Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Novi Linux Podforum Linux - Hardver

[es] :: Linux :: Novi Linux Podforum Linux - Hardver

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11183 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
195.252.86.*

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Novi Linux Podforum Linux - Hardver18.03.2005. u 21:56 - pre 232 meseci
Na ovom podforumu bi trebalo postavljati sva pitanja koja imaju veze sa hardverom, instalacijom drajvera itd, podesavanjem frekvencije monitora na X serveru itd...
 
Odgovor na temu

amokk666
Bg

Član broj: 71605
Poruke: 6
80.93.230.*



Profil

icon Re: Novi Linux Podforum Linux - Hardver20.10.2005. u 14:33 - pre 225 meseci
instalirao sam mandrake 9.1 sve je lepo prepoznao osim graficke kartice i modema. za graficku sam skinuo nove nvidia drajvere NVIDIA-Linux-x86-1.0-7664-pkg1.run instalirao sam ih prema upustvu ulogovao sam se kao root i pokrenuo komandu
# sh NVIDIA-Linux-x86-1.0-7664-pkg1.run
kad se ulogujem u graficko okruzenje pre editovanja XF86Config-4 fajla prijalljuje mi gresku neki dosadan prozorcic koji se stalno pojavljuje
izvrsio sam izmene u XF86Config-4 fajlu kako pise u upustvu ali kao obican user ne kao root jer iz konzole ne znam komandu za editovanje fajlova.
medjutim nikako da mi drajveri prorade cim izvrsim izmenu XF86Config-4 fajla kad restartujem racunar izgubim graficko okruzenje! za modem nisam ni pokusavao jer sam pocetnik u linux-u!
molim vas ako neko moze da mi pomogne ali sve da mi kaze korak po korak posto nisam preterano iskusan!!
unapred hvala
ps konfiguracija nforce2,amd 2500+, 512 ram, fx5700 td, intelov modem
no good start to dance
 
Odgovor na temu

amokk666
Bg

Član broj: 71605
Poruke: 6
80.93.230.*



Profil

icon Re: Novi Linux Podforum Linux - Hardver20.10.2005. u 14:38 - pre 225 meseci
ovo je izgled mog config file-a ako mozes da mi pomognes u njegovom editovanju



# File generated by XFdrake.

# **********************************************************************
# Refer to the XF86Config man page for details about the format of
# this file.
# **********************************************************************

Section "Files"
# Multiple FontPath entries are allowed (they are concatenated together)
# By default, Mandrake 6.0 and later now use a font server independent of
# the X server to render fonts.
FontPath "unix/:-1"
EndSection

Section "ServerFlags"
#DontZap # disable <Crtl><Alt><BS> (server abort)
#DontZoom # disable <Crtl><Alt><KP_+>/<KP_-> (resolution switching)
AllowMouseOpenFail # allows the server to start up even if the mouse doesn't work
EndSection

Section "Module"
Load "dbe" # Double-Buffering Extension
Load "v4l" # Video for Linux
Load "extmod"
Load "type1"
Load "freetype"
Load "glx" # 3D layer
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier "Keyboard1"
Driver "Keyboard"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "yu"
Option "XkbCompat" ""
Option "XkbOptions" ""
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier "Mouse1"
Driver "mouse"
Option "Protocol" "IMPS/2"
Option "Device" "/dev/usbmouse"
Option "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "monitor1"
VendorName "Plug'n Play"
HorizSync 30-71
VertRefresh 50-160

# Sony Vaio C1(X,XS,VE,VN)?
# 1024x480 @ 85.6 Hz, 48 kHz hsync
ModeLine "1024x480" 65.00 1024 1032 1176 1344 480 488 494 563 -hsync -vsync

# TV fullscreen mode or DVD fullscreen output.
# 768x576 @ 79 Hz, 50 kHz hsync
ModeLine "768x576" 50.00 768 832 846 1000 576 590 595 630

# 768x576 @ 100 Hz, 61.6 kHz hsync
ModeLine "768x576" 63.07 768 800 960 1024 576 578 590 616
EndSection

Section "Device"
Identifier "device1"
Driver "fbdev"
Option "DPMS"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "screen1"
Device "device1"
Monitor "monitor1"
DefaultColorDepth 16

Subsection "Display"
Depth 8
Modes "default"
EndSubsection

Subsection "Display"
Depth 15
Modes "default"
EndSubsection

Subsection "Display"
Depth 16
Modes "default"
EndSubsection

Subsection "Display"
Depth 24
Modes "default"
EndSubsection
EndSection

Section "ServerLayout"
Identifier "layout1"
InputDevice "Keyboard1" "CoreKeyboard"
InputDevice "Mouse1" "CorePointer"
Screen "screen1"
EndSection

i jos nesto koju distribuciju preporucujete meni pocetniku?
no good start to dance
 
Odgovor na temu

kiborg21
Beograd

Član broj: 26558
Poruke: 43
..njuel-bg.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Novi Linux Podforum Linux - Hardver28.10.2005. u 17:49 - pre 225 meseci
Juce sam instalirao Suse 10 Linux, inace-pocetnik sam sto se linuxa tice, dakle prva instalacija zasad. Sa DVD-a sam instalirao i sve je preteklo bez problema, instalacija, podesavanje parametara, do poslednjeg restarta-kad krenu one ikonice da se pojavljuju dok se vrti onaj krug, i posle-CRNO! Kaze out of sinc. I ne znam shta dalje...Mashina je sledeca: Celeron 700Mhz, 512 SD ram, GF2 mx400, LAN-DFE 530TX+, QDI ploca, Combo ASUS.
A da,monitor je Samsung 793s.

Unapred hvala na pomoci

[Ovu poruku je menjao kiborg21 dana 28.10.2005. u 19:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Novi Linux Podforum Linux - Hardver28.10.2005. u 18:01 - pre 225 meseci
@amokk666
procitaj NVIDIA_README (www.nvidia.com .. ides tamo gde si nasao drivere.. ili mislm da je i upakovan sa drajverom. pise sve unutra)
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

amokk666
Bg

Član broj: 71605
Poruke: 6
80.93.230.*



Profil

icon Re: Novi Linux Podforum Linux - Hardver29.10.2005. u 15:39 - pre 225 meseci
procitao sam read me ali mi nije nista pomogao. iz read me file-a sam zakljucio sledece:

Section "Device"
Identifier "device1"
Driver "fbdev" # ovaj deo da menjam u "nvidia"
Option "DPMS"
EndSection

i to bi bilo to medjutim nije upalilo! da li je problem u tome sto sam iz x-a vrsio prepravke u x11 folderu a ne iz root-a?da li trebam da menjam jos nesto?
no good start to dance
 
Odgovor na temu

bobzilla
Bojan Popović
Beograd, Srbija

Član broj: 61783
Poruke: 342
Via: [es] mailing liste



+2 Profil

icon Re: Novi Linux Podforum Linux - Hardver30.10.2005. u 00:32 - pre 225 meseci
>
Moraš biti ulogovan kao root. Inače su svi konfiguracioni fajlovi "read
only". Tako da ne razumem kako si menjao ako si bio ulogovan kao običan
korisnik? BTW, koji je distro u pitanju?
 
Odgovor na temu

amokk666
Bg

Član broj: 71605
Poruke: 6
80.93.230.*



Profil

icon Re: Novi Linux Podforum Linux - Hardver30.10.2005. u 15:08 - pre 225 meseci
u pitanju je mandrake 9.1. ne znam kako ali kao obican korisnik sam uspeo da izmenim XF86Config-4 posle restarta i komande startx prijavljuje gresku. kojom komandom da editujem XF86Config-4 kao root korisnik moze li joe ili cat>? da li je za mene kao pocetnika ova distribucija dobra? sta mislis na recimo suse ili slackware? mozda sa njima necu imati problema?
no good start to dance
 
Odgovor na temu

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 878
*.dialup.blic.net.



+148 Profil

icon Re: Novi Linux Podforum Linux - Hardver04.02.2006. u 18:21 - pre 221 meseci
O ovome je bilo dosta priče, ali i dalje nisam našao odgovor: Imam winmodem i pošto sam vidio da ga je teško ili nemoguće instalirati, odlučio sam da kupim novi, hardverski modem. E sad da li će mi odgovarati svaki hardverski ili i tu ima nekih problema? Koji mi vi preporučujete, za dial up konekciju, naravno.

 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Novi Linux Podforum Linux - Hardver04.02.2006. u 23:40 - pre 221 meseci
Sada su neki winmodemi podržani u Linuxu, koji tačno imaš? U svakom slučaju, bilo koji hardverski (da ne kažem eksterni) bi trebalo da radi.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Novi Linux Podforum Linux - Hardver05.02.2006. u 01:29 - pre 221 meseci
Citat:
calexx: Sada su neki winmodemi podržani u Linuxu, koji tačno imaš? U svakom slučaju, bilo koji hardverski (da ne kažem eksterni) bi trebalo da radi.


Eksterni, SERISKI, modemi su nezavisni od operativnog sistema i rade pod svim sistemima bez drajvera (osim ako ima i one "djindjuve" - sekretarica itd.)

Interni, HARDVERSKI, za PCI slot su kod nas izuzetno retki, skoro da ih i nema i kostaju 50 - 70 eura.

Ja bih pre rekao da vi govorite o "hardverskim" modemima, kao sto je intel536, a tu ti trebaju drajveri. To su kobajagi hardverski modemi, mada na kutijama bez srama pise hardverski - to je nova kvaka, koju omogucava upravo otsustvo onih pravih hardverskih - sada se na trzistu dobiju dve vrste internih modema za PCI slot: softverski = bez DSP i bez hardverskog kontrolera, i tzv. "hardverski" (najlakse za sporazumevanje u prodavnici) = imaju DSP, NEMAJU hardverski kontroler, postoji i naziv "controllerless" = "bezkontrolerski". To je posredno objasnjeno na sledecem sajtu:

http://www.modemsite.com/56k/buy.asp

SOFT, Winmodem, or Hardware Modem? There's a widely held belief that "Winmodems" (modems with a DSP but no hardware controller) and Softmodems (modems without a DSP or hardware controller) are inferior to hardware-based or controller-based modems.

U nastavku teksta pise da winmodemi nikako nisu inferiorni pravim, hardverskim modemima ali im treba drajver. U ovu tvrdnju sam se i licno uverio i do danas nisam uspeo nikoga da ubedim da je to tako, a od danas vise ne moram ni da ubedjuje - lepo pise tamo, crno na belo. Ja kao laik sam "razvio teoriju" da su pravi hardverski modemi zaista nezavisni ali time do neke mere i ograniceni, jer koriste samo svoju snagu / resurse, nazovimo ih kako bilo. Winmodemi, na jakoj masini, sa regulranim drajverima, koriste ceo racunar i eto uspeha! Meni su neki winmodemi konstanto davali veci protok od eksternih, seriskih, na istoj liniji i istoj masini i distribuciji Linuxa.

Za vecinu "hardverskih" winmodema postoje drajveri, ali mislim da su kod nas najpoznatiji Lucent/Agere i Intel536 i mnogi ljudi to znaju da podese i instaliraju drajvere (osim nekih mnogo starih Lucenta).
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Novi Linux Podforum Linux - Hardver05.02.2006. u 02:03 - pre 221 meseci
Kad kažem hardverski modem, podrazumevam eksterne i stare ISA hardverske modeme. Koliko znam (nisam baš 100% siguran ali je tu negde) ne postoje PCI hardverski modemi već samo softverski koji više ili manje opterećuju procesor. Ove poslednje obično nazivaju najhardverskijim među softverskim modemima. Proba je jednostavna, ako može da se koristi bez drajvera tj bez Windowsa, onda jeste a ako moraju da se instaliraju drajveri onda nije.
Nisam siguran na koje modeme od 50-70 evra misliš.
Ja inače i dalje imam jedan od prvih Lucent PCI modema i njega Win2k/xp imaju u bazi i ništa se ne instalira sa strane a i pod Linuxima sam ga relativno jednostavno oživljavao. Novi Lucenti umeju da budu baš čudni.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Novi Linux Podforum Linux - Hardver05.02.2006. u 13:03 - pre 221 meseci
Citat:
calexx: Kad kažem hardverski modem, podrazumevam eksterne i stare ISA hardverske modeme.

Mozda ti ne tvrdis da su svi ISA modemi hardverski, pa ti se izvinjavam zbog ove primedbe - licno sam imao USR ISA modem, a nije bio hardverski, morao je da se instalira drajver.

Citat:
Koliko znam (nisam baš 100% siguran ali je tu negde) ne postoje PCI hardverski modemi već samo softverski koji više ili manje opterećuju procesor.

Postoje. 100% provereno, ali ih ima malo i skupi su, taman u rangu eksternih, seriskih, istih proizvojdaca:

http://www.usr.com/products/home/home-product.asp?sku=USR5610B

Tamo naglasava da je sa kontrolerom, a takodje pise i sledece:

"It also means that users aren’t limited to Windows-based applications. This modem supports Linux and Windows, so it will work with a wide range of business applications and games." Spominju i neke male drajvere, beznacajne velicine, tako da su to verovatno samo neki pomocni fajlovi, nisu pravi drajveri. Osim toga, na sajtu http://www.math.sunysb.edu/~comech/tools/PCImodems.html opisan je postupak kako taj i jos neke modeme podesiti da rade, a treba im neko podesavanje, malo drugacije od eksternih, seriskih. Koga zanima moze videti na navedenom sajtu, ali se ni u kom slucaju ne radi o instalciji drajvera nego o nalazenju IRQ i jos nesto malo.

Cena oko 80 US$

Sledeci bi bio ovaj:

Multitech Systems, MultiModem ZPX Internal V.92 UNVERSAL PCI, MT5634ZPX-PCI-U-NV, $60-$80+

ali za njega ne znam nista. Na Mepis forumu su otvorili temu "Hardverski interni modemi za Linux" i gornja dva su za sada jedina na listi :-(

Citat:
Ove poslednje obično nazivaju najhardverskijim među softverskim modemima. Proba je jednostavna, ako može da se koristi bez drajvera tj bez Windowsa, onda jeste a ako moraju da se instaliraju drajveri onda nije.

Ne razumem sta si hteo da kazes. U cenovnicima nasih prodavaca komponenti, na mnogim mestima pored modema pise softverski ili hardverski, u onom smislu u kome sam ja objasnio u prethodnom postu. Softverski su oni koji nemaju ni DSP, ni kontroler a hardverskim nazivaju one koji imaju DSP a nemaju kontroler i to nikako nisu hardverski modemi. Ovi koji se prodaju u nasim pordavnicama, bilo da ih zovu softverski ili hardverski, ne mogu da rade bez drajvera.

Primer ovog novog, laznog, oznacavanja se moze videti na sajtu jednog proizvodjaca http://www.sweex.com/content.asp?pcID=113

Slicno je i na sajtu http://www.pcberza.co.yu/asp/price/group.asp?group=017 gde imas "hardverske" modeme za 8,5 eura: "INTEL 56K INTERNI ( Hardverski 2 chipa)" - 2 cipa znaci da ima osnovni + DSP.

Citat:
Novi Lucenti umeju da budu baš čudni.

To je tacno. Najstariji i najnoviji su cesto problem. I ja imam Lucent star neke 4 godine, radi sa Linux drajverima a javljao se covek ovde i sliku slao, Lucent, ali po izgledu i rasporedu cipova bi se reklo da je jos stariji i imao je probleme.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Novi Linux Podforum Linux - Hardver05.02.2006. u 16:20 - pre 221 meseci
Naravno da ne tvrdim da su svi ISA hardverski ali mnogi od njih jesu, za razliku od PCI. Za njih sam napisao da nisam 100% siguran a po ovim linkovima vidim da ih ima (mada ne zato što mogu pod Linuxom, više zato što mogu pod dosom).
Ovo što se kod nas prodaje nema nikave veze sa hardverskim modemima što je i razumljivo, ko bi dao za modem 80 evra ako za desetak dobije modem koji uglavnom radi. To što je stvarno hardverski ne znači da će sigurno da radi bolje pa praktično i nema u ponudi tako skupih modema. Uostalom, kome je baš potreban, nabaviće eksterni.
Još uvek nisam video modem koji se ponaša tako dobro kao moj stari Lucent, samo ga ubacim u neku 2k/XP makinu i on je spreman da dobro radi. Ni sa Linuxom nisam imao nekih problema, jedino što sam tada prvi put u životu instalirao tako nešto pa sam se malo namučio dok sam provalio šta mi je činiti.
 
Odgovor na temu

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 878
*.dialup.blic.net.



+148 Profil

icon Re: Novi Linux Podforum Linux - Hardver06.02.2006. u 15:33 - pre 221 meseci
Modem je intel536EP V.92 Upravo sad gledam na googlu ima li linux driver-a za njega. Ako neko zna link bio bih mu zahvalan (koristim Mandrivu 2005LE)

 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Novi Linux Podforum Linux - Hardver06.02.2006. u 16:12 - pre 221 meseci
Citat:
peromalosutra: Modem je intel536EP V.92 Upravo sad gledam na googlu ima li linux driver-a za njega. Ako neko zna link bio bih mu zahvalan (koristim Mandrivu 2005LE)

To je vrlo rasprostranjen modem. Za njega postoje drajveri a ima i na ES-u mnogo tema o njemu. Jedino je pitanje ima li vec pripremljen drajver bas za Mandrivu 2005LE, to ne znam.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Sale_123
C++ Developer
Wien

Član broj: 23293
Poruke: 219
*.teol.net.



+120 Profil

icon Re: Novi Linux Podforum Linux - Hardver06.04.2006. u 18:06 - pre 219 meseci
Ljudi moji, ja ne mogu nigdje da pronadjem driver za Lexmarkov X6150 (All in one). Doslo mi da sam pisem dravjer, iako da budem iskren nikad zivotu svome nisam drajver napisao ( :)) ambiciozni ludjak :) ). Na internetu sam nasio na par foruma gdje su se ljudi dvoumili da li da sami pisu drajver ili ne, posto su imali problema isto ko i ja, ali je na tome sve ostalo.

E to je jedina stvar sto me prisiljava da i dalje koristim windows, a posto igrice ne igram, a BiH pocinje malo da se stisce piranterija, logican je izbor linux i volio bih ga stvarno izuciti, svidja mi se, ali neda djavo mira.....
...
 
Odgovor na temu

Ned123
Nenad Bošnjak
Senior System Administrator
PIXOMONDO Images
Stuttgart, Germany

Član broj: 64971
Poruke: 835
*.broadband.blic.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/nenad..


+28 Profil

icon Re: Novi Linux Podforum Linux - Hardver08.04.2006. u 17:23 - pre 219 meseci
Možeš pokušati da štampaš pomoću CUPS drajvera za neki drugi model, npr drajver za Z600 (dosta Lexmarka radi sa ovim drajverom) ili neki drugi model koji koristi iste ketridže kao tvoj. Lexmark već godinama mijenja samo kutije.
Ako si štampač kupio prije hvatanja u koštac sa Linuxom onda nisi kriv, a ako si ga kupio znajući da ćeš preći na Linux trebao si znati da je Lexmarkova podrška za Linux ravna nuli (zato su im štampači i tako jeftini - smanjeni troškovi za support).
Za ubuduće, pogledaj:
http://www.linuxprinting.org/suggested.html

[Ovu poruku je menjao Ned123 dana 08.04.2006. u 18:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Sale_123
C++ Developer
Wien

Član broj: 23293
Poruke: 219
*.teol.net.



+120 Profil

icon Re: Novi Linux Podforum Linux - Hardver10.04.2006. u 16:42 - pre 219 meseci
Heh, kad se to kupovalo kod nas se rukao samo windows, a da budem iskren mene niko nije pitao za marku, niti sam se previse interesova za linux a dati 100eura vise za HP u to vrijeme bila je ludost. Covjek uci dok je ziv
...
 
Odgovor na temu

SalkoDinamitash

Član broj: 93616
Poruke: 7
*.PPPoE-2060.sa.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Novi Linux Podforum Linux - Hardver03.05.2006. u 13:45 - pre 219 meseci
Pitanje je valjda za ovog foruma. Instalirao sam linux i kad sam dosao do poruke "jos samo par koraka od koristenja linuxa" više mi ne prepoznaje mis a ni tastaturu. Rijec je o usb misu i tastauri linux je centos 4 2 a masina dell optiplex gx280 bez mogucnosti da promjenim misa ili tastaturu. probao sam sve sto sam nasao na forumima (kao samo iskljuci u biosu usb i sl) ali nije pomoglo. Nemislim odustat od linixa i volio bih da ne mijenjam distribuciju jer sam o ovoj nasao dosta ali tek kad se pokrene a ja dotle nisam stigao. zato ukoliko znate rjesenje molim vas pisite i to sto jednostavnije jer ja jos uvjek nisam ni pocetnik
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Novi Linux Podforum Linux - Hardver

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11183 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.