Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Uvalili mi drugi hard disk. Ima li neko slično iskustvo?

elitemadzone.org :: MadZone :: Uvalili mi drugi hard disk. Ima li neko slično iskustvo?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7048 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lord Vader

Član broj: 57936
Poruke: 757
217.65.192.*



+9 Profil

icon Uvalili mi drugi hard disk. Ima li neko slično iskustvo?02.06.2005. u 12:39 - pre 231 meseci
Pozdrav svima.

Kupio sam računar nešto pre Nove Godine. U konfiguraciji sam tražio hard od 120G, 8MB keša i tip "serial ATA". A ispostavilo se da su mi spakovali 120GB sa 2MB keša i to "ATA" tip!

Mislim da sam kasno provalio da su me zeznuli iako imam garanciju godinu dana. Kućište sam otvarao pošto nema nalepnicu ali nisam skidao ništa od komponenti. Jedino se vidi da je brisana prašina

Šta mogu da očekujem od prodavca u ovom slučaju? On će sigurno da izađe sa pričom kako sam ja to zamenio i da pokušavam da mu podvalim. Ako ne nađemo zajednički jezik, da li ima šanse da se obratim finansijskoj inspekciji ili nekoj službi za zaštitu korisnika (ako to uopšte postoji kod nas)?

Ipak mislim da imam male šanse jer nikako ne mogu da dokažem da nisam ništa menjao od komponenti.
Svaki predlog ili slično iskustvo su dobrodošli.
2 sxy 4 ma shirt
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16696
*.dip.t-dialin.net.



+7181 Profil

icon Re: Uvalili mi drugi hard disk. Ima li neko slično iskustvo?02.06.2005. u 12:47 - pre 231 meseci
- Da li imas racun na kome je upisano da je prodavac trebao da ti proda SATA disk?
- Da li na tom racunu/ugovoru stoje serijski brojevi / identifikacije komponenti?

Ako na bilo koji od ova 2 odgovora das odgovor "ne" - onda ti jedino preostaje da:

1 - odes, kazes o cemu se radi i vidis kakav ce odgovor biti

2 - ako te odbije, ti teoretski mozes da pretis inspekcijom ili tuzbom, posto je u pitanju usmena pogodba, ali to je skupo i u pitanju je tvoja rec protiv njegove, dakle slabe sanse za uspeh + veliko cimanje, dakle skuplje od samog diska.

A, ako su odgovori "da" na oba pitanja - nemas problema, odneses i pokazes da nije ispostovan ugovor o prodaji, i to je to - ako odbije da zameni, odes u inspekciju sa ugovorom o prodaji i zavrsis stvar.

U svakom slucaju - ako u ugovoru jasno ne stoji sta ti dobijas, problem je cimati se oko toga - jednostavno, sledeci put zahtevaj detaljne informacije da budu zapisane u ugovoru o prodaji.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
212.62.46.*



+10 Profil

icon Re: Uvalili mi drugi hard disk. Ima li neko slično iskustvo?02.06.2005. u 12:49 - pre 231 meseci
Pa sad, krivica je iskljuchivo tvoja. Sve firme (ozbiljne) istaknu da robu pre odnoshenja prekontrolishete, da se vidi da li neshto fali, i da li je u pakovanju roba koja je kupljena.

Malo si se kasno setio da bi sad to vracao, uostalom, ako ti na rachunu/garanciji pishe proizvod koji si TI trazhio, a oni ti dali neshto drugo, idi i vrati. Duzhni su da ti to zamene. Ukoliko nije takav sluchaj, pomiri se sa tim da si kupio pogreshan hard disk.

I sledeci put otvori ochi.
 
Odgovor na temu

lord Vader

Član broj: 57936
Poruke: 757
217.65.192.*



+9 Profil

icon Re: Uvalili mi drugi hard disk. Ima li neko slično iskustvo?02.06.2005. u 13:57 - pre 231 meseci
Citat:
- Da li imas racun na kome je upisano da je prodavac trebao da ti proda SATA disk?

Imam račun na kome lepo piše:
120GB MAXTOR 8MB S-ATA 7000rpm 9ms i serijski broj xxxxxxxx

E sad, taj isti serijski broj je na hardu u mom kompu a taj hard nije ovaj što piše na računu već 120GB MAXTOR 2MB ATA
Dakle, serijski brojevi su isti ali model nije koji piše da treba da bude.
Think we got the case?

Danas ili sutra idem da se žalim pa ću da baš da napišem šta je bilo.
2 sxy 4 ma shirt
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16696
*.dip.t-dialin.net.



+7181 Profil

icon Re: Uvalili mi drugi hard disk. Ima li neko slično iskustvo?02.06.2005. u 14:21 - pre 231 meseci
U tom slucaju imas case - pripremi

1 - Ugovor na kome je upisan serijski broj hard diska, i sta on treba da predstavlja

2 - Print-out iz programa za dijagnostiku na kome se jasno vidi :

-- Serijski broj diska (upisan u NVRAM memoriju diska)
-- Podaci o disku (koji ne odgovaraju podacima u ugovoru)

Moguce je da tvoj prodavac nije ni znao za to, ali u svakom slucaju posto si platio SATA disk, i to isto pise na ugovoru - ne bi trebalo da bude problema pri zameni.

Citat:
mkdsl
Pa sad, krivica je iskljuchivo tvoja. Sve firme (ozbiljne) istaknu da robu pre odnoshenja prekontrolishete, da se vidi da li neshto fali, i da li je u pakovanju roba koja je kupljena.


Krivica nije njegova jer se radi o visoko-strucnom podatku koji ne mora svaki kupac da zna - odakle ti znas da li ti je disk SATA ili ATA prilikom preuzimanja PC racunara - to ne mora svako da zna, niti treba da zna, niti moze da zna bez specificnih alatki ili poznavanja kompjuterskih sistema (BIOS, itd..).

Ono sto je bitno - da mu je firma ocigledno naplatila tj. prodala SATA disk i to jasno napisala u ugovoru o prodaji - Samim tim, duzna je da ispostuje ugovorne obaveze bez obzira na to koliko je pametan kupac i da li je u stanju na licu mesta da utvrdi adekvatnost proizvoda.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16374



+2922 Profil

icon Re: Uvalili mi drugi hard disk. Ima li neko slično iskustvo?02.06.2005. u 14:49 - pre 231 meseci
Citat:
lord Vader: Imam račun na kome lepo piše:
120GB MAXTOR 8MB S-ATA 7000rpm 9ms i serijski broj xxxxxxxx

E sad, taj isti serijski broj je na hardu u mom kompu a taj hard nije ovaj što piše na računu već 120GB MAXTOR 2MB ATA
Dakle, serijski brojevi su isti ali model nije koji piše da treba da bude.
Think we got the case?

Danas ili sutra idem da se žalim pa ću da baš da napišem šta je bilo.

Ne znam koliko se razumes u HW ali nadam se da si siguran da je kod tebe u pitanju obican ata HDD sa 2mb, jer je prosto neverovatno da naprave takvu gresku, a druga stavar ce biti sta ako su ti naplatili obican HDD a greskom upisali da je sata hdd? Onda moze doci do toga da oni jesu pogresili ali ti nisu i naplatili...
Bas me zanima sta ce dalje biti...
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

fade
Šalingrad

Član broj: 43688
Poruke: 2906
*.vdial.verat.net.



+69 Profil

icon Re: Uvalili mi drugi hard disk. Ima li neko slično iskustvo?02.06.2005. u 15:14 - pre 231 meseci
jesam li ja glup ili je on trazio S-ATA a dobio PATA hdd tj prikljucak na HDD je drugaciji ,kod PATA je IDE a kod S-ATA je neki mali kablic ?
Ko zna zna, ko ne zna 6.
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.mobtel.co.yu.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Uvalili mi drugi hard disk. Ima li neko slično iskustvo?02.06.2005. u 15:47 - pre 231 meseci
nisi glup. dobio je hard koji radi po nesto sporijem protokolu, sa manje cache memorije i drugacijim konektorom.

sve sto treba da uradi je da odnese comp kod dilera i trazi backup i zamenu.

sta vise, iz samog serijskog broja maxtor hard diska, moze da se vidi da li je sata ili pata, tako da ako sto da je sata pa onda serial# pata diska, slucaj je vise nego jasan.
 
Odgovor na temu

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
212.62.46.*



+10 Profil

icon Re: Uvalili mi drugi hard disk. Ima li neko slično iskustvo?02.06.2005. u 18:03 - pre 231 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Krivica nije njegova jer se radi o visoko-strucnom podatku koji ne mora svaki kupac da zna - odakle ti znas da li ti je disk SATA ili ATA prilikom preuzimanja PC racunara - to ne mora svako da zna, niti treba da zna, niti moze da zna bez specificnih alatki ili poznavanja kompjuterskih sistema (BIOS, itd..).


Hmm. Zar dechko nije trazhio SATA disk? To nije nikakav visoko-struchan podatak, to je neshto shto je on zahtevao, a dobio je neshto drugo. Zbog toga je njegova krivica, jer nije prekontrolisao shta je dobio u pakovanju. Krivicu njih necu ni da komentarishem, jer je to bezobrazluk najgore vrste, ali nazhalost, u ovoj zemlji su i takve stvari dozvoljene...

Citat:
Ono sto je bitno - da mu je firma ocigledno naplatila tj. prodala SATA disk i to jasno napisala u ugovoru o prodaji - Samim tim, duzna je da ispostuje ugovorne obaveze bez obzira na to koliko je pametan kupac i da li je u stanju na licu mesta da utvrdi adekvatnost proizvoda.


Kupac je uvek duzhan da proveri sadrzhinu kutije u kojoj se nalazi kupljen proizvod. To ti je princip u menjachnicama (prebrojte pare na licu mesta, naknadne reklamacije ne uvazhavamo), u bankama (podizanje novca), uostalom, kao i kupovina bilo kog drugog proizvoda. Pa i na namirnicama se uvek gleda rok trajanja...
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

BytEfLUSh
Član broj: 21153
Poruke: 5499
82.117.210.*



+14 Profil

icon Re: Uvalili mi drugi hard disk. Ima li neko slično iskustvo?02.06.2005. u 18:20 - pre 231 meseci
Dakle, kad kupuješ komp, otvori ga pred njima, sve povadi, prekontroliši i vrati nazad. :)

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16696
*.dip.t-dialin.net.



+7181 Profil

icon Re: Uvalili mi drugi hard disk. Ima li neko slično iskustvo?02.06.2005. u 18:36 - pre 231 meseci
Citat:
mkdslHmm. Zar dechko nije trazhio SATA disk? To nije nikakav visoko-struchan podatak, to je neshto shto je on zahtevao, a dobio je neshto drugo. Zbog toga je njegova krivica, jer nije prekontrolisao shta je dobio u pakovanju. Krivicu njih necu ni da komentarishem, jer je to bezobrazluk najgore vrste, ali nazhalost, u ovoj zemlji su i takve stvari dozvoljene...


Hajde ovako, da mi ne filozofiramo puno ovde :-)

Prvo, disclaimer :-) Vrlo verovatno se radi o zabuni/zameni a ne o namernoj prevari (bar ja tako mislim) i ovo dole ne treba shvatiti kao atak na prodavca ili pretpostavku da je on uradio nesto lose - ali sve jedno:

Dakle, decko je rekao ovo:

Citat:
lord Vader
Pozdrav svima.

Kupio sam računar nešto pre Nove Godine. U konfiguraciji sam tražio hard od 120G, 8MB keša i tip "serial ATA". A ispostavilo se da su mi spakovali 120GB sa 2MB keša i to "ATA" tip!


Dakle, decko je kupio racunar - a ne disk. Sto znaci da nije bilo teoretske sanse da on proveri sta se nalazi u tom racunaru pri preuzimanju.

Drugo, i da je trazio SATA disk a da ne zna sta je (rekao mu drug da to kupi), u ugovoru pise da je prodat SATA disk, a ugovor je obavezujuci pravni akt.

Ni ja ne bih proveravao da mi je u racunaru svaka komponenta jednaka deklarisanom - pa na sta to lici, treba da kad kupujem racunar nosim servisnu opremu i softver kako bi utvrdio na licu mesta da li mi je prodata macka u dzaku ? :-)

Elem, zakon to ne poznaje, jer je prodavac duzan da ispostuje ugovor o prodaji, a ne da kupac njega lovi da li je to uradio - i jasno je da je prodavac kriv u ovom slucaju - licno da mi se to desi bih otisao i zamenio stvar, a ako ne zele da ispostuju pisani ugovor, rado bih utrosio vreme i pare na inspekciju i advokata i zatvaranje takvog biznisa.

Kao sto rekoh, moguce je da su prodavci bili u zabuni a ne da je neka prevara.

Citat:
Kupac je uvek duzhan da proveri sadrzhinu kutije u kojoj se nalazi kupljen proizvod.


Mozes li mi, molim te, citirati zakonski akt gde pise da kupac mora biti upoznat sa tehnikalijama svega sto kupi kako slucajno ne bi bio proveren, to bi bio jedan jako interesantan zakon o zastiti prava potrosaca - dakle, svi moraju biti upoznati sa terminima SATA, PATA, DDR, SDRAM, Cache Size i sl... ;-)

I, ako je tako - kako se to proverava da li je disk SATA u sklopljenom novom racunaru kod prodavca? Ono.. mora da ga istestira ispred tvojih ociju, tj. da vidis sve advanced testove kao klijent? :-)

Citat:
To ti je princip u menjachnicama (prebrojte pare na licu mesta, naknadne reklamacije ne uvazhavamo), u bankama (podizanje novca), uostalom, kao i kupovina bilo kog drugog proizvoda. Pa i na namirnicama se uvek gleda rok trajanja...


U pravu si za menjacnice i banke - ali tu je sasvim drugi princip jer je ocigledno sa cime se barata (novac) i da nije moguce dokazati koja je strana u pravu u sporu - za kupovinu bilo cega drugog je potpuno drugacije.

Ako kupis pokvaren proizvod, ili proizvod koji ne odgovara specifikacijama imas svako pravo da ga vratis po zakonima SCG i Republike Srbije, kao i pravo na zakonski garantni rok od 1 godinu za tehnicku robu, osim ako u ugovoru o prodaji nije propisano drugacije (recimo da je garancija 6 meseci za disk, ili 2 nedelje za polovnu robu, itd..., ali to mora da pise na vidnom mestu)

Ovo je zakon - koji vazi za pravna lica koja posluju na teritoriji SCG - ta "nepisana pravila" takvi biznisi mogu okaciti macku o rep pri prvom susretu sa trzisnom inspekcijom ili istraznim sudijom.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

lord Vader

Član broj: 57936
Poruke: 757
217.65.192.*



+9 Profil

icon Re: Uvalili mi drugi hard disk. Ima li neko slično iskustvo?02.06.2005. u 19:11 - pre 231 meseci
Citat:
Ne znam koliko se razumes u HW ali nadam se da si siguran da je kod tebe u pitanju obican ata HDD sa 2mb, jer je prosto neverovatno da naprave takvu gresku

Da, kod mene je običan disk sa paralelnim kablom

Sutra ću da na'vatam gazdu a dečko koji radi tamo kaže da je uoči N.G. bila "ludnica" i da je moguće da nisu imali neke delove pa su ugrađivali šta im dođe pod ruku.
A naplatili su mi skuplje jer je prva rata odbijena pre nego što je PC sklopljen!


[Ovu poruku je menjao lord Vader dana 02.06.2005. u 21:10 GMT+1]
2 sxy 4 ma shirt
 
Odgovor na temu

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
212.62.46.*



+10 Profil

icon Re: Uvalili mi drugi hard disk. Ima li neko slično iskustvo?02.06.2005. u 19:18 - pre 231 meseci
Citat:
BytEfLUSh: Dakle, kad kupuješ komp, otvori ga pred njima, sve povadi, prekontroliši i vrati nazad.


Ma koliko smeshno zvuchalo, upravo tako!. Pre godinu i po dana sam sastavio konfiguraciju uz koju ide plocha sa prikljuchkom za SATA disk (onaj mali plavi kabl). Naravno, kad sam doshao kuci (iako sam otvorio kutiju da vidim je li plocha u njoj ), plavog kablica nije bilo. S kojom prichom sam ja mogao da odem u prodavnicu i da zahtevam je@eni plavi kablic? Pfff...

@ Ivan Dimkovic:

Bilo bi previshe da te citiram sad, ali cu ipak skratiti prichu. Citirao si jedan deo koji kazhe:

Citat:
lord Vader
Pozdrav svima.

Kupio sam računar nešto pre Nove Godine. U konfiguraciji sam tražio hard od 120G, 8MB keša i tip "serial ATA". A ispostavilo se da su mi spakovali 120GB sa 2MB keša i to "ATA" tip!


A ja kazhem da si trebao da citirash ovako:

Citat:
lord Vader
Pozdrav svima.

Kupio sam računar nešto pre Nove Godine. U konfiguraciji sam tražio hard od 120G, 8MB keša i tip "serial ATA". A ispostavilo se da su mi spakovali 120GB sa 2MB keša i to "ATA" tip!


Ivane, u SCG se mozhe kupiti gotov rachunar, a mozhe se sastaviti i konfiguracija (od proizvoljnih komponenti...). U njegovom postu se vidi da je dechko SASTAVIO konfiguraciju - i dobio rachunar. I zato je duzhan da proveri da je svaka komponenta te konfiguracije na svom mestu - da ne bi bilo kako nema malog plavog kabla...

Btw, ja nisam rekao nishta o testiranju rachunara, vec o vizuelnoj proveri postojanja svih delova koji su kupljeni. Nemojte da izvrcete moje rechi.

Nemam sad vremena, ali u sledecem postu cu izneti neke stvari malo podrobnije. Sve u svemu - bilo namerno ili ne, dechku bi trebalo dati SATA disk. A da li ce tako biti... Srbija (tm)

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.montgomery.com.

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Uvalili mi drugi hard disk. Ima li neko slično iskustvo?02.06.2005. u 19:21 - pre 231 meseci
Citat:
mkdsl: Ivane, u SCG se mozhe kupiti gotov rachunar, a mozhe se sastaviti i konfiguracija (od proizvoljnih komponenti...). U njegovom postu se vidi da je dechko SASTAVIO konfiguraciju - i dobio rachunar.


bez obzira, nije kupio nezavisne komponente nego ceo racunar. bez obzira koje komponente uzimas prodavac ti je prodao ceo racunar, osim ako u ugovoru ne pise drugacije.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16696
*.dip.t-dialin.net.



+7181 Profil

icon Re: Uvalili mi drugi hard disk. Ima li neko slično iskustvo?02.06.2005. u 19:22 - pre 231 meseci
Mkdsl,

Ne znam sta "trebas" i "ne trebas" da uradis kod prodavca u Srbiji, ali ja ti kazem da je zakon o trgovini vrlo jasan - i upravo postoji da ne bi doslo do problema.

Postoje mnogi slucajevi gde je kupac ili nekompetentan ili nije u stanju da proveri ispravnost i kvalitet robe u momentu preuzimanja - medjutim, to uopste ne oslobadja prodavca od obaveze da ispostuje svoje ugovorene obaveze, sto je u stvari prekrsaj a ne other way around ;-)

Tj. da uprostim - zakonom je prodavac taj koji se za nesto obavezao u ugovoru - a ne kupac, osim ako u ugovoru nema neki EULA-like stav "preuzimanjem robe vi zapravo potvrdjujete da ste dobili ono sto pise u ugovoru bez prava reklamacije" :-) Zakon nigde ne obavezuje kupca da bude kompetentan da proceni da je sve OK u momentu prodaje.

Taj isti zakon je u ovom slucaju 100% na starni kupca - covek je kupio nesto, platio nesto, i posle odredjenog vremena je porastom tehnickog znanja shvatio da ugovor o prodaji nije ispostovan i da je dobio nesto sasvim drugo.

Sto bi sre reklo - ovo je "no brainer" case, i verujem da ce sutra dobiti nov disk, posto prodavac - ako je legalan, nije lud da rizikuje placanje grdne love inspekciji, a Mladji pare trebaju i samo takve ceka.

Jebi ga - nekad moze biti glupo, pogotovu ako si prodavac koji radi 100% posteno, a neupucen kupac nije u stanju da proveri da li je nesto tako - i tek za neko vreme ukapira ili mu neko kaze. Sta da se radi, ali u trgovini je kupac uvek sa vecim stepenom prava od prodavca i to je fakat sa kojim se treba pomiriti ako hoces da imas svoj licni biznis.

Slazem se sa tobom oko zamene - uostalom, u ovom slucaju je vec naplacen SATA disk koji je skuplji - i svaki dobar prodavac bi sigurno odradio zamenu jer je vaznije poverenje musterije nego par desetina eura koje si hipoteticki zaradio vise :-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
212.62.46.*



+10 Profil

icon Re: Uvalili mi drugi hard disk. Ima li neko slično iskustvo?02.06.2005. u 19:39 - pre 231 meseci
Ivane,

Ja kad te chitam, pozhelim da zhivim u zemlji u kojoj ti zhivish . Pogledaj mi potpis, bice ti neke stvari jasnije .

Pazi, ja sam 100% za zakon i zakonski regulisane obaveze prodavca. I naravno da potroshach treba da bude zashticena "vrsta". Ali i dalje zhivimo u Srbiji (barem ja)...

Shto se tiche tehnikalija... O pobogu... Kad naruchish u prodavnici bele tehnike frizider, da ti ga isporuche na kucnu adresu, a umesto njega ti stigne SHPORET, shta cesh da radish?

I za kraj, poshto tupimo o istim stvarima 5 postova, evo shta pishe u User Guide-u matichne ploche Asus P4P8X Se (moja plocha):

Citat:
...
1.2 Package contents

Check your P4P8X SE package for the following items.

1. ASUS P4P8X SE motherboard
2. ASUS motherboard support CD
3. 2x Serial ATA cable
4. UltraDMA 100/66 cable
5. Floppy disk cable
6. I/O shield
7. Bag of extra jumper caps
8. User Guide (lol)
9. Jumpers and connectors sticker (Retail boxes only)

If any of the above items is damaged or missing, contact your retailer.


O chemu mi prichamo ovde? Shta zna kupac shta je UltraDMA 100/66 kabl? Come on...
 
Odgovor na temu

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
212.62.46.*



+10 Profil

icon Re: Uvalili mi drugi hard disk. Ima li neko slično iskustvo?02.06.2005. u 19:43 - pre 231 meseci
Citat:
caboom: bez obzira, nije kupio nezavisne komponente nego ceo racunar. bez obzira koje komponente uzimas prodavac ti je prodao ceo racunar, osim ako u ugovoru ne pise drugacije.


Greshish. "Kupiti rachunar" znachi kupiti hardverski paket koji prodavac nudi (gotove i spremne konfiguracije, koje se ne menjaju, vec - koliko para toliko muzike). Chim je dechko zahtevao u konfiguraciji takav i takav hard disk, znachi da je proizvoljno sastavljao konfiguraciju. Uostalom, neka nam to sam kazhe.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16696
*.dip.t-dialin.net.



+7181 Profil

icon Re: Uvalili mi drugi hard disk. Ima li neko slično iskustvo?02.06.2005. u 19:50 - pre 231 meseci
Mkdsl,

Gledaj to ovako - zakon, bar na papiru, stiti kupca, to sigurno znam - i u zemlji poput Srbije.

Jednostavno, ako prodavac ne zeli da ispostuje svoj ugovor se ode u inspekciju - a ti vidi da li ce inspekcija da istrci na teren i pokupi koju desetinu hiljada dinara tek onako, pogotovu sto im je ministar jako poznat kao osoba koja voli naplatu kazni.

Cak i da prodavac "ima vezu" to verovatno znaci placanje mita nekom iz inspekcije ;-)

Sad, postavlja se pitanje da li je mito ili par desetina hiljada vredno cimanja od 20-30 eur koliko te kosta da izmenis disk

:-)

Citat:

I za kraj, poshto tupimo o istim stvarima 5 postova, evo shta pishe u User Guide-u matichne ploche Asus P4P8X Se (moja plocha):


Ti stvarno ocekujes da Prosecni-Mile (Average Joe) zna da utvrdi koja mu je maticna ploca u PC racunaru koji je zapecacen? Pa i da zna koje su to ruzne reci sto pisu na nekom uputstvu na engleskom ;-) Da li to znaci da imas licencu da mu zavaljas slabiju plocu i uzivas :-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.montgomery.com.

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Uvalili mi drugi hard disk. Ima li neko slično iskustvo?02.06.2005. u 19:58 - pre 231 meseci
Citat:
mkdsl: Greshish. "Kupiti rachunar" znachi kupiti hardverski paket koji prodavac nudi (gotove i spremne konfiguracije, koje se ne menjaju, vec - koliko para toliko muzike). Chim je dechko zahtevao u konfiguraciji takav i takav hard disk, znachi da je proizvoljno sastavljao konfiguraciju. Uostalom, neka nam to sam kazhe.


ovo je vec retorika... gomila brand retailer-a nudi alternativno prosirivanje konfiguracija i to se i dalje zove racunar i imas garanciju na racunar, npr. ja imam G5 sa 768Mb umesto sa originalnih 265Mb kako se isporucivao i svakako imam (tj imao sam) garanciju na ceo racunar. kao sto sam vec rekao u pitanju je ceo racunar, osim ako drugacije nije navedeno ugovorom koji jos nismo videli, zar ne?
 
Odgovor na temu

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
212.62.46.*



+10 Profil

icon Re: Uvalili mi drugi hard disk. Ima li neko slično iskustvo?02.06.2005. u 20:45 - pre 231 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Mkdsl,

Gledaj to ovako - zakon, bar na papiru, stiti kupca, to sigurno znam - i u zemlji poput Srbije.


Papir i praksa u nashoj zemlji su, josh uvek, 2 razlichita pojma. Zato sam ja uvek radije za prevenciju - iz razloga da ne bi morao sutra da se za@ebavam sa ko zna kakvim prodavcima, koji mozhda takodje ne prave razliku izmedju SATA i PATA diskova...

Citat:
Jednostavno, ako prodavac ne zeli da ispostuje svoj ugovor se ode u inspekciju - a ti vidi da li ce inspekcija da istrci na teren i pokupi koju desetinu hiljada dinara tek onako, pogotovu sto im je ministar jako poznat kao osoba koja voli naplatu kazni.


Poshteno. Inspekcija bi u sluchaju negativnog odgovora i trebalo da reshi stvar.

Citat:
Ti stvarno ocekujes da Prosecni-Mile (Average Joe) zna da utvrdi koja mu je maticna ploca u PC racunaru koji je zapecacen? Pa i da zna koje su to ruzne reci sto pisu na nekom uputstvu na engleskom ;-) Da li to znaci da imas licencu da mu zavaljas slabiju plocu i uzivas


Ochekujem da Prosechni-Mile zna da chita (razlika izmedju onoga shto pishe u ugovoru/rachunu/garanciji i onoga shto pishe na softveru za uredjaj). Chudi me da dechko nije ranije primetio da je u pitanju disk od 80Gb, a trazhio je 120Gb. To je vec dovoljan razlog za reklamaciju.

U svakom sluchaju, slazhem se i sa tobom, Ivane, i sa caboom-om. Ali onda dolazi sledeci problem - zakonom josh uvek nije regulisan nachin reklamiranja proizvoda prodatog pre 1. januara 2005. godine, dok nije bio PDV uveden. O tome je pctel vec pisao na ovom forumu. Faktichki, kupac bi sad morao da nadoknadi (tj. doplati) za reklamaciju. Mada nisam dovoljno upucen u to, nadam se da ce ovaj nesporazum imati pozitivan rezultat.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Uvalili mi drugi hard disk. Ima li neko slično iskustvo?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7048 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.