Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je ADSL povoljan?

[es] :: ISP :: ADSL :: Da li je ADSL povoljan?

[ Pregleda: 2659 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Turin Turambar
Ivan Jekic
Novi Beograd / Serbia

Član broj: 21396
Poruke: 199
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Da li je ADSL povoljan?10.03.2005. u 11:44 - pre 232 meseci
Nesto sam gledao cene u komsiluku i deluje mi da je npr. u Hrvatskoj ADSL mnogo povoljniji. Uzmimo i cinjenicu da imaju vece plate od nas...

Po vasoj proceni i prognozi, ima li sanse da ADSLu padne cena?
Meni se za sada uopste ne isplati davati 1500-2000din mesecno i to za svega 700mb downloada.
Every time I rise, I see you fall.
 
Odgovor na temu

JogyII

Član broj: 29257
Poruke: 623
*.imtel.co.yu.



Profil

icon Re: Da li je ADSL povoljan?10.03.2005. u 12:25 - pre 232 meseci
prvo cene po MB su inace nerealno visoke, dali si razmislio o nekom flat paketu?, recimo imas paket sa protokom od 256kbit/s i mesecnim limitom od oko 80GB = 80'000 MB kod istog provajdera za 2200 din, a ima i jeftinijih provajdera koji za 1700 din daju flat 256kbit/s ali bez modema koji je prilicno skup

inace cene ce sigurno padati zbog konkurencije, ali ne brzo i mnogo posto vise od pola cene ide telekom-u koji je monopolista pa nema ko da ga natera da smanji cene





So Long, and Thanks for All the Fish


 
Odgovor na temu

JogyII

Član broj: 29257
Poruke: 623
*.imtel.co.yu.



Profil

icon Re: Da li je ADSL povoljan?10.03.2005. u 12:35 - pre 232 meseci
usput povoljan u odnosu na druge zemlje u okruzenju nije, ali povoljan u odnosu na standardni 56k modem jeste (4 puta brzi i 3 puta jeftiniji znaci 12 puta povoljniji)



So Long, and Thanks for All the Fish


 
Odgovor na temu

MarijanKo
Marijan Kovacevic
USSteel Serbia
Beograd

Član broj: 41490
Poruke: 165
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Da li je ADSL povoljan?11.03.2005. u 01:40 - pre 232 meseci
Kada bi recimo neko popisao cene koje nude ISP-ovi.. od setup-a do cene opreme i pretplate videli bi onda u cemu je caka.. I znali bi mnopgo bolje da odredite kod koga da idete..

Ono sto mora da se plati..

Setup - koji pokriva cenu otvaranja naloga plus podesavanje valjda tog DSLAM-a u posti za vas..
Ta cena se krece koliko sam video u rasponu izmedju 2000 i 3000 dinara .. kod nekih je uracunat a kod nekih nije PDV.

Drugo.. Oprema koju vi morate da kupite jeADSL MODEM i SPLITER. Verovatno je Spliter vec ugradjen kod nekih modema sta znam.. Na nama je da odredimo koji cemo modem i spliter kupiti. I to je jedino pravo resenje a ne da se provajderu placa "iznajmljivanje" te opreme jer oni tako jos vise zaradjuju.

Drugo cena paketa.. sa Ogranicenim transferom i Neogranicenim transferom..
Razlika je ogromna.. Ja sam recimo preko modema 56K mogao dnevno da prenesem i 100Mega ako sam 5 sati na internetu ... mesecno sam znaci prenosio 3Gga ako bi bio na netu 5 sati svaki dan..

Kad malo bolje pogledate sve one pakete gde Placate svaki megabajt prekoracenja preko limita onda znajte da se na 256K/64K konekciji 3 giga prekoraci za recimo 2 sata svaki dan na netu. A negde sam video da je extra 700 mega kosta ok 600 dinara.

Tako da ako vam je bas do racunice Onda uracunajte sve te parametre..

Evo primer jedan ..

Verat.net Paket 256/64
Kosta
2000 dinara setuo + 35 eura da kupite modem i spliter + 1700 dinara flat neogranicen transfer..E sada drugo pitanje je postoji li digitalna "vidljivost" vaseg telefona sa veratom :) (ala sam ixzabrao izraz). Ja sam igrom slucaja na istoj centrali pa sam preko verata uvek imao 98 % iskoriscenost konekcije bilo da je ona bila 52K dial up (nikad se nisam kacio na vece brzine ali zato na onu na koju se nakacim toliki i transfer imam) ili 64K isdn..

I poslednje pitanje je koliki ce biti stvarni bandwith kada krenete da surfujete tj skidate fajlove..Raspitajte se koliko koji provajder ima kapaciteta sto se tice konekcije.. cak ih pitajte slobodno ako ce biti ljubazni rece vam ako nece da slazu a to je kolikodo sada imaju adsl pretplatnika i za koje pakete.. Cak ih pitajte da li ima nekopreko vase crentrale.. pa se necete pitati da li ih ima 32 ili ste vi sami..

I na kraju ... Pronadjite nekog prijatelja koji vec ima adsl i kod njega pogledajte kako to funkcionise.. I onda se odlucite za paket koji vam odgovara...

Ja sam vcec predao zahtev i meni bi trebali uskoro da uvedu ADSL jer zadovoljavam sve tehnicke blablabla.. pa cu vam javim iskustva po pitnaju stabilnosti veze kao i kvaliteta brzine...

Ono sto mije pre diskvalifikovalo mjoge ISP-ove je to sto nisam imao preko njih Konstantan protok.. konekcija se zaglavljivala i onda nastavljala..Mnogo mi je bitnije konsntantnih 5kb u sekundi od 6kb sa prekidima. recimo oni koji su nekad koristili internet za auidio video komunikaciju znaju sta ocu da kaem...
Jedini provajderi koji su mi to omogucili su bili Eunet i Verat.. Kod svih drugih sam imao problema goreopisanih..
Druga stvar za odlucivanje koji provajder je bila srednja brzina downloada.
Ubedljivo na prvom mestu mi je bio Verat. I ako jedan fajl kad skidam padne sa brzinom ispod 2Kb recimo to ne znaci da je internet konekcija zagusena od verata do sveta. nego to znaci da je bandwith od vas do tog fajla pao na tu brzinu ... Posto u tom slucaju onda predjem da skidam druge fajlove tako da i u vreme najvece guzve moj modemje izvlacio preko 6kilobajta konstantne konekcije.. Zakljucak je da je vuek bilo 48K konekcije od mene ka svetu..

E sad kad bi se ista prica ponovila i za ADSL bio bi prezadovoljan.
Trazio sam 192/256 paket ali cu mozda prvo da ih pitam da prvi mesec probam sa 256/64 a ostale da predjem na brze pakete kad vidim kako to fercera...

Zakljucak Je jednostavan..
Za mene je najpovoljnija cena koju nudi verat za 192/256K konekciju sa neogranicenim transferom koja kosta 3600 dinara mesecno (uracunat PDV).. a poicetni troskovi jednokratni su ..
2000 dinara za setup + 35 eura za modem i spliter.. to je 5800 dinara jednokratno.
Plus Verat ima veci bandwith od svih ISP-ova koji nudeadsl u cenovnom rangu pribliznom veratovom..

Toliko . Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Turin Turambar
Ivan Jekic
Novi Beograd / Serbia

Član broj: 21396
Poruke: 199
*.scnet.yu.



Profil

icon Re: Da li je ADSL povoljan?11.03.2005. u 14:11 - pre 232 meseci
Izvini, ali kako si dosao do 3600din za Verat?!
Every time I rise, I see you fall.
 
Odgovor na temu

JogyII

Član broj: 29257
Poruke: 623
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Da li je ADSL povoljan?11.03.2005. u 15:12 - pre 232 meseci
Citat:
MarijanKo: Setup - koji pokriva cenu otvaranja naloga plus podesavanje valjda tog DSLAM-a u posti za vas..
Ta cena se krece koliko sam video u rasponu izmedju 2000 i 3000 dinara .. kod nekih je uracunat a kod nekih nije PDV.
postoje i oni koji ne naplacuju setup, znaci 0 din (cini mi se da su jedino BeoTel i SezamPro u ovoj grupi, ali mozda postoji jos neko)
Citat:
MarijanKo: Drugo.. Oprema koju vi morate da kupite jeADSL MODEM i SPLITER. Verovatno je Spliter vec ugradjen kod nekih modema sta znam.. Na nama je da odredimo koji cemo modem i spliter kupiti. I to je jedino pravo resenje a ne da se provajderu placa "iznajmljivanje" te opreme jer oni tako jos vise zaradjuju.
pa ne znam bas nekima bas iznajmljivanje vise odgovara jer je da bi se isplatila kupovina potrebno bar 6-12 meseci koriscenja ADSL-a, znaci nemozes da se predomislis i predjes jednog dana na Wireless jer ces morati uredjaj da prodas u bescenje nekom preprodavcu polovnog hardware-a
Citat:
MarijanKo: Drugo cena paketa.. sa Ogranicenim transferom i Neogranicenim transferom..
Razlika je ogromna.. Ja sam recimo preko modema 56K mogao dnevno da prenesem i 100Mega ako sam 5 sati na internetu ... mesecno sam znaci prenosio 3Gga ako bi bio na netu 5 sati svaki dan..
kao sto rekoh flat paketi su mnogo isplativiji osim ako ne koristis nalog iskljucivo za browsing bez downloada, ali sloboda izbora je dobra stvar
Citat:
MarijanKo: Verat.net Paket 256/64
Kosta
2000 dinara setup + 35 eura da kupite modem i spliter + 1700 dinara flat neogranicen transfer..

ili opcija 0 din setup + 0 din da kupite modem i spliter + 2200 din mesecni flat sa iznajmljivanjem modema, znaci biras :
- 2000+2800=4800 din setup+modem ili
- 500 din mesecno veca cena, znaci tek posle 9.6 meseci koriscenja ADSL-a ce ti se isplatiti investicija pod uslovom da ne menjas ADSL provajdera, i da ne prelazis na Wireless ili DialUp u toku tog vremena
Citat:
MarijanKo: Zakljucak Je jednostavan..
Za mene je najpovoljnija cena koju nudi verat za 192/256K konekciju sa neogranicenim transferom koja kosta 3600 dinara mesecno (uracunat PDV).. a poicetni troskovi jednokratni su ..
192/256K mi zvuci malo sumnjivo za ADSL uplink je obicno visestruko manji od downlinka?

inace slazem se da je verat dugorocno isplativiji, ali ja nisam siguran da cu ostati kod istog provajdera i sa istim sistemom prenosa (ADSL) narednih godinu dana sto je uslov isplativosti verata, kao sto rekoh sloboda izbora (slobodno trziste bez monopola) je dobra stvar






So Long, and Thanks for All the Fish


 
Odgovor na temu

[es] :: ISP :: ADSL :: Da li je ADSL povoljan?

[ Pregleda: 2659 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.