Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vrijeme???vasi odgovori i zakljućci

[es] :: Fizika :: Vrijeme???vasi odgovori i zakljućci

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7542 | Odgovora: 39 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dakla
Danijelo Danijeli

Član broj: 35917
Poruke: 107
*.net.t-com.hr.



Profil

icon Vrijeme???vasi odgovori i zakljućci15.04.2005. u 03:23 - pre 231 meseci
Ako promatramo dvije zvijezde,koje se u odnosu na zemlju krecu relativno,jednakim brzinama u ,i mase tih zvijezda su iste,dali to znaci,da na tim zvijezdama,vrijeme tece isto??
 
Odgovor na temu

mmilan

Član broj: 20653
Poruke: 168
*.freeserbia.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Vrijeme???vasi odgovori i zakljućci15.04.2005. u 10:16 - pre 231 meseci
U svakom slucaju na zvezdama vreme tece isto, ono o cemu moze da se prica je kako posmatracu sa Zemlje izgleda vremen na tim zvezdama.

U slucaju da su relativne brzine iste vreme, za posmatraca na Zemlji teci ce isto za obe zvezde.
O zivotu, univerzumu i svemu ostalom
http://www.mmilan.com
 
Odgovor na temu

tomkeus

Član broj: 40478
Poruke: 503
*.vdial.verat.net.



+6 Profil

icon Re: Vrijeme???vasi odgovori i zakljućci15.04.2005. u 17:57 - pre 231 meseci
Citat:
mmilan: U slucaju da su relativne brzine iste vreme, za posmatraca na Zemlji teci ce isto za obe zvezde.


Ajoj majko. Jel misliš da si mogao da izabereš malo manje nesrećnu formulaciju onoga što si mislio.
 
Odgovor na temu

Dakla
Danijelo Danijeli

Član broj: 35917
Poruke: 107
*.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Vrijeme???vasi odgovori i zakljućci16.04.2005. u 00:04 - pre 231 meseci
Sad cete viditi da sve nije jasno kako izgleda,za vrijeme u vozu se dogadja ovo za promatraca izvan njefa,skice pod 1a,1b,1c,znaci razlicite putovi predju fotoni jer se za onoga u vozu voz nije pomaknio,i ode okomito gore,a za promatraca izvan voza,dok taj foton lupi u plafon voz se pomaknio,skice sve dobro pokazuju,i svima su znane
E sada evo onoga sto mene muci,ako te dvije zvijezde ispunjavaju sve uvjete gore navedene,nemora vrijeme isto tece,ako ne rotiraju istim brzinama ,evo i zasto,razliciti putovi znace i razlicite dilatacije ,sada cu da vam pokazem da ako ne rotiraju jednako da ti fotoni ne prelaze jednake putove(ako svjetlost prati sustav iz kojeg je pustena,a posto je to uvjet STR,znaci da prati(ja osobno mislim da je to najveca glupost na svijetu))iako mi mjerimo putanju fotona udaljenost zemlja-zvijezda,to ne moze da bude tocno,ako foton prati kretanje mjesta s kojeg je pusten,POGLEDAJTE skicu 2,kada pogledate i shvatite mozemo nastaviti.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Dakla
Danijelo Danijeli

Član broj: 35917
Poruke: 107
*.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Vrijeme???vasi odgovori i zakljućci16.04.2005. u 00:06 - pre 231 meseci
druga skica
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Dakla
Danijelo Danijeli

Član broj: 35917
Poruke: 107
*.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Vrijeme???vasi odgovori i zakljućci16.04.2005. u 00:06 - pre 231 meseci
pa treca
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Dakla
Danijelo Danijeli

Član broj: 35917
Poruke: 107
*.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Vrijeme???vasi odgovori i zakljućci16.04.2005. u 00:07 - pre 231 meseci
i cetvrta,nisam znao drugacije pa sam morao ovako,sorry svima
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mmilan

Član broj: 20653
Poruke: 168
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Vrijeme???vasi odgovori i zakljućci16.04.2005. u 14:55 - pre 231 meseci
Bas sam spetljao onu prvu poruku, nesto sam hteo a napisao nesto deseto, izvinjavam se. Nadam se da je jasno sta sam pokusao da kazem?

Deluje zanimljivo ovo sto si napisao, i pravo da ti kazem nisam siguran za odgovor.
U prvoj poruci nisi pomenuo rotaciju zvezda, tj pretpostavio sam kretanje dve zvezde u odnosu na Zemlju u pravcu koji povezuje zvezdu u Zemlju (tj 1D kretanje). Samim uvodjenjem kretanja u 3D racun se dosta komplikuje ali rezultat je isti kao sto sam napisao.
Ako uvedes i rotaciju zvezde sistem zvezde prestaje da bude inercijalan (svako kruzno kretanje je ubrzano, uvek postoji ubrzanje koje primorava cesticu da se krece po kruznoj putanji, tacno je da se intenzitet brzine ne menja, ali menja se njen pravac). Specijalna teorija vazi samo za inercijalne sisteme, tako da mislim da za opisivanje sistema koji si naveo STR nije dovoljna.

Mozda je moguce izvesti neki racun na osnovu relativistickog Doplerovog efekta (slican postupak kako kada se odredjuje rotacija zvezda), ali u svakom slucaju problem nije trivijalan i trazi dosta racunanja, a ne verujem da bi ovo mogao da izracunam da ne pogresim.

Pretpostavljam da ako bi se i rotacija zvezda uzela u obzir vreme na ovim zvezdama ne bi proticalo istom brzinom, za posmatraca koji se nalazi na Zemlji.
O zivotu, univerzumu i svemu ostalom
http://www.mmilan.com
 
Odgovor na temu

mmilan

Član broj: 20653
Poruke: 168
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Vrijeme???vasi odgovori i zakljućci16.04.2005. u 15:05 - pre 231 meseci
Setih se jos nesto - Zbog rotacije, sve tacke na zvezde koja rotira imaju jos jednu dodatnu komponentu brzine (tangencijalna komponenta) koja potice od rotacije, ta brizna morala bi relativisticki da se sabere sa relativnom brzinom zvezde u odosu na Zemlju i tek onda da se primene Lorencove jednacine.
E sad, ako se uzme u obzir da je ta dodatna tangencijalna komponenta brzine mnogo manja od brzine svetlosti onda je njen doprinos dilataciji vremena zanemarljiv.
Ne mogu da zamislim sistem koji rotira tolikom brzinom da je tanegncijalna komponenta brzine reda velicine brzine svetlosti :)
O zivotu, univerzumu i svemu ostalom
http://www.mmilan.com
 
Odgovor na temu

Dakla
Danijelo Danijeli

Član broj: 35917
Poruke: 107
*.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Vrijeme???vasi odgovori i zakljućci16.04.2005. u 18:31 - pre 231 meseci
Ne mogu da zamislim sistem koji rotira tolikom brzinom da je tanegncijalna komponenta brzine reda velicine brzine svetlosti :)

S tim se slazem ali za zvezde koje su daleke milijunima godina,ta putanja fotona bi se zbog rotacije zvezda koje imaju sve gore navedene cinjenice,mogao mnogo razlikovati(ako svjetlost prati sustav iz kojeg je pustena)nemam nekakav poseban racun,ali nisam siguran da bi se sa brzinom rotacije od 99.9°%c i reklativnom brzinom zvezde od 99,9%c racun izgledao moguc.Ali to su samo pretpostavke-(pa necu da lupam bezveze),trebalo bi da se racuna.
 
Odgovor na temu

mmilan

Član broj: 20653
Poruke: 168
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Vrijeme???vasi odgovori i zakljućci16.04.2005. u 18:45 - pre 231 meseci
U slucaju kada je brzina rotacije dovoljno velika da relativisticki efekti vise nisu zanemarljivi dilatacija vremena mislim da bi dilatacija vremena bila razlicita ne samo za dve zvezde vec i za razlicite tacke na zvezdi koja rotira jer se razazlicite tacke na njenoj povrsini krecu razlicitim obrzinama u odnosu na Zemlji. Naravno, govorim o posmatracu koji vreme meri sa Zemlje.

Naravno, u stvarnosti nema ni govora o ovoliko velikim brzinama rotacije, nema sanse da neka sila spreci raspad tela koje rotira i mnogo manjim brzinama, a tek relativistickim :)
O zivotu, univerzumu i svemu ostalom
http://www.mmilan.com
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Vrijeme???vasi odgovori i zakljućci16.04.2005. u 19:39 - pre 231 meseci
Citat:
nema sanse da neka sila spreci raspad tela koje rotira i mnogo manjim brzinama

Gravitaciona (kod veoma masivnih tela malih dimenzija)?
 
Odgovor na temu

mmilan

Član broj: 20653
Poruke: 168
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Vrijeme???vasi odgovori i zakljućci16.04.2005. u 20:03 - pre 231 meseci
Citat:
Shadowed: Gravitaciona (kod veoma masivnih tela malih dimenzija)?


Razmisljao sam i o tome, mada ipak pislim da je i ona suvise slaba. Mislim da bi i u tom slicaju sentrifugalna sila bila jaca. Centrifugalna sila je proporcionalna masi i kvadratu brzine a obrnuto proporcionalna rastojanju, dok je gravitaciona proporcionalna masi a obruto poroporcionalna kvadratu rastojanja.
Uz sve to relativisticki efekti i slicno - gde naci energiju da se nesto zavrti tom brzinom.
O zivotu, univerzumu i svemu ostalom
http://www.mmilan.com
 
Odgovor na temu

Dakla
Danijelo Danijeli

Član broj: 35917
Poruke: 107
*.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Vrijeme???vasi odgovori i zakljućci17.04.2005. u 02:33 - pre 231 meseci
Tko uopce tvrdi da ce se ikada moci napraviti brod koji se krece sa 99%c,ili da bii uopce mogao podnjeti takvu brzinu i ubrzanja?????Zato onu pretpostavku s rotacijom,nebi trebali stavljati u fizicki svijet,jer ako bi stavljali,gdje bi dosli s TR??Zasigurno ima atoma koji imaju ovakve karakteristike,pa posto i oni reflektiraju svjetlost..sve u svemu treba da se izracuna,ali mislim da bi TR,poprilicno izgubila kreditibilnost,u ovakvim uvetima.
 
Odgovor na temu

mmilan

Član broj: 20653
Poruke: 168
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Vrijeme???vasi odgovori i zakljućci17.04.2005. u 16:15 - pre 231 meseci
Dakla: Ne razumem bas najbolje sta si hteo da kazes. A to da li je TR izgubila kreditibilnost ili ne to je druga prica, i ne bih pokretao diskusiju oko toga, ima dovoljno tema o tome na ovom Forumu, cak i previse


O zivotu, univerzumu i svemu ostalom
http://www.mmilan.com
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Vrijeme???vasi odgovori i zakljućci17.04.2005. u 16:24 - pre 231 meseci
Hmm, znaci, ako rotiram dovoljno brzo oko crne rupe mogu se regulisanjem brzine polako spustati do horizonta dogadjaja, uroniti i izaci napolje?
Mislim, ako kazes da i za rotaciju sa perifernom brzinom manjom od c nema te gravitacije koja ce se suprotstaviti centrifugalnoj sili...
 
Odgovor na temu

Techa
Branislav Popov

Član broj: 53147
Poruke: 2
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Vrijeme???vasi odgovori i zakljućci17.04.2005. u 16:27 - pre 231 meseci

Dakla: Mogu samo da kažem sledeće:

Vreme postoji da se ne bi sve stvari dogodile odjednom.
 
Odgovor na temu

Dakla
Danijelo Danijeli

Član broj: 35917
Poruke: 107
*.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Vrijeme???vasi odgovori i zakljućci17.04.2005. u 16:31 - pre 231 meseci
Onda necemo duljiti.
 
Odgovor na temu

mmilan

Član broj: 20653
Poruke: 168
195.252.80.*



Profil

icon Re: Vrijeme???vasi odgovori i zakljućci17.04.2005. u 19:13 - pre 231 meseci
Citat:
Shadowed: Mislim, ako kazes da i za rotaciju sa perifernom brzinom manjom od c nema te gravitacije koja ce se suprotstaviti centrifugalnoj sili...


Nisam primetio da je ovde iko pomenuo rotiranje crne rupe, prica je bila o objektu koji nije crna rupa ali ima ogomnu masu.

O zivotu, univerzumu i svemu ostalom
http://www.mmilan.com
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Vrijeme???vasi odgovori i zakljućci18.04.2005. u 15:58 - pre 231 meseci
OK, ispao je mali nesporazum. Mada i za crne rupe bi trebalo da vaze oni odnosi koj si pominjao (kako koja sila opada/raste). Ali to sad vec ide u offtopic (radi se o vremenu)...
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Vrijeme???vasi odgovori i zakljućci

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7542 | Odgovora: 39 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.