Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li su kosarkasi visoki zbog kosarke?

[es] :: Nauka :: Da li su kosarkasi visoki zbog kosarke?

[ Pregleda: 7380 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.dialup.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Da li su kosarkasi visoki zbog kosarke?04.07.2005. u 22:34 - pre 229 meseci
Meni mnogi kazu da sam trenirao kosarku da bih imao visinu centra s'obzirom da sam ovakav visok 199 cm.

Ja sumnjam,mislim nije mi jasno na koji nacin se kosarkasima kosarkom podstice rast?
Ne verujem da je to od zakucavanja i skakanja.

Da li vi imate odgovor na moje pitanje?
 
Odgovor na temu

UrosMG
Uros Delic
student
Beograd

Član broj: 63439
Poruke: 49
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Da li su kosarkasi visoki zbog kosarke?11.07.2005. u 16:45 - pre 228 meseci
Cao, ne bih rekao da je to pitanje skakanja i zakucavanja-dobro si rekao. Pre bih rekao da je to u velikoj meri pitanje ishrane i vrlo maloj meri treninga. Na primer, moj brat je iste visine kao i ja iako je on trenirao kosarku dosta godina. Medjutim, dok je jos uvek rastao, trenirao je u vreme sankcija, hrana nije bila tako raznovrsna i mislim da je zato ostao iste visine. Inace, kosarkasi sada unose dosta belancevina i proteina, a i ljudi su u proseku sve visi i visi.
S druge strane, takodje mislim i da su to puste price-i meni se dogodilo da par ljudi kaze "Je si li trenirao kosarku?" i slicno(visok sam 190 cm). Slicno kao onome-jedi beli luk kada si bolestan i mazi se sircetom i vinom...
There exists only 10 kind of people in the world; those who understand binary numbers and those who don't understand binary numbers.
 
Odgovor na temu

kv66

Član broj: 38196
Poruke: 589
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: www.popdepression.com


+2 Profil

icon Re: Da li su kosarkasi visoki zbog kosarke?12.07.2005. u 19:47 - pre 228 meseci
konacan porast(vecine)organizama je genetski zadat-predodredjen,a hoce li isti taj maximum i postici zavisi od(uglavnom)uslova sredine,tj.spoljasnjih cinilaca....Treniranje bilo kog sporta moze povoljno da utice na rast,ali opet samo do genetskog zadatog limita za datog pojedinca.U drugom slucaju bi valjda Moka Slavnic bio visok 3 metra,obzirom da je covek trenirao ceo zivot...

[Ovu poruku je menjao kv66 dana 12.07.2005. u 20:50 GMT+1]
Calexico
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: Da li su kosarkasi visoki zbog kosarke?13.07.2005. u 12:36 - pre 228 meseci
Kosti rastu protivno pravcu sile na njih. To je vidljivo kod onih skolioza koje nastaju zbog nebalansiranog nosenja tereta (prsljenovi kicme nejednako rastu, strana koja nosi cesce ili veci teret ce biti duza i kicma ce se saviti u suprotnu stranu). Obrnuto, neopterecene kosti ce imati manju gustinu.

Vidljivo je da su na primer Masai, koji cesto jos od malena izvode svoj ritualni ples sa skokovima, izduzene fizionomije. Iz mog starog komsiluka znam primer gde je jedan od dvojice brace, stariji, nesto nizi od mene, a njegov mladji brat nas je obojicu presisao jos kao klinac jer je non-stop igrao kosarku. Bio je mrsav "kao glista" a visok, kao da uzmes normalno dete i izduzis ga krivim ogledalom (osim glave). Napominjem da je stariji brat otprilike visine kao i njihov otac (da ne pomisli neko... porodicna slicnost u crtama lica i tenu je VRLO izrazena).

Zato sam sklon da ne verujem u price kako je genetika glavni faktor, ona moze da bude samo ogranicenje u smislu "odavde do ovde ne moze da bude vise od ovoliko triliona celija", ali verujem da ono sto danas vidimo kao plafon ljudskog rasta sigurno nije ni blizu tog limita nego se limit sastoji u tome sto imas ograniceno doba rasta, pa ma koliko da ga ubrzas, ne moze da postigne ne znam koliko vise. Ali, ako bi neko bukvalno po ceo dan skakao uvis (odnosno, doskakivao, recimo padobranski skokovi, skakanje sa visine na meku podlogu i sl.) svakog dana u godini, od kako prohoda pa do kraja perioda rasta, uz dovoljno snabdevanje gradivnim nutrijentima i sa blagim postepeno povecavajucim dodatnim opterecenjem, mislim da bi svakako presisao po visini najvise ljude danasnjice (osim ako ne pre toga totalno ne unisti svoje zglobove i meke delove kicme).
 
Odgovor na temu

kv66

Član broj: 38196
Poruke: 589
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: www.popdepression.com


+2 Profil

icon Re: Da li su kosarkasi visoki zbog kosarke?13.07.2005. u 16:28 - pre 228 meseci
salec, sedi jedan!Pa sta onda uslovljava porast,ako ne genetika?Skakanje do besvesti ili mozda necija zelja da bude visok?:))Koliko god ti skakao,vezbao i jeo najoptimalnije obroke neces probiti genetski limitiranu visinu(ovde o tome pricamo?)Ako se razvoj organizma odvija (desava) pod neidealnim uslovima svoj genetski max.isti nece dostici.Znaci pored genetike,veoma su vazni i uslovi sredine koji mogu dvojako da uticu na razvoj svakog organizma:poz. i negativno.A poredjenje sina i oca po visini je prilicno bezkorisno:sinovi su cesto visi od oceva,bas zato sto su odrasli u boljim uslovima od oceva(bolja ishrana,nega,bolji uslovi stanovanja,bolje zdravstvo nego kad su ocevi bili deca itd...)naravno ne treba smesti s uma da ocevi(kao i majke)prenose samo50% naslednih osobina na potomstvo,tako da ako je i majka visa od prosecne zenske populacije,za ocekivati je da budu i deca...
Calexico
 
Odgovor na temu

UrosMG
Uros Delic
student
Beograd

Član broj: 63439
Poruke: 49
*.36.EUnet.yu.



Profil

icon Re: Da li su kosarkasi visoki zbog kosarke?13.07.2005. u 23:15 - pre 228 meseci
kv66, sto se tice genetike: majke i ocevi ne prenose tacno po 50% genetskog materijala. Negde se moze desiti da dobiju vise od jednog roditelja nego od drugog.

salec, sto se tice padobranskih skokova, time samo mozes da se smanjis. Ogromna je sila kojom podloga deluje na tebe(pa je i ogromno usporenje pri doskoku) i tvoju kicmu.
There exists only 10 kind of people in the world; those who understand binary numbers and those who don't understand binary numbers.
 
Odgovor na temu

old
Tomislav Vujević
freelance
SR

Član broj: 16670
Poruke: 1143
*.neobee.net.



+17 Profil

icon Re: Da li su kosarkasi visoki zbog kosarke?14.07.2005. u 21:48 - pre 228 meseci
Čovek sam bira šta će da veruje. Neko će za slučajeve kada potomak nadvisi oba roditelja reći da su izmišljeni, neko da su ovi bili zakržljali a nosili gene visokih.
Lično, znam za primere nedvosmislenog uticaja mentalnih procesa na fizički izgled.

"Moj konačni odgovor" je da košarka utiče. Ima i onih koji narastu samo onoliko koliko bi i inače, kao što i neki koji idu u školu ostanu bez znanja. Svakako je ono teško proveravati.

Tj, Moka Slavnić mogao je biti veći da je "radio na tome"

PS
Na pitanje iz naslova: "da li su košarkaši visoki zbog košarke?" moj odgovor je: "naravno ne". "Izduživanje uticajem volje" - o kom sam ustvari govorio - malo je poznato i u sportu i u nauci uopšte, tako da u 99,99 % slučajeva košarkaši su visoki zbog svega drugog samo ne zbog bavljenja košarkom.

I jedna analogija...
Ako znate nekog ko je mnogo igrao šah, u većini slučajeva ćete se saglasiti sa mnom da mu je inteligencija pre opala zbog toga nego porasla?



 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Da li su kosarkasi visoki zbog kosarke?

[ Pregleda: 7380 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.