Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mrezica

[es] :: Enterprise Networking :: Mrezica

[ Pregleda: 3277 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Vertygo
Freelance.
Bg

Član broj: 2232
Poruke: 578
*.drenik.net

ICQ: 140494649


Profil

icon Mrezica13.06.2002. u 12:54 - pre 266 meseci
Pozdrav
Procitao sam par topic-a tipa "Mala kucna mrezica".
Nemam iskustva sa mrezama, a drug i ja zelimo letos dok smo na letovanju da povezemo kompjutere.Ta mreza bi koristila za povremeno mrezno igranje igara tipa CS i povremeni pristup internetu (mail i http).

Na jednom kompjuteru je XP, a na drugom koji smo planirali da bude server, je trenutno win98 (koji cemo promeniti kada budemo pravili mrezu).Mislio sam da na server stavim win2000 ili Linux.Mada Linux odmah otpada zbog igara.Dakle, da li je win2000 dobra solucija (cuo sam da su win2k i winXP malo "nekompatibilni" sa igrama i da mnoge igre ne mogu da se igraju na ovim OSovima).Da li je moguce nesto na ovom planu nesto uraditi?Ili ipak mi treba treci kompjuter koji bi sluzio kao server?

Ako ipak za tu akciju treba 3 kompjutera, koji OS na server da stavim (cini mi se da ste dosta predlagali Slackware).U tom slucaju taj treci kompjuter ce biti 486-ica sa cini mi se 32 mb rama (mozda cak i sa 16).

Malo mi je ostalo nejasno oko stavljanja 2 mrezne karte u kompjuter...
Po nekoj mojoj logici trebao bih u svaki kompjuter da ubodem po jednu karticu...

Ako imate neki konstruktivni odgovor na ova pitanja postujte ih, pa da priupitam jos neke stvari .
 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.yubc.net

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: Mrezica13.06.2002. u 18:50 - pre 266 meseci
Zdravo živo,

ukoliko vam je to mreženje na kratke staze, onda nema smisla investirati u još jedan host, i bezveze se bakćati. Još ako nemate hub, tim više posla.

Bilo koji windows u takvom okruženju će moći da posluži, pa čak i naš voljeni Win98!
Ipak, najbolje bi bilo da uzmeš ono što najbolje umeš da održavaš. Neiskusno igranje sa linuxom, dok drugar visi, pati, čeka željno CS deathmatch je stvarno neprijatno.

Ako pak hoćete NT, može se podesiti routing ,,na golo'' bez ikakvih pomagala.
Samo je potrebno uključiti ip forwarding, i podesiti route tabele.

Citat:

Malo mi je ostalo nejasno oko stavljanja 2 mrezne karte u kompjuter...
Po nekoj mojoj logici trebao bih u svaki kompjuter da ubodem po jednu karticu...

Da, dobro si čuo, to je mreženje bez hub-a. Vrlo zajeban hack.
Mreža tada izgleda nečemu sličnome:
Code:

HOST-A 
(jedna karta)
|
|
(jedna karta)
HOST-C ------------eventualni link spolja ( modem )
(druga karta)
|
|
|
(jedna karta)
HOST-B


Kao što vidiš, ništa jednostavnije. Svi hostovi će biti u jednom subnetu (preporučljivo rfc1918 ), i na host-u C će biti podešeno da pakete od HOST-A prosleđuje ka HOST-B. U eksluzivnom slučaju ukoliko budete delili i internet vezu, pakete će biti prosleđivani na spoljni link.


Ako pak, ti sve ovo izgleda previše kompleksno. Uzmi običan Winroute/Wingate, pročitaj ( najmanje ) prvo poglavlje u help-u i imaćeš to što si hteo.
Mada, sve je više thread-ova po networking-u da su čak i ova dva programa ,,pain in the ass'' za neke korisnike.


Što se tiče ne kompatibilnosti, emm, mogu se kladim da je caka u instaliranju IPX protokola na svim igračkim mašinama L;) ...
... Ljudi greše L;)
njenice da sam po�etnik �to se
"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

Vertygo
Freelance.
Bg

Član broj: 2232
Poruke: 578
*.drenik.net

ICQ: 140494649


Profil

icon Re: Mrezica14.06.2002. u 11:30 - pre 266 meseci
Pozdrav,

To mrezenje je i planirano na kratke staze, a i CS bi igrali kad nam je bas dosadno tako da nismo planirali nikakav hub i nismo nesto preterano zeljni da dajemo mnogo love za nesto sto cemo slabo i koristiti .

Procitao sam rfc1918 i neke stvari su mi ipak ostale nerazjasnjene no o tome kasnije.

Kazes da je ulaganje jos jednog hosta besmisleno (slazem se).No ipak vidim da na "crtezu" ipak ima 3 hosta i da mi za tu akciju treba 4 karte...

Interesuje me, ipak, moze li se ovo nekako izvesti sa 2 kompjutera (neko direktno povezivanje) od kojih bi jedan od njih bio server? Nije problem iako ne moze, posto tu i dalje postoji ona 486-ica ali ako vec moze sa 2 onda odlicno.

Sto se tice OSa, meni je pravo da ti kazem, sve jedno da li je to win98, NT ili Linux sve dok ta mreza radi...Slazem se da bi bilo najbolje uzeti OS sa kojim se najbolje snalazim jer ce tako posao biti brzi i laksi...

Interesuje me koje mrezne karte da uzmem (cini mi se da sam video u nekom topicu d-link ili tako nesto)?

Sto se tice wingate-a itd, o tome cu da se brinem kada resim problem kako umreziti ta 2 kompjutera...
 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.yubc.net

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: Mrezica14.06.2002. u 12:24 - pre 266 meseci
Ja sam već predpostavio da znaš mogućnost mreženja 2 hosta pomoću cross-over kabla, tako da sam (nazovi) crtež radio zbog tih tvojih nejasnoća oko stavljanja 2 mrežne karte u jedan komp. To se samo radi kada treba povezati =3 računara bez huba!

Kao što rekoh, DA, sasvim je moguće povezati 2 računara.
Potrebno ti je
o 2 mrežne kartice. Što jeftinije tim gore, mada bi ti odgovarao čak i D-Link!
o 1 cross-over kabl.
o 2h vremena. ( da odeš do hardware radnje, kupiš, namontiraš, resetuješ windowse jedno 20-ak puta )
o 1 šolja kafe.




0.02$
"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

atomiq
Skopje

Član broj: 4355
Poruke: 14
*.rek.ukim.edu.mk

Sajt: www.linux.net.mk


Profil

icon Re: Mrezica21.06.2002. u 16:01 - pre 266 meseci
Druzhe, za toa ti shto go barash, najubavo ti da si stavish windows2000, da gi stavite vo ist workgroup mashinite, kje im stavish vo ist subnet da bidat i reshen problem. E sea, ako nemozesh igrici da si igrash na 2000kata, kje si simnesh fino lepo DirectX 9 za win2000 dur drugar ti tepa botovi na cs_estate. E sea za internet i mail, kaj tebe eden modem, dialup to isp i enable internet connection sharing. Kje stavish i on demand za ako ti spiesh drugar ti na raat da si surfa bez da te budi i gotovo. A ako tolku ste tenki so budzetot za da si nabavite edno kjoravo 4 portno hubche, jebiga, crossover :] A btw, ako ste meraklii na ubava igra, na 486kata mozhete da instalirate linux i da si napraite dedicated cs server :]

-------------------------------------
atom1c
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Mrezica21.06.2002. u 22:26 - pre 265 meseci
Mislim da je zabuna nastala oko onoga "jedan je server". OK, ali to je u igri, znaci kada krenete da igrate CS, jedan ce odabrati da bude host a drugi ce se nakaciti na njega. Ono sto tebi treba jeste:

Dve D-Link TX500 ili neke druge
par metra kabla

Bilo koji win (win98/Me/XP/2k) ce lepo da uspostavi mrezicu, mada mislim da ti 2k moze dati naprednija podesavanja. Znaci ono Plug'N'Pray...
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Vertygo
Freelance.
Bg

Član broj: 2232
Poruke: 578
*.drenik.net

ICQ: 140494649


Profil

icon Re: Mrezica22.06.2002. u 01:45 - pre 265 meseci
Pa na jednoj masini je XP, a kao server cu da stavim 2000...Nadam se da je kombinacija moguca (ne vidim sto ne bi bila )
 
Odgovor na temu

Mihailo
Mihailo Đorić

Član broj: 1016
Poruke: 2875
*.ppp-bg.sezampro.yu



+1 Profil

icon Re: Mrezica22.06.2002. u 03:07 - pre 265 meseci
Šta će ti Wingate za 2 kompjutera? I kakva je uloga servera?
Dobra kombinacija su XP i 2000, ali je još bolja 2 XP, jer može i moja baba da umreži 2 XPa i da to radi odlično. Čak ti je po defaultu uključen softverski firewall koji je deo sistema i Internet connection sharing za dialup Internet.
 
Odgovor na temu

[es] :: Enterprise Networking :: Mrezica

[ Pregleda: 3277 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.