Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?

[es] :: Advocacy :: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?

Strane: << < .. 12 13 14 15 16 17 18 19

[ Pregleda: 63332 | Odgovora: 366 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?19.02.2007. u 18:28 - pre 209 meseci
Citat:

Poduzi tekst, ali vredi procitati...


Vredi, dokaz da ljudska glupost ne zna za granice :)

Btw, tekst je jako mator - bio je omiljeno stivo u doba Vucelinog RTS-a uz pamflete o odvratnoj kancerogenoj supstanci - poznatijoj kao limunska kiselina koju serviraju zapadne vlade lokalnoj nejaci :-)

Evergrin tako reci.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?19.02.2007. u 21:53 - pre 209 meseci
Kad porasteš, kašće ti se samo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?19.02.2007. u 22:00 - pre 209 meseci
I tebi ce se kasti kad procitas bar osnove ekonomije, bar ono sta je moderni novac (bez inherentne vrednosti vezane za novcanice vec vrednovan na slobodnom trzistu) i cemu sluzi a pre svega kako sprecava mogucnost da drzave pljackaju svoje gradjane - sto pre to bolje, da ne budes odrastao a neobavesten ;-)


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?26.01.2009. u 02:14 - pre 185 meseci
Kazaće se i tebi, u budućnosti koja neminovno dolazi.

(Jes' da je tema stara, ali sam naleteo na nju u nekim pretragama i ne mogu a da ne prokomentarišem)

Slobodno tržište ne može da funkcioniše moralno na duže staze. Na tom slobodnom tržištu se polako formira ono što je u nesavršenoj ljudskoj prirodi: vladati drugima, raditi što manje, i imati što više svega čak i ako je na štetu drugih. To je razlog zbog koga je plemenita ideja socijalizma (i planske ekonomije) propala, ali i razlog koji kapitalizam polako pretvara u divlju zajednicu, neku vrstu robovlasničkog društva u kojem će vladati oni koji su bezobzirniji i amoralniji i koji hoće što više (time lečeći svoje komplekse). To nije proces koji se može završiti za jednu-dve generacije, već je potrebno duže vreme, a upravo je to duže vreme razlog da ljudi jednostavno ne vide gde ih (njihovu decu) sve to vodi. U budućnosti (ako je bude) svetom će upravljati korporacije/banke u simbiozi sa mafijom (ima toga već i sada), a ne nekakve države i slobodni izbori. To je upravo posledica slobodnog tržišta koje "se samo reguliše" prema onome što je i najvažniji cilj slobodnog tržišta: imati što više novca da bi ispunili svoj isprazni obesmišljeni život. To je upravo i cilj globalizacije. To je upravo i razlog težnji u EU da se upravljanje EU što više centralizuje (tj. da postoji neka vlast koja ima moć naredjivanja državama članicama, pa time i njenim gradjanima).

Oni koji žele da ne budu u celoj toj priči, biće "zakonski" primorani da postupaju kako im banke/mafija kažu. Porezi na svu imovinu će biti veliki, tako da će svako ko se ne "uklapa" u sistem izgubiti svu svoju imovinu i postati beskućnik. A uklapaće se u sistem samo oni koji rade dan-i-noć da bi uzeli što veće kredite, nabavili što više materijalnih stvari i otplatili što više kredita, i tako ujedno i platili što veći iznos poreza i kamata na kredite onima koji žele da žive od tudjeg rada. Kapitalistička država želi da njeni gradjani rade što više, da bi stvorili što više materijalnih vrednosti, i time omogućili da što udobnije žive oni koji se slikaju na TV-u. To što veliki rad i trka za novcem uništavaju porodicu i povećavaju nivo frustracije u svakom čoveku (pa sve više ima kriminala i sve češće ima onih koji "puknu" i pobiju sve oko sebe), to kapitalističku državu ne zanima - zanima je isključivo profit.

To je sve prirodno kretanje kapitalizma koji je vodjen "slobodnim tržištem". Socijalizam nije propao, već ga je pobedio Kapitalizam uz pomoć domaćeg izdajnika: ljudske pohlepe. A mi odrasli znamo da ne pobedjuje uvek onaj koji je dobar, već onaj koji ima veću moć. A ljudska pohlepa je velika i moćna.

--

Nego, ova ekonomska kriza koja je proizvod slobodnog tržišta u kojem su neki "pametni" ljudi prodavali (materijalnu) maglu celom svetu, šta ona govori o kapitalizmu?

Govori sledeće: upravo je slobodno tržište ono što će uništiti svet.

--

Nego, da se ja lepo ogradim od onih koji će da me napadnu da sam komunista: Nisam komunista. Ja sam uvek bio protiv ideje komunizma u kojoj svi imaju isto, jer smatram da neki zaslužuju više od drugih. Medjutim, još sam veći protivnik ideje kapitalizma u kojoj se sve svodi na novac, a dobar je svako ko ima novca ili zna kako da ga stvori. To je mnogo opasnije društvo. A upravo smo u njemu. I imamo kriminala kao nikada do sada.

Idealno društvo bi bila planska ekonomija u simbiozi sa striktno ograničenom tržišnom ekonomijom. Jeste da će "država" biti nešto siromašnija (u novcu) nego da pustimo frustrirane "biznismene" da leče svoje kompleske i besmisao života sa "stvaranjem" što više para, ali će život biti mnogo mirniji i plemenitiji, a zajednica i budućnost mnogo stabilnija. Time će društvo biti mnogo bogatije vrednošću koja je mnogo važnija od novca.
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
93.86.85.*



+21 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?26.01.2009. u 08:13 - pre 185 meseci
Citat:
Nisam komunista. Ja sam uvek bio protiv ideje komunizma u kojoj svi imaju isto, jer smatram da neki zaslužuju više od drugih.

Vidi se da zapravo pojma nemaš ni protiv čega si ti to "uvek bio", al' nema veze jer je to zadnjih godina u trendu...
;)
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?26.01.2009. u 10:21 - pre 185 meseci
Imam pojma, ali to su me (tim rečima) učili u osnovnoj školi, i upravo protiv toga sam (još u osnovnoj školi) bio. I pravim razliku izmedju komunizma (naročito utopijskog) i socijalizma u kome smo manje-više sretno živeli. I nisam plakao kada je Tito umro (što je tada bilo u trendu), vala nisam bio ni ožalošćen, ali sada kada vidim ove slepce na vlasti, i kada vidim u kakav čabar smo zašli i gde idemo, mislim da sam tada ipak trebao da plačem i to neutešno.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?26.01.2009. u 13:48 - pre 185 meseci
Nisam siguran da u komuzmu svi imaju isto, vec onoliko koliko im treba, tj. koliko im drzava dodeli. Dakle, drzava procenjuje kome treba vise a kome manje.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?26.01.2009. u 13:52 - pre 185 meseci
Citat:
pisac: Slobodno tržište ne može da funkcioniše moralno na duže staze. Na tom slobodnom tržištu se polako formira ono što je u nesavršenoj ljudskoj prirodi: vladati drugima, raditi što manje, i imati što više svega čak i ako je na štetu drugih.


Ovde polazis od pretpostavke da je nemoralno vladati drugima, raditi sto manje itd. To je tvoje shvatanje morala. Po drugim shvatanjima morala je to sasvim OK. Sto se tice cinjenja stete drustvu, zakon (koji postoji i u kapitalizmu) to regulise tako sto zabranjuje ponasanja za koja se smatra da su na stetu drustva.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
79.101.183.*



+21 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?26.01.2009. u 13:56 - pre 185 meseci
@ pisac: Mala sitnica, koja čini bitnu promenu značenja cele ideje, koliko se sećam nisu nas učili da je bila "ideja komunizma u kojoj svi imaju isto", nego je to glasilo "svakome prema svojim potrebama"... al' davno je bilo pa su sećanja prilično pomućena...
;)
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?26.01.2009. u 14:05 - pre 185 meseci
i tu si trebao biti faca pa dokazati obimne potrebe kao npr. drugovi ideolozi i drugovi vodje :)

komunizam je jedna od ubedljivno najlicimernijih ideologija koje su vidjene
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
212.200.176.*

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?26.01.2009. u 14:32 - pre 185 meseci
A koja to ideologija nije licemerna??
Ništa nije savršeno, pa ni ideologija. Ovaj liberalni kapitalizam jeste vrh ledenog brega, i ako se nastavi ovako, završiće se velikim ratom, gde će opet najgore proći izmanipulisana sirotinja.
Ja se u mnogome slažem sa ovim što je napisao pisac, neka vrsta planske ekonomije i većeg mešanja države u kreiranje života ljudi mora biti prisutna. Jer evo danas, jaz između bogatih i siromašnih je veći nego ikad, i pored miliona mera, uvođenja "demokratije i ljudskih prava" u zemlje koje ih "nisu imale", a one zavisnije i siromašnije nego ikad (izuzev par primera, i to onih koji su bili prvi u tome). A to stanje frustrira ljude, i u jednoj tački će to pući, jer se moderan život svodi na rad od 8 pa do uveče, gde nemaš slobodnog vremena ni za decu, odmor, rekreaciju, prijatelje - samo rad, a imaš tek da preživiš, dok oni uz vlast imaju toliko da se razbacuju. Polako ulazimo u eru modernog robovlasništva, a to ne može dugo trajati. Trebao bi biti bitan čovek, porodica, društvo, humanost, a ne profit i samo profit i ništa sem profita.
 
Odgovor na temu

pantic68
zoran pantic
sabac

Član broj: 50312
Poruke: 913
91.150.70.*



+11 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?26.01.2009. u 15:25 - pre 185 meseci
O cemu vi pricate sedamnaest strana? Ko je taj sto odredjuje koliko ce ko imati a koliko raditi u komunizmu ili nekoj slicnoj ideologiji? I sta garantuje da je njegov izbor ispravan? Ako svako sebi odredjuje jasno da ce hteti da ima sve a da ne radi nista. Ljudi se uvek zajebavaju sa tudjim parama, nikad sa svojim. To je samo lukavo upakovano opravdanje za diktaturu i nista drugo. Sadasnji problemi u trzisnim ekonomijama su i uzrokovani odstupanjem od izvornih liberalnih principa, koncentracijom moci u uskim krugovima, sve vecim uplivom drzave u ekonomiju ali i druge sfere zivota dakle zbog priblizavanja komunizmu i drzavnom planiranju. Osnovna funkcija drzave bi trebala biti osiguranje pravnog sistema kao osnove za ravnopravnost i elementarna socijala. Propast je nastala pre ili kasnije svugde gde je doslo do toga da vecim delom ekonomskog kolaca upravljaju oni koji ne odgovaraju materijalno za greske.

Citat:
MladenIsakovic:
Ja se u mnogome slažem sa ovim što je napisao pisac, neka vrsta planske ekonomije i većeg mešanja države u kreiranje života ljudi mora biti prisutna. Jer evo danas, jaz između bogatih i siromašnih je veći nego ikad, i pored miliona mera, uvođenja "demokratije i ljudskih prava" u zemlje koje ih "nisu imale", a one zavisnije i siromašnije nego ikad (izuzev par primera, i to onih koji su bili prvi u tome).


Hajde polako razmisli pa reci jel ovo u zemlji gde zivimo trzisna ekonomija, liberalizam i demokratija? Koliko po tebi treba mesanja drzave i planske ekonomije pa da bude dobro? Drzava carini, oporezuje, zabranjuje izvoz ili uvoz kad to nekome odgovara, za svaki posao treba dvesta dozvola plus mito nadleznom da uopste uzme slucaj u razmatranje dok je aktuelan pa odredjivanje cena, interventno ovo ili ono, monopoli i esnafi u svakom najsitnijem segmentu zivota. To neko mozda zove trziste ali kad mala grupica ljudi upravlja sa 90% svega to nikako nije to. Razumem da nikad niste videli pa ne umete da prepoznate ali zato sluze knjige.
 
Odgovor na temu

Rumpletstilskin

Član broj: 42454
Poruke: 297
195.229.237.*



+13 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?26.01.2009. u 15:41 - pre 185 meseci
Mladene,

Delujes kao pametan covek, i zato imas benefit of a doubt, drugim recima pretpostavljam da tvoj prethodni post nije zlonamerano sirenje propagande. Vidi:

Citat:
završiće se velikim ratom, gde će opet najgore proći izmanipulisana sirotinja.

Ratova je oduvek bilo i bice ih, i u njima uvek naj.... sirotinja. Da je pravedno-nije, ali tu ni ti ni ja ni milioni drugih ne mogu nista.

Citat:
neka vrsta planske ekonomije i većeg mešanja države u kreiranje života ljudi mora biti prisutna
.
Izvini ali ovo je... skoro pa kriminalna glupost. Sta znaci planska ekonomija i veće mešanje države u kreiranje života ljudi??? Neko ce da kaze kako mora da se proizvede 100.000 automobila godisnje? I kako ja moram svake godine da kupim po jedan da bi tamo neko primao platu? Iako ti automobili ne vrede ni koliko kanta boje kojom su izmazani?

Neko iz komiteta treba da naredi sta ce da se jede, koji filmovi da se gledaju, koliko puta mesecno moram da vodim ljubav sa zenom? Gde je granica u mesanju i "kreiranju" zivota?

Citat:
Jer evo danas, jaz između bogatih i siromašnih je veći nego ikad, i pored miliona mera, uvođenja "demokratije i ljudskih prava" u zemlje koje ih "nisu imale", a one zavisnije i siromašnije nego ikad


A ovo znas ... kako? Bio? Video?

I za cinjenicu da su zemlje sa "novouvedenom" demokratijom siromasnije nije kriva kamarila iz pre-demokratskih vremena (isti oni koji su "kreirali zivote" i oduzimali iste za neslaganje sa drugovima iz komiteta)?

Citat:
moderan život svodi na rad od 8 pa do uveče, gde nemaš slobodnog vremena ni za decu, odmor, rekreaciju, prijatelje - samo rad, a imaš tek da preživiš


Verovatno imas nekog starijeg od 60 godina u porodici ko je ziveo/zivi na selu. Ne bi bilo lose da ga priupitas kako izgleda kad radis svaki dan, ne od 8 nego od 5 ujutru, i ne da sedis na stolici nego cepas, vuces, sejes, kosis.... pri tome stalno gledajuci u nebo da ne udari grad, padne ili ne padne kisa kad ne treba i slicno jer ako padne tvoja deca bukvalno nece imati da jedu.

Citat:
Trebao bi biti bitan čovek, porodica, društvo, humanost, a ne profit i samo profit i ništa sem profita.


Aha. Sta znaci drustvo i zasto bih ja trebao da brinem o njemu? Celokupno covecanstvo? Zajedno sa svim idiotima, bolesnicima i zlocincima?
If there's ever a time when I've matured to the point that I don't want to look at camera-phone-titties, go ahead and bury me in a shallow grave by the railroad tracks.
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
212.200.178.*

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?26.01.2009. u 15:44 - pre 185 meseci
Pa to je otprilike to na šta se i osvrnuh. Država treba da se bavi time da se poštuju zakoni u svim sferama društva, jer jedino vlast ima moć da to sprovodi. Međutim, oni se uvek bave sopstvenim interesnim problemima, ne samo kod nas, zbog toga ti treba veza i da prikačiš sijalicu na stub ispred kapije, a da ne pričam o drugim stvarima. I poslove i ovde i na zapadu dobijaju samo oni koji imaju vezu, tenderi se prave da ispoštuju onog sa kime je već dogovorena kupovina/prodaja a ne da zaštite dobro koje se gradi/prodaje, itd. A običan čovek u svemu tome nema šanse.
Komunizam je sam po sebi nemoguć, bar ja tako mislim, jer u prirodi čoveka je da bude bolji od drugog, da ima bolji auto, kuću, lepšu ženu, itd, tako da će mesta za korupciju itekako biti. Međutim, i ovaj kapitalizam američkog tipa koji je postao globalna opasnost je još gori od komunizma, u ime profita pod plaštom laži o ljudskim pravima i slobodama, otimaju se energetska dobra, naftna polja, rudnici dijamanata, zlata i plemenitih metala, i to bombama, mecima, avionima, a onda nad tim dobrima upravljaju svetski finansijski moćnici, dok u samim rudnicima i na platformama radi beda koja je i ranije radila tu, i to pod uslovima rada koji su manje-više isti kao pre. Znači, svetom vlada otimačina, i ovi koje je pisac naveo, nikakva pravda niti demokratija, ma šta to bilo. I komunizam i totalitarni kapitalizam su dve strane iste medalje - zla, laži i obmane.
Rešenje bi, valjda, trebalo biti negde između.
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
212.200.178.*

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ideja komunizma nastala ?26.01.2009. u 15:49 - pre 185 meseci
Citat:
Rumpletstilskin: Neko ce da kaze kako mora da se proizvede 100.000 automobila godisnje? I kako ja moram svake godine da kupim po jedan da bi tamo neko primao platu? Iako ti automobili ne vrede ni koliko kanta boje kojom su izmazani?

Neko iz komiteta treba da naredi sta ce da se jede, koji filmovi da se gledaju, koliko puta mesecno moram da vodim ljubav sa zenom? Gde je granica u mesanju i "kreiranju" zivota?


Ne, to je krajnost, koja je isto tako zla. Kad kažem mešanje države, mislim na stvarnu rigu o čoveku, o striktnom sprovođenju zakona, o transparentntom upravljanju javnim dobrima, pri tome mislim na javna preduzeća, javne nabavke/kupovine, tendere o izgradnji, kupovini, dobijanju poslova, itd. Da ne bude kao sad, gde se par ljudi u interesnoj grupi dogovore ko će šta da radi i kupi, i da niko spolja nema uvid o tome. Samo toliko.
 
Odgovor na temu

pantic68
zoran pantic
sabac

Član broj: 50312
Poruke: 913
91.150.70.*



+11 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?26.01.2009. u 16:18 - pre 185 meseci
Resenje nije izmedju jednog i drugog totalitarizma vec u tome da uticaj drzave bude sto manji, fakat da je taj uticaj u danasnje vreme potreban u mnogim stvarima ali da ga bude samo tamo gde jeste neophodan i da se pre toga utvrde jasni nacini delegiranja i odgovornosti. A ne da sami sebe biraju i odgovaraju samo sebi i bogatijim sponzorima.
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
212.200.183.*

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?26.01.2009. u 17:58 - pre 185 meseci
Citat:
pantic68: fakat da je taj uticaj u danasnje vreme potreban u mnogim stvarima ali da ga bude samo tamo gde jeste neophodan i da se pre toga utvrde jasni nacini delegiranja i odgovornosti. A ne da sami sebe biraju i odgovaraju samo sebi i bogatijim sponzorima.


E upravo to!
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
93.86.219.*



+21 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?27.01.2009. u 00:34 - pre 185 meseci
Valjalo bi dodati i da je vremenom Svesni Drug Pojedinac od ocekivanog zadovoljenja svojih stvarnih potreba, vremenom evoluirao u Gramzivog Gospodina Nezasitog Potrosaca (koji u kupatilu redovno pevusi "I Want It All, And I Want It Now!")

 
Odgovor na temu

Stefan Markic

Član broj: 82674
Poruke: 759
*.dynamic.sbb.rs.



+73 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?27.01.2009. u 03:42 - pre 185 meseci
Citat:
Catch 22: Valjalo bi dodati i da je vremenom Svesni Drug Pojedinac od ocekivanog zadovoljenja svojih stvarnih potreba, vremenom evoluirao u Gramzivog Gospodina Nezasitog Potrosaca (koji u kupatilu redovno pevusi "I Want It All, And I Want It Now!")




Mora da je bio vrlo zadovoljan.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?27.01.2009. u 04:06 - pre 185 meseci
Da, nažalost, to je taj domaći izdajnik (ljudska pohlepa) koji je uništio relativno dobar socijalistički sistem (koji je naravno mogao biti i bolji jer ništa nije savršeno), i od ugledne zemlje u svetu (zamislite, socijalistička zemlja a ugledna u celom svetu) doveo nas u ovaj čabar u kome prodajemo sve strancima i kriminalcima nadajući se da će nam to (oni) omogućiti da "bolje" živimo. A bolji život smo jadni već imali, i proćerdali smo ga zbog navedene bolesti (pohlepe).

Kapitalizam misli da društvo može da funkcioniše tako što će da koketira sa tom ljudskom osobinom (socijalizam je mislio da će ta osobina nestati u idealnom društvu). I onda kapitalizam smatra da oni pohlepni mogu da stvaraju vrednost koja će da pokreće ceo svet ka boljoj budućnosti. Medjutim... budućnost vodjena ljudskom pohlepom je još mračnija. Kapitalizam se zasniva na ideji da novac pokreće svet, i da je to najvažnija stvar na svetu. Sve dok se tako razmišlja, budućnost kapitalizma (a i čovečanstva) je vrlo nesigurna.

Daću vam jedan banalan primer: Često se može čuti da je neko izuzetno "uspešan", jer ima karijeru, puno zaradjuje, pojavljuje se na TV-u, itd... A taj isti neko u pozadini ima nekoliko brakova (ili i nije u baku), ima decu probisvete ili narkomane ili jednostavno nesrećnu, i u stvari ima i sopstvenih problema (radoholičar, alkoholičar, uvek nezadovoljan)... I takva osoba se u kapitalizmu smatra uspešnom, samo zato što ima karijeru i zaradjuje mnogo novca. Sistem koji uspeh meri sa novcem a ne sa pravim vrednostima, je osudjen na propast. Jedini je problem što propast može da povuče ceo svet, a ne samo dotični sistem izvitoperenih vrednosti.

A skoro sam čitao i neku biografiju poznate ličnosti koja je napravila veliki "uspeh", u kojoj deca te ličnosti kažu: živeli smo u maloj kućici u siromašnom delu grada, ali smo bili srećni, a onda smo odjednom živeli u velikoj kući u luksuznom kraju, ali skroz nesrećni (jer je dotični karijerista provodio ceo dan jureći karijeru i novac). E, takve osobe se u kapitalizmu smatraju uspešnima, a proizvode samo frustracije oko sebe.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Fascinira me ideja komunizma - Kako je ona nastala ?

Strane: << < .. 12 13 14 15 16 17 18 19

[ Pregleda: 63332 | Odgovora: 366 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.