Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prvi maj, treci put, da nije tuzno bilo bi smesno

[es] :: Vodič za posao :: Prvi maj, treci put, da nije tuzno bilo bi smesno

[ Pregleda: 5208 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Prvi maj, treci put, da nije tuzno bilo bi smesno12.06.2014. u 12:04 - pre 119 meseci
I evo ga, Prvi Maj iz Pirota po treci put hoce da se natovari na ledja poreskih obveznika:
http://www.blic.rs/Vesti/Drust...-traze-hitan-prijem-kod-Vucica

Posto mi je neka vrsta hobija proucavanje raznoraznih domisljatosti u procesu privatizacije u Srbiji, evo da podelim sa svima koji zele da procitaju kako je moguce namagarciti drzavu, i to ne jednom vec nakon dva veoma uspesna pokusaja, sledi i treci. Ovaj dole tekst sam pribelezio pre pola godine, zanimljivo je propratiti sta se desava kad nekom poklonite fabriku, zemljiste i 4 miliona evra pride:

"Zanimljivo je proanalizirati kako izgleda tipična privatizacija koja nije dospela na listu 24 sporne privatizacije, obuhvaćene rezolucijom parlamenta Evropske unije. Interesantnih primera ima na stotine, a Prvi maj Pirot je tipičan predstavnik nekoliko privatizacija za koje je važio identičan razvoj događaja.

Privatizacija Prvog maja iz Pirota počela je 2007. godine prodajom konzorcijumu predvođenim preduzećem Irva investicije za 1.75 miliona evra. Tri godine kasnije privatizacija je poništena, jer kupac nije poštovao ugovorene obaveze. Ponovna prodaja Prvi maj započela je u leto 2012. godine. U avgustu republička vlada usvaja Memorandum o razumevanju koji reguliše obaveze slovenačke Mure, grada Pirota i Republike Srbije. Tek posle toga se održava tender na kome upravo Mura kupuje proizvodni deo Prvog maja za 2,1 miliona evra. Postavlja se pitanje kakav je to tender ako se unapred zna ko će na njemu da pobedi?

Tom prilikom kupac je postigao dogovor sa državom da zaposli oko 1000 randika, uglavnom onih radnika koji su već zaposleni u „Prvom Maju“ a država da po osnovu zapošljavanja radnika isplati subvenciju oko 6.6 miliona EUR. Dakle, suštinskog povećanja broja zaposlenih u Pirotu nije bilo, naprotiv, deo od oko 1500 zaposlenih je otpušten, uz socijalni program koji takođe finansira država, šta je verovatno koštalo dodatnih 2-3 miliona EUR. Znači kad se sabere i oduzme ono što mura daje i dobija - daje 2.1 milion EUR, a dobija fabriku, radnike i 6,6 miliona EUR, pa ispada da je poklonjeno 50.000 kvadratnih metara pogona, sa sve radnicima, zemljištem i mašinama i da je uz nju dat "miraz" od oko 4 miliona EUR. Deluje kao nemoguća nigerijska priča koja godinama kruži emailom, da vam je upravo preminuo bogati deda za koga niste znali i ostavio vam fabriku i 4 miliona evra u gotovom. Jedino što je ovde suprotno - mi smo bogati deda koji uzima fabriku i novac od svojih unuka koji tek treba da se rode i da to sve otplate kroz povraćaj kredita međunarodnim kreditorima kod kojih se mi zadužujemo kako bi radili ovo što radimo.

Dogovor sa državom Srbijom je da Mura za dobijenih 6.6 miliona EUR kupi 660.000 metara odličnog štofa, od čega mogu da sašiju 220.000 komada muških odela. Ukupni troškovi šivenja jednog dobrog odela iznose oko 70 evra, a ono se preko Murine prodajne mreže u Sloveniji prodaje za 250 do 300 evra. Tako će na račun državnog budžeta po ovoj računici novi vlasnici Prvog maja zaraditi 40 miliona evra. Po tom će moći da prodaju i poslovni prostor po daleko većoj ceni od 42 evra po kvadratu, ako uzmemo u obzir računicu da su 2.1 milion evra platili samo prostor, a mašine dobili besplatno.
Mura je firma koja uglavnom vrši uslužno šivenje odela za poznatije svetske brendove. Postavlja se pitanje zašto nije bilo moguće da Prvi Maj ugovori takav posao, već se isti mogao realizovati jedino preko posrednika, kome će pripasti sva zarada. Uz sve to, ostaje da "držimo palčeve" Slovencima da zaista "preko naših leđa" uspeju da zarade milione kao što su planirali, a ne da, kao mnogi drugi investitori pokupe ono što država daje, prodaju imovinu fabrike, zaduže se kod banaka koliko mogu, prebace sve to na svoje račune i onda proglase bankrot. Takav razvoj događaja je mnogo češće viđen nego da neko organizuje uspešnu proizvodnju i redovno radnicima isplaćuje plate. Imajući u vidu da je i ovde država nakon prve neuspešne privatizacije provela Prvi maj kroz proces restruktuiranja, ostaje da se vidi da li će država u budućnosti morati da obešteti i poverioce."

Dakle, pre nagovestaja bilo kakvih problema, meni, najobicnijem sitnom preduzetniku pali se crvena lampica da cemo ovde gledati film "take the money and run", meni da, a nikom od tih doktora u vladi ne. Odose 4 miliona, ode fabrika, ode ko zna koliko obaveza poveriocima (koji su po sili zakona opljackani i svakako ce tuziti drzavu Srbiju), a eto najave i razgovora o nekom novom socijalnom programu za stolom kod Vucica. O tome da li su neke banke ostecene za kredit koji nece biti vracen i da li mozda i njega treba natovariti na ledja poreskih obveznika, o tome cemo verovatno vise cuti kad propadne sledeca banka.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Prvi maj, treci put, da nije tuzno bilo bi smesno

[ Pregleda: 5208 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.