Re: Legalni DivX??16.09.2002. u 20:01 - pre 262 meseci
Moj ti je savet da krenes u taj posao,koliko sam cuo ,neke cd-teke normalno rade sa divx-ima cak i mozes naci i na svakoj tezgi u Bg-u,znam da ce se to sve uklanjati ali kod nas jos neko vreme toga nece biti a po proceni ljudi najmanje 3 godine!
Sve sto ne smes je da kopiras Windows i ostale Microsoft pakete ,jer istoimena firma sredinom 2003. stupa na snagu suzbijanja piratskih kopija njihovih proizvoda,nasa vlast nece ganjati ono sto ne mora to je cinjaenica mozda te malo pecnu ali najgore sto mogu je da ti zaplene cd-ove koje ces praktcno isplatiti za mesec dana uspesnog poslovanja!
Razmisli!
 
Odgovor na temu

Keops
Marko Kostic
Pirot

Član broj: 1647
Poruke: 730
*.ptt.yu



+1 Profil

icon Re: Legalni DivX??15.11.2002. u 02:32 - pre 260 meseci
Jedno neka neko meni objasni sad: da li jemoguce izdavati kopiju (divX) ako se poseduje licenca za original (DVD)?
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.ptt.yu

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Legalni DivX??15.11.2002. u 09:18 - pre 260 meseci
Odgovor je i dalje ne. Film mozes izdavati samo na medijumu na kome si ga licencirao od distributera, sve ostalo je zabranjeno.
 
Odgovor na temu

MoHicAn

Član broj: 43
Poruke: 1893
*.verat.net



Profil

icon Re: Legalni DivX??16.11.2002. u 13:19 - pre 260 meseci
Samo jedna stvar ... evo ja ti savetujem da ne kreces u taj posao .. zasto ... pa zato sto divx moze da se kupi za 50 din po komadu ili za 30 din npr za 100 komada, a ti meni reci za koje ces pare ti to da iznajmljujes ? Uostalom ti nikad neces imati iznajmljen film (ako i iznajmis neki) preko jednog dana zato sto ce svako normalan da prekopira cd na hdd i da ti ga vrati ... pa ce onda da presnimi ortaku itd itd.
 
Odgovor na temu

Keops
Marko Kostic
Pirot

Član broj: 1647
Poruke: 730
*.dial.InfoSky.Net



+1 Profil

icon Re: Legalni DivX??19.11.2002. u 15:44 - pre 259 meseci
Dobro, to stoji, setio sam se i ja toga. Ipak je bolji posao nasnimavanje DivX filmova i muzike nego iznajmljivanje. Daj mi kontakt gde mogu da nadjem DivX filmove za 30 dinara za 100 komada leba ti. Ako jedan film narezem za 40 dinara, on se automatski isplati. Svako njegovo sledece narezivanje je cista dobit (neki to zovu i piraterija)
Kakve su kazne za pirate, zna li neko iz iskustva?
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Legalni DivX??19.11.2002. u 17:58 - pre 259 meseci
Citat:
MoHicAn:
divx moze da se kupi za 50 din po komadu ili za 30 din npr za 100 komada

GDE??? Kazi 'leba ti.

Mozda sam ja dezinformisan ali zar nije DivX sam po sebi nelegalan jer je nastao tako sto je neko provalio kako radi neki novi Microsoftov codec i time vec na neki nacin prekrsio MS-ova autorska prava. Ja sam tako nesto cuo jos kad se DivX pojavio a posle se nisam interesovao mnogo pa sam malo u nedoumici.
 
Odgovor na temu

genie

Član broj: 1362
Poruke: 135
*.drenik.net



Profil

icon Re: Legalni DivX??22.11.2002. u 22:13 - pre 259 meseci
[email protected] na 100 kom 30 din,na komad 50 din...:)Nego,jeste li vi 100% sigurni da jos nece poceti da jure za rezanje,prodaju,distribuciju... divx-a?Ja sam cuo da posle Nove Godine pocinje ciscenje ulicnih prodavaca,pa polako i svih ostalih.
 
Odgovor na temu

Keops
Marko Kostic
Pirot

Član broj: 1647
Poruke: 730
*.dial.InfoSky.Net



+1 Profil

icon Re: Legalni DivX??07.12.2002. u 16:24 - pre 259 meseci
ganie, pogresna ti je ta informacija za cenu, raspitaj se malo. A sto se jurenja tice, i ja sam cuo tako nesto, mada bi najbolje bilo kada bi se javio neko ko je sa time imao malo vise iskustva.
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Legalni DivX??

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7663 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.